Jump to content

Moto Zajednica

Potrebna mala pomoc

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

E tema je krenula u glupav smer. Ciji je veci... Odnosno koji je faks bolji. Kao da pricamo ciji je motor brzi. Pa najbrzi je onaj od najboljeg vozaca, vozaca koji je spreman da ide do krajnje granice i da ne padne. :nanana:

 

Covek je bre pitao kako da se postavi za sljaku itd. A ne koji faks da upise. Znaci da se predpostavlja da je ili vec zavrsio ili nece ni da pocinje. Znaci nije bitan faks.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 312 postova

Krenuo sam da odgovaram na Markove tacke pa sam shvatio da je glupo. Iako izgleda imamo slicno iskustvo i u nekim stvarima se slazemo, definitivno se prema tome odnosimo drugacije.

Zato su napisati svoje tacke koje u svakom trenutku mogu potkrepiti svojim iskustvom ali i cinjenicom da se sve to odnosi na sve moje bliske prijatelje izuzev jednog.

 

0. Nemam vezu i nikada je nisam ni trazio.

1. Zivot je borba. Cuo sam negde odlican citat ali ne znam ciji je "Ne zelim ti da ti se sve zelje ispune jer zivot bez zelja nije zivot"

2. Uzivaj u toj borbi jer samo jednu sansu imas.

3. Kad god dodjes do neresivog problema, procitaj gornje 2 tacke.

4. Nikada nemoj da sednes i places. Opet ces morati da ustanes i krenes dalje a to si mogao i pre nego sto si seo.

5. Zajebi javna preduzeca. Tamo ces se samo zaglupeti a jedina stvar o kojoj ces razmisljati je bolovanje.

6. Ako mislis da je preko trava zelenija, idi pa probaj. Ja sam bio, vratio se i nikada se nisam pokajao.

7. Usavrsavaj sebe u svakom pogledu. Ne samo zbog posla nego i zbog samog sebe.

8. Kad god pomislis da si u svom poslu naucio sve, zagrebi jace. Videces da ima jos i sve sto vise saznajes, shvataces koliko jos ima.

9. Nikada nemoj da gledaas kako da radis sto manje. Ako si nezadovoljan parama, nadji bolje ili trazi vise. Ako ne mozes da nadjes, znaci da nisi dovoljno dobar i vredis toliko koliko si placen.

 

Ima jos ali mislim da je ideja vise nego jasna.

I da napomenem: nisam poslodavac i nikada nisam 1 dinar iz budzeta stavio u dzep. Naprotiv, stavio sam i stavljam u budzet mnooogo.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Zanimljivo, sve se slazem ali u nekom imaginarnom svetu. Ovako vecina vodi u razocarenje. Vecina je tacna ali pod uslovom da zivimo u drzavi gde imas odgovarajucu novcanu nadoknadu za svoj trud i rad. Ali napominjem da se slazem sa svim tackama 100% samo sto one nisu primenjiva ovde 110%

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 213 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: DL-650

E ovo ima smisla vec...

Istina je da privatnici gledaju sto manje da plate ali nisu ni radnici naivni...

Krenuo sam da odgovaram na Markove tacke pa sam shvatio da je glupo. Iako izgleda imamo slicno iskustvo i u nekim stvarima se slazemo, definitivno se prema tome odnosimo drugacije.

Zato su napisati svoje tacke koje u svakom trenutku mogu potkrepiti svojim iskustvom ali i cinjenicom da se sve to odnosi na sve moje bliske prijatelje izuzev jednog.

 

0. Nemam vezu i nikada je nisam ni trazio.

1. Zivot je borba. Cuo sam negde odlican citat ali ne znam ciji je "Ne zelim ti da ti se sve zelje ispune jer zivot bez zelja nije zivot"

2. Uzivaj u toj borbi jer samo jednu sansu imas.

3. Kad god dodjes do neresivog problema, procitaj gornje 2 tacke.

4. Nikada nemoj da sednes i places. Opet ces morati da ustanes i krenes dalje a to si mogao i pre nego sto si seo.

5. Zajebi javna preduzeca. Tamo ces se samo zaglupeti a jedina stvar o kojoj ces razmisljati je bolovanje.

6. Ako mislis da je preko trava zelenija, idi pa probaj. Ja sam bio, vratio se i nikada se nisam pokajao.

7. Usavrsavaj sebe u svakom pogledu. Ne samo zbog posla nego i zbog samog sebe.

8. Kad god pomislis da si u svom poslu naucio sve, zagrebi jace. Videces da ima jos i sve sto vise saznajes, shvataces koliko jos ima.

9. Nikada nemoj da gledaas kako da radis sto manje. Ako si nezadovoljan parama, nadji bolje ili trazi vise. Ako ne mozes da nadjes, znaci da nisi dovoljno dobar i vredis toliko koliko si placen.

 

Ima jos ali mislim da je ideja vise nego jasna.

I da napomenem: nisam poslodavac i nikada nisam 1 dinar iz budzeta stavio u dzep. Naprotiv, stavio sam i stavljam u budzet mnooogo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 213 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: DL-650

A jesi razmisljao mozda da ni privatnicima nije lako, mozda samo pokusavaju da vrate dugove, da zarade nesto i oni se bore samo mozda malo vise. Nikome nije zabranjeno da radi privatno. Lako je biti trener iz fotelje... sto se placanja tice to je normalno, i ti se cenkas kad prodajes i kupujes, zar ne, to je isto trgovina. Ako ne odgovara, ne radis, niko nije vezan za jednog poslodavca. Kad bude bolja naplata, kad ne bude lopova koji ne placaju, kad bude vece zastite od drzave bice i vecih plata. Ja sam bio na obe strane i veruj mi ne zna se sta je gore. Nije sve bas kao sto ti mislis

1. Ako nemas vezu sedi i placi.

2. Ako nemas vezu sedi i placi.

3. Ako imas dobar faks i imas mogucnost pali odavde glavom bez obzira. Ovde nikada nece biti bolje!

4. Ako imas dobar faks i hoces da ostanes ovde trazi opet vezu ili opet pravilo broj 1 i 2

5. Uvek mozes da se uclanis u neku stranku i budes gnjida ali imas makar neku sansu ili opet pravilo 1 i 2

6. Ako ne cenis sebe nece te ceniti ni poslodavac. 90% poslodavaca u Srbiji su cigani teski. Njegov jedini cilj je da te sto manje plati za sto vise rada. Tvoj da sto manje radis za sto vise para. To je borba i nemoj se opustati i predavati.

7. Pokazi stav i zube i nikada ne pokazuj da ti zivot zavisi od tog smrdljivog posla. Onda ima da te k..a.

8. Budi bezobrazan i agresivan pogotovo ako si u pravu. Niko ne ceni tunavce.

9. Nemoj da padas na fore tapsanja po ramenu, to ne placa racune od toga samo bole ramena!

10. Nikada nemoj da izgovaras neku rec koja pocinje sa NE, ne mogu, necu, ne zelim, ne znam. Snadji se!

11. Kada ides na razgovor to je kao prodaja tvog vremena. Racunaj da prodajes svoje dupe. Gledaj da ga skupo prodas. Kako se postavis u startu tako ce ti bit. Male su sanse da ce posle neko prepoznati tvoj rad i trud i da ce to posebno nagraditi.

12. Znaj da je svakom poslodavcu u interesu da tebi bude sto gore.

Prvo 90% poslodavaca kada se ujutro probudi upali svecu i pomoli se da u Srbiji nikada ne bude bolje. Prvo zato sto ima visak radne snage pa mogu da zajebavaju i ucenjuju. Mogu da varaju na porezu, kradu drzavu itd. Isti taj posao je u nekoj normalnoj zemlji barem 5x placenjiji sto znaci da on ovde uzima brdo love preko tvoje grbace.

13. Naravno da treba da se trudis i budes dobar u svom poslu. Tako pokrivas sebe i ne dozvoli da te iko proziva zbog nezavrsenog posla jer si onda sam kriv.

14. Nemoj da ocekujes da ces naci prijatelje na poslu. Niko nije dosao da se na poslu druzi. Svi ste tu silom prilika i da uzmete neke pare, ako se sa nekim zgotivis super ali to su obicno prolazna prijateljstva.

15. Postuj kolege, uvek ce se desiti da imas debile u okruzenju i to verovatno neces moci da promenis. Nekome ces i ti biti debil.

16. Sada za kraj ako se neko prema tebi ophodi kao prema stoki uzvrati istom merom. Stoka razume samo taj jezik. Neka ti fizicka sila bude poslednja solucija resenja problema. Namerno i to pominjem zato sto u ovoj nasoj dragoj zemlji si potpuno obespravljen pa se moze desiti da uzimas pravdu u svoje ruke. Neka to ipak ostane za kraj. Ali ako ti ugroze cast i ljudsko dostojanstvo nemoj ih stedeti!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • NW, 2593 postova
  • Lokacija: НОВИ САД
  • Motocikl: R 1200 GS

Godinama citam ovaj forum i godinama iste ili slicne teme, godimama isti ljudi diskutuju. Ako mislisa da je preko bolje, jeste, skupi muda i idi, ne okreci se ne kukaj samo radi.

Ja sam imao srecu (takav mi je posao) da sam poceo da radim odma posle faksa, ali isto tako supruga vec sedam godina ceka na isti sa urednom diplomom Vise skole MUP-a sa kojom nigde drugde ne moze da se zaposli osim u MUPu. Godinama obijamp vrata raspitukemo se trazimo, kukamo, molimo, ali nema. Jos nije pristupila stranci ali to je bas bas bas krajnja solucija ali verujte da i vremena nestaje. Godine prolaze evo vec trideset i neka bez dana staza...i ne nezire se svetlo na kraju tunela.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 620 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda ST 1100 Pan Europa

Godinama citam ovaj forum i godinama iste ili slicne teme, godimama isti ljudi diskutuju. Ako mislisa da je preko bolje, jeste, skupi muda i idi, ne okreci se ne kukaj samo radi.

Ja sam imao srecu (takav mi je posao) da sam poceo da radim odma posle faksa, ali isto tako supruga vec sedam godina ceka na isti sa urednom diplomom Vise skole MUP-a sa kojom nigde drugde ne moze da se zaposli osim u MUPu. Godinama obijamp vrata raspitukemo se trazimo, kukamo, molimo, ali nema. Jos nije pristupila stranci ali to je bas bas bas krajnja solucija ali verujte da i vremena nestaje. Godine prolaze evo vec trideset i neka bez dana staza...i ne nezire se svetlo na kraju tunela.

 

E moj Mirko,izgleda da je nas tunel na izlazu zazidan,tako da svetla...skoro biti nece :neznam: Nisam pesimista,samo surovi realista :zdravo:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1245 postova
  • Lokacija: Beograd

Godinama citam ovaj forum i godinama iste ili slicne teme, godimama isti ljudi diskutuju. Ako mislisa da je preko bolje, jeste, skupi muda i idi, ne okreci se ne kukaj samo radi.

Ja sam imao srecu (takav mi je posao) da sam poceo da radim odma posle faksa, ali isto tako supruga vec sedam godina ceka na isti sa urednom diplomom Vise skole MUP-a sa kojom nigde drugde ne moze da se zaposli osim u MUPu. Godinama obijamp vrata raspitukemo se trazimo, kukamo, molimo, ali nema. Jos nije pristupila stranci ali to je bas bas bas krajnja solucija ali verujte da i vremena nestaje. Godine prolaze evo vec trideset i neka bez dana staza...i ne nezire se svetlo na kraju tunela.

 

E moj Mirko,izgleda da je nas tunel na izlazu zazidan,tako da svetla...skoro biti nece :neznam: Nisam pesimista,samo surovi realista :zdravo:

 

I posle neko kaze nesto protiv privatnog faksa, ja bre sve u zivotu dobih na taj faks, nista na vezu 1lol.gif1lol.gif1lol.gif1lol.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 162 postova
  • Lokacija: Raca-Kragujevac
  • Motocikl: Kawasaki ZXR 750

Kao neko ko je radio 10 god. kod prilicno uspesnog privatnika, a zadnje dve i po godine radi u inostranoj korporaciji kao menadzer kontrole kvaliteta, probacu da prenesem neko svoje iskustvo. Skola je vazna i pozeljna, ne zbog papira kojim ces da mases i hvalis se, vec zbog treniranja mozga, izgradjivanja licnosti, nacina razmisljanja. Ako nisi bubalica, vec se trudis da razumes to sto ucis, podizes svoj nivo svesti, tvoj mozak brze obradjuje podatke, Na fakultetu upoznajes slicne ljude, inteligentne, skolovane, Kreces se u tim krugovima i, mozda i nesvesno, postajes osoba koja ima manire, koja ceni sebe, osecas se vrednim u drustvu i imas samopouzdanja.

Prosek ocena po meni nije toliko bitan, osim ako ne konkurises za radno mesto koje je strogo vezano za tvoju struku. Ja jos nisam cuo na razgovoru za posao (a prisustvovao sam vise puta) da je neko pitao sa kojom ocenom je zavrsio fakultet. Bolje da imas manji prosek, a dobro poznavanje stranog jezika.

Poslodavca zanima iskustvo! Na prvom mestu iskustvo! Treba mu covek koji ce sutra doci i krenuti da radi. Ne treba mu osoba koja nema radne navike i koju treba da obucava 3 meseca pre nego sto se osamostali. Zaposlice ga samo ako mora. Zato ucis dokle ucis, kad zavrsis skolu, ili npr. ostalo ti je 10 ispita koje dve godine nikako da krenes da polazes, trazi posao. Bilo kakav posao. Ljudi se uhvate da nadju posao u struci, pa im prodje 10 godina i onda kukaju da nemaju vezu ili nisu u stranci. Pocni da radis negde, nesto. Politika igra ulogu u drzavnim firmama. Privatnika boli uvo koja si ti stranka. Da bi nasao posao najvaznija ti je preporuka. Raspitas se kod prijatelja koji vec rade negde da li je potreban radnik. Mozda mozes naci posao i putem konkursa, ali cesto se dezava da poslodavac vec ima nekog u vidu, ali hajde da vidi jos nekoliko kandidata.

Kad ides na razgovor za posao, obuci se kulturno, Pantalone, kosulja. Prvi utisak je dosta vazan, Dolazis sam na razgovor, ne treba ti ni mama, ni tata, ni drugar. Verujte, dodje roditelj sa svojim detetom da proceni kakva je firma i gde ce to da radi, kakvi su uslovi... Mislite da ce da dobije posao? Ne! Jer nemas samopouzdanja, nemas svoj stav, nisi zrela osoba. Nikome ne treba mamina maza koja ce da se prenemaze. Ako je potreban CV, potrazi po netu kako se pise, ne pisi romane, cim vidi mnogo teksta, nece da cita. Odvojis po celinama, skola, iskustvo, strani jezici, seminari i kursevi, poznavanje rada na racunaru i sl, vozacka dozvola. Ako si nepusac, pomenes i to, jer ces vise da radis, ne pravis pauze za cigarete, vozacka dozvola, ako posedujes auto i to napises (mobilan si, mozes da ostanes duze na poslu po potrebi, ne moras da izlazis ranije zbog prevoza itd). Mozes da napises i neki hobi ako imas, jer odajes sliku organizovane osobe, koja i pored silnih obaveza sve isplanira i ostavi vremena i za sebe i svoj hobi. Verovatno bi ti postavili pitanje za koju platu bi radio. Raspitaj se pre razgovora kolike su plate u toj firmi, ili koliko je obicno placen taj posao u tvom okruzenju. Ako kazes premalo, znaci nesiguran si, ne znas ni koliko vredi tvoje znanje. Ako lupis previse onda si nerealan, ako te zaposlim, sutra ces da mi kukas da hoces vecu platu, pravices mi probleme. Ako te prime na probni rad, trudi se da sto vise naucis, budi aktivan, nemoj da sednes na neku stolicu i cutis, ostali ce da rade svoj posao i nikakav utisak neces da ostavis, probaj da se uklopis, pitaj nekog da mu pomognes, da odradis nesto umesto njega, svi vole kad prebace posao na drugoga. Onda ce im se svideti ideja da ti odradjujes nesto umesto njih i pocece da te hvale kako bi ostao. Ali ne filozofiraj, npr. a sto ovo radite ovako kad vam je mnogo prostije ovako... ti ces meni da pricas kako se radi, tek si dosao i odmah se pravis pametan...

Ako nadjes posao, i posle nekog vremena dobijes zelju da napredujes dalje, trazi drugi posao, ali ne napustaj stari dok ne nadjes novi. I postoji jedna izreka kad odlazis iz firme: nikad ne zalupi vrata za sobom. To znaci trudi se da ostanes u dobrim odnosima sa ljudima i sefovima iz stare firme, rastanite se kao ljudi jer nikad ne znas sta donosi sutra.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Slazem se sa vecinom tvog misljenja. Lepo i korisno iskustvo koje se moze iskoristiti, osim za ovo citirano:

 

. Ljudi se uhvate da nadju posao u struci, pa im prodje 10 godina i onda kukaju da nemaju vezu ili nisu u stranci. Pocni da radis negde, nesto. Politika igra ulogu u drzavnim firmama. Privatnika boli uvo koja si ti stranka.

 

Da bi nasao posao najvaznija ti je preporuka. Raspitas se kod prijatelja koji vec rade negde da li je potreban radnik. Mozda mozes naci posao i putem konkursa, ali cesto se dezava da poslodavac vec ima nekog u vidu, ali hajde da vidi jos nekoliko kandidata.

 

 

 

Zar preporuka nije ta famozna veza koja vecini fali?! Ne mora ti preporuku dati ("biti veza") podpredsednik drzave ili neki generalni direktor, veza (ili preporuka) moze biti i mladji referent ili kafe-kuvarica (neka osoba od poverenja) koji ima neki uticaj na osobu koja zaposljava. Ili gresim?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Preporuka i veza nisu iste stvari. Preporuka je samo mala pomoc a i dalje sve zavisi od tebe da li ces dobiti posao ili ne, zasnovano na strucnosti, znanju, vestinama itd. Veza je kada te neko ugura negde bez ikakvog pitanja gde strucnost uopste nije bitna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

To je isto. Samo je pitanje koliko ti je "jaka" veza! Ili kako neki vole da zovu "kontakt" to vam glupo da kazete veza pa ste prekrstili u kontakt! Ma vazi... nije prostitutka nego je eskort dama! Nije sija nego vrat!

Samo kada imas mnogo jaku vezu onda niko nista ne pita vec te zaposle a kada je veza slabija onda udjes isto tako ali kreces sa losije startne pozicije.

Ali poenta price je ili VEZA ili livada!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1819 postova
  • Lokacija: Beograd

Veza i preporuka nisu isto.

 

Ako meni profesor sa fakulteta ili poslodavac napiše preporuku na osnovu pozitivne ocene moje ličnosti, sposobnosti i znanja to ne znači da je to i veza, je osoba koja je to napisala i osoba koja odlučuje o prijemu novog zaposlenog nemaju direktan kontakt.

 

Veza je lobiranje sa direktnim uticajem na onoga ko odluku donosi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Niko ovde nije pominjao pisanu preporuku! Ovde se prica o direktnoj preporuci nekoga. Znaci neko kaze "e ovaj mali je ok ajde ga zaposli ili mu daj sansu" To je veza! A sa pismima preporuke mozes isto samo da se obrises.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 162 postova
  • Lokacija: Raca-Kragujevac
  • Motocikl: Kawasaki ZXR 750

Veza i preporuka nisu isto. Npr. za trenutni posao imao sam preporuku kod poslodavca od prijatelja iz detinjstva, znamo se ceo zivot, zna kakva sam osoba, sta sam radio, cime sam se bavio... Kad se javila potreba za radnim mestom, on je rekao sefu (inace stranci su u pitanju) znam coveka koji ima potrebno znanje, mogao bi tu da radi itd. Sef kaze neka posalje CV. I tu se zavrsava uticaj trece osobe. Otvorio ti je vrata da udjes i dao ti sansu, sve ostalo je na tebi. To je preporuka. Kasnije me je pozvala kadrovska sluzba. Dosao sam na razgovor, ceo intervju se odvijao na engleskom jeziku, pricali smo, ispitivao me raznorazne stvari i na kraju me pitao kad mozes da pocnes. Bez obzira na preporuku, bez bogatog CV-a, ne bi me ni zvali, a bez znanja engleskog jezika, samo bi mi se zahvalio sto sam dosao. To je ono sto je Ivan88 rekao. Sa druge strane, preporuka se ne daje bilo kome, time sto preporucujem nekog ja garantujem za njega, i ako taj nije upola onakav kakvog sam ga predstavio, ja se srozavam u ocima poslodavca. U ozbiljnim firmama tesko da kafe kuvarica moze da ti da preporuku za ozbiljnije radno mesto, preporuku daje osoba koja je veceg levela od radnog mesta za koje konkurises, ili u najmanju ruku istog.

Veza je nesto drugo, dobri smo drugari, jel' mozes da nadjes neko mesto za mog sina, a ti hajde da mu ucinis, ubacis ga negde. Ali to je u ogromnom broju slucajeva drzavna firma ili institucija. Tu mozes da izmislis neko mesto, utopice se u masu i teraj. Privatnik ne zaposljava tako lako osim ako nije neki prevarant, ne prijavi te, ne placa ti prekovremeno itd. U takvim firmama se cesce menjaju radnici jer uslovi nisu neki, mnogo se radi, i subotom i nedeljom, jedni odlaze, drugi dolaze... pa te mozda i ubaci preko veze jer mu uvek fale radnici. Ozbiljna privatna firma ima uigran i obucen tim, i tu se ne upada preko veze, vec sa preporukom nekoga iz ostatka tima. Jer ni samom timu ne treba nestrucna i lenja osoba, vec sposoban radnik koji ce se u najkracem roku ukljuciti u rad.

Evo jos jednog primera od pre par meseci, nasem timu je bio potreban jos jedan menadzer, izdat je konkurs, dolazili su na razgovor, video sam i par lokalnih politicara koji su verovatno urgirali za nekog... ali nama nisu trebale novajlije, tim se sastao i izabrao osobu u okviru firme koju smo smatrali kompetentnom za to radno mesto, pitali ga da li bi hteo, rekli mu da preda cv i rekli sefu da hocemo njega. Mi smo mu bili preporuka. Sef je rekao da mora konkurs pa da se izabere najbolji, ali na kraju je nas kandidat primljen, jer je timu bio potreban takav covek.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

...

Ali poenta price je ili VEZA ili livada!

 

Mozda u nekim drzavnim firmama ili tako nesto. U privatnim firmama mislim da nema teorije.

Koliko sam ja upratio ti imas neke zaposlene? I ako nemas, nema veze, pretpostavimo da imas.

Koga ces ti prije zaposliti:

- nepoznatog strucnjaka koji ti donosi pare

- rodjaka nekog tvog "jakog kontakta" koji te zove da mu obrises dupe

- partijskog / avlijskog ili kakvog god drugog "uvezanog" dibidusa koji nema pojma

 

Koga ces ti poslati "na livadu"?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Ma naravno da bih gledao kvalifikacije. Ali kada stigne more CV-eva mnogi prodju neopazeno. Ako neko dosapne na preporuku neko ime makar bih ga uzeo u razmatranje. To je takodje jedna vrsta veze. Bez toga mozda ne bi pogledao CV. O tome pricam neko te samo malo pogura. To je sve veza. Ne pricam sada o slucajevima gde u nekim drzavnim institucijama gde neki tuljani sa 8 razreda osnovne sede preko debele veze na pozicijama za doktore nauka. Ali svaki vid intervencije je veza ili kontakt ili kako god vam drago.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 178 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha FZ6S

Koga ces ti prije zaposliti:

- nepoznatog strucnjaka koji ti donosi pare

- rodjaka nekog tvog "jakog kontakta" koji te zove da mu obrises dupe

- partijskog / avlijskog ili kakvog god drugog "uvezanog" dibidusa koji nema pojma

 

Koga ces ti poslati "na livadu"?

 

Ma naravno da bih gledao kvalifikacije. Ali kada stigne more CV-eva mnogi prodju neopazeno. Ako neko dosapne na preporuku neko ime makar bih ga uzeo u razmatranje. To je takodje jedna vrsta veze. Bez toga mozda ne bi pogledao CV.

Samo je pitanje koliko ti je "jaka" veza! Ili kako neki vole da zovu "kontakt" to vam glupo da kazete veza pa ste prekrstili u kontakt!

Izvinjavam se sto upadam u raspravu...

 

Evo izvukao sam bas ono sto je veoma bitno.

 

 

Pre nego da se nadovezem na vasu pricu, hteo bih da napomenem da sam se ja zaposlio pre 2 godine u Fiat bez ikakve vrste veze. Ja sam prosao "udzbenicki" sto bi se reklo: predao CV, pozvali me, dobio posao i to je to. Naravno, imao sam nevidjenu srecu.

 

Naravno da je za skoro svako dobijanje posla neophodna "pomoc prijatelja". Kao sto je vec receno, dovoljno je makar da neko dosapne tvoje ime kljucnom coveku koji ce baciti pogled na tvoj CV. To se zove preporuka i mada, moze neko da je gleda kao "veza", ali sa tim dosaptavanjem "veza" pocinje ali i tu se zavrsava. Dakle, ako neko dosapne tvoje ime i taj manager pogleda tvoj CV, da li ces biti pozvan na inicijalni razgovor zavisi od samog tebe, odnosno od toga sta ima u tom CV-u. Nakon toga sledi taj inicijalni razgovor, tzv prvi krug, gde ce ljubazno osoblje da proveri sve ono sto si napisao u CV-u pa ako si ga naduvao, neces biti pozvan u sledeci krug.

Treba razlikovati preporuku od klasicne veze kod koje firma raspise konkurs u kome, malim slovima, pise ime osobe koja ce biti primljena ili je vec primljena.

Kod preporucivanja nema nicega loseg i to je prisutno bukvalno u svakoj firmi. Pa ako si ti dobar radnik, a meni treba jos jedan, ja cu doci do tebe i pitati te da li imas nekoga da mi preporucis jer ti verujem da ces dovesti nekoga ko ce zaista raditi a ne "hvatati krivine". Nekada niste ni svesni da neko krivinari dok ne dodje neko i pokaze kako se u stvari "radi". U nekim firmama se desava, ako se zaposli preporucena osoba i kasnije se ispostavi da nije bas tako dobra kao sto je predstavljena, dobija otkaz i ta osoba i ona koja je preporucila ili bude degradirana zbog lose donosenih odluka. Dakle, to donosi i odgovarajuci nivo odgovornosti.

Sve u svemu, svima je poznato da je u Srbiji egzistencija najveci neprijatelj. Jbg, moramo da se borimo lavovski. Ali siguran sam da ko trazi taj i nadje posao. Moras da verujes u to! Mozda ne nadje bas onakav kakav je zamislio, ali brate i nekoliko dinara je bolje nego ni jedan dinar. Zbog toga nikada nisam razumeo one koji sede kuci, izdrzavaju ih roditelji i kazu kako nema posla. Takvi obicno cekaju da bas njih neko pozove i zaposli. U danasnje vreme je neophodno biti ambiciozan!

Srecno u pronalazenju posla!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja