Jump to content

Moto Zajednica

R1150RT: Gasenje na leru

Recommended Posts

  • U prolazu, 29 postova
  • Lokacija: Hrvatska
  • Motocikl: Honda Varadero

Da, baš zato i pitam. Na mojem piše 75/45/109  i 75/45/110,  dok na TB sa  e-bay-a  ( Rockster)  piše 75/45/116 i 75/45/115.   Na talijanskom forumu su mi odgovorili da odgovara TB sa rockstera, a meni je to malo sumnjivo :)  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L

Pozdrav.Citam predhodne postove i ne mogu da nadjem podatak o pocetnom polozaju leptira.Da li neko zna koji je to pcetni polozaj posto sam na levom TB pronasao da leptir ne zatvara po celom obimu a vec je neko pre toga dirao stop sarafe.Da li leptiri moraju biti potpuno zatvoreni do granice "zapinjajna"o zidove TB-a ili ih skroz zatvoriti pa na stel sarafima ih otvoriti za"dlaku" ili za neku meru(milimetar,stepen)?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1208 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R
Pre 3 sati, Tobastal je napisao:

Da, baš zato i pitam. Na mojem piše 75/45/109  i 75/45/110,  dok na TB sa  e-bay-a  ( Rockster)  piše 75/45/116 i 75/45/115.   Na talijanskom forumu su mi odgovorili da odgovara TB sa rockstera, a meni je to malo sumnjivo :)  

Sve je to isto,jedino se levi razlikuju dali je sajla gasa iz jednog dela, ili iz tri dela .Naprimer (bingo L 75/45/103 ide gas sala iz jednog dela,a bingo L 75/45/107 ili 75/45/111 ide sajla iz tri dela, i kutija razdelnika se nalazi ispod akumulatora gde je zakacena i sajla sauga} . Taj sistem je zastupljen na modelima koji imaju oklop (RT,RS).

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1208 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R
Pre 2 sati, vazlan je napisao:

Da dodam u pitanju je R1100RT.

Ako ti je ler sinhronizovan (proveris sa vakumetrima) nediraj nista, narocito levi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 14.5.2016. at 8:02, đunta je napisao:

ne ulazim šta, kako, zašto,...i dirali stop pozicije za šta BMW izričito navodi da se ne dira.

 

Ovo je izvod iz fabričkog uputstva R1150RT, jednako važi za bilo koji model BMW-a, naročito za seriju 1.200.

5afbb72544a5e_sinhrt1150.thumb.png.94542df173ad6291c6a4cfc56842077d.png

 

Ovo je zvanični Bingov  cenovnik za reparaciju, ne postoji klapna kao rezervni deo a ume da se pojede, a takođe nema ni opcije za rad proste zamene delova kao ni za podešavanje protoka vazduha, verovatno je to u domenu BMW remontnog servisa.

 

5afbb96909c28_59BING_zps02f0953c.jpgoriginal.jpg.dbe04689b6bb5cbde2440264e1284d71.jpg

 

Postoje setovi, bez leptiram koje radi Rumun, ima ih i na ebay-u, može samo jedan da se kupi, ovo je što sam ja radio al se slike ne vide pa ih ponavljam. Osovine su od zaštićenog poboljšanog čelika što je daleko dugotrajnije od mesinga, i sa smanjenim zaslonom što pruža osetno povećanje performanse agregata bez rasta potrošnje goriva, naprotiv, a leptiri su od inoxa nešto tanji nego original, što takođe doprinosi boljem radu. Ideja je bila da se radi staro za novo, komfigurisan par TB-a koji se samo butne na motor i evenutalno malo doradi u radu na samom agregatu jer svaki se po malo razlikuje od teoretske postavke. Međutim, iz raznoraznih razloga to nije operativno.

 

5afbbb4bd0a05_IMG_20130918_185509_zps5ae28b90.jpgoriginal.jpg.aa2da61a88e38f2b050848c374fa5864.jpg

 

5afbbb4dafab4_IMG_20130918_213754_zps517649fe.jpgoriginal.jpg.be9955c44437d4f51e990862f18da434.jpg

 

Prosta popravka na bilo koji način kojom se eliminiše zveckanje je samo deo problema i to se relativno lako uradi, složeniji je samo podešavanje, odnosno kalibrisanje usisa. Ima napisano dosta, ukratko, može se dobiti kvazi dobar rezultat na oko a da radni ostane manjkav, pa se sve svodi na lično ubeđenje praktično, ono, zadovoljan sam, ne lupa više. Kroz godine, BMW je vršio korekcije ne samo kroz modele nego i kod istog modela, ima i nekih servisnih biltena oko podešavanja upravo zbog pomenutih korekcija, ali generalno ne daju podatke i drže se crveno ukvirenog navoda. Za 1100 se može naći tu i tamo neki šturi empirijski podatak, za 1150 još manje, a za 1200 praktično se ništa ne može naći opipljivo a zbog sofisticirane složenosti je problem prava noćna mora kad se izađe iz crvenog okvira.

 

@Vazlan-Nema zvaničnog podatka niti nekog opšte univerzalnog upravo zbog niza prikrivenih izmena, čak ni ono što je zatečeno ne znači da tako treba. U osnovi, lerptir kod BMW-a ne može da bude skroz zatvoren jer minimalni potreban protok vazduha se ne obezbeđuje kroz bajpas kanal, a sam leptir nema kalibrisanu rupu na sebi kako je inače uobičajeno. Postiji polazna teoretski idealna postavka ali u praksi bez dovoljno upućenosti i nešto instrumentarija nije moguće dobiti apsulutan rezultat, ovakoa na daljinu, osloni se na Dedin savet, jednako bi reko i tobastal-u.

 

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R
Pre 5 sati, Tobastal je napisao:

Da, baš zato i pitam. Na mojem piše 75/45/109  i 75/45/110,  dok na TB sa  e-bay-a  ( Rockster)  piše 75/45/116 i 75/45/115.   Na talijanskom forumu su mi odgovorili da odgovara TB sa rockstera, a meni je to malo sumnjivo :)  

 

To je isto , prve dve brojke su bitne . 

 

Nego potrazi set za reparaciju da ne kupujes celo to komplet , ja naleteo negde da ima bas Bing komplet a gde sam to bese video jbmg ...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L

Procitao sam predhodne postove i ne nadjoh konkretnu pomoc vezano za podesavanje leptira TB-a.Pa sam resio da malo progooglam i nadjoh kod Engleza ovo:https://www.bmbikes.org.uk/viewtopic.php?f=14&t=26893&p=184274#p184274

Procitah vise puta i resih da danas odradim po tim instrukcijama.I?Radi.I to ne radi ma radi kao svajcarski sat.Ceo posao sa sve stelovanjem ventila,skidanjem plastika,podesavanjem uz pomoc multimetra i vakkum  manometara dva sata.Naravno da dodam i jos sat za citanje i proucavanje uputstva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 14.5.2016. at 8:02, đunta je napisao:

Razdešene TB-e nije ni malo jednostavno podesiti i upariti jer ne postoji data od BMW-a. Ima priča na ADV-u dosta, međutim sve je to aproksimativno po mom zaključku što sam relativno skoro i izneo tamo  na diskretan način. Naime, podesi se motor relativno lako da stabilno radi ali je verovatnoća da bude kako treba mala jer jednostavno se partametri razlikuju na istom modelu zavisno od godine i ne postoji univerzalan kliše. Primer, sa jednim setom parametara obrtaje ne leru je moguće oboriti prilično nisko, dok sa drugojačijim na recimo pip ispod 900 se gasi agregat, a na 1050 sa oba načina motor radi kako treba, ali im se razlikuje vuča.

 

"Zero-Zero" pokojnog inženjera Lentinija je standardni postupak usaglašavanja karburatora od vajkada, na Advrider-u ima negiranje takvog pristupa BMW-u, bolje reći, pokušaja korigovanja, moje mišljenje je poznato. Sinhronizacija ovakvim metodama nije isto što i postavljanje i refereisanje "air flow" po fabričkom inženjeringu koji BMW izostavlja. 

 

Svaka čast Vazlan, već referisane TB-e na priručnom stolu, ja ne mogu bez sat dva da prođem pri usaglašavanju celog usisa na motoru,  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L

Pre nego sam krenuo u podesavanje po Lentinijevom uputstvu (a citajuci predhodne postove)moram reci da sam ocekivao da ce ceo postupak biti "spansko selo" sa gomilom problema do kraja.Radio sam bukvalno po upuststvu redosledom kako je navedeno.Mislim da nije samo sreca u pitanju.Generalno mislim da je i stanje samog motora bitno jer ta podesavanja raditi na motoru na kome  je x,y komponenti u sumnjivom stanju nema smisla a rezultat sigurno upitan.Za sada sam zadovoljan postignutim rezultatom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Inženjer Lentini je jedan od retkih koji je spoznao problematiku, ne sporim njegov rad, još manje tvoje zadovoljstvo, ali to nije ni fabrička metoda niti  služi i može da konfiguriše primarno pravilan vazdušni protok i unificiranje dva, odnosno više TB-a koji se razlikuju nedovoljno uočljivo zavisno od serije, ali jeste priručan način iz nužde i daje rezultat približno dobar koji donekle i zadovoljava. Da li je on to znao pa nije obnarodovao, ili ga je prerana smrt prekinula, ne znam, ima više zanimljivih članaka koje je on objavio. Početne pozicije se ne diraju, plombirane su u skladu sa BMW navodom, čak i kad vremenom dođe do asimetrije usled pohabanosti, ona je uslovno mala i prepokrije se putem BBS- šrafova koji tome i služe, fabrički limit je odstupanje za više od 1/2 kruga između njih ili od zadate vrednosti koja se razlikuje od modela do modela, ali ima i među vrednosti, preko toga je znak prisustva kvara, naj banalnije je da ima cundera i potrebno je čišćenje, ne abrazivima već isključivo hemijski da ne bi došlo do poremećaja poprečnih preseka i forme jer se radi o velikoj  osetljivosti, dovoljno je pipnuti žuti šraf i već se javlja odstupanje, ako je merač precizan, brz i osetljiv da očitava. Manometri moraju da budu fini, ono što se kupuje ala Luis nije pouzdano u opšte. Bar jednom nedeljno se bavim ovom problematikom na  raznoraznim BMW-ima, gotovo svakom je to diran makar jedan i uopšte mi nije jasno zašto se to čini kad lepo piše da je "forbiden" u fabričkom uputstvu, niti ima potrebe pri redovnom održavanju, valjda ne može da se odoli muteru, odnosno šrafu, srbskom penkalu, tj. šrafcigeru.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L

@đunta cenim tvoj pristup tehnickom odrzavanju,sto i sam volim da cinim ako je moguce na najispravniji moguci nacin da kazem onako kao je proizvodjac predvivdeo.U mom slucaju je problem bio sto sam zatekao stanje razdesenjih leptira,povremeno gasenje na leru i povremeno pucanje u auspuhu prilikom oduzimanja gasa.Posto imam dvadesetpetogodisnje iskustvo u odrzavanju automobila kao i desetak motora koje sam odrzavao dok su bili u mom vlasnistvu uz pomoc jedinog uputstva koje je moglo da mi pomogne u resavanju problematike resio sam da probam da ga primenim.Voleo bih da mogu sve da vratim na fabricka podesavanja ali eto nismo imali srecu da nam BMW-ovi inzenjeri poklone te podatke.;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ako si ti licno zadovoljan radom motora, njegovim ponasanjem u voznji (odzivom na gas i potrosnjom) nije obavezno da ides dalje. Leptiri bas znaju da unakaze rad boksera i veliki je napredak kad se konacno srede. Mene je zezao levi leptir, cuo se na leru, tokom voznje su mi se culi  iventili tog cilindra prilikom naglog dodavanja gasa. Posto je Mile bio zauzet, nabavio sam set za reparaciju od Rumuna (65e sa postarinom). Sama zamena delova je jednostavna ali sam se napatio dok sam stvar doveo u red, narocito sto je sa leve strane i TPS koji je trebalo usaglasiti. Zahvaljujem se Sasi Majstoru na strplenju i obasnjenju rada sajli :) Elem, posle toga, nisam mogao da verujem kako motor radi lepo i koliko bolje vuce. Zveckanja ventila vise nema, poslusno povlaci u svim obrtajima.

 

Juce sam stigao sa puta, motor maksimalno opterecen, tri kofera, torbe na koferima itd. i potrosnja 5.3 litra na 100km. Sumnjam da bih imao merljivo manju potrosnju sa fabrickim podacima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da, BMW ne samo da vrlo vešto prikriva, nego na neki način i obmanjuje, svojevremeno sam to utvrdio u ugašenoj "Preciznoj mehanici" merenjem na ultra preciznoj mernoj opremi usise. Mlaznice kod BMW-a su atipične, čak je to i kod serije 1.2 koja se razlikuje od 11xx, podaci su  promenljivi podvarijantama i praktično svaka instrukcija je diskutabilna, odnosno, svaki motor je za sebe kroz statističku verovatnoću da pod ruku padnu dva ista za redom. Ima na ADV-u manuelno isti pristup ali sa drugojačijim vrednostima, oba nisu univerzalna iako pokretač odlično zna gde je problem ali razumljivo, ne zna kako da ga reši. Postoje dva TPS senzora koji imaju različite krive, BMW navodi inicijalnu naponsku vrednost od-do, postoji više početnog položaja leptira, da ne govorimo o krivi paljenja i razvodu bregaste, tako da je kombinatorika pozamašna, i onda neko ispametuje i razdesi, potpuno te razumem Valzan, srećem to redovno. Nepravilan "air flow rate" čini usis prekomerno oscilujućim što se projktuje kroz pojačano ljuljanje i pingovanje agregata i smenjenom vučom u niskom režimu obrtaja, a leptiri odu pre nego bi trebali, a vala, nisu ni napravljeni valjano. Ja imam primitivni radni sto al pokriva samo niske obrtaje, no dovoljno da razlučim sve parametre od uticaja i kom pravcu da se krećem, dovoljna znanja i iskustva pa opet ne podesim iz ruke svaki put jer jednostavno nemam tolke mogućnosti merenja al prepoznam po radu pa jovonanovo iako bi vlasnik bio zadovoljan al ja ne bi. To je problem, bangav BMW ide pristojno, kad se kupi kao polovan, nema boljeg primerka, iz nemoći je proglašeno normalnim da svi BMW bokseri iljuljaju i zveckaju, tako da sreći nema kraja.

 

1.2 nema izražen problem zveckanja jer je drugojačije rešeno, ima auto podešavanje relativno širokog opseg i to prilčno dobro funkcioniše, barem kad je novkasto i nedirano. Stop pozicije su plombirane, nepristupačne i imaju dodatne čepove i tu mi tek nije jasno što zatičem dirano, vrlo često i oba. Kod 11xx se sve nekako može ispipati, kod 1.2 je sve virtuelno, plus ima korektore koje starije serije nemaju i kad jedan parametar iskliza, sve je onda domino efekat zaključno sa Motronikom. Isto ima net uputstava koja ignorišu kontrolere smatrajući da su oni u referenci, a nisu manje više uvek, pa kad se dirne početna pozicija samo na jednom, od oba cilindra se svi aktiviraju da bi održali referentni broj obrtaja na leru, onda nastaje kataklizma; "narani prasići i ništa ne diraj".

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 302 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: BMW R1200ST

"Zero-Zero" 0-370 mv je po mom iskustvu prevelika,0-160 je mnogo bliža fabričkom podešavanju.Druga stvar samo pravilno podešeni ventili dovode do mirnog rada agregata uz pravilnu sinhronizaciju sa pravim alatom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre sat vremena, sasamajstor je napisao:

"Zero-Zero" 0-370 mv je po mom iskustvu prevelika,0-160 je mnogo bliža fabričkom podešavanju.Druga stvar samo pravilno podešeni ventili dovode do mirnog rada agregata uz pravilnu sinhronizaciju sa pravim alatom.

A koliko sam upoznat ti imaš pravi alat!:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Kakav je to alat Sale?

 

Ja koristim americki Sinhronajzer i zadovoljan sam sa njim. Proizvodjac tvrdi da je precizan, ne pokazuje apsolutne vrednosti za oba cilindra, vec pokazuje razliku izmedju cilindara. Navodno, razliku do 30 milibara motor ne moze da oseti i besmisleno je ici ispod toga. Ja ipak nastelujem na nulu :) e sad,  da li Sinhronajzer laze, ne znam. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 22 sati, sasamajstor je napisao:

imam Twin Max ništa specijalno samo lakše za rad

 

Lako je tebi, kad nemaš Đuntamaks.

 

On 22.5.2018. at 19:37, sasamajstor je napisao:

Zero-Zero" 0-370 mv je po mom iskustvu prevelika,0-160 je mnogo bliža fabričkom podešavanju.

 

Ta i slične metode su priručne i sa većim ili manjim odstupanjem od optimalne. Fabrički navod za kvazi nulu ne postoji, nije ni relativno bitan, a za početni položaj radnog opsega BMW navodi 0,34-0,40v što je pa opet vrlo široko, jer on mora da se merdžuje sa količinom vazdušnog protoka koji nije jednak već različit od modela do modela motorcikla i samih ajnšprica kod istog modela, a to fabrika ne navodi. Na leru, sa bilo kojom vrednošću će da radi ali je pitanje šta se dešava kroz radni opseg, kritičan prvi bit i momenat prelaska iz zatvorene u otvorenu petlju. Dalje, sam protok vazduha Motronik preračunava preko senzora temperature vazduha što je lenjo, jedne lambda sonde što isto ima svoje kašnjenje a sem toga, posmatra ukupni Co2, a oni u sabircima ne moraju biti isti i kad počne da krati gorivo, to čini podjednako na oba iako jednom već fali gorivo a drugi ima bogatiju smešu i onda rad postaje lošnjikav. BMW oba usisa uzima za jednake, kad nisu, upućuje na korekciju kod proizvođača ne navodeći da li je u pitanju on sam ili Bing koji izrađuje ajnšprice. Kod 1.2 su usisi razdvojeni i do nekog opsega samo korekcije ali i dalje ima jedan TPS pa je problem samo prilično umanjen ali ne i eliminisan idealno, a dobra je stvar što sam referiše granične napone bez obzira na početni položaj. Iznenađujuće veliku asinhronost pri sirovom radu kontroleri prepokriju, ima naravno razlike ali ne može svako da je primeti, dok kod 11xx nema te mogućnosti a toliku razliku ni nemam predviđeno da očitava moj alatić, jednostavno ne dozvoljeno veliko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja