Jump to content

Moto Zajednica

Dileme pri kupovini maksi skutera

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 747 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

Ma jeste malo navukao i izložio ljude ali mu treba progledati kroz prste zbog doslednosti. Ovaj motor je pun pogodak za 1. krizu srednjih godina ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • R A M P A Š, 987 postova
  • Lokacija: Beograd, Borča
  • Motocikl: I opet... Suzuki :)

Tema je totalno :bljak: .... kao da ti mama i tata, sa sve kumovima i prijateljima biraju ženu

 

... dal moŽ da znaš dok Sam ne uzjašeš

 

totalni nonsens :popovanje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 48 postova
  • Motocikl: Kawasaki zx6r

I mene interesuje Burgman 400 (1999-2001), tražim po celom forumu, ništa konkretno, neki ga hvale, neki kude.

Koliko sam ja skontao, većina ovih kod nas (uvezenih sa 15.000) troši ulje više nego benzin i treba im generalna od 500 eura.

Ako bi neko mogao malo bolje da ga opiše ...

 

Pa sad i nije da trosi vise ulje nego benzin, ali iskreno ne moze se reci da ne trosi uopste.

Moj trosi oko 100ml na 1000 km i za to godiste je to sasvim ok...

Zavisi kako ga vozis, to sto dosipas ponekad ulja ne treba da predstavlja nikom problem jer je masina motora savrsena.

Udoban, dovoljno brz za tu 'sortu' motora/skutera, za putovanje najbolji.

Kazu nije dobar po gradu...sto nije? Nista mu apsolutno ne fali, jedino ako si manijak kao onaj covek iz rusije sto tabana do posla za 10minuta u najguscem saobracaju...

Veliki motor za ljude koji znaju sta zele :D

Skuter ima super kocnice, sistemski mu je namesteno da koci prednjom kad stisnes zadnju,(kazu 60% koci prednjom kad stisnes zadnju) tako da kako god da se zaletis ako zakucas zadnju , neces proklizati zadnjom, sto je opet idealno jer je motor dosta dugacak, i zamisli kad bi potpisivao po krivinama, ne bi ga niko 'savatao' kao otkacenu prikolicu sa kamiona... :D

Potrosnja goriva je oko 4,5 litre

Jedina mana po meni, sto je malo nizak, stavim drugara pozadi, imamo ukupno oko 170kg i hoce nekad da zakaci stendlerom dole...

Uglavnom, izbegavas lezece policajce i miran si :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova

Nisam bas aktivan clan na forumu ali povremeno pratim desavanja na istom. Davno sam jos pisao u temi oko jednog od gorepomenutog skutera medjutim dosta je vode proteklo, a ja jos nevin, naravno u dvotockaskom smislu. ;) Zavrsetak studija, pronalazak adekvatnog i iole placenog posla, smrtni slucaj u porodici itd. itd. doveli su do toga da se moja zelja za dvotockasem produzi do ovog trenutka kada vam se eto, opet obracam. :) Mozda cu biti malo naporan i filozof u svojim dosadasnjim pogledima na dva tocka ali ne zamerite.

Kao prvo, sto se tice mog vozackog iskusva na dva tocka ono je oskudno. Do sada sam vozio neke skutere od 50ccm i Tomos automatik s tim da ni jedan nije bio moj. Bicikl naravno ne racunam. :) Posedujem vozacku dozvolu za B kategorije vec 11 god., a tu je sto se tice iskustva situacija potpuno drugacija. Sto se tice A kategorije to planiram na prolece, a i mislim da ce to jos lakse ici jer cu nekim nezvanicnim kanalima moci da dobijem dozvolu, a da nisam prosao kompletnu zvanicnu proceduru.

Zasto Kymco i SYM!? Ono sto sam za sve ovo vreme citajuci i slusajuci uspeo da shvatim jeste da su to jako dobri skuteri sa jos boljim agregatima i to bilo kao novi ili polovni (naravno pod uslovom da su pravilno i redovno odrzavani). Kao takvi mogu po nekim elementima parirati mnogo zvucnijim i kvalitetnijim markama ali su zato osetno jeftiniji i prihvatljiviji za izbor. Nekako kao kompromis placenog i dobijenog. Iskreno, meni je licno skroz na mestu logika da se uzme mladji skuter nekog tajvanskog proizvodjaca nego stariji italijan ili japanac. Naravno sve pod nekom predpostavkom da ako nisu novi da su odrzavani i vozeni propisno.

Meni je od Kymco-a za oko primamljiv Xciting, a kod SYM-a tu je vec dobro poznati GTS 250, kao i noviji GTS EVO 300. Svaki od navedenih skutera po meni ima elegantnu dozu agresivnosti u kojoj se nije preteralo pa sem toga izgledaju elegantno i samim pogledom govore za koga i za sta su namenjeni. Iskren da budem, bar za sada nekako vise naginjem SYM-u. Nema ih mnogo, po meni su bas originalnog dizajna, a po kvalitetu ne zaostaju uopste (ili mozda ipak da!?).

b0pp6cj3y5idu33ebrr2_thumb.jpg

sssrtl7g04dslx4uy5d_thumb.jpg

Svidja mi se to sto oba imaju maglenke i led stop pozadi, a ja bih ako sam vec na dva tocka hteo da sijam kao stadion. Takodje, odvojeno kratko od dugog svetla takodje moze biti prednost.

Za sta ce mi skuter prvenstveno trebati...u pocetku iskljucivo gradska voznja dok se ne uhodam i malo ne oslobodim, steknem rutinu i upoznam masinu. Posle toga verovatno neke ture tj. izleti od oko 100km oko Bg-a i nazad. Eventualno jednom godisnje, cisto iz nekog meraka put do krajnjeg severa Vojvodine. Mislim da bi kubikaza od 250ccm u potpunosti ispunila moja ocekivanja i odgovarala mojim potrebama. U 90% voznji bih se vozio sam sa eventualno malo prtljaga. Da li ove kubikaze mogu da obezbede navedenu autonomiju!? Da li sa ovim kubikazama mogu da se odrzavaju putne brzine od 80-90km/h, a da masina ne urla i da voznja bas bude za uzivanje!?

Vidim da ovaj noviji SYM ima nesto vise od 250ccm tj. 263. Sta to u prevodu znaci za registraciju, a sta za potrosnju i cene delova!? Takodje vidim da je iako po kubikazi veci, po snazi neznatno slabiji ali ipak slabiji, a opet obrtni momenat mu je znatno veci!?

Imaju li ovi skuteri nekih mana koje su se ispoljile prilikom exploatacije!? Sto se tice udobnosti kako tu stvari stoje, lakoca upravljanja, ciklicnost itd.!? Koliko je realno SYM ispod Kymca po kvalitetu u ovoj kategoriji oko 250ccm!?

Koliko je i da li isplativo kupiti nov skuter i kao takvog ga godinama imati ili ipak neki dobar polovan!? Ovo pitam pogoto sto ja necu prelaziti neke velike kilometraze.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6712 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Okej su to masine. Nisu tajvanci ni malo mutavi, mnoge je sramota da priznaju odakle su im ''brendirane'' masine zapravo dosle. Smatram da je u poslednjih 10 godina kvalitet motocikala opao u odnosu kako su se i na koji nacin pravili 80ih i 90ih. Veliki deo cene je i brend koji se prodaje.

 

Kontam da si video BMW C650 skuter, koji je, verovao ili ne zapravo iz Tajvana, tamo ga srafe, Honde CBR500R nove, itd... Nista od toga nije videlo maticnu fabriku. Neko ce reci, ali oni ga samo sklapaju? Pa je, ali iz tog sklapanja mogu i jesu dosta naucili. Cist primer ti je Hyundai i KIA iz Koreje koji su bili predmeti sprdnje, sada imaju automobile konkurentne Volkswagenu (u nizim klasama) koji cak i bolji.

 

Svrha prica jeste da su okej kupovine. Da li SYM ili Kymco, pojma nemam sta ti pase. Probaj oba, kupi onaj koji te najvise 'dja i prija. Tako ces biti najsrecniji.

 

Bice ti 250 dovoljno, sezonu dve, vozices se mnogo vise nego sto kazes, navuce se covek na to i porastu mu apetiti, ko zna na kojem sedistu ces zavrsiti. Kupuj i uzivaj u kilometrima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 251 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500

Pozdrav Marko.

Sto se tice kubikaze od 250ccm, mislim da je idealna za tvoje potrebe. Ja sam sa svojom 125-icom prelazio dnevno ponekad i preko 250km. Oko putne brzine ne moras da brines. Ja ga drzim uvek na oko 80-90, preko 95km/h vec nije dobro izlagati agregat duze vreme. A sa 250ccm bez problema oko 100-110.

Ja takodje razmisljam o Xcitingu 250 i 500, ali je Sym u prednosti, u dosta stvari. Po meni, najbitnije je da oba modela provozas i vidis koji ti vise lezi. Recimo GTS je idealan za ljude do 180cm, ako si visi i imas sira ramena mozda ti retrovizori budu malo nepregledni. Xciting opet odgovara malo visim ljudima i cini mi se da ima malo losiju zavrsnu obradu. Meni je Kymco lepsi. Nisam ga vozio pa ti ne mogu dati svoje misljenje, ali za GTS u odnosu na Xciting, po onome sto sam ja istrazivao i citao:

 

 

- ogibljenje mu je osetno mekse, a skuter udobniji

- pozicija za volanom je bolja

- ako su dobro podeseni, farovi su znacajno bolji

- manje trosi

- ima veci tovarni prostor

- ima lepsu tablu (subjektivno)

- SYM250 ide bolje od Xc250

- sa fabrickim paknama, SYM bolje koci od Xc-a sa fabrickim paknama (iako Xc ima dva diska napred!)

- svi delovi su ti dostupni u Srbiji (za Xc nisu, cak ni kod generalnog zastpunika)

- tockovi su manji (iako se to ne oseti),pa su gume jeftinije

- kais duze traje

- jednostavnije je konstrukcije, i laksi je za odrzavanje

 

Od mana:

- SYM ima nizi vizir, i nesto si slabije zasticen od vetra

- Kymco je poznatiji, pa mozda za nijansu bolje drzi cenu.

 

U svakom slucaju oba su odlicna i imaju pouzdane agregate. Za koji god se odlucis, kao sto si rekao, dosta pruzaju za dati novac. Ja sam se upravo odlucio za Sym jer znam da je kupljen u Srbiji i ima originalnu kilometrazu. Ne zuri sa kupovinom, ako se odlucis za polovan. Budi strpljiv, naletece primerak kakav si bas zeleo. Ne znam koliko ja pametno i isplativo kupovati nov tajvanski skuter, jer mu cena brzo padne.

 

Sto se tice kubikaze od 263ccm, on prelazi u visu kategoriju, pa ce i registracija biti skuplja.

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 389 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha TDM 900

Sto se tice ova dva pomenuta modela na zalost ne mogu da ti pomognem, ali ima ljudi koji ih voze i recice ti neke prednosti i mane,ali je najbolje da sednes i probas.Isto tako o kvalitetu ne mogu da ti pricam ali sam procitao dosta pozitivnih stvari za te masine, jedino na sta mogu da ti dam odgovor je da je da sam do sada vozio burgmana 400 i Kawasaki kle 500, a sada vozim Scarabeo 250 i mogu ti reci da sam prezadovoljan, ali opet zavisi od tvojih potreba.Moja voznja se svodi 90% vremena u gradu za sta je odlican, za medjugradske ture takodje, a planiram i duza putovanja .Po meni njegova putna brzina je 80 kmh mada moze opusteno da se vozi i 100. Mala potrosnja od 3,5l. Ima dosta kolega koji su putovali sa 250cc i bez problema prelazili mnogo vece razdaljine od 100km. Mozda nekada zafali snage ali to su retke situacije. Ja najvise volim da vozim brzinom od 80-100 kmh za sta mi je 250cc sasvim dovoljno, dok sam vozio ove jace od 400 i 500cc nista brze nisam isao, zato sam i uzeo 250cc, Naravno gledajuci i sa finasijske strane jeftinije odrzavanje i registracija.Nadam se da sam barem malo pomogao ako te jos nesto interesuje slobodno pitaj

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600

Kymco sam vozio oko 100 km u cugu, al' je bio 50 ccm (top boy ili tako nesto), a burazerov mali ga je "akao" jos duge 4 godine. Izdrzljivo cudo moram reci. Sym ne znam kakav je, ali ga podosta hvale. 250 ccm ti je skroz ok za sve navedeno sto si hteo i planirao da radis (ja imam skuter od 182 ccm i 19 konja i oko 100-ke ga vozis na 7500 obrtaja), kad malo bolje upoznas mogucnosti skutera, poceces da pretices sve sto ide ispod 80 km/h. A to da neces prelaziti velike kilometraze, tu gresis, krenes ovde, krenes onde, pa malo cepas turice po celoj Srbiji, ko zna, cas nakupis kilometre.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova

@Alekre

Hvala za info. ;) Znam da mi ne gine neka probna voznja ili sta vec, a pre toga naravno i sticanje dozvole za motor ove kubikaze. Svrha ovolike moje radoznalosti je iskljucivo ta da kada dodje vreme vec znam sta zelim i sta da trazim.

@zajec

Vidim da ima dosta stvari u kojima hvalis SYM, bez obzira da li je to tvoj subjektivni utisak ili je iapk realno tako. Sto se tice moje visine imam 185cm i prosecno sam krupan (80-85kg). Meni je bitno da imam mesta za noge i da mi korman ne udara u kolena i slicno. Vizir bih svakako zamenio vecim ako se za to ukaze potreba. Svidja mi se sto procitah da je udobniji i da delova ima svuda, kao i to da je odrzavanje povoljnije jer mi je i jedan od razloga kupovine skutera ekonomicnija voznja.

 

Zna li se kolika je realna potrosnja u gradu!? I koliko je veca potrosnja ovog novijeg gts-a koji ima 263ccm!? Kolika je razlika u ceni registracije!?

Skuter bih uzimao pre svega da bih se ekonomicnije i brze kretao po gradu, a opet uzivao u voznji van grada. Tu mi ne trebaju mnogo velike brzine. Cenim da cu na magistralnim putevima krstariti izmedju 80-90km/h jer tada opet mogu koliko toliko da se opustim i bacim pogled na neki predeo pored puta, a da opet ako treba da preticem imam dovoljno snage. Slicno se ponasam i sa kolima, a tek me samo ponekad uhvati nesto pa ih poteram tako da ispravljam krivine sto se kaze.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5600 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Evo par osvrta da ti razrešim neke iluzije... Kupovinom Xcitinga ili SYM GTS-a sa karbom, zaboravi na potrošnje od 3,5 litara. Potrošnja će se kretati od 4 do 5 litara (otvoreno oko 100 - grad) GTS "300" EVO troši manje od 250-ke sa karbom, nekih pola litre (kao i GTS 250 EVO). Motori su urađeni jako dobro, agregati su izdržljivi i dugotrajni. Nemaju puno elektrike pa samim tim ne prave ni mnogo problema. Uprkos tome što sam vozio GTS 250 (20 K km za 15 meseci) moj glas ide za Xciting, mada nećeš ni sa SYM-om pogrešiti. Bitno je da nađeš očuvan i dobro održavan primerak.

 

Razlika u regi za SYM 250 i "300" je smešna.

 

EDIT: imaš i 1-2 teme o GTS-u u MAXI tehničkom kutku pa je prelistaj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova

@alexanto

Citao sam teme u kojima si bio bas aktivan jer si i sam maxi skuteras. Sto se tice ubrizgavanja karburator cu izbeci. Jeste da je mozda jednostavniji ali svakako sam pobornih novijih tehnologija, a i smanjena potrosnja nije mala stvar. Ako sam te dobro shvatio GTS 250i trosi manje od karburatorske verzije, a GTS EVO 300i trosi manje od 250i? Da li se osim potrosnje vidi razlika u naprimer zvuku motora, samom radu i slicno!?

Posto vozis GTS kazi mi kakve su mu kocnice!? Da li postoji neka verzija sa abs-om!?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5600 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

GTS ne vozim već 3 godine. 250ie i 300ie troše manje - više isto. Oba troše manje od karb verzije. Navodno 300-tka ima malo više obrtnog momenta i bolje povlači u međuubrzanjima od 250-ke. Što se tiče rada motora, nema razlike, to su isti agregati: 250-ka ima 251 ccm a 300-tka ima 263 ccm. Verzija sa ABS-om mislim da ima samo ova novija varijanta od 2011.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova

Pitah za abs jer koliko god neko bio iskusan moze mu dobro doci. Znam po sebi u autu koji ima abs. Znas li kako se pokazao motor posle par godina exploatacije!? Tu ne mislim na agregat i menjac vec na plastike, spojeve, komande na kormanu i sve ostalo sto se da kazem ne odrzava, a izlozeno je exploataciji i spoljnim uticajima (sunce, kisa i sl.).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5600 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Kao što napisah, ako hoćeš sa ABS-om, to su noviji modeli i Kymco i Sym tako da nema da brineš o plastikama. Nađi kvalitetan primerak, ti ga održavaj kako treba i miran si. To su kvalitetno urađeni motori.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova

Rekao si da je po tvom misljenju Kymco kvalitetniji. Na sta se taj kvalitet pre svega odnosi!?

Kakva su svetla na Sym-u!? Da li te maglenke zaista nesto vrede u smislu biti vidjen i razlokovati se od ostalih dvotockasa!?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5600 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Rekao si da je po tvom misljenju Kymco kvalitetniji. Na sta se taj kvalitet pre svega odnosi!?

Kakva su svetla na Sym-u!? Da li te maglenke zaista nesto vrede u smislu biti vidjen i razlokovati se od ostalih dvotockasa!?

 

Ne znam gde si pročitao da sam napisao da je Kymco kvalitetniji :zbunjen::stabre:

 

Maglenke su odlične i doprinose mnogo boljoj uočljivosti skutera :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5600 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Moj glas ide za Xciting, ne zato što mislim da je bolji nego, prosto, više mi se sviđa. Problem mi je smeštaj na njemu: visoka podnica i nizak, dosta ravan korman (nije povijen prema nazad), tako da se sa mojom visinom baš ne smeštam komotno za duže ture... Nijanse su u pitanju.

 

Lepo se ti razleti pa sedi, probaj, ako možeš provozaj oba modela i u momentu će ti se samo kazati koji ti je bolji i više ti odgovara. Ovako preko tastature je sve jalova rabota. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova

Zanimljivo bas. A svakako znam da dok ne probas ne mozes imati realni utisak ali to ce svakako da saceka jos malo. Za sad teorija :)

Mozes li mi reci koji je ovo skut:

nehbwwp0wjn88j6jdka_thumb.jpg

Nailazim na iste nazive kao ovaj prethodni restilizovani. Vidim da ih ima i od 300ccm, a kod nas u prodaji samo od 400ccm.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5600 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Tako je, novi restilizovani SYM GTS iliti Joymax. Gledao sam ga na sajmu, deluje manji tj kraći od starijeg modela... Idi lepo u njihov salon u Simpo zgradu kod stanice i pogledaj ga natenane.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova
  • Lokacija: Makedonija-Skopje
  • Motocikl: Kymco Xciting 250i

I moj glas ide za Kymco.Ja sam bio u dilemi sta kupiti.Ja sam visok 195 ima 120kg i meni je kymco dobar.I Sym nije los on nosi kymcov motor ali Xciting je bolji spored mene:Tockovi 15/14 nasproti 14/13 na Sym.Viljuska sa 2 trokuta vozi se kao motor,stabilnii je od Sym,meni lepsi,potrosnja kod mene je od 3.5 do 4.2 zavisi kako ga vozim.Evo pred nekoliko dana sam bio na nase tradicionalno Reli Makedonija koje se vozi za dan nezavisnosti 8 septembar,prosao sam 800 km u 3 dana i nisam bio ni malo umaran.Jeftin za odrzavanje karter zbira 0.9l pa tako mozes sipat najkvalitetno ulje(Ja sipam Motul 5100 14 eura l) do sad ima 27.000 na cageru.Toliko od mene....Pozrav :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova

@alexanto

Da li je GTS isto sto i Joymax!? Sva tri SYM-a sa fotografija su u stvari jedan te isti model od najstarijeg do najnovijeg ili mozda gresim!?

 

@mushovlae

Sta si hteo reci time 2 trokuta!?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova
  • Lokacija: Makedonija-Skopje
  • Motocikl: Kymco Xciting 250i

@mushovlae

Sta si hteo reci time 2 trokuta!?

 

 

 

Dosta stabilnosti doprinosi i double crown ili ti prednja viljuska kao na motoru sa dva trougla

 

 

forkinfo.jpg

Mislam da samo TMaks 530,Burgman 650 i Honda Silver Wing 600 imaat vakva prednja viljuska...od skutera

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.





×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja