Jump to content

Moto Zajednica

Potrebna mala pomoc

Recommended Posts

  • U prolazu, 70 postova
  • Lokacija: Umka
  • Motocikl: Sprint Challenger 250 cc

Evo reko, ovo moze da pomogne svakom klincu koji ce morati da nadje posao kad tad.

 

Pa ako bi mogli iskusniji forumasi da pomognu malo, meni i ostalima koji trebaju da odu kad tad u svet i da nadju sebi mesto.

 

Evo ukratko prica o meni kao repernoj tacki : student [znaci nimalo iskustva u datom polju] i svaki posao koji sam dobio jeste bio preko druga/drugarice, ili cisto se desilo slucajno.

 

Pa bi zamolio iskusnije i mudrije forumase da malo pomognu zelenim nadobudnim momcima i devojkama da kazu makar sta je bitno da se naglasi, na sta da obratimo paznju i tako dalje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

1. Ako nemas vezu sedi i placi.

2. Ako nemas vezu sedi i placi.

3. Ako imas dobar faks i imas mogucnost pali odavde glavom bez obzira. Ovde nikada nece biti bolje!

4. Ako imas dobar faks i hoces da ostanes ovde trazi opet vezu ili opet pravilo broj 1 i 2

5. Uvek mozes da se uclanis u neku stranku i budes gnjida ali imas makar neku sansu ili opet pravilo 1 i 2

6. Ako ne cenis sebe nece te ceniti ni poslodavac. 90% poslodavaca u Srbiji su cigani teski. Njegov jedini cilj je da te sto manje plati za sto vise rada. Tvoj da sto manje radis za sto vise para. To je borba i nemoj se opustati i predavati.

7. Pokazi stav i zube i nikada ne pokazuj da ti zivot zavisi od tog smrdljivog posla. Onda ima da te k..a.

8. Budi bezobrazan i agresivan pogotovo ako si u pravu. Niko ne ceni tunavce.

9. Nemoj da padas na fore tapsanja po ramenu, to ne placa racune od toga samo bole ramena!

10. Nikada nemoj da izgovaras neku rec koja pocinje sa NE, ne mogu, necu, ne zelim, ne znam. Snadji se!

11. Kada ides na razgovor to je kao prodaja tvog vremena. Racunaj da prodajes svoje dupe. Gledaj da ga skupo prodas. Kako se postavis u startu tako ce ti bit. Male su sanse da ce posle neko prepoznati tvoj rad i trud i da ce to posebno nagraditi.

12. Znaj da je svakom poslodavcu u interesu da tebi bude sto gore.

Prvo 90% poslodavaca kada se ujutro probudi upali svecu i pomoli se da u Srbiji nikada ne bude bolje. Prvo zato sto ima visak radne snage pa mogu da zajebavaju i ucenjuju. Mogu da varaju na porezu, kradu drzavu itd. Isti taj posao je u nekoj normalnoj zemlji barem 5x placenjiji sto znaci da on ovde uzima brdo love preko tvoje grbace.

13. Naravno da treba da se trudis i budes dobar u svom poslu. Tako pokrivas sebe i ne dozvoli da te iko proziva zbog nezavrsenog posla jer si onda sam kriv.

14. Nemoj da ocekujes da ces naci prijatelje na poslu. Niko nije dosao da se na poslu druzi. Svi ste tu silom prilika i da uzmete neke pare, ako se sa nekim zgotivis super ali to su obicno prolazna prijateljstva.

15. Postuj kolege, uvek ce se desiti da imas debile u okruzenju i to verovatno neces moci da promenis. Nekome ces i ti biti debil.

16. Sada za kraj ako se neko prema tebi ophodi kao prema stoki uzvrati istom merom. Stoka razume samo taj jezik. Neka ti fizicka sila bude poslednja solucija resenja problema. Namerno i to pominjem zato sto u ovoj nasoj dragoj zemlji si potpuno obespravljen pa se moze desiti da uzimas pravdu u svoje ruke. Neka to ipak ostane za kraj. Ali ako ti ugroze cast i ljudsko dostojanstvo nemoj ih stedeti!

  • Podržavam 38

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • SuperStar, 1098 postova
  • Lokacija: Ćićevac
  • Motocikl: MonsteR

Sve ti je moj imenjak objasnio..........

 

Ali, nemoj da si u zabludi............kako kod nas, toga imaš i van Srbije,

 

Tačka 16. je malo škakljiva,..............treba odreogovati..............ponekad je bolje hladnom glavom..............

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Zato sam i stavio kao poslednju 16. tacku i naglasio da bude bas poslednja opcija. Ali da je opcija! Ja bih voleo da nije ali jeste.

A sto se tice rada preko naravno da su pravila manje vise ista. Samo moras biti malo jos namazaniji.

I ako i odes preko negde nemoj da radis ili da imas posla sa nasim ljudima.

Na zalost vecinom su takodje stoka i olos(cast izuzecima). Ako ti neki nas lik npr placa 10usd na sat za taj isti posao ce ti amer platiti bar 13-15usd na sat. Jednostavno ne mozes iz naseg coveka isterati taj feudalni mentalitet.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Sve ti je moj imenjak objasnio..........

 

Ali, nemoj da si u zabludi............kako kod nas, toga imaš i van Srbije,

 

 

haha..."i van Srbije"... kao da je Srbija neki Jerusalem kapitalizma, a jedna Engleska kolijevka socijalizma.

"Nas covjek" ultra feudalac, a englez se ne osjeca dobro ako ne plati bar duplo, a pri tome je puno uctiviji i kulturniji, kao takav.

Svi smo mi ljudi*, i kad padnemo u vodu probamo da plivamo.

 

Ja bih dodao i tacku 0: Gdje god podjes, vodis i sebe.

 

*) kad kazem "ljudi" ne mislim u kontekstu "ljudine" vec kompleksno-zavidno-ja-preko-mrtvih-bice koje u dobrom glumi dingospoa, a u losem oci vadi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Sve je to daleko od istine,to su losa iskustva,i nisu pravilo.

1.Edukuj se,u pravom smislu te reci(koristi sve raspolozive resurse)

2.Prosek mora da ti je iznad 9

3.Veze se prave jos na fakultetu(prave ih samo dobri studenti,vredni i nemilosrdni u zelji da se izgrade)

4.Veze se ne prave u punim kaficima studenata sa prosecima 6.7,i megatrendovima i ostalim sranjima

5.Nikad ne kukaj nad zivotom

6.Ako nisi ispostovao ovih 5 tacaka...kukaj jbg,i onda trazi vezu.

7.Uvek postuj sve oko sebe,i druzi se sa kolegama,mnoga dobra prijateljstva se rode,a bogami i dosta dece...:)

8.Budi savestan,i budi radoholik,ne gledaj do kad ti je radno vreme,ako si pristao na platu,zaradi je

9.Ne treba niko da te tapse po ramenu,budi zadovoljan sam sa sobom

10.Ne zapostavljaj svoj zivot zbog posla...definisi jasnu granicu,i ne donosi nervozu kuci...

11.I naravno uvek vozi motocikl.0takoje.gif

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

Sashac, koji si ti fakultet završio?

 

Mislim par stvari koje si rekao imaju samo u američkim filmovima i nešto vezano za malog Đokicu.

Mada uvek priznajem da nisam u pravu

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Sashac, koji si ti fakultet završio?

 

Mislim par stvari koje si rekao imaju samo u američkim filmovima i nešto vezano za malog Đokicu.

Mada uvek priznajem da nisam u pravu

 

To sam i ja hteo da mu kazem. Ali reko aj neko ce mu vec reci. Znam ljude sa bruka faksovima pa se nisu usrecili. A sve koje znam sa vezama su ok prosli. Ma da ima i izuzetaka znam par slucajeva gde su bez ikakve veze ili politike ljudi nerealno uspesni. Ali oni su statisticka greska.

A taj njegov tekst mi izgleda kao ideal nekoga ko je tek upisao faks ili nema predstavu o stvarnom zivotu. A ta prica pije vode na nekom koledzu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

U principu se slazem sa sashom C, osim u dijelu oko ocijena. Ne mora prosjek 9 i veze sa "sesticarima u prepunoj kafani" su isto dobre veze, ako ne i bolje od "deveticara iz biba". ;)

 

Pristup kolege Marka13 je previse obeshrabrujuci za nekoga ko treba da krene, a djeluje pomalo "opravdavajuci" za nekoga ko je krenuo pa zapeo.

 

Mozda je Klinton imao nesto u cinjenici da unosi dzak brasna u kucu, ali definitivno nije imao nista sa ispadanjem istog iz ruku.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

@ GhostMile

Ja nisam u fazonu da nekome mazem oci. Zato sto ce kad tad udariti u zid. Ja se drzim onoga nadam se najboljem ali ocekujem i spreman sam za najgore!

Ako na ovo opravdavajuce za nekoga ko je zapeo mislis da ja sebi nalazim opravdanja tu gresis. Ja sam se relativno dobro snasao u ovom nasem divnom surovom svetu, ja se ne zalim. Tezim uvek boljem ali sam ok. Ali samo zato sto sam kada su te stvari u pitanju surov i nemam problem da gazim po mrtvima. Ja samo volim surovu istinu a to sto sam rekao je mozda cak i ulepsano kako je zapravo.

Bolje da se mamini i tatini klinci i klinceze otrezna sto pre! i krenu da grizu za sebe.

A vi ako cete mu pricati price kako samo treba da bude dobar ide u skolu bude posten i sve ce biti ok, ceka ga ok posao i lep zivot. Samo napred.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

@marko13

Ja nisam htio da kazem da se ti zapeo, niti da neces da krenes, nego kako (moze da) djeluje tvoja vizija na trece ljude.

 

Ako ne treba govoriti da se bude dobar (=vrijedan), ide u skolu i bude posten, sta onda treba reci?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Men' s' čini da j' sashac privatni preduzetnik a Ghostmile gastos.

 

To je ocito, svako tera na svoju vodenicu :lol: To je onaj rat o kome sam pricao u prvom postu.

@GhostMile

Nemoj izvrtati moje reci, nisam rekao da ne treba da bude vredan. Procitaj opet prvi post detaljno po tackama. Ali ako neko ocekuje samo na osnovu toga sto je vredan i posten da uspe! onda je blago retardiran ili se jos nije otreznio i skinuo sa mamine sise.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Bez "vrijedan i posten" ne moze se "uspjeti". U stvari, zavisi od definicije uspjeha.

Ja jesam na privremenom radu kod gazde Kurta u BRD, ali (jos) nemam brkove. :D

Ja kapiram da si duze preko ali znas li da citas :zbunjen: (standpunt in eerste post, punt 10. en 13.)(google translate je keva :lol: ) Obrati paznju na tacku 10. i 13.

Niko nije rekao da ne treba biti vredan! Molim te da kazes gde to pise?

Poenta price da ti "vredan i posten" samo za sebe nece doneti nista. Samo sa time mozes dupe da obrises.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Men' s' čini da j' sashac privatni preduzetnik a Ghostmile gastos.

 

A ti si?

 

Ja kapiram da si duze preko ali znas li da citas :zbunjen: (standpunt in eerste post, punt 10. en 13.)(google translate je keva :lol: ) Obrati paznju na tacku 10. i 13.

Niko nije rekao da ne treba biti vredan! Molim te da kazes gde to pise?

Poenta price da ti "vredan i posten" samo za sebe nece doneti nista. Samo sa time mozes dupe da obrises.

 

 

@Marko13

Ma kapiram te ( ik begrijp je wel :D ) i slazem se vecinom tvojih tacaka, samo upravo to brisanje dupeta je ono sto ja osporavam, jer kad je neko vrijedan i posten, obicno mu se dupe vec sjaji i sve se dobro otpakuje. Ljudi ga cijene, hoce s njim da rade.

Drugim rijecima, te dve "stavkice" su 99% potrebnih sastojaka za uspjeh, odnosno ostalih 15 tacaka se onda "same kazu", osim ako nisi "blago retardiran" sto bi ti rekao.

 

Primjera radi, ko se oznoji da nesto postigne, automatski zna koliko to vrijedi. Takvom nekom je savjet tipa "nemoj da te tapsu po ramenu" sasvim suvisan.

 

Ako se primimo "Srbije kao crne rupe" u kojoj je sve nemoguce, onda je svaka diskusija suvisna.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1951 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Mala ilustracija, sve povodom onog proseka na fakultetu, marljivosti, edukovanosti. Onomad jedan moj prijatelj koji je sve to ispunjavao nameracio da iz jedne trenutno lose stojece firme predje u javno preduzece. Konkurisao, poslao CV od koga bulja mrzne na + 50, ali koga se to u smatra u zemlji Srbiji. Naime indirektno mu je predoceno da je dzaba prosek preko 9, dzaba znanje dva svetska jezika, kazem znanje, dzaba nadprosecno poznavanje informatike, ako se ne uclani u PUPS kome je to javno preduzece pripalo prilikom podele izbornog plena.

U prevodu, nama sto smo usitnili sestu banku pomoci nema, ali svi vi koji ispunjavate uslove koji se ticu vanserijskog uspeha na fakultetu, znanja jezika i informatike, naravno pod uslovom da niste diplomirali na nekom Cash & Carry fakultetu, nema sta da se razmisljate paljba odavde.

Naravno ni napolju nije sve sjajno i bajno, ali nije za poredjenje sa ovim ovde, gde ti partijska knjizica treba cak i ako konkurises za cistaca ulice. Reci ce neko ali nije sve u tome da se posao nadje u nekom javnom preduzecu. Tacno. Imate mogucnost da se zaposlite i kod nekog "biznismena" sa dva mladeze i tri padeza koji ce vase znanje vrednovati kao da je rec o kalemarskom kursu. A kada je rec o onim inostranim koji posluju ovde i oni su naucili skolu pa sve ono na sta ne smeju da pomisle u zemlji odakle dolaze rade ovde, a sto i ne bi kada u Srbiji uprkos tolikom sindikatima ne postoji ni jedan pravi od koga bi se poslodavcima mrzlo govno u guzici, vec samo predstavljaju scenografiju u nasem teatru apsurda. Uostalom kada je posle II Svetskog rata na ovim prostorima zabelezen generalni strajk povodom teskog materijalnog stanja radnika ili nepostovanja Zakona o radu?

Sto bi rekao Baja Pasic, spasa nam nema, propasti necemo. Nasa agonija je konstanta cija se promena ne nazire!!!

Mozda sve ovo nekome zazvuci depresivno, defetisticki ili kako god, ali dovoljno se samo osvrnuti oko sebe i spoznati pravo stanje stvari.1hmm.gif

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Pa naravno da je tako. Sve si lepo rekao. A to za konkurse je smesno. I privatne firme ih objavljuju samo reda radi. A tek u drzavnim je smejurija. Znam za jedan slucaj skoro otvorene drzavne institucije gde su raspisali konkurs za osoblje. Prijavilo se preko 1000 jadnika koji se necemu nadaju na oko 15 raznih pozicija. Igrom slucaja znam da su ta radna mesta podeljena pre vise od 6 meseci. I to se tacno zna koliko kojoj partiji. Koliko ide vodecoj koliko koalicionim partnerima.

I 0 mesta za vredne i postene strucnjake sa diplomama za brisanje dupeta. Jebi ga, vise srece u sledecem izvlacenju.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 371 postova
  • Lokacija: Loznica,Srbija
  • Motocikl: MZ ETZ 251

@GhostMile - pripadam skupini koja može da obriše guzu sa diplomom Univerziteta u Beogradu (al je malo nezgodno - papir je visoke gramaže i ima neki zlatotisak)...No, nisam time preokupiran - teram dalje jer život ne stoji a i dete raste...I, da, Markov post jeste fotografski opis stanja u ovoj kaljuzi po imenu Srbija.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Znanje nam niko ne moze oduzeti! I ako imamo znanje i vredni smo, to nikako nece da nam odmogne, ali.... srbija je ovo! Mito and korupcija!

 

Ja sam npr. imao srece donekle, pa sam dobio posao na kraju slusanja faxa.... Ali kako? Nisam nikad bio student za pohvalu! Ocene onako, provlacenje kroz godine... ali nisam bio ni los. S tim da sam znanje shvatao ozbiljno, ali lenjost je dovela do niskog proseka. Medjutim bio sam vredan i pomagao na faxu kad je nesto trebalo. Ono, treba 4 studenta za neki ogled ili slicno, imacete neke satisfakcije ( tipa nece trebati seminarski ) i slicno.... Ali nikakvo uvlacenje profesorima.

Ali sam i te stvari kad je trebalo, radio posteno i do kraja. Il' kovac budi il' dupe na garavi!

 

Prvom prilikom kad je bivsi student koji ima firmu trazio od profesora broj jer mu treba radnik, profa mu dade moj br. I eto me...

S tim da je sa mnom radio i lik koji ima 10.0 prosek! A eto, ja dobio priliku pre njega. Fax je bitan, ali prosek ne pokazuje koli znanja smo sa faxa poneli.

 

Poenta, radis posteno, sta god to bilo za pocetak, i isplatice se! I naravno, onih 16 tacaka odstampati!

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 284 postova
  • Lokacija: Beogard
  • Motocikl: U potrazi

Mislim da danas diplome pravnih, menadzerskih, ekonomskih fakulteta ne znace puno... A i taj prosek - ja sam radio 6dana nedeljno 8-10h dnevno i putovao 1.5h dnevno i zavrsio osnovne studije na Singidunumu sa prosekom 7,16,a master na FON-u sam zavrsio sa prosekom preko 9, naravno nisam radio.

Sada pitanje,vredi li vise prosek 9 kada se samo time bavis ili prosek 7 kada radis i studiras? Kome pre treba dati sansu? Ovaj sa 9 vise zna, a ovaj sa 7 ce mozda bolje da obavi posao jer njegov život vuče više ESPB. Nista u zivotu nije jednostavno,uvek treba uzeti u obzir sve promenljive.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Ne mora da znaci da ovaj sa 9 vise zna... Fakultet te ne nauci, on te usmerava da znas kako sam da naucis! I to sto neko ima visok prosek ne mora da znaci da ce da se snadje kad ga bace u vatru! A onaj koji je radio je vec bogatiji za to iskustvo, i lakse ce da se snadje.

Pitanje je kakvo znanje poslodavac od nas ocekuje? Teorija je jako bitna, ali ako u praksi ne umes da je iskoristis.... dzaba!

 

Srpsko skolstvo generalno ima taj problem, prakticno se ne radi mnogo, za razliku od vecine zemalja. Zato moramo sami taj deo da nadoknadimo, kako znamo i umem, jer sa zavrsenom skolom, bez prakse.... tesko do posla. Svi traze bar neko iskustvo. :/

 

Moj kolega koji ima 10 prosek, svaka mu cast, ne omalovazavam ga, ali je decko upisao masinstvo jer su mu rekli da je to unosno kad diplomiras. On momak veze sa tim nema! Rodjen je za pravnika ili politicara, ali kao inzenjer nema svetlu buducnost. Jednostavno ne razmislja kao ING... Nosi daljinski da mu serviser ocisti... banalno, znam, ali da ima sklonosti, ocistio bi ga sam!

 

Tako da je to oko proseka diskutabilno. Sa druge strane, dobio je ponudu na 3. godini da ostane kao asistent, naravno na ne strucnom predmetu, nego opstem.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

Master studije i to pogotovo na FON-u nisu nikakvo merilo, a i opšte je poznato da to služi samo da se" opere diploma"

 

 

Opet neke druge stvari su samo vezane za ugao gledanja, a tokom studija sam sretao neverovatne ljude koji su u stanju da memorišu telefonski imenik kako treba tj. da izdeklamuju ono što je stavljeno pred njih a da ne razumeju baš ništa o čemu govore, tako da tu delim abarth_manijakovo mišljenje, naprosto u poslu nemaju pojma gde je levo, a imaju memorisanu veliku bazu podataka

Hvala Bogu u mojoj profesiji možeš da radiš sam tako da se tu lepo i brzo pokaže ko zapravo vlada znanjem

 

 

P.S. Ovo se sve odnosi na Univerzitet u Beogradu, ostale a pogotovo esej-seminar-cvetić polaznike nebih komentarisao

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 284 postova
  • Lokacija: Beogard
  • Motocikl: U potrazi

Master studije i to pogotovo na FON-u nisu nikakvo merilo, a i opšte je poznato da to služi samo da se" opere diploma"

Ima tu dosta istine, da se ne lazemo. Da se provuces mozes lako svuda verovatno i na ozbiljnijim fakultetima, a visok prosek nigde ne poklanjaju cak ni na privatnim. Studirao sam dva drzavna i jedan privatni faks, kao da sam skupljao info o desavanjima u prosveti. Ne pricam napamet.

Ko zavrsi ETF,PMF i sl. moze da piski po vecini diploma, ali mnogi sa kojekakvih nekadasnjih visih skola, geografija itd. nisu nista bolji od privatnih fakulteta.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja