Jump to content

Moto Zajednica

Multivar ili ne

Recommended Posts

  • BJB Maxi Scooter Club, 5600 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Apsolutno ali dobro je čuti mišljenja ljudi, možda grešimo negde, uvek sam raspoložen da dobijem maximum iz svog motora :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bodi biber, 729 postova
  • Lokacija: Pancevo(vazdusna banja)
  • Motocikl: Suzuki gsxr 1000 K9 , Vmax 1200 1996

@braca

 

Tjuniranje i izvlacenje maximuma iz 2T motora tj skutera je 2x teze nego tjuniranje 4T skutera. Razlog je taj sto 2T skuter ima mnogo vise parametara i mnogo je osetljivije stelovanje na istom.Gramaze se gadjaju u 0.1g,a ne u 1-2g itd.Sve ovo je bitno zbog rezonantnog auspuha i ciljnih obrtaja istog.

 

E sad da se iole malo razumes shvatio bi da rezonantni auspuh daje snagu(maximalnu konjazu) na odredjenim obrtajima i na bas tim obrtajima se trazi medjuubrzanje.Tu 2T motor najbolje ide,najmanje trosi i daje maximalne perfomanse.Kada motor dogura do kraja prenosa ostaje jos par stotina ili 1000rpm da se nabije i to je to.

Naravno sve zavisi od cilindra,primara,sekundara kao i auspuha koji se obrtaji traze.

 

E sad kada to znanje prebacis na fabricke podatke da neki motor 4T ima maximalnu konjazu na odredjenim obrtajima,logicno je da ce da se bas ti obrtaji traze za medjuubrzanje.E posto je ovo teorija,a ja sam to proverio u praksi vise puta,tvrdim da sa variomatom koji ima duze kanale skuter NE MOZE DA IMA VECE OBRTAJE NA ISTOJ BRZINI koju je postizao sa FABRICKIM VARIOMATOM.

 

Sto daje zakljucak da su ROLNICE POGRESNE TACNIJE PRELAKE I DA DOLAZI DO PREVRTAVANJA .0takoje.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uvek moze bolje., 614 postova
  • Lokacija: Novi sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX6R

@braca

 

Tjuniranje i izvlacenje maximuma iz 2T motora tj skutera je 2x teze nego tjuniranje 4T skutera. Razlog je taj sto 2T skuter ima mnogo vise parametara i mnogo je osetljivije stelovanje na istom.Gramaze se gadjaju u 0.1g,a ne u 1-2g itd.Sve ovo je bitno zbog rezonantnog auspuha i ciljnih obrtaja istog.

 

E sad da se iole malo razumes shvatio bi da rezonantni auspuh daje snagu(maximalnu konjazu) na odredjenim obrtajima i na bas tim obrtajima se trazi medjuubrzanje.Tu 2T motor najbolje ide,najmanje trosi i daje maximalne perfomanse.Kada motor dogura do kraja prenosa ostaje jos par stotina ili 1000rpm da se nabije i to je to.

Naravno sve zavisi od cilindra,primara,sekundara kao i auspuha koji se obrtaji traze.

 

E sad kada to znanje prebacis na fabricke podatke da neki motor 4T ima maximalnu konjazu na odredjenim obrtajima,logicno je da ce da se bas ti obrtaji traze za medjuubrzanje.E posto je ovo teorija,a ja sam to proverio u praksi vise puta,tvrdim da sa variomatom koji ima duze kanale skuter NE MOZE DA IMA VECE OBRTAJE NA ISTOJ BRZINI koju je postizao sa FABRICKIM VARIOMATOM.

 

Sto daje zakljucak da su ROLNICE POGRESNE TACNIJE PRELAKE I DA DOLAZI DO PREVRTAVANJA .0takoje.gif

 

Ja tebe ocigledno znam sa nekog drugog foruma, jer sve sto si napisao ti je veoma tacno, pogotovo sto se tice 2T masine, pogotovo sto sam ja radio svoju 180 2T, i izgubio i zivaca i para i vremena da bi je napravio da ide i da radi. Samo sto ljudi sve to shvataju olako, to je skuter, nije to nista komplikovano, jos bolje kada cujem to je 2T, to nije nista komplikovano....1hmm.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bodi biber, 729 postova
  • Lokacija: Pancevo(vazdusna banja)
  • Motocikl: Suzuki gsxr 1000 K9 , Vmax 1200 1996

@Crni

Mogucnost podesavanja ukupne kolicine goriva na odredjenim obrtajima.U prevodu kada se stavi protocniji filter i protocniji auspuh kada je direktno ubrizgavanje smesha postane "lean" tj siromasna.Sa ovim bi uspeo da promenis mapiranje goriva u svim spektrima rada motora i tako bi dobio maximalne performanse na svakom otklonu gasa.

 

 

Kod karb verzije samo se promeni dizna i odrade se jos neke provere.Dakle tu i da oces ne mozes staviti p.commander.

 

Naravno ne mislim na te auto mape sto ima da se kupe,mislim na stelovanje na dino stolu,ipak manuelno je manuelno.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uvek moze bolje., 614 postova
  • Lokacija: Novi sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX6R

Kako su pojedini ljudi na forumu "čuda" vi biste trebali da otvorite servis za "tjuniranje" dvotočkaša.

 

Mislim stvarno....

 

Sent from my GT-I9300

 

Auuu druze, da ti znas sta ja sve znam, sto se tice "tjuniranja" 2T masina, ne bi ti bilo svejedno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 786 postova
  • Lokacija: Kovin

Чекај....да ли је неко од вас (мислим на Гагија и Александра ) икада имао 500 или 600 ццм скутер, и да ли је на њему био мултивар?

Ако нисте имали и нисте возили онда немојте да смарате.

Алекса има мултивар и прича из личног искуства....

Немојте те форе са ју туба или типа чуо или видео сам....

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5600 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Da rezimiramo, ako sam ja dobro skapirao :stabre:

 

Kada se namontira Multivar i utrefe rolnice, motor bi trebalo u međuubrzanjima da kida u obrtaje a pri konstantnoj brzini da bude na granici obrtaja kao i sa fabričkim varijatorom? Ukoliko su obrtaji viši pri konstantnoj brzini, rolnice su prelake? Da li bi se u slučaju stavljanja težih rolnica izgubila eksplozivnost u startu i međuubrzanjima?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5600 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Ljudi aj' malo da spustimo loptu i prepisku vodimo u granicama normale <_< Tema je dobra, dobro je počela, svako neka napiše šta ima pametno, i lična iskustva i saznanja sa linkova, i teoriju... Verujem da tema može biti svima od koristi. Sučeljavanje mišljenja je dobrodošlo ali budimo kulturni koliko - toliko.

 

Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uvek moze bolje., 614 postova
  • Lokacija: Novi sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX6R

Da rezimiramo, ako sam ja dobro skapirao :stabre:

 

Kada se namontira Multivar i utrefe rolnice, motor bi trebalo u međuubrzanjima da kida u obrtaje a pri konstantnoj brzini da bude na granici obrtaja kao i sa fabričkim varijatorom? Ukoliko su obrtaji viši pri konstantnoj brzini, rolnice su prelake? Da li bi se u slučaju stavljanja težih rolnica izgubila eksplozivnost u startu i međuubrzanjima?

 

Ne bi se izgubilo, vec bi to ostalo, i samo bi dobio na onome sta ti fali. Idealno nastelovan prenos nikada ne gubi nigde.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 2024 postova
  • Lokacija: Београд
  • Motocikl: Био некад јапанац сада понтадеранац,и поново јапанац

Apsolutno ali dobro je čuti mišljenja ljudi, možda grešimo negde, uvek sam raspoložen da dobijem maximum iz svog motora :moto3:

Па то и јесте пента али мислим да су најбоља лична искуства,ти си имао Ј Косту и нажалост имао пех1hmm.gif,не својом грешком,док Саша није имао тај проблем и њему је све функционисало како треба.Сателис и ти сте ставили ДР.Пули, Сателис их је скинуо јер по његовом нису му дале то што је мислио да ће добити.

Ја причам само о томе што је и Лаки поменуо,пре ћу веровати вама и вашем личном искуству него видео клиповима.

Хвала момцима1care.gif што се труде да нам објасне теорију како ово све ради и шта би требало урадити,али опет кажем пракса је пракса.

Велики поздрав свима1zdravo.gif

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uvek moze bolje., 614 postova
  • Lokacija: Novi sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX6R

I da, kod skutera, za startnost samog skutera su podosta vazne oprugice kvacila, koje su na serijskim skuterima, dosta ispod maksimalne snage motora, mogu se menjati te oprugice, i samim tim se povecava npr : Fabricke hvataju korpu kvacila na 3000, a maksimalna snaga je na 5000, a ti zamenis sa tvrdjima, i one hvataju na 5000, samim tim, dobijas mnogo jace ispucavanje od same 0, ili ti maksimalnu snagu od same 0, jer su tako oprugice namestene da on tada krece, kada je u maksimalnoj snazi.

 

Edit : Bracabg, ne brini se ti za praksu, vec mi je muka od nje 1jok.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bodi biber, 729 postova
  • Lokacija: Pancevo(vazdusna banja)
  • Motocikl: Suzuki gsxr 1000 K9 , Vmax 1200 1996

@Laki .

 

Zasto bih ja morao da imam skuter od 500 ccm+ i multivar kada je princip rada variomata i prenosa isti na skuteru i od 50ccm i od 125 i od 500ccm ? Kada je taj isti variomat tj multivar istog principa kao na 2T motoru ?

 

Dakle ako mi ovde imamo znanje da ustelujemo 2T motor sa mnogo vise parametara,sta je problem onda ubosti rolnice prema fabrickim specifikacijama motora ?

Dakle da neko od nas ovde nema znanje nista od ovoga ne bi pisali.

 

Tvoje pitanje je isto kao kada bi ja tebe pitao sledece " Kako znas da popravis motor od 2000 kubika na kolima,ako pre toga nisi popravljao isti " ? A ja recimo bas pre toga radio motor od 1600ccm. Dakle princip rada odredjenih komponenata je isti vec godinama.No dobro da se vratimo na temu.

 

 

@Alexanto.

 

Kao sto je Gagi rekao svaki skuter i 500 i 250 i 50ccm krece sa odredjenih obrtaja da povlaci odnosno da krece. Recimo koliko sam video Atlantic 500 sa 3000/3500rpm krece da povlaci.Dakle opruge na kvacilu su podesene da se "odlepe" na 3000/3500 rpm,negde je cak kretao i sa 4000 rpm.E sad malo igranja,ali pre toga odgovor na tvoje pitanje.

 

Dakle primera radi kupio si multivar i rolnice A,B,C,D. Stavio si centralnu uz njega sto si dobio i probao si rolnice koje si dobio uz njega.Probu si izvrsio tako sto si pre toga uporedio na brzinama 60 , 80 , 100 , 120 , 140 km/h na kojim obrtajima se vrti tvoj motor sa fabrickim podesavanjima.

Sad je vreme za stelovanje.Kako si vec stavio centralnu tvrdju i rolnice koje si dobio uz njega idu probe na istim brzinama.Uporedjujes medjuubrzanje i trazis ista odstupanja tj slicna ponasanja prenosa centrifugalne sile na remen.Dakle zapamtio si dokle ti ide remen,a kada krece motor da dize obrtaje i da nabija maximalnu na obrtaje.Recimo u ovom slucaju na 140km/h je kraj prenosa i on tu krece da nabija obrtaje.Otprilike sa multivarom bi on trebao negde na nesto vecoj brzini da nabija obrtaje jer bi po pravilu trebao imati nesto vecu izlaznost kajsa.Dakle traze se rolnice od A,B,C,D grupe koje ce prilikom davanja gasa postici u ovom slucaju 7250/7500 rpm.U tom opsegu treba naci gde je motor najbolje raspoloziv u prevodu gde ce najbolje javiti krajnja pre podizanja obrtaja i ubrzanje.

 

Kada to uradis onda mozes da stavis recimo opruge koje startuju motor sa 6000rpm ili 5500 rpm gde ces imati motor koji ce automatski imati najveci obrtni momenat i najbolji start.Sa ovako podesenim prenosom imaces najbolji odnos starta,ubrzanja i krajnje brzine.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3622 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Ja sam na T MAX-u vozio Multivar 2000. Sad ne zelim da znam kako je bez njega :D Start je otkidao, medjuubrzanja odlicna, a krajnja brzina je bila nesto malo iznad 170km/h. Doduse, imao je i drugu izduvnu granu i auspuh. Obrtaje nije drzao u kriticnoj zoni. Hocu reci da je moglo lepo brzo da se putuje bez dernjave masine

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 4308 postova
  • Lokacija: Voždovac
  • Motocikl: Honda X-ADV 750

Motor radi tiše, Atlantic sa fabričkim variomatom i fabričkim rolnicama trese na startu do nekih 40-50, pogotovo kad se voze dvoje.

A sa Multivarom to klizi kao nož kroz puter, nema treskanja, čuje se ravnomeran rad motora, ne razbija ti kamenje u bubregu koje dobiješ ako nemaš.

 

Aleksandre i Gagi, možete vi meni do sutra da pišete kako šta treba da se radi, međutim, ja nisam mehaničar i mene ta tematika ne zanima pa se i ne trpam sa "stručnim izrazima", ja pričam kako je u praksi, prešao sam 9k bez njega i 15k sa njim na ovom motoru, pa smatram da znam koja je razlika između fabrike i "tjun" delova, ja ne pričam kao mehaničar već kao korisnik, da se razumemo.

Tako da, niko ne može da me ubedi da se stavljanjem multivara dobija više a da potrošnja pada.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5600 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

i tako reč po reč, ode jedna perspektivna tema u qrac lagano <_< pre nego što sav off obrišem, zamoliću još jednom da se držite teme: i teorija i praksa je DOBRODOŠLA u ovoj temi!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 4308 postova
  • Lokacija: Voždovac
  • Motocikl: Honda X-ADV 750

Sta covek prica u praksi ajde molim te kad si tako pametan ?

 

Njegova praksa je bila ta sto je uzeo multivar stavio rolnice koje je dobio i centralnu oprugu koju je dobio i to je praksa ? Pa to moze moja devojka da uradi zaboga.

 

Da je sve plug and play ne bi postojao ni Dyno sto niti bilo sta vezano za tjuning,nego bi ljudi tap tap kako fabrika kaze i svi imamo need for speed motore i kola.E pa nece da moze,nego mora da se malo razume tematika,da se shvate neke stvari.

 

A jedina osoba koja ovde spamuje si ti.

 

Rekao sam jednom i ne bih da se ponavljam.

Jeste, kupio sam multivar, ugradio baš takav kakav je sa tim što sam dobio i ja sam zadovoljan sa tim, da nisam, ja bih pitao majstora kako da promenim to što mi ne odgovara.

Dakle, nisam rekao da nešto NE MOŽE nego da meni odgovara tako kako jeste i da nemam potrebu za eksperimentisanjem, a što tebe mrzi da čitaš i lakše ti je da mi prosto udaraš kontru to je druga stvar.

 

Da, moja praksa je bila VOŽNJA sa tim multivarom 15 hiljada kilometara, a koja je tvoja praksa?

 

Da ponovim i ovo, ja NISAM mehaničar, niti me to zanima, i moja jedina praksa je VOŽNJA, koje smatram da imam dovoljno da mogu da kažem nešto o ponašanju Malossi-a 2000 u vožnji.

 

Nadam se da sam bio jasan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Honda Dylan 150

Posto me zanima tema, a Aleksandar mi skracuje vreme potrebno za samostalno istrazivanje, bilo bi dobro da ljudi koji ne citaju pazljivo njegove postove i ne zanima ih tema nego samo prepucavanje, ni ne posecuju temu. Pitanje za Aleksandra: da li se tezina rolnica, tvrdoca opruge kvacila itd. moze odrediti pomocu podataka o max. obrtnom momentu i snazi/na X obrtajima ili na kraju ipak mora probom? Iz iskustva, koji je kvalitetniji Malossi ili Polini? Nije da sam bas laik, ali su mi neke stvari postale jasnije posle tvojih postova. Samo napred!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5600 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Postovi koji imaju veze sa temom će JEDINO ostati vidljivi. Za sve ostalo imate MSC Caffe, opleti po drugaru, facebook ili Viber. Pregledaću ponovo obrisane postove i ako ima potrebe, vratiću neke postove. Još jednom, okanite se prepucavanja i off-a.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bodi biber, 729 postova
  • Lokacija: Pancevo(vazdusna banja)
  • Motocikl: Suzuki gsxr 1000 K9 , Vmax 1200 1996

Pah zapravo i moze ne bukvalno ali na ovaj nacin da.

 

Dakle ako je maximalni obrtni momenat na 5500 rpm uzimam primer od Atlantica

Maximalna konjaza se ispoljava na 7500 rpm.

 

Uz ove parametre mozemo da se vodimo sledecim razmisljanjem.

 

Prilikom voznje skutera belezimo sledece parametre .

 

1.Sa koliko rpm skuter krece.

2.Kada se da gas iz mesta i skuter krene da linearno ubrzava na kojim obrtajima drzi ubrzanje pre nego sto krene da obrtaje dize.Jer kao sto sam napisao u prethodnim postovima u momentu kada brzina krece da raste,a obrtaji krecu da postepeno rastu sa brzinom to znaci da je prenos na variomatu dosao do kraja i da je izlaznost u tom momentu maximalna za tu tezinu rolnica.

3.Koja je maximalna brzina.

 

Sa ovim parametrima i rolnicama koje su unutra mozemo imati pocetni deo oko stelovanja.

Dakle kada bi ubacili drugi variomat , tvrdju oprugu i rolnice koje smo dobili sa variomatom mogli bi da uporedimo sa prethodnim testovima.

 

E sad fabricke informacije nam ne mogu reci koju tacno gramazu treba da stavimo,ali nam sa fabrickim specifikacijama moze pokazati da li je motor ustelovan kako treba kada promenimo variomat i rolnice.Dakle videcemo odmah na kojim obrtajima je medjuubrzanje i da li treba staviti nesto lakse ili nesto teze rolnice.

 

Takodje sto se tice kvacila stvar je izbora,da li zelimo da nam motor bude agresivniji na startu ili ne.Dakle ako stavimo opruge da motor krece sa 5000 rpm bukvalno ce kretati sa maximalnog obrtnog momenta i tako cemo dobiti mnogo zivlji motor na startu itd.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5600 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Ovako sve ostane nedorečeno, trebao si da sačekaš još malo da završimo pa lepo obrišeš sve i svi zadovoljni. :D

 

Pregledao sam sve obrisane postove i SVI REDOM su obrisani zasluženo a biće ih još. Ne bih dalje raspravljao na ovu temu. Sve primedbe na rad Urednika se mogu podneti nekom od Administratora Foruma ili vlasniku sajta Pablu na PP. Ako je potrebno poslaću i njihove brojeve telefona radi lakše komunikacije. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja