Jump to content

Moto Zajednica

Dileme pri kupovini maksi skutera

Recommended Posts

  • U prolazu, 7 postova

Bajkeri,

U dilemi sam između 2 skutera. Konkretno Yamaha Xmax 300 i Xmax 400.

Našao sam dobro očuvane primjerke i jednog i drugog 2018 i 2019 godište.

Šta je vašem iskustvu bolja trgovina, tj. koje su mane i prednosti jednog vs. drugog. ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 48 postova
  • Lokacija: Beograd

@Iko prednost xmax 300: 

1. laksi je od verzije 400 

2. manje trosi za 1l ili 1.5litru 

3. ima veci zadnji tocak 

4. motor najnovije generacije dok je 400

kubika starija verzija preuzeta sa predhodnog modela 

5. ubrzanje od 0-100 je isto mozda cak i 300 za nijansu startniji posle 100ke 400 kubika preuzima stvar 

6. za 400 kubika ti je skuplja registracija predpodstavljam i servis (neka me neko ispravi) 

7. jeftiniji je od verzije 400 kubika 

8. brze se prodaje od verzije 400 kubika 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 318 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS

Sve tačno sem 6. stavke, ista je registracija, oba su u 250-500cc kategoriji za registraciju.

 

Mnogo bolji izbor 300, nikakvih problema nemaju + je pogodjen agregat.

400 troši i 6+ u gradu (starija verzija 2013+ ali agregat nisu dirali), i imali su fabričkih problema sa ABSom i uljnom pumpom. Plattner bio pun 400tki sa zaribanim agregatom.

 

400 je (u teoriji) imala smisla kad su imali 250 sa 20ks. Pored ove 300 sa skoro 30ks gubi na svim poljima. Za sledeću generaciju se svakako očekuje neki 350 kao jedini "veći" Xmax.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 48 postova
  • Lokacija: Beograd

To i ja mislim da ce biti za 2021 da ce izbaciti 400 kubika, a da ce predstaviti 350 kubika kako bi ispratili honda forcu i bmw c400gt morace takodje da odrade blage izmene npr da ubace full led tablu i malo farove da poboljsaju

Promenio član alexanto
nema potrebe citirati 1. post iznad...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Yamaha X-Max 125, 2010

Kymco i Sym su jednostavno odlični skuteri. Imao sam Kymco Agility 16+ (50cc) prvo jedan star 8 godina, toliko sam bio zadovoljan da sam posle kupio isti model skoro nov, i naravno da je i taj bio odličan.

Što se tiče Sym-a, imao sam prilike da probam Sym Jet 14 (125cc) i utisak  je bio sjajan, verujem da ne zaostaje nimalo za poznatijim (i mnogo skupljim) sličnim japanskim modelima, Yamaha XMax 125cc i Yamaha NMAx 125cc ili Honda PCX 125cc.
Tajvanci su izuzetno ozbiljni proizvodjači, Kymco radi oko 50 godina, a Sym još i dosta duže. Kymco je nešto skuplji, ali i nešto kvalitetniji.
U svakom slučaju se mnogo više isplate od (preskupih) japanaca, koje jako cenim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2463 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Ja sam umalo uzeo ovaj model za grad u julu. Cena za mene bi bila oko 2K evrića.

Međutim tada sam imao dilemu i oko bev 300/350 ili X max polovni.

Nisam mogao da prelomim i ostavio sam da prezimi i konačno na proleće krećem u kupovinu.

Prodaja posle, mislim na SYM-a, nije mi bitna stavka jer ako ga uzmem novog vozim ga do kraja ako budem zadovoljan.

Pa ovog kineza vozam po gradu već desetu sezonu bez problema, samo pali i vozi.

Za sve ove godine, sem redovnog održavanja, promenio regler, alanser i aku.

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Braveheart, 652 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bmw K1300s, Piaggio Madley 150.

Drugar je uzeo novog Sym-a, išao je da gledao i kymcka ali opredelio se za Sym jer u paketu ide i disk kočnice na zadnjom točku, a na kymcku doboš.

Mislim da su nema neke razlike izmedju te 2 marke, sem modela ... 

Imali ste prilike da vidite i kod braća Grka, samo sym,kymcko i honda cub cepaju ...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Gilera Nexus 300ie

Blizi se kraj moje prve sezone sa Nexusom 300ie, pa da podelim utiske I olaksam svima koji razmatraju kupovinu ovog motora.

 

2011. godiste, kupljen u Pazzini motorsu u Novom Sadu, ja sam drugi vlasnik, kod mene je od aprila ove godine, kupio sam ga sa 16300km na satu, do danas presao oko 3500km tokom ove sezone, verovatno cu do kraja dogurati na 4200-4500.

 

Utisci su odlicni, prezadovoljan sam motorom, svakom bih ga preporucio – ukratko. Ko zeli da sazna vise, neka nastavi :)

 

Agregat:Piaggiov Quasar koji se ugradjuje u sve motore iz piagiove grupe: beverli, vespa, nexus, sr max, Malaguti… 278ccm, 23ks,23nm. Mirno radi, relativno rano dostize maksimum obrtnog momenta na 6000rpm, max snagu na 7250 obrtaja, sto rezultira tim da u voznji jako lepo vuce, bez da ide u visoke obrtaje,ne vibrira. Brinuo sam se za delove, a to ispade najmanji problem, delova ima svuda, ovaj agregat se I dalje ugradjuje u piagiove motore. Ja sam ga odrzavao u ovlascenom servisu u NS, cena odrzavanja manje-vise kao I kod drugih skutera ove kubikaze. Ono sto me je najvise odusevilo je potrosnja – suvozac + kofer od 47l na otvorenom na 90km/h, 2.65l/100km. Potrosnja u gradu zavisi od gustine saobracaja I broja kreni-stani situacija, najvise sto mi je potrosio bilo je po Bg 3.8, najmanje po Zrenjaninu gde zivim I gde se najvise vozi 3.2l/100km. Potrosnja nije sa board computera, vec meren od cepa do cepa. Pre njega sam imao xciting 250 tokom tri sezone, xciting je na 90kmh pravio 6000obrtaja, nexus oko 5000-5200. – cisto poredjenja radi. Rezervoar 15l, letos sam presao 450km dok ga nisam napunio :)

Moj utisak je da su ova kubikaza I snaga idealna za grad I medjugradske voznje, comfort zone mu je na do 100km/h, iznenadjujuce je kako lepo radi na 90ak na sat, kao da vozis 50 po gradu. Sto se tice brzina preko 100kmh, on moze I lepo se nosi, ali vidi se da nije pravljen za takve stvari, kao sto Goldwing nije pravljen za provlacenje kroz kolonu koja stoji. Zato svima koji planiraju da idu autoputem 130kmh savetujem da ni ne pomisljaju na skuter koji ima manje od 40ks.  Ili cak da uopste ne kupuju skuter.

Ja sam ga vozio hedonisticki, nije me interesovalo da jurim, samo da uzivam uz put I da bezbedno stignem, probao sam ga do 130kmh kad sam ga kupio I nikad vise ga nisam vozio preko 100kmh. Na youtube vidim snimke na kojima ide max 140kmh.

Od ostalih detalja: magnetti marelli elektronika, elektronsko ubrizgavanje, lambda sonda.

 

Izgled – lepota je u oku posmatraca I ukusi su razliciti, ali po mom misljenju jedan od najlepsih skutera (neko bi rekao I najlepsi). Toliko…

 

Udobnost I zastitita od vetra – mislim da ovde vlada najveca zabluda kad je Nexus u pitanju, a to je da je to neudoban racing skuter. Udobnost je individualna, ali za mene visokog 187, 84kg Nexus je preudoban motor. Vozio sam ga do 160km u cugu, bez problema. Vidim da ima vozaca koji hvale ove “fotelje na tockovima” tipa Atlantic, SilverWing, Burgman, a “kude” ove druge zbog neudobnosti. Ali ako je nexus neudoban, sta bi rekli za bilo koji sportski, naked, coper..?

Zastita od vetra – jedna od najboljih stvari na motoru. Prednja maska je toliko siroka da su sake I kolena zasticeni od vetra skroz. Kad sam ga dovezao u aprilu do Zrenjanina, nije bilo bas toplo, sake su mi bile tople kad sam stigao kuci. Ja imam vetrobran srednje velicine, stoji na najnizoj poziciji I stiti me otprilike do brade ili nosa, a visok sam 187. Prednost – vetrobran moze da se steluje na tri visine. Razlika izmeju najviseg I najnizeg polozaja je 10cm. Kod nogu se nalaze dva ventilaciona otvora kao u kabini automobile, kroz koje ulazi topao vazduh iz hladnjaka, mnogo znaci kad je napolju hladnije, ili ko koristi Termoscud.

 

Kocnice: napred single disk, bez ABS. Dobro koci, bez razlike u odnosu na xciting ili xmax 250. Znacio bi mu ABS, za ne daj Boze.

 

Prtljazni proctor: ispod sedista staju dve open face kacige, ili jedna full face + jos stvari. Tu je konetkor za autoupaljac I sijalica. Ja sam odmah kupio u Motolandu kofer od 47l u koji staju dve full face kacige, a  ispod sedista bez problema stanu dve jakne I zenina torba srednje velicine. Inace sediste je nesto vise nego kod ostalih skutera iz klase, a polozaj sedenja me potseca na neki supermoto, tipa Dorsoduro.

 

Odrzavanje: kad sam ga kupio pre nego sto sam ga doterao kuci sam ga oterao u ovlasceni servis da se zamene svi potrosni delovi (iako nisu bili za zamenu, sto sam video tek kad mi ih je majstor dao da ih ponesem kuci :D ). Malossi kais, rolnice, motorno ulje, ulje diferencijala, filter ulja, filter vazduha, iridijumska svecica, kvacilo – 32500 dinara (ruke 6000, ostalo originalni delovi). Sve je bilo kao novo, ostavio sam da pokazem buducem kupcu kad ga budem prodavao.

 

Za kraj napravicu malo poredjenje sa najpopularnijim skuterom danas Xmax-om. Bio sam u dilemi Nexus ili Xmax, probao sam oba pre nego sto sam kupio. S’ tim da sam probao xmax od 250ccm, ovaj novi model iz 2014., dok jos nisu presli na 300ccm. Voze se vrlo slicno, moj utisak je da nexus malo bolje skrece (ili su na Yamahi gume bile lose), da Yamaha za nijansu bolje ubrzava, mnogo bolja zastita od vetra na Nexusu, veci prtljaznik na Yamahi (staju dve ful face kacige). Neopravdano visoka cena Yamahe. Polovni stari 5 godina 4300-4500evra.

 

Nadam se da sam pomogao. Zakljucak – necete pogresiti sa nexusom. Prednost onima koji su kupljeni u Srbiji, koji imaju servisnu istoriju, I manje od tri vlasnika. Inace, aprilija je nastavila ga proizvodi pod nazivom Sr max, a vidim da se ove godine pojavio Malaguti Medison koji je nasledio Sr max. Novi Nexus je kostao oko 4700-5000evra.

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 3 sati, dabicjakov je napisao:

Udobnost je individualna, ali za mene visokog 187, 84kg Nexus je preudoban motor. Vozio sam ga do 160km u cugu, bez problema. Vidim da ima vozaca koji hvale ove “fotelje na tockovima” tipa Atlantic, SilverWing, Burgman, a “kude” ove druge zbog neudobnosti. Ali ako je nexus neudoban, sta bi rekli za bilo koji sportski, naked, coper..?

Ali, uvek ima ono ali. 

Nek ostane na tome, da je za Tebe preudoban i ako inace nije bas tako.

Vozis ga tek 3.500km sto mu dodje mala km za donosenje valjanog suda sto se udobnosti tice, pogotovo ako su ti bile kratke relacije.

Predji za sezonu 10-15-20Kkm, raspali negde 4+ dana po 300 - 500km pa ondak donesi sud dal je Nexus i koliko udoban.

Sediste mu je tvrdje, polozaj sedenja je takav da si nagnut napred, opterecuje ruke.

Sportak, naked, coper je skroz drugi par opanaka, ne bi uporedjivao neuporedivo.

 

Pre 3 sati, dabicjakov je napisao:

Zastita od vetra – jedna od najboljih stvari na motoru. Prednja maska je toliko siroka da su sake I kolena zasticeni od vetra skroz.

 

Sa ovim se slazem ali samo vezano za zastitu saka i kolena, dobro odradjeno.

Problem je sto vetar ubi u grudi, posebno glavu pri vecim brzinama. Ti ne mozes toliko osteti na brzini 90-100km/h jer je mala.

Vozio jedan crveni 500ccm, izasao na autoban, brzinu digao na 140-160km/h.... drzao sam se ko macak za slaninu koliko vetar gura nazad. Spustim na 110-120km/h... Ok, ako odem preko 130km/h eto finog otpora, kratak je vizir.

 

Pre 3 sati, dabicjakov je napisao:

Odrzavanje: kad sam ga kupio pre nego sto sam ga doterao kuci sam ga oterao u ovlasceni servis da se zamene svi potrosni delovi (iako nisu bili za zamenu, sto sam video tek kad mi ih je majstor dao da ih ponesem kuci :D ). Malossi kais, rolnice, motorno ulje, ulje diferencijala, filter ulja, filter vazduha, iridijumska svecica, kvacilo – 32500 dinara (ruke 6000, ostalo originalni delovi). Sve je bilo kao novo, ostavio sam da pokazem buducem kupcu kad ga budem prodavao.

Ovo je retkost cuti, svakako za pohvalu :takoje:

Prvo boldovano nisi trebao stavljati jer je kais tvrd i bezveze ce ti brze ukopavati radne povrsine (variator, rem. sa propelerima, tanjiri kvacila) kud seta dok dajes i oduzimas gas.

Drugo boldovano ako je malossi takodjer nisi trebao stavljati jer je los kvalitet, nema graf. masti u sebi. Em se brze trose, em jede leziste.

Trece boldovano nadam se da je nauljen filter pre ugradnje.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Gilera Nexus 300ie

Hvala ti na odgovoru. 

Što se tiče velikih brzina, nisam kompetentan da sudim. Ali mislim da i na drugim skuterima duva pri tim brzinama + zavisi i kakav je vizir.  Ima vizira za nexus koji prelaze visinu glave, ne verujem da bi tako duvalo uz takav vizir. Što se tiče 500km za dva dana i 15-20k km, ni za to nisam kompetentan jer nisam prelazio toliko, ali ako planiramo da vozimo 130kmh i da se gazi velika km, bolje da se kupi nešto drugo a ne skuter (npr taj nc750x koji bih kupio sledećeg) 

 

Kaiš je malossi, ostalo su originalni piaggiovi delovi, ne znam da li je nauljen filter vazduha pre stavljanja. 

 

Svaki motor ima neku svoju primarnu namenu, a nexus svoju ispunjava odlično (grad, medjugradska). Za 150 po autoputu sigurno da nije, to sam i napisao... 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 333 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: MZ 250 TS i ETZ,Kawa kz550,GPX 750,Yamaha 1000 exup.

Postovanje,razmisljam da kupim Kymco Agility City 125 cc nov.Oko 2000 e .

Ima vazdusno hladjenje ali novi model nema kurblu,a volim kad motor ima kurblu. :)

Na deklu ima cep tamo gdje ide kurbla pa mislim da bi se mozda mogla dograditi ?!

Da li je to izvodljivo ?

Hvala

 

agility12516darkblueberryl180-600x400.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi scooter club, 1556 postova
  • Lokacija: Backa Palanka SRB / Ludwigsburg DE
  • Motocikl: Honda NC 750x dct

Jaoj ...moped nov,ti bi da kurblas. 

Kymco je masina, neces ostati u kvaru. Novo je novo... Ako nemas potrebe za jacim,vecim,odlican izbor. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 423 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Scarabeo 250ie

Da stavim ja i svoju dilemu, čini mi se da su u pitanju skuteri koji se dosta retko traže.

Name, u pitanju je skuter za grad i kraća putovanja, točkova od 16 inča i srednje zapremine. Prva pomisao je, verovatno, Bev 250/300 ili slično. Imao sam Bev 250 i Scarabeo 300 ( i Xevo 400) i sad bih nešto drugačije: Honda SH 300i ili Kymco People 300i. Svidja mi se što su značajno jači od Quassar agregata, a ne svidja mi se što imaju rezervoar ispod sedišta i samim tim značajno manji prostor. Nisam vozio nijedan (mada sam kratko imao SH 150i), nisam krupan pa da veličina bude problem. Zanimaju me vozne osobine, potrošnja, troškovi servisa, rez. delovi itd.

Ne tražim najnovije modele, max do 2000E, trenutno ima na oglasima Kymco 2011 i Honda 2008 za po 1850E, pa ako znate nešto o njima... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 318 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS

Te Honde su godinama u Italiji ubedljivo najprodavaniji motori, prva 3 mesta zauzmu SH150, SH125 i SH300, pa posle njih Beverly, Liberty, gs1200 i ostali

 

Zbog toga verujem da pouzdanost nije problem, a i delova sigurno ima više. Ne bih se dvoumio

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2910 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Zdravo, nov sam član, ali već dugo pratim ovaj forum, pa se već osećam kao domaći:)

Vozim Kymco People GTi 300 već 3 godine, pa da kažem koju.

 

Iako deluje kompaktno, People GTI nije ni mali skuter, i mišljenja sam da više odgovara višim vozačima. Ja sam visok 191 cm i prilično krakat, i nekako mi je taman, a pošto ima ravan i nizak pod, a visoko postavljen korman, komotno može da se na njega smesti dvometraš i da ne udara kolenima i ne sedi kao žaba. Honda SH bi trebalo da je nešto manjih gabarita.

 

Njegov naveći adut je što je uzak (samo 75 cm), idealan za provlačenje groz gradske gužve. Sedi se uspravno i visoko, pa je pregled saobraćaja odličan, pošto pogled ide preko većine automobila na ulici. Ali, to je ujedno i njegova mana.

Pošto ima vitku liniju, a nije ni bučan, vozačima automobila od pozadi izgleda kao malo vozilo, kao 50cc moped takoreći, i na otvorenom putu često žele da te preteknu, što zna da bude nezgodno.

Konkretno, ako idem 60 km/h, preticaće me sa 80, ako idem 100, preticaće me sa 120 itd, bez da gledaju u brzinomer.

 

Inače, super je udoban, stabilan i dovoljno jak i brz i za kraće deonice autoputom. Troši oko 3,5 l na otvorenom, a po gradu i do 5l, u zavisnosti od uslova. Rezervoar je mali, staje 9l, od čega su 2l rezerva, pa svetli crveno već posle 7l, ali zato lepo podnosi rupe i neravnine zbog velikih točkova...

 

Toliko za početak od mene :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 319 postova
  • Lokacija: Beograd, uži
  • Motocikl: GSR 600 K7

Ja sam konacno prodao Stroma i sad sam u nedoumici: Majesty 400 ili Silver Wing 400 (2009+) ili Beverly 400 Tourer zbog delova inace me najmanje privlaci :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lucic, 226 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: Honda SW-T 400, Aprilia Leonardo 150
pre 46 minuta, Zigi011 je napisao:

Ja sam konacno prodao Stroma i sad sam u nedoumici: Majesty 400 ili Silver Wing 400 (2009+) ili Beverly 400 Tourer zbog delova inace me najmanje privlaci :stabre:

Nemas se sta dvoumiti izmedju ova tri SW je najbolji u svakom pogledu :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 318 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS

Cilindar više, 5 konja više, bolja izrada, udobnost, tovarni prostor, veća dostupnost delova, manja cena delova.

Sent from my MI 8 using Tapatalk

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi scooter club, 1556 postova
  • Lokacija: Backa Palanka SRB / Ludwigsburg DE
  • Motocikl: Honda NC 750x dct

Moj glas takodje za novijeg silvera ...  majesti retko je ko iz grupe vozio,jedan cilindar. Noviji sw msm da je bas pogodjen. 400 je sasvim ok. Beverly je odlican,ali nemas udobnost i polozaj sedenja kao na majesti i sw. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 423 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Scarabeo 250ie

@boza_kg

Hvala na informacijama. Kao što rekoh, više bi voleo da ima(ju) rezervoar izmedju nogu, bio bi veći, a i veći prostor ispod sedišta. Ravna podnica mi ne znači jer mnogo godina vozim motore i navikao sam na jedan položaj nogu. Malo me neprijatno iznenadila potrošnja po gradu, pogotovo što vidim da nisi iz Beograda. Honda bi trebalo da manje troši. Pošto imaš skuter duže vreme, reci kakva je situacija sa rezervnim delovima i potrošnim materijalom, ima li ih, kakve su cene?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.





×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja