Jump to content

Moto Zajednica

Back up & Čuvanje fotografija na HDD

Recommended Posts

  • U prolazu, 42 postova
  • Lokacija: Београд
  • Motocikl: CB500 '98.

Ne znam da li je slična tema pokrenuta ranije, ali kakva su vaša iskustva sa skladištenjem fotografija na hard diskove i sa Back up-om istih. Meni se skoro dogodilo da sam umalo izgubio četiri godine fotografiija jer mi je disk riknuo. Uspeo sam da spasem otprilike 90 % snimaka ali opet... Nije to to.

Da li imate neku razrađenu tehniku za čuvanje i ažuriranje snimaka, redovno kopiranje i sl?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • chef, 1843 postova
  • Lokacija: na proplanku

obavezno externi hard i redovan bekap svih fotografija. i sirovih i obrađenih. s tim stvarima nema zaj'bavanja. ovi što puno zarađuju od fotografija, što rade za klijente, imaju i po 4 backupa od kojih je jedan u sefu ili na drugoj lokaciji za slučaj požara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced Member, 1766 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KLE 500/Aprilia Tuareg 660

Ja sam ranije sve fotke periodicno snimao na CD/DVD. Vremenom, kako je velicina fotki rasla ovo je postajalo neprakticno. Kada pocelo faliti prostora na disku od 160 GB (za ovo je zasluzan EOS) nabavio sam ekterni hard gde se fotke redovno azuriraju. Kada mi je potpuno nestalo prostora na disku (citaj: nije vise bilo filmova, programa i slicnih stvari koje su se mogle obrisati) dosao je trenutak da dosta fotki moram obrisati sa kompa. Kako se radi o skoro 10 godina zivota ovo nije bila jednostavna odluka. Tu je u pomoc uskocio jos jedan kompjuter sa prilicno praznim diskom tako da i dalje imam sve na bar dva hard diska i jos dosta toga na CD/DVD.

 

RAW fajlove cuvam samo od fotki koje su mi se u trenutku obrade bas svidjale. Realno, ne znam ni zasto ih cuvam jer sam svestan da ih vise necu "razvijati".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • chef, 1843 postova
  • Lokacija: na proplanku

cd/dvd ima ograničen rok trajanja. retko koji ćeš moći pročitati posle 5g.... oni nisu praktični za bekap. hdd u mašini uvek može da zvekne od strujnog udara ili kakve druge gluposti. externi hard - najtoplija preporuka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova

Vec godinama imam eksterni hard, na njemu ne cuvam fotke jer tu i tamo ume da se zaglupi i onda neizbezno iskvari nesto. Bolje da iskvari film koji cu da skinem za 2 sata ponovo nego da mi unisti fotke.

 

 

Jedno vreme sam cuvao fotke na HDD-u koji je stajao u fioci... a onda mu je izgorela elektronika, prilikom jednog povezivanja-ukljucivanja sistema. Srecom, svi podaci su ostali netaknuti.

 

Zakljucak?

Tja... sve moze da rikne. Najbolje da imas na vise mesta, ne moze da crkne sve odjednom.

 

 

 

 

Sent from my MB632 using Tapatalk 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Imati externi HDD a nije zgoreg i uplatiti neku malu svotu pa uzeti prostor na cloud serveru..npr. DropBox ili Google Drive cloud..i tamo uraditi backup jer onda imas jednu lokalnu kopiju i jednu na internetu kojoj ti samo mozes da pristupis i onda ti je to 99.99999999% siguran backup.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

Imati externi HDD a nije zgoreg i uplatiti neku malu svotu pa uzeti prostor na cloud serveru..npr. DropBox ili Google Drive cloud..i tamo uraditi backup jer onda imas jednu lokalnu kopiju i jednu na internetu kojoj ti samo mozes da pristupis i onda ti je to 99.99999999% siguran backup.

i oni tamo chuvaju na hddima, mozhe se i njima desiti da vrisne.

ja imam externi hdd, al morache josh jedan da padne, jer za manje od godinu dana ja imam skoro 200GB video materijala samo od GoPro-a

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Imati externi HDD a nije zgoreg i uplatiti neku malu svotu pa uzeti prostor na cloud serveru..npr. DropBox ili Google Drive cloud..i tamo uraditi backup jer onda imas jednu lokalnu kopiju i jednu na internetu kojoj ti samo mozes da pristupis i onda ti je to 99.99999999% siguran backup.

i oni tamo chuvaju na hddima, mozhe se i njima desiti da vrisne.

ja imam externi hdd, al morache josh jedan da padne, jer za manje od godinu dana ja imam skoro 200GB video materijala samo od GoPro-a

 

Naravno da moze ali ne cuvaju na jednom disku..svaki podatak se cuva identicno na minimum bar dva diska a obicno i vise. Ukoliko rikne bilo koji od ta dva ili vise on se menja sa novim a podaci se automatski replikuju tako da u svakom trenutku ima minimum dva diska sto drze isti podatak i prakticno je nemoguce je ostati bez podataka. To isto se moze postici i kod kuce sa RAID 1 konfiguracijom (svaka ploca sada vec to podrzava sigurno). Treba ubaciti dva identicna hard diska npr. 500 GB i podesiti u BIOS-u da rade na RAID 1 i tako se dobija samo 500 GB prostora (ne 1000) ali svaki fajl koji se spasi na tih 500 GB se automatski kopira na drugi disk i ukoliko jedan od njih dvoje rikne ubaci se novi prazan disk i svi podaci se odmah repliciraju na njega. To se zove mirroring evo na wikipediji objasnjeno: http://en.wikipedia.org/wiki/Disk_mirroring

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

iskreno ne znam kako to rade na serverima za chuvanje podataka, al navodim da ni to nije savrsheno.

a za raid znam, al ja iskreno nemam za hdd koji che da bleji, pre bih uzeo neki za backup ili chak proshirenje tovarnog prostora na kompu. kontam da je to super za ljude koji imaju ultra bitne stvari za chuvanje.

 

meni jedina stvar za chuvanje su slike i klipovi. tih podataka imam oko 300Gb. sve ostalo ima na netu koji je sad takvog protoka da se sve skida u par sati.

 

p.s. bilo je priche o chuvenom ZAR-u. Zero Assumption Recovery program koji iskopava podatke koji su obrisani, pa chak izvlachi i sa formatiranih hddova. ima ga na torrentima. za ne daj bozhe da znate shta koristiti. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • chef, 1843 postova
  • Lokacija: na proplanku

nauk koji je proizvod današnjeg iskustva:

 

- novi externi hard koji je namenjen za backup prvo formatirati

- novi externi hard koji je namenjen za backup OBAVEZNO prvo testirati

- prebačene fajlove NE BRISATI sa harda u kompu sve dok ne budete 1000% sigurni da je svaki prebačen kako treba

- obavzno koristi neko programče koje vrši verifikaciju nakon ili prilikom kopiranja. Na taj nacin će te izbeći da napravljena kopija podataka bude defektna.

 

svi moji NEFovi sada će biti JPEGovi koji će služiti za uspomenu i dugo sećanje. druženje sa ps-om namenjeno za zimske dane i slanje fotki na stock zameniće krcanje oraha i lešnika... i duboko uzdisanje... s kajanjem. ..... ..... i bičevanje šestopercem po leđima i glavudži.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Pre par nedelja mi crko HDD od 1TB star dva meseca, elektronika zveknula pa usput istoplila i kabl za napajanje. Kako sam na njemu imao oko 200GB fotografija, odmah otišao i kupio isti takav ali zamenom elektronike nisam mogao da pristupim podacima jer iako si diskovi bili identični, revizija elektronike nije bila ista...

 

Na kraju sam platio 50€ a popravku elektronike, izgubio sam garanciju ali sam izvukao podatke.Sada su mi oba diska u raidu i pravim nedeljne bekapove bitnih fotografija na eksterni HDD...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Pre par nedelja mi crko HDD od 1TB star dva meseca, elektronika zveknula pa usput istoplila i kabl za napajanje. Kako sam na njemu imao oko 200GB fotografija, odmah otišao i kupio isti takav ali zamenom elektronike nisam mogao da pristupim podacima jer iako si diskovi bili identični, revizija elektronike nije bila ista...

 

Na kraju sam platio 50€ a popravku elektronike, izgubio sam garanciju ali sam izvukao podatke.Sada su mi oba diska u raidu i pravim nedeljne bekapove bitnih fotografija na eksterni HDD...

 

Druže, verovatno ti niko nije rekao da češ imati velike probleme vratiti podatke ako ti zvekne maderbord.....

Probaj program COBIAN, ja sve radim sa njim i nemam nikakve RAID konfiguracije...čak i na vanjskom NAS-u nemam RAID, več obične diskove....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Druže, verovatno ti niko nije rekao da češ imati velike probleme vratiti podatke ako ti zvekne maderbord.....

Probaj program COBIAN, ja sve radim sa njim i nemam nikakve RAID konfiguracije...čak i na vanjskom NAS-u nemam RAID, več obične diskove....

 

Nije mi niko rekao ali me baš interesuje kakve tačno probleme?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Mislim da je bmw mislio na drugu RAID konfiguraciju gde se zbog brzine upisa/citanja sa diska vise diskova koristi ali ne kao backup jedan drugom nego fragmentiraju fajl i onda se ucitava/pise istovremeno na vise diskova. Ovo bi trebalo da je standardno ali implementacija zavisi od maticne ploce pa ako promenis plocu moze doci do toga da kontroleri na ploci nisu istovetni i da ne moze sklopiti fajlove ponovo. Kod RAID 1 konfiguracije se radi istovetna kopija fajla na drugi disk tako da oba diska sadrze ceo fajl i kontroler na ploci nema veze tj. radice sve ako se promeni ploca ili se disk ubaci u drugi komp bez ovog drugog itd.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • chef, 1843 postova
  • Lokacija: na proplanku

upravo saznajem da nisam usamljen slučaj ovakvih problema. izgleda da su počeli govna od hardova da prodaju. obratite pažnju kakav je kvalitet i ispravnost toga što kupujete. ko god ima šta da čuva treba da postane paranoičan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 42 postova
  • Lokacija: Београд
  • Motocikl: CB500 '98.

Na žalost meni je upravo WD riknuo. Star oko 3 godine . To me je i podstaklo da postavim pitanje oko skladištenja fotografija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • chef, 1843 postova
  • Lokacija: na proplanku

kopiram vam današnju prepisku s mojim drugom vladom mađioničarem. tema je aktuelna zbog mojih izgubljenih fotki ali mislim da će i ostalima koristiti informacije.

 

vlada kaže 'vako:

 

WD Green, najjeftinija serija, to su diskovi koji nisu namjenjeni da se vrte puno. Ali cak i tako desava im se da izgube podatke. Zato sam ja sada gledao nesto novo, opet iz wd-a, u pitanju je serija Red, to je prakticno hibrid blacka i greena, disk koji je tih, ne trosi, a ima mehaniku kakvu imaju Enterprise diskovi. Konkretno, red je jedan od rijetkih koji je projektovan da se vrti 24/7 i da sluzi podatke.

 

Sad, koliko koji disk ode, to je tesko rpocjeniti. Recimo da je WD veoma prisutan kod nas, i ta cinjenica mora da povuce drugu da se mozda najvise WD diskova kvari. Prosto, najvise ih je kod nas. Ja u zivotu nisam imao izgoren WD Black, a nije da ih nisam koristio, evo puna je ladica WD Diskova, i za mog zivota, samo 1 disk, iz ere 90tih, WD Caviar od 250G je otkazao poslusnost. Ali ni tada nije prestao skroz, vec ono, malo radi, malo ne radi, pa sam uspio da izvucem podatke, i to je skoro pa naucna fantastikak kako se sve to desavalo, i kako mi je taj disk otkazao bas u trenutku kad nisam imao backup podataka na njemu. Nego da te ne smaram sad s tim.

 

Seagate ce ti vjerovatno preporuciti, ali ja sam jos u 90tim izgubio vjeru u njih. Samsung nije los, skupa sa Seagateom, to su vrlo brzi diskovi, ali sumnjive trajnosti, bar sto se mene tice. Sve ostalo nisam siguran da je vrijedno gledanja uopste.

 

Evo ti i cijene, posto sam vrlo u toku ovih dana:

 

green 1tb 60e green 2tb 80e

 

black 1tb 70e black 2tb 120e

 

red 1tb 65e red 2tb 90e

 

Po ovome, ja bih green prosto izbacio, i zavisno od namjene diska isao bih na black za sytem/work ili na red za data/backup. Red je relativno nov na trzistu, i treba jos vremena da se dokaze, ali nekako imam shugu da je to veoma dobar deal za ovo sto meni treba, jer uvijek sam bio gadljiv na green seriju.

 

Red je nevidjeno brz za transfere, i jedini minus mu je vrijeme random pristupa, gdje ga blek shije 2x. Ovo ti najvise znaci kada disk koristis kao sistemski, ili za rad. Za potrebe skladistenja ili sekvencijalnog citanja, red prosto briljira, cak je malo i brzi od blekija. OVo nije prica da ti forsmiram WD, vec rezimiram, da znas na sta trebas obratiti paznju. Recimo da sam cuo dosta lijepih prica o Samsungu Spinpoint F2, ali ja sam ga u startu gledao malo omalovazavajuce, jer su bili relativno novi. Isto sam uradio sa SSD-om, 840EVO, mislio sam da nece biti tako dobar kako sam ocekivao, ali Samsung je bas napravio bum u tom segmentu i od anonimusa je postao lider napravivsi sjajan proizvod. Znaci od migracije podataka pa sve do performansi koje dobijes za smijesne pare.

 

Evo ti jos jedno razmisljanje, nakon iskustva sa ssd-om. Malo bi kostalo, ali bilo bi savrseno. Recimo 250GB ssd, samsung pro ili evo, i uz njega 1/2TB red za skladistenje podataka, i jos jedan takav za backup. To bi bilo doooooooosta dobra kominacija, nevidjeno brza i ugodna za rad i prilicno sigurna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

SSD, koliko mogu da prenesem iz iskustava kolega, se još uvek kvare i crkavaju. Drugaru su crkla 3 za poslednjih godinu dana, svi uredno zamenjeni u garanciji... tako da je preporuka za SSD, samo sistem na njemu i programi i kopije fajlova na kojima se trenutno radi (konkretno video), nikako za čuvanje nekih osetljivih podataka. Podaci idu na konvencionalni HDD sa redovnim bekapom ili u RAID, sa takođe periodičnim bekapom....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Druže, verovatno ti niko nije rekao da češ imati velike probleme vratiti podatke ako ti zvekne maderbord.....

Probaj program COBIAN, ja sve radim sa njim i nemam nikakve RAID konfiguracije...čak i na vanjskom NAS-u nemam RAID, več obične diskove....

 

Nije mi niko rekao ali me baš interesuje kakve tačno probleme?

 

ako ti zvekne maderbord (osnovna ploča) na kome imaš urađen RAID, onda imaš problema izvuči podatke, jer te diskove nečeš moči poturiti u drugi kompjuter pa jih "pročitati".....čak i kod zamene sa istom osnovnom pločom če biti problema, jer kada radiš RAID obično hoče da formatira diskove.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

SSD, koliko mogu da prenesem iz iskustava kolega, se još uvek kvare i crkavaju. Drugaru su crkla 3 za poslednjih godinu dana, svi uredno zamenjeni u garanciji... tako da je preporuka za SSD, samo sistem na njemu i programi i kopije fajlova na kojima se trenutno radi (konkretno video), nikako za čuvanje nekih osetljivih podataka. Podaci idu na konvencionalni HDD sa redovnim bekapom ili u RAID, sa takođe periodičnim bekapom....

 

Koristim SSD več više od dve godine i nijedan mi nije crkao....ali je istina da su mi svi SSD diskovi INTEL proizvođaća (5 godina garancije), tako da rade svoj posao (imam jih na 3 mašine....)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Druže, verovatno ti niko nije rekao da češ imati velike probleme vratiti podatke ako ti zvekne maderbord.....

Probaj program COBIAN, ja sve radim sa njim i nemam nikakve RAID konfiguracije...čak i na vanjskom NAS-u nemam RAID, več obične diskove....

 

Nije mi niko rekao ali me baš interesuje kakve tačno probleme?

 

ako ti zvekne maderbord (osnovna ploča) na kome imaš urađen RAID, onda imaš problema izvuči podatke, jer te diskove nečeš moči poturiti u drugi kompjuter pa jih "pročitati".....čak i kod zamene sa istom osnovnom pločom če biti problema, jer kada radiš RAID obično hoče da formatira diskove.....

 

Pa to valjda jeste ukoliko imas RAID mod za povecanje brzine, recimo RAID 0. Ali imas i RAID modove gde diskovi rade mirror i gde je sigurnost mnogo veca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Pre mog posta o RAIDu, pominjao se RAID1 i na taj raid sam se nadovezao u kontekstu bekapovanja podataka... Kada se izvadi disk iz RAID1, čitljiv je bez problema na bilo kom računaru...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja