Jump to content

Moto Zajednica

R1150RT: Gasenje na leru

Recommended Posts

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

isti problem kao i kod kolege : http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/93330-r1200gs-gasenje-pri-stajanju/

 

Motor radi super , pali ko mina , ide ko vetar , vozi se svakodnevno i proban sa svim vrstama goriva .

Filter goriva zamenjen , sinhronizacija uradjena e jedino nisu stelovani ventili ali se i ne cuju . Motor je preso preko 71,000km .

 

Desava se da na leru iz cista mira se ugasi , bilo na semaforu ili dok radi u dvoristu , kad ga upalis opet on radi sasvim normalno "mozda" prilikom ponovnog paljenja zavergla jedan krug vise nego obicno ali nije sigurno ..

Dok smo menjali filter goriva zatekli smo dosta budzenja zica oko pumpe u rezervaru , kao da su zice bile topljene pa je neko letovao zice upaljacem, to sve izolovali i zaletovali kako treba i spakovali nazad .U voznji se nikad ne desi da stucne ili zeza , iskljucivo dok radi na leru se desi da obori broj obrtaja od jednom i ugasi se ..

 

Ja sumljam na pumpu ili na onaj regulator pritiska goriva ali se nisam bavio time do sad pa reko el neko ima mozda nesto o ovom problemu ..

 

Motor se i dalje vozi naj normalnije ali ovo bezveze nervira ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4258 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

isti problem kao i kod kolege : http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/93330-r1200gs-gasenje-pri-stajanju/

 

Motor radi super , pali ko mina , ide ko vetar , vozi se svakodnevno i proban sa svim vrstama goriva .

Filter goriva zamenjen , sinhronizacija uradjena e jedino nisu stelovani ventili ali se i ne cuju . Motor je preso preko 71,000km .

 

Desava se da na leru iz cista mira se ugasi , bilo na semaforu ili dok radi u dvoristu , kad ga upalis opet on radi sasvim normalno "mozda" prilikom ponovnog paljenja zavergla jedan krug vise nego obicno ali nije sigurno ..

Dok smo menjali filter goriva zatekli smo dosta budzenja zica oko pumpe u rezervaru , kao da su zice bile topljene pa je neko letovao zice upaljacem, to sve izolovali i zaletovali kako treba i spakovali nazad .U voznji se nikad ne desi da stucne ili zeza , iskljucivo dok radi na leru se desi da obori broj obrtaja od jednom i ugasi se ..

 

Ja sumljam na pumpu ili na onaj regulator pritiska goriva ali se nisam bavio time do sad pa reko el neko ima mozda nesto o ovom problemu ..

 

Motor se i dalje vozi naj normalnije ali ovo bezveze nervira ...

 

 

Citao sam gore navedenu temu u samom pocetku ovog posta.

 

Primetio sam iz citanja da su oba motora delimicno ili povrsinski nastelovana. Iz mog licnog iskustva TPS kad se steluje sa multimetrom nikad nije na tacnom zeljenom polozaju I uvek cita vise nego sto je to fabricki predvidjeno.

Nazalost za mnoge na ovim modelima TPS se jedino moze nastelovati pomocu diagnostike kao sto GS911 ili fabricke BMW diagnostike zvene MOSS.

Stelovanje TPS-a I usisa bez stelovanje ventila je kao kad operes noge, pa obuces stare prljave carape.

 

Kod tvog motora Peco moze da bude vise razloga zasto se motor ugasi kad radi na leru. Iz tvog pisanja mogu da primetim da nema veze sa reglerom ili pumpom za benzin.

Treba da se uradi cylinder leak down test(izvini nisam siguran kako se kaze na srpski), pa da se provere zazori ventila, da se nasteluje TPS kako treba, da se ubalansiraju usis posle sveg ovog, da se nateluju izduvni gasovi pomocu CO maraca itd....

 

Sva procerura stelovanja usis ja veom osetljiva I daje lose rezultate ako se ne preskoci bilo koji korak u samoj procedure stelovanja.

Zbog velike kilometraze na tvom motoru verujem da moze da bude vise od 2 ili 3 faktora zasto ti motor radi kako radi

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ako motor lepo radi na svim režimima osim lera ne bi uzimo u obzir pumpu,ventile...Analogija sa 1200, njemu zaglavljuju step motori pa čak i u šaltanju oće da se ugasi. TPS kod 11xx može da se pojede na početnom-ler položaju pa proveri da li svaki put očitava istu vrednost. Usisi već na 40 k umeju da budu istrošeni, naročito desni, tako da sam položaj TPS-a i iz tog razloga može da osciluje. Proveri aksijalne i radijalne luftove osovina.Može da se desi da se eliptično okreću i uprkos sinhronizaciji da u nekom položaju odu u disbalans. To takođe može uzrokovati falš vazduh, čas ga ima čas ne. Proveri još da nisi usisne flašne napukle pa opet,čas dihtuju čas propuštaju.I mogu još dizne da zaglavljuju pri malom otvoru na leru,bilo da ostanu zatvorene, ili jedna, pa da nema goriva,ili da cure pa zaguše motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4258 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Ako motor lepo radi na svim režimima osim lera ne bi uzimo u obzir pumpu,ventile potpuno netacno...Analogija sa 1200, njemu zaglavljuju step motori pa čak i u šaltanju oće da se ugasi[/b] da bio se balansirali usisi oba step motora mora da se onesposobi pomocu diagnostike. I nikada neces da ustelujes usise ako su oba steper motora akrivni. TPS kod 11xx može da se pojede na početnom-ler položaju pa proveri da li svaki put očitava istu vrednost. Usisi već na 40 k umeju da budu istrošeni, naročito desni, tako da sam položaj TPS-a i iz tog razloga može da osciluje. Proveri aksijalne i radijalne luftove osovina.Može da se desi da se eliptično okreću i uprkos sinhronizaciji da u nekom položaju odu u disbalans. To takođe može uzrokovati falš vazduh, čas ga ima čas ne. Proveri još da nisi usisne flašne napukle pa opet,čas dihtuju čas propuštaju.I mogu još dizne da zaglavljuju pri malom otvoru na leru,bilo da ostanu zatvorene, ili jedna, pa da nema goriva,ili da cure pa zaguše motor.

ostatak posta je tacan ali moze sve da se nasteluje na fabricke mere bez problema iako je nesto pohabano

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Ako je vec tako onda jedino da sumljam u leptire gasa tj. osovine leptira . Hoce da se istrose i dobiju luft pa daju fals vazduh . Cini mi se da se cak i cuju leptiri kako zveckaju ali to je nagadjanje posto ima maske pa ne mozes da ih vidis .. Ipak mora da se krene u rasturanje pa da se trazi redom ...

 

Pada mi napamet ako leptiri slobodno "rade" na leru , da ih fiksiram nekako i vidim hoce li to resiti problem ... ako je do toga lako ce se kupiti novo i zameniti ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Napokon :dobrodosli2:. Kod 1200 oće od prljavštine da baguju step motori, samo podešavanje nit znam nit me nešto interesuje taj model ovog časa, čisto digresija na TPS analogiju koju je Peca naveo kao kvar, fantomski, mada naučih nešto.

 

Loše podešeni ili ne podešeni ventili moraju da se odraze na performanse na višem režimu, jednostavno ne može motor da ide ko vetar a da se gasi iznenada, ponekad i samo na leru. Slično i za pumpu, ona gura stalno 3 ili 3,5 bara i ako ne obezbeđuje konstantnost, mora da se pokaže, štuca, na visokij turi kad treba najviše goriva, osim ako ne varira pa trokira na malom protoku, odnosno kad kreće da radi, slično i za regulator, može da otkazuje na malom protoku pa sistem ostane bez goriva, zato možda i krug više pri paljenju motora. Ali bi se problem napajanja osetio pri naglom ubrzanju, nekad bolje nekad lošije, naročito iz niskih obrtaja. Jednostavno je nemoguće da sve radi perfektno a iznenada se ugasi bez najave. Ovo najpre liči na električni problem, ono, žica šmercuje.

 

Teoretski može pohabano da se našteluje ali ako se zna kolko i gde a to "majstorskoj" praksi se ne važi. Ako odu leptiri i stop šrafovi u minus, cca 0,36 v na TPS-u neće odgovarati projektovanom uglu što provlači grešku kroz ceo opseg, meni je desni bio ohoho,tipilno, a na pitanje "čuvenom majstor" densiju šta što se čuje klapna, odgovor je da se treba praviti da se ne čuje, odnosno (na)praviti lud. Ako osovina ima zazor radijalni milimetar i više, ima i takvih,ili leptir krajcovan aksijalno, to teško da može da valja makar i nas dva "loša" radila. Kuriozitet je da je desni BBS bio odvijen 3 i 1/2 a desni, odličan, svega oko 5 stepeni, tek odškrinut. Mada i tako je motor radio dobro, doduše, to mi se samo činilo pod autosugestijom da je motor izašao iz "servisa" pa ne može da ne valja, kakva prevara.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Peco, obično se desni prvi čuje da cakće ali pod rukom može da se oseti i aksijalni i radijalni zazor. Odu i zaptivni prstenovi koji su poslednja linija odbrane,zaptivanja. A za nove....

 

IMG_20130918_213754_zps517649fe.jpg

IMG_20130918_185509_zps5ae28b90.jpg

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pada mi napamet ako leptiri slobodno "rade" na leru , da ih fiksiram nekako i vidim hoce li to resiti problem ... ako je do toga lako ce se kupiti novo i zameniti ...

 

Ovo samo privremeno odlaže problem ali ga na kraju pogoršava.

 

http://www.louis.at/...0009920〈=en

 

Zveckanje leptira je prvenstveno zbog pohabanosti a uvod je i loša podešenost na leru, odnos otvora leptira i BBS šrafova iako po svemu rezultat deluje dobro.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ako je vec tako onda jedino da sumljam u leptire gasa tj. osovine leptira . Hoce da se istrose i dobiju luft pa daju fals vazduh . Cini mi se da se cak i cuju leptiri kako zveckaju ali to je nagadjanje posto ima maske pa ne mozes da ih vidis .. Ipak mora da se krene u rasturanje pa da se trazi redom ...

 

 

Ovo je tipičan kvar za BMW, nijedan nije imun, bar kad govorimo o 11xx.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

u prevodu vrlo je moguce da klapne zezaju i prave taj problem .

 

TPS sam proveravao i stoji tacno kako treba + sto nikad nije stelovan i farba na srafovima jos uvek stoji ..

Dok je radjena sinhronizacija bilo je povuci potegni dok nije ustelovan , vrlo je moguce da zbog raskantanih klapni cesto menjao stelku ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

u prevodu vrlo je moguce da klapne zezaju i prave taj problem .

 

TPS sam proveravao i stoji tacno kako treba + sto nikad nije stelovan i farba na srafovima jos uvek stoji ..

Dok je radjena sinhronizacija bilo je povuci potegni dok nije ustelovan , vrlo je moguce da zbog raskantanih klapni cesto menjao stelku ...

 

To što stoji plombna farba nije za diku, moraš da očitaš vrednost koju prikazuje. Ode ugao leptira usled istrošenosti i automatski ga TPS očitava drugojačije i ta vrednost bude ajd da kažem pogrešna i Motronik zabaguje. Moguće da je toliko otišo da očitani napon Mo tumači kao recimo "fatal eror" i jednostavno ugasi agregat. TPS mora redovno da se kontroliše jer pomeranje napona indikuje istrošenost, na žalost samo levog usisa a kroz sinhronizaciju se onda zaključuje o stanju desnog, pored slušno pipnog načina. To povuci potegni je verovatno bilo da dobiješ ili na leru ili na visokim obrtajima, na obe refernce teško, a na kraju, što se ne meri, nikako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

pre nego bilošta diraš, proveri dve stvari:

-dali negde vuče falš vazduh? kakve su gumice na cevčicama gde se radi sinhronizacija cilindara

-proveri koji CCP (-CatCodePlug) ti je ubačen u motor. Da li je ispravan za Srbiju, ili je za neku drugu zemlju.....imaš kodu na njemu pa proveri u servisu koja je pravilna koda za Srbiju. (part number)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Bojane, vakum cevčice su male i nisu da mogu čas da zaptiju,čas ne, sam falš vazduh ako se naizmenično javlja bi morao da se primeti i na drugom režimu. CCP isto ne bi trebao da to uzrokuje ali može loš rad agregata a to po Peci nije. Ja tipujem na TB ansamble, ostaju, bar jedan cilindar, bez napajanja. Ajd uzmi i na stop šrafove na leptirima zalepi po par selotejpe i tako otvoriš leptire više. Time ćeš i da povećaš ler gas pa gledaj da ne bude ono 2000 obrtaja. Možeš i ručnim gasom da ih nategneš, nemoj za početak da diraš same šrafove. Pogledaj na samoj nakovanj površini, ko platina, dal ima tačkasti krater, ako ima, otišo leptir u minus. I naravno, proveri prstom dal se nisu samodvili stop šrafi. Razlika između radnog i ugašenog stanja je svega 1°, čak ne može da radi sa skroz odvijenim BBS šarafima ako su klapne zatvorene.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4258 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Ako je vec tako onda jedino da sumljam u leptire gasa tj. osovine leptira . Hoce da se istrose i dobiju luft pa daju fals vazduh . Cini mi se da se cak i cuju leptiri kako zveckaju ali to je nagadjanje posto ima maske pa ne mozes da ih vidis .. Ipak mora da se krene u rasturanje pa da se trazi redom ...

 

Pada mi napamet ako leptiri slobodno "rade" na leru , da ih fiksiram nekako i vidim hoce li to resiti problem ... ako je do toga lako ce se kupiti novo i zameniti ...

 

Peco ja ti garantujem da ti imas vise od jednog problema jer je motor kako si rekao presao oko 71.000km. Tesko je ovako cajberski preko neta aa ti se opravi motor. Odgovrocu na postove druga Djunte pa mozda ti pomognemo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4258 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Izvini Djunta sto ti ovako ukrasavam post ali mi je najlakse da dam komentare na tvoje pisanje. Samo da se razumemo ja ne zelim da ti udaram kontru ja samo pricam iz mog licnog iskusta i kako sam ja resavao slicne probleme. Ja sam skolovani mehanicar i poceo sam zanat 1993, da bi 1996 zavrsio diplomski rad u Saboracajnoj skoli u Zemunu sa peticom, a bio sam najbolji u svojoj genraciji. 10 godina sam radio kao serviser Aprilije, Moto Guzzija i Triumpha (sto sam usput radio program starih Triumpha i Nortona). I tu sam uzivao veliko postovanje od te tri kompanije kako serviser. Sada sam jedan od pet Ducati Master Tech's u Kanadi i najmaldji sam od svih njih. Usto sam radio za servis koji je ovlasten za BMW i Ducati u Vankuveru tako da nelose poznajem BMW i njihove mane.

 

Napokon :dobrodosli2:. Kod 1200 oće od prljavštine da baguju step motori, samo podešavanje nit znam nit me nešto interesuje taj model ovog časa, čisto digresija na TPS analogiju koju je Peca naveo kao kvar, fantomski, mada naučih nešto.

 

Loše podešeni ili ne podešeni ventili moraju da se odraze na performanse na višem režimu, jednostavno ne može motor da ide ko vetar a da se gasi iznenada, ponekad i samo na leru ...ja se opet nebi slozio sa ovom konstataciom, samo zato jer ako su ventili rastelovani na jednom cilindu, a nastelovani kako treba na drugom. Sa takvim ce se bregaste osovine razikovati u fazama i motor nece da radi mormalno sto moze da se odrazi na sam rad na leru.. Slično i za pumpu, ona gura stalno 3 ili 3,5 bara i ako ne obezbeđuje konstantnost, mora da se pokaže, štuca, na visokij turi kad treba najviše goriva, osim ako ne varira pa trokira na malom protoku, odnosno kad kreće da radi, slično i za regulator, može da otkazuje na malom protoku pa sistem ostane bez goriva, zato možda i krug više pri paljenju motora. Ali bi se problem napajanja osetio pri naglom ubrzanju, nekad bolje nekad lošije, naročito iz niskih obrtaja. Jednostavno je nemoguće da sve radi perfektno a iznenada se ugasi bez najave. Ovo najpre liči na električni problem, ono, žica šmercuje gore je Peca naveo da je motor presao 71.000km sto znaci da ventile, vodjice i sami sicevi ventila nisu u najboljem stanju. A da nepricamo doliko ima garezi na tim ventilima itd... zamisli da je jedna od vodjica potrosena toliko da kad motor radi na tih 1200 obrtaja opruga ventila pri zatvaranju istog zatvori ventil ali zbog istrosene vodjice ventil ne nalegne na sedista 100% i izgubi kompresiju sto je veilka stvar za dvocilindras..itd....

 

Teoretski može pohabano da se našteluje ali ako se zna kolko i gde a to "majstorskoj" praksi se ne važi ne vazi na priucene majstore i to se slazem. Ja sam sve sto sam naucio na raznim kuresvima od BMW ili drugih evropskih proizvodjaca koristio u praksi i jos uvek to radim. Ali usput sam razvio neke svoje male trikove koje koristim da bi popravio sto fabrika kaze da se ne moze.. Ako odu leptiri i stop šrafovi u minus, cca 0,36 v na TPS-u neće odgovarati projektovanom uglu što provlači grešku kroz ceo opseg, meni je desni bio ohoho,tipilno, a na pitanje "čuvenom majstor" densiju šta što se čuje klapna, odgovor je da se treba praviti da se ne čuje, odnosno (na)praviti lud problem je ovde sto svakih 20.000km se trebaju skinute usisne grane i oprati u toploj vodi sa sapunom za sudove i cetkicom za zube. Operu se lepo leptiri I telo usisne grane oko leptira. Usisna grana se pojede zbog toga sto malo ko praktikuje ovaj metod servisiranja jer je to mnogo posla pa je lakse da se usteluje i zamaze problem sa necim drugim ili veoma dobrim izgovorm. Ako osovina ima zazor radijalni milimetar i više, ima i takvih,ili leptir krajcovan aksijalno, to teško da može da valja makar i nas dva "loša" radila. Kuriozitet je da je desni BBS bio odvijen 3 i 1/2 a desni, odličan, svega oko 5 stepeni, tek odškrinut. Mada i tako je motor radio dobro, doduše, to mi se samo činilo pod autosugestijom da je motor izašao iz "servisa" pa ne može da ne valja, kakva prevara ti veliki mesingani srafovi se ne diraju kad se steluje usis na ovom modelu nego se zavrnu kompletno unitra do kraja tako da mozes lepo da nastelujes leptire. Kad se to zavrsi odvrnu se mislim 1.5 kruga koliko me secanje sluzi i samim tim se nasteluje CO sa meracem za izduvne gasove. To dali je jedna sraf 3 kruga odvrnut, a drugi 2.5 to nema nikakve veze. Motor trazi visi ili manji protok vazduha na leru da bi se dobilo odgovarajuci postotak(%) izduvnih gasova..

 

zato sam naveo u jednom od mojih prvih odgovora da mora da se uradi leak down test da se vidi u kakvom je stanju zaptivanje kompresionog prostora. Najveci problem sadasnjice je to sto su vecina veoma dobrih majstora usavrsila karburatore, ali malo teze se privikavaju na motore sa elektronskim ubrizgavanjem. Pa iako je mehanicki problem u pitanju krive elektroniku jer im nije toliko dobro poznata kao sto su sami karburatori.

 

dosta od mene za veceras odo da spavam... laku noc :)

  • Hvala 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I N S T R U K T O R, 1177 postova
  • Lokacija: Beograd i okolina
  • Motocikl: R1200GS

Ljudi, vratia se MALI ĆAĆA!

Nikola, nedostajao si ovde.

Peco, slušaj šta ti mali-veliki ćaća kaže. On zna šta priča.

 

I ja gledam i neverujem.

Nabacio mi je osmeh na lice od jutros.

I takođe potvrđujem, slušajte šta čovek priča !

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Ako je vec tako onda jedino da sumljam u leptire gasa tj. osovine leptira . Hoce da se istrose i dobiju luft pa daju fals vazduh . Cini mi se da se cak i cuju leptiri kako zveckaju ali to je nagadjanje posto ima maske pa ne mozes da ih vidis .. Ipak mora da se krene u rasturanje pa da se trazi redom ...

 

Pada mi napamet ako leptiri slobodno "rade" na leru , da ih fiksiram nekako i vidim hoce li to resiti problem ... ako je do toga lako ce se kupiti novo i zameniti ...

 

Peco ja ti garantujem da ti imas vise od jednog problema jer je motor kako si rekao presao oko 71.000km. Tesko je ovako cajberski preko neta aa ti se opravi motor. Odgovrocu na postove druga Djunte pa mozda ti pomognemo.

 

 

ma znam to , nego mozda je neko imao slican problem ... iz ove diskusije bar znam odakle da krenem a to je velika pomoc !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Izvini Djunta sto ti ovako ukrasavam post ali mi je najlakse da dam komentare na tvoje pisanje. Samo da se razumemo ja ne zelim da ti udaram kontru ja samo pricam iz mog licnog iskusta i kako sam ja resavao slicne probleme. Ja sam skolovani mehanicar i poceo sam zanat 1993, da bi 1996 zavrsio diplomski rad u Saboracajnoj skoli u Zemunu sa peticom, a bio sam najbolji u svojoj genraciji. 10 godina sam radio kao serviser Aprilije, Moto Guzzija i Triumpha (sto sam usput radio program starih Triumpha i Nortona). I tu sam uzivao veliko postovanje od te tri kompanije kako serviser. Sada sam jedan od pet Ducati Master Tech's u Kanadi i najmaldji sam od svih njih. Usto sam radio za servis koji je ovlasten za BMW i Ducati u Vankuveru tako da nelose poznajem BMW i njihove mane.

 

Napokon :dobrodosli2:.

 

 

dosta od mene za veceras odo da spavam... laku noc :)

 

Dragi Ćaćo, zato sam ti i postavio tablu. Ja nemam školske refernce nit profi mehaničarsko iskustvo, bogato ko što ti imaš hvatajući se za specifične marke, već znanje sportske mehanike i analogiju i način razmišljanja i pristupa shodno tome. Inače u tvojoj bivšoj zemunskoj školi sam servisirao Simku RI kao ovlašćenom servisu i tad su tu jako dobro učilo naprednoj mehanici. Danas sumnjam da tu može da se pruži validno učenje. Zahvaljujući što si odličan đak si stigao dotle a nisi završio kod nekog ala densi koji radi,kako radi, koliko znam četrdesetak godina i ima određeni "ugled". Uzgred, premontiro mi ploču za kofer pomerivši je u jednu stranu za 7-8mm, skuteraši najbolje znaju kako motorcikl vobluje zbog kofera i iskido navoj u upucanoj biksni tako da sad imam dodatnu zezanciju.

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Bojane, vakum cevčice su male i nisu da mogu čas da zaptiju,čas ne, sam falš vazduh ako se naizmenično javlja bi morao da se primeti i na drugom režimu. CCP isto ne bi trebao da to uzrokuje ali može loš rad agregata a to po Peci nije. Ja tipujem na TB ansamble, ostaju, bar jedan cilindar, bez napajanja. Ajd uzmi i na stop šrafove na leptirima zalepi po par selotejpe i tako otvoriš leptire više. Time ćeš i da povećaš ler gas pa gledaj da ne bude ono 2000 obrtaja. Možeš i ručnim gasom da ih nategneš, nemoj za početak da diraš same šrafove. Pogledaj na samoj nakovanj površini, ko platina, dal ima tačkasti krater, ako ima, otišo leptir u minus. I naravno, proveri prstom dal se nisu samodvili stop šrafi. Razlika između radnog i ugašenog stanja je svega 1°, čak ne može da radi sa skroz odvijenim BBS šarafima ako su klapne zatvorene.

 

Ako smem da repliciram.....

-oni mali "ćepići" koji zaptivaju vakum na telima usisa imaju itekako veliki uticaj na rad motora ali samo na leru.....u ostalim režimima nečeš ni osetiti da ne zaptivaju i motor če raditi najnormalnije.Upali motor,skini jednog i gledaj kako ga razbacuje levo-desno....u vožnji nečeš ni osetiti da ga nema...

- CCP itekako uzrokuje loš rad. Isti problem (potpuno isti simptomi) sam imao na R1200C, gde je samo zamenjen CCP i motor najnormalnije radi. Pri pogrešnom CCP monomotronik "drži" pogrešnu mapu , a mape su prilagođene raznim konfiguracijama motora i raznim kvalitetama benzina. Sa pravim CCP možeš voziti i na 86 oktana bez bilokakvih problema ili "klenkanja".Neko na ovom forumu je več imao problema sa lošim radom motora (doduše R1100S koji je bio uvožen iz Engleske) i naravno čovek je zamenio sve na motoru dok nije menjao CCP.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Bojane, vakum cevčice su male i nisu da mogu čas da zaptiju,čas ne, sam falš vazduh ako se naizmenično javlja bi morao da se primeti i na drugom režimu. CCP isto ne bi trebao da to uzrokuje ali može loš rad agregata a to po Peci nije. Ja tipujem na TB ansamble, ostaju, bar jedan cilindar, bez napajanja. Ajd uzmi i na stop šrafove na leptirima zalepi po par selotejpe i tako otvoriš leptire više. Time ćeš i da povećaš ler gas pa gledaj da ne bude ono 2000 obrtaja. Možeš i ručnim gasom da ih nategneš, nemoj za početak da diraš same šrafove. Pogledaj na samoj nakovanj površini, ko platina, dal ima tačkasti krater, ako ima, otišo leptir u minus. I naravno, proveri prstom dal se nisu samodvili stop šrafi. Razlika između radnog i ugašenog stanja je svega 1°, čak ne može da radi sa skroz odvijenim BBS šarafima ako su klapne zatvorene.

 

Ako smem da repliciram.....

-oni mali "ćepići" koji zaptivaju vakum na telima usisa imaju itekako veliki uticaj na rad motora ali samo na leru.....u ostalim režimima nečeš ni osetiti da ne zaptivaju i motor če raditi najnormalnije.Upali motor,skini jednog i gledaj kako ga razbacuje levo-desno....u vožnji nečeš ni osetiti da ga nema...

- CCP itekako uzrokuje loš rad. Isti problem (potpuno isti simptomi) sam imao na R1200C, gde je samo zamenjen CCP i motor najnormalnije radi. Pri pogrešnom CCP monomotronik "drži" pogrešnu mapu , a mape su prilagođene raznim konfiguracijama motora i raznim kvalitetama benzina. Sa pravim CCP možeš voziti i na 86 oktana bez bilokakvih problema ili "klenkanja".Neko na ovom forumu je več imao problema sa lošim radom motora (doduše R1100S koji je bio uvožen iz Engleske) i naravno čovek je zamenio sve na motoru dok nije menjao CCP.

 

Naravno Bojane, ja bar nisam tvrd čak i kad sam stopostotno siguran, uvek ima minusnog znanja. Sve ima uticaja, nema zanemarljivih stvari i samo je pitanje kriterijuma, dozvoljenog ili čak i nižeg. Potpuno si u pravu za sve što si naveo, ali ovde govorimo o konkretnom kvaru i sužavanja lokaliteta, ne o opštim. Motor neće da se čas gasi, čas ne, (da to ne čini uvek i ide ko vetar kako je Peca naveo), zbog niza već navedenih uzroka koji inače doprinose lošem radu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4258 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Ljudi, vratia se MALI ĆAĆA!

Nikola, nedostajao si ovde.

Peco, slušaj šta ti mali-veliki ćaća kaže. On zna šta priča.

 

I ja gledam i neverujem.

Nabacio mi je osmeh na lice od jutros.

I takođe potvrđujem, slušajte šta čovek priča !

 

 

Hvala Pedja i Jasminko :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4258 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Izvini Djunta sto ti ovako ukrasavam post ali mi je najlakse da dam komentare na tvoje pisanje. Samo da se razumemo ja ne zelim da ti udaram kontru ja samo pricam iz mog licnog iskusta i kako sam ja resavao slicne probleme. Ja sam skolovani mehanicar i poceo sam zanat 1993, da bi 1996 zavrsio diplomski rad u Saboracajnoj skoli u Zemunu sa peticom, a bio sam najbolji u svojoj genraciji. 10 godina sam radio kao serviser Aprilije, Moto Guzzija i Triumpha (sto sam usput radio program starih Triumpha i Nortona). I tu sam uzivao veliko postovanje od te tri kompanije kako serviser. Sada sam jedan od pet Ducati Master Tech's u Kanadi i najmaldji sam od svih njih. Usto sam radio za servis koji je ovlasten za BMW i Ducati u Vankuveru tako da nelose poznajem BMW i njihove mane.

 

Napokon :dobrodosli2:.

 

 

dosta od mene za veceras odo da spavam... laku noc :)

 

Dragi Ćaćo, zato sam ti i postavio tablu. Ja nemam školske refernce nit profi mehaničarsko iskustvo, bogato ko što ti imaš hvatajući se za specifične marke, već znanje sportske mehanike i analogiju i način razmišljanja i pristupa shodno tome. Inače u tvojoj bivšoj zemunskoj školi sam servisirao Simku RI kao ovlašćenom servisu i tad su tu jako dobro učilo naprednoj mehanici. Danas sumnjam da tu može da se pruži validno učenje. Zahvaljujući što si odličan đak si stigao dotle a nisi završio kod nekog ala densi koji radi,kako radi, koliko znam četrdesetak godina i ima određeni "ugled". Uzgred, premontiro mi ploču za kofer pomerivši je u jednu stranu za 7-8mm, skuteraši najbolje znaju kako motorcikl vobluje zbog kofera i iskido navoj u upucanoj biksni tako da sad imam dodatnu zezanciju.

 

Razumem te u potpunosti. Ja samo zelim da podelim deo mog znanja sa ljuiteljima i serviserima u Otadzbini. Svaka skola se skupo placa i na moju srecu ja sam izgleda rodjen pod srecnom zvezdom. Ako te za imaju neke stvari mozes da citas moj blog koji se nalazi u mom potpisu. Kako zima bude odmicala bice vise prica I to samo tehnickih

 

Onaj gore post gde si okacio slike rasturenih leptira samo da to skrenem paznju sve to moze da se nasteluju i svi oni plombirani srafovi sa zutom, plavom ili nekom drugom farbom mogu da se pomeraju i steluju. Pazi ovako to je smislio covek i to je sastavio da radi covek po uputstvo onog koji je sve to osmislio. Pa zasto ja ko serviser ili neko moj kolega nebi mogli da pomeramo te srafove po potrebi da bi se dotican agregat nastelovao kako treba. Nazalost ipak treba sa imas dosta ispravne i precizne instrumente tipa digitalne vakumometre i tome slicno. Vakumometri sa zivom, ili nekom tekucinom ili oni sa manometrima analogni mogu samo da zavrse posao polovicno.....itd..... Necu vise da ime u off

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

isti problem kao i kod kolege : http://forum.bjbiker...e-pri-stajanju/

 

Motor radi super , pali ko mina , ide ko vetar , vozi se svakodnevno i proban sa svim vrstama goriva .

Filter goriva zamenjen , sinhronizacija uradjena e jedino nisu stelovani ventili ali se i ne cuju . Motor je preso preko 71,000km .

 

Desava se da na leru iz cista mira se ugasi , bilo na semaforu ili dok radi u dvoristu , kad ga upalis opet on radi sasvim normalno "mozda" prilikom ponovnog paljenja zavergla jedan krug vise nego obicno ali nije sigurno ..

Dok smo menjali filter goriva zatekli smo dosta budzenja zica oko pumpe u rezervaru , kao da su zice bile topljene pa je neko letovao zice upaljacem, to sve izolovali i zaletovali kako treba i spakovali nazad .U voznji se nikad ne desi da stucne ili zeza , iskljucivo dok radi na leru se desi da obori broj obrtaja od jednom i ugasi se ..

 

Ja sumljam na pumpu ili na onaj regulator pritiska goriva ali se nisam bavio time do sad pa reko el neko ima mozda nesto o ovom problemu ..

Motor se i dalje vozi naj normalnije ali ovo bezveze nervira ...

 

Peca je dugo u perfektnoj mehanici i za očekivati je da vrlo egzaktno govori, konkretan kvar uz dovoljno verodostojnih pojašnjenja. Ako kaže da motor ...super...te da nema pravila kad se kvar manifestuje je sasvim dovoljno da se deo mogućih uzroka od mnogih eliminiše. Doduše, kasnije je još dodao što je već vrlo usko. Vrlo je nezahvalno interpretirati virtuelnu opservaciju, svima je njihov ljubimac najnajnaj, svi sveznajući... Nedavno mi se momak obrati za problem sa točkom, "sve sam uradio idealno al baca", to jednostavno je neodrživo, nemoguće. I da skratim, "samo malo uglovi odstupaju", a to u istinski jeste malo i neprimetno ali je točak totalno promašen ko ukrštena leva i desna cipela. Ako uđem u predpostavke kad i ako bi..., moji komentari će sve više bivati da je nužan pregled a ne lično zapažanje i mišljenje "šta je babi milo to joj se snilo".

 

Napokon :dobrodosli2:. Kod 1200 oće od prljavštine da baguju step motori, samo podešavanje nit znam nit me nešto interesuje taj model ovog časa, čisto digresija na TPS analogiju koju je Peca naveo kao kvar, fantomski, mada naučih nešto.

 

Loše podešeni ili ne podešeni ventili moraju da se odraze na performanse na višem režimu, jednostavno ne može motor da ide ko vetar a da se gasi iznenada, ponekad i samo na leru ...ja se opet nebi slozio sa ovom konstataciom, samo zato jer ako su ventili rastelovani na jednom cilindu, a nastelovani kako treba na drugom. Sa takvim ce se bregaste osovine razikovati u fazama i motor nece da radi mormalno sto moze da se odrazi na sam rad na leru.. Naravno da neće dobro da radi sa raštelovanim ventilima ali oni se obično ne razdese ekstremno grubo, na jednom relativno dobri a na drugom totalno loši. U svakom slučaju to mora da se odrazi na performansu,teško se sinhronizuje a u grubom ekstremu motor teško pali il povraća,puca, čak ni ne može da startuje. Ako se neki ventil toliko pretegne, odrazi se na potrošnju, motor kleca itd. Jednostavno se mora osetiti u vožnji veće pomanjkanje snage. Znači,ako motor ide ko što je Peca opisao, KO VETAR,ventili ne mogu biti uzrok konkretnog nepovezanog gašenja na leru. Slično i za pumpu, ona gura stalno 3 ili 3,5 bara i ako ne obezbeđuje konstantnost, mora da se pokaže, štuca, na visokij turi kad treba najviše goriva, osim ako ne varira pa trokira na malom protoku, odnosno kad kreće da radi, slično i za regulator, može da otkazuje na malom protoku pa sistem ostane bez goriva, zato možda i krug više pri paljenju motora. Ali bi se problem napajanja osetio pri naglom ubrzanju, nekad bolje nekad lošije, naročito iz niskih obrtaja. Jednostavno je nemoguće da sve radi perfektno a iznenada se ugasi bez najave. Ovo najpre liči na električni problem, ono, žica šmercuje gore je Peca naveo da je motor presao 71.000km sto znaci da ventile, vodjice i sami sicevi ventila nisu u najboljem stanju. A da nepricamo doliko ima garezi na tim ventilima itd... zamisli da je jedna od vodjica potrosena toliko da kad motor radi na tih 1200 obrtaja opruga ventila pri zatvaranju istog zatvori ventil ali zbog istrosene vodjice ventil ne nalegne na sedista 100% i izgubi kompresiju sto je veilka stvar za dvocilindras..itd....Sve ovo što si naveo je standardno habanje, ovaj bokser može da pređe 486.000 Milja, period konačne razrade je oko 40.000 km, praktično 70 k je jako malo da bi išta bilo potrošeno. Doduše, ventili mogu da se sprže za par stotina km, al tek tad ne bi išo KO VETAR. I kad je agregat na izdisaju od duge upotrebe, gasi se polako uz povećanju potrošnju ulja,goriva i osetnog pada performanse što ne može biti ne primećeno osim ako se po prvi put vozi bez ikakvog iskustava.

 

Teoretski može pohabano da se našteluje ali ako se zna kolko i gde a to "majstorskoj" praksi se ne važi ne vazi na priucene majstore i to se slazem. Ja sam sve sto sam naucio na raznim kuresvima od BMW ili drugih evropskih proizvodjaca koristio u praksi i jos uvek to radim. Ali usput sam razvio neke svoje male trikove koje koristim da bi popravio sto fabrika kaze da se ne moze..Poštapalica ima uvek,ono,"velike tajne majstora" al i to ima svoju granicu i objektivnu i subjektivnu.Ja ih lično izbegavam jer to je skoro uvek ograničavajuće u želji za postizanjem rezultata, a u Srbiji je krpež na velikoj ceni i poštovanju, na žalost. Ako odu leptiri i stop šrafovi u minus, cca 0,36 v na TPS-u neće odgovarati projektovanom uglu što provlači grešku kroz ceo opseg, meni je desni bio ohoho,tipilno, a na pitanje "čuvenom majstor" densiju šta što se čuje klapna, odgovor je da se treba praviti da se ne čuje, odnosno (na)praviti lud problem je ovde sto svakih 20.000km se trebaju skinute usisne grane i oprati u toploj vodi sa sapunom za sudove i cetkicom za zube. Operu se lepo leptiri I telo usisne grane oko leptira. Usisna grana se pojede zbog toga sto malo ko praktikuje ovaj metod servisiranja jer je to mnogo posla pa je lakse da se usteluje i zamaze problem sa necim drugim ili veoma dobrim izgovorm.Ljudi ne menjaju ulje u agregatu na toj kilometraži, kočiono i hidro ulje nikad dok ne procuri. Ma ko će da kupi brejk kliner za par stotina kinti, pre za pivo a kamoli kod nekog majstora. Mada i ako se spotakne ko na densija može vrlo loše da prođe.Evo njegovog čišćenja 11_zpscb59cf8f.jpgA ovako moj tretman 34_zps57f98c4d.jpg33_zps07046ae2.jpgIMG_20130918_114809_zps38213060.jpgIMG_20130918_183646_zps590a7718.jpg Ako osovina ima zazor radijalni milimetar i više, ima i takvih,ili leptir krajcovan aksijalno, to teško da može da valja makar i nas dva "loša" radila. Kuriozitet je da je desni BBS bio odvijen 3 i 1/2 a desni, odličan, svega oko 5 stepeni, tek odškrinut. Mada i tako je motor radio dobro, doduše, to mi se samo činilo pod autosugestijom da je motor izašao iz "servisa" pa ne može da ne valja, kakva prevara ti veliki mesingani srafovi se ne diraju kad se steluje usis na ovom modelu nego se zavrnu kompletno unitra do kraja tako da mozes lepo da nastelujes leptire.Tema je malo duža a i ne bi da firam-o baš sve cake. Kad se to zavrsi odvrnu se mislim 1.5 kruga koliko me secanje sluzi i samim tim se nasteluje CO sa meracem za izduvne gasove. To dali je jedna sraf 3 kruga odvrnut, a drugi 2.5 to nema nikakve veze. Motor trazi visi ili manji protok vazduha na leru da bi se dobilo odgovarajuci postotak(%) izduvnih gasova.Postoje različiti uglovi zatvaranja klapni zavisno da li je GS,RT ili RS a ja na svom imam verovatno iznimni jer se nigde ne navodi podatak, što u suštini nije od primarnog značaja mada se projektuje u odzivu, tek valja da se zna. Pod predpostavkom da su cilindri kompresionio izbalansirani,(to je uhuhu za rad) i da su leptiri idealni i postavljeni u nulti položaj jednako, teoretski balansiranje preko BBS-a ne bi bilo potrebno, ali pošto to ne postoji, fini trim ide preko njih i zavisno od geometrije klapni postoji i više vrednosti odvijanja šrafova. Svako odstupanje od 1/2 kruga između levog i desnog ukazuje da postoji neka ne savršenost koju treba ispitati, bez obzira što se na balnseru može dobiti izravnjanje preko drastičnog odstupanja u broju okreta, doduše ne neograničeno jer BBS ispadne iz uticaja preko neke mere. Praktično se na CO2metru mogu dobiti jednake vrednosti % izduvnih gasova sa skroz zavrnutim BBS-ima uz adekvatno povećan otklon klapni i njihovog adekvatnog balansiranja, sa odvijenim BBS-ima do kraja i pritvaranjem klapne ispod početne mere, i sa okvirno proizvoljnim vrednostima klapni i BBS-a , a sve dok je zadržan ili održavan referentni ler,broj obrtaja, i TPS podešavan da Mo ubacuje predviđenu kioličinu goriva, oko referentnog napona,cca 0,35-0,4v. Od statički uslovno odstupljeno postavljenih elemenata može se dobiti tačan izduv ko sa fabričkim merama i reklo bi se da je sve jedno jer je ciljani rezultat % izduvnih gasova jednak. No nije, u praksi kod serije 11xx optimum je da se pridržava oko fabričkih mera jer ili će motor da ljulja ili leptiri cakću, prvenstveno desni i onda on strada prebrzo a oba ubrzano. Postoji tu još finesa u samom odzivu,potrošnji...još ako se ubace perfireali, onda to bude igrarija bez kraja.Inače su mje dizne sad ljudski oprane i istestirane, od dozvoljenih 14%( meni ne), imaju odstupanje od 0,5%.

 

zato sam naveo u jednom od mojih prvih odgovora da mora da se uradi leak down test da se vidi u kakvom je stanju zaptivanje kompresionog prostora. Najveci problem sadasnjice je to sto su vecina veoma dobrih majstora usavrsila karburatore, ali malo teze se privikavaju na motore sa elektronskim ubrizgavanjem. Pa iako je mehanicki problem u pitanju krive elektroniku jer im nije toliko dobro poznata kao sto su sami karburatori. U suštini je ovaj usis običan "karburator" ali umesto Venturijevog načina ubacivanja goriva to čini Mo preko elektronskog raspršivača koji ima niz prednosti ali i mana, da ne ulazimo sad u priču. Jeste muka starovremenim mehosima da operišu sa elektronikom i tumače očitane podatke mehaničkih sklopova. Običan klizni otpornik, TPS iznenađujuće koliko ljudi ne razume i samim tim pogrešno pristupa i podešava. Ali elektronika ne funkcioniše ako mehanički nešto nije dobro, pa mehandžije sad imaju dva razloga koje koriste da se izvade od svog ne znanja, te ne valja ti žica,te ne valja ti šraf i uvek tako.

 

dosta od mene za veceras odo da spavam... laku noc :)

 

 

 

Ljudi, vratia se MALI ĆAĆA!

Nikola, nedostajao si ovde.

Peco, slušaj šta ti mali-veliki ćaća kaže. On zna šta priča.

 

I ja gledam i neverujem.

Nabacio mi je osmeh na lice od jutros.

I takođe potvrđujem, slušajte šta čovek priča !

 

 

Hvala Pedja i Jasminko :)

 

(Moram) :lol: u srpskom maniru, (očekujući),samo da se nabudži:

 

 

(Caci, sačekaj malo da odpostujem)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Izvini Djunta sto ti ovako ukrasavam post ali mi je najlakse da dam komentare na tvoje pisanje. Samo da se razumemo ja ne zelim da ti udaram kontru ja samo pricam iz mog licnog iskusta i kako sam ja resavao slicne probleme. Ja sam skolovani mehanicar i poceo sam zanat 1993, da bi 1996 zavrsio diplomski rad u Saboracajnoj skoli u Zemunu sa peticom, a bio sam najbolji u svojoj genraciji. 10 godina sam radio kao serviser Aprilije, Moto Guzzija i Triumpha (sto sam usput radio program starih Triumpha i Nortona). I tu sam uzivao veliko postovanje od te tri kompanije kako serviser. Sada sam jedan od pet Ducati Master Tech's u Kanadi i najmaldji sam od svih njih. Usto sam radio za servis koji je ovlasten za BMW i Ducati u Vankuveru tako da nelose poznajem BMW i njihove mane.

 

Napokon :dobrodosli2:.

 

 

dosta od mene za veceras odo da spavam... laku noc :)

 

Dragi Ćaćo, zato sam ti i postavio tablu. Ja nemam školske refernce nit profi mehaničarsko iskustvo, bogato ko što ti imaš hvatajući se za specifične marke, već znanje sportske mehanike i analogiju i način razmišljanja i pristupa shodno tome. Inače u tvojoj bivšoj zemunskoj školi sam servisirao Simku RI kao ovlašćenom servisu i tad su tu jako dobro učilo naprednoj mehanici. Danas sumnjam da tu može da se pruži validno učenje. Zahvaljujući što si odličan đak si stigao dotle a nisi završio kod nekog ala densi koji radi,kako radi, koliko znam četrdesetak godina i ima određeni "ugled". Uzgred, premontiro mi ploču za kofer pomerivši je u jednu stranu za 7-8mm, skuteraši najbolje znaju kako motorcikl vobluje zbog kofera i iskido navoj u upucanoj biksni tako da sad imam dodatnu zezanciju.

 

Razumem te u potpunosti. Ja samo zelim da podelim deo mog znanja sa ljuiteljima i serviserima u Otadzbini. Svaka skola se skupo placa i na moju srecu ja sam izgleda rodjen pod srecnom zvezdom. Ako te za imaju neke stvari mozes da citas moj blog koji se nalazi u mom potpisu. Kako zima bude odmicala bice vise prica I to samo tehnickih

 

Onaj gore post gde si okacio slike rasturenih leptira samo da to skrenem paznju sve to moze da se nasteluju i svi oni plombirani srafovi sa zutom, plavom ili nekom drugom farbom mogu da se pomeraju i steluju. Pazi ovako to je smislio covek i to je sastavio da radi covek po uputstvo onog koji je sve to osmislio. Pa zasto ja ko serviser ili neko moj kolega nebi mogli da pomeramo te srafove po potrebi da bi se dotican agregat nastelovao kako treba. Nazalost ipak treba sa imas dosta ispravne i precizne instrumente tipa digitalne vakumometre i tome slicno. Vakumometri sa zivom, ili nekom tekucinom ili oni sa manometrima analogni mogu samo da zavrse posao polovicno.....itd..... Necu vise da ime u off

 

Najzad , većina me smatra budalom blago rečeno, zašto točak valja da bude okrugao.

 

Gornji leptiri i osovine su ganc novi, moja izrada, uz nove biksne u kućištu, izvršena je modifikacija i pospešen podsis smanjivanjem preprečne površine same osovine i debljine leptira i još napasovane same flanšne. Naiznamešto sam se ja leptira ohoho, nemam šablone ali vrlo dobro improvizujem, a uskoro će biti i nov diferencijalni manometar. Čitaću blog i hvala na predusretljivosti. Ja se polako udaljavam od svoje srećne zvezde, ponude za odlazak u Ameriku, godine a ti si mlad pa iskoristi dok ne bude kasno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja