Jump to content

Moto Zajednica

Multivar ili ne

Recommended Posts

  • BJB Maxi Scooter Club, 4308 postova
  • Lokacija: Voždovac
  • Motocikl: Honda X-ADV 750

Tebi sa 600 kubika, 50ks i ne pre previše km pod točkovima, to ne savetujem.

I Silvera voziš trećinom gasa svuda sem na pravcu, a multivar ionako ne daje jaču krajnju brzinu.

 

Sent from my GT-I9300

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uvek moze bolje., 614 postova
  • Lokacija: Novi sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX6R

Tebi sa 600 kubika, 50ks i ne pre previše km pod točkovima, to ne savetujem.

I Silvera voziš trećinom gasa svuda sem na pravcu, a multivar ionako ne daje jaču krajnju brzinu.

 

Sent from my GT-I9300

 

Multivar samo daje linearnije ubrzanje, laksi rad, manju potrosnju, tj vozi se na vecoj brzini, pri manjim obrtajima, i vecu krajnju brzinu. Ali ko da je to bitno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 4308 postova
  • Lokacija: Voždovac
  • Motocikl: Honda X-ADV 750

Manju potrošnju - ne.

Veća brzina na manjim obrtajima - ne.

Veća krajnja brzina - ne.

Jedino što ubrzava mnogo bolje, meni troši oko pola litre više (kad ga zavrćem), lakše ide u visoke obrtaje pa samim tim i troši više.

Vrlo prosta matematika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uvek moze bolje., 614 postova
  • Lokacija: Novi sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX6R

Manju potrošnju - ne.

Veća brzina na manjim obrtajima - ne.

Veća krajnja brzina - ne.

Jedino što ubrzava mnogo bolje, meni troši oko pola litre više (kad ga zavrćem), lakše ide u visoke obrtaje pa samim tim i troši više.

Vrlo prosta matematika.

 

Druze, to sto je pola sveta duduk za stelovanje prenosa kod skutera, ne treba da uopstavas na druge ljude.

 

Ljudi kupe varijator i stave, i to je to, jebes stelovanje, a treba ti makar 3 razlicite gramaze, da ubodes idealnu gramazu za svoj skuter, a mozda i nakraju kupis 4-tu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bodi biber, 729 postova
  • Lokacija: Pancevo(vazdusna banja)
  • Motocikl: Suzuki gsxr 1000 K9 , Vmax 1200 1996

Multivar ima nesto ostrije kanale od obicnog variomata samim tim pruza vecu izlaznost kajsa.Ukoliko se igras sa rolnicama mozes dobiti ili istu brzinu sa nesto boljim ubrzanjem ili manju brzinu sa jos boljim ubrzanjem ili isto ubrzanje sa vecom krajnjom.

 

Ima x klipova na ytube kako se likovi igraju sa gramazama rolnica bas na multivaru i kako se to odrazava na rad masine i performanse.

 

Visi obrtaji nisu uslovljeni multivarom koliko grcom u ruci,dakle sto manji grc utoliko ista potrosnja.Multivar samo omogucava da se masina lakse razvrti na maximalne obrtaje i tako postigne sto pre maximalnu snagu.Ali naravno svakome udje gorivo u ushi pa tesko kontrolise zglob.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 4308 postova
  • Lokacija: Voždovac
  • Motocikl: Honda X-ADV 750

Vidi sine...

Uz Malossi 2000 dobijaš rolnice koje su predviđene za tvoj model skutera (u mom slučaju 2gr lakše), i dobiješ drugu centralnu oprugu.

 

Obzirom da je Silver i fabrički dosta ozbiljna mašina, nema potrebe za tim, dok je Atlantic sa jednim cilindrom malo tromiji na startu, i iz tog razloga sam ja stavio multivar, kad se voze dvoje start na uzbrdici nije baš neki.

 

Voleo bih kad ljudi ne bi ocenjivali bilo kakve "budževine" na osnovu klipova sa YT-a.

Imao sam Multivar na Beverliju 125cc pre 4 godine, i imam ga sad na AA500, mislim da mogu bolje da prenesem iskustvo sa tim nego na osnovu snimaka.

No kako god.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • KBK, 400 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Silver Wing 600

Mene iskreno multivar privlaci iz prostog razloga sto 90% voznji vozim suvozaca, i cisto zbog lakseg ubrzavanja izmedju 40 i 90 bi to stavio...

Ako ce multivar da olaksa ubrzanje u tom opsegu brzina onda sto da ne...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bodi biber, 729 postova
  • Lokacija: Pancevo(vazdusna banja)
  • Motocikl: Suzuki gsxr 1000 K9 , Vmax 1200 1996

Alexa ti uz svaki multivar dobijes centralnu i rolnice za odredjeni skuter pa cak i za 2T 50ccm,sto ne znaci da su te rolnice IDEALNE za taj skuter.

 

Te rolnice sto se dobiju daju neke performanse,sto ne znaci da recimo 1g lakse ili 1g teze nece davati drugaciji odziv.Centralna ostaje ista ali rolnice mogu da se kombinuju ceo dan dok se ne ubode zeljeni rezultat.

 

@Carlito,linearnije ubrzanje se dobija zbog kombinacije cvrsce centralne opruge i ostrijeg variomata.Uz obican variomat koji nema tako agresivne kanale ide nesto slabija centralna opruga samim tim se remenica sporije odvaja itd.Zato kada se stavi variomat(multivar) sa cvrscom oprugom i laksim rolnicama dobije se utisak ravnomernijeg da ne kazem linearnijeg ubrzanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 4308 postova
  • Lokacija: Voždovac
  • Motocikl: Honda X-ADV 750

U mom slučaju jesu bile idealne.

Nikakvo kombinovanje nije bilo potrebno jer Master agregat ima blokadu na obrtajima i samim tim ne može da ide brže od 160-165, ne po GPS-u nego po njegovom satu.

Dakle, krajnja se svakako ne bi povećala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bodi biber, 729 postova
  • Lokacija: Pancevo(vazdusna banja)
  • Motocikl: Suzuki gsxr 1000 K9 , Vmax 1200 1996

Dakle problem je u CDI'u koji pravi blokadu na obrtajima.

 

Ok kao sto rekoh kombinacije mogu i ne moraju.Opet ti recimo ne znas da li bi 1g lakse rolnice dale jos bolje ubrzanje a istu krajnju zar ne ? 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 4308 postova
  • Lokacija: Voždovac
  • Motocikl: Honda X-ADV 750

Sa multivarom sam dobio rolnice od 26grama, fabričke su 28.

Bez multivara sam takođe koristio rolnice od 26grama ALI krajnja brzina je pala na 150, obrtaji su bili u blokadi skoro.

Sa multivatom sam nastavio da vozim sa istim rolnicama i dobio sam maksimum koji sam imao sa fabričkim variomatom i fabričkim rolnicama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bodi biber, 729 postova
  • Lokacija: Pancevo(vazdusna banja)
  • Motocikl: Suzuki gsxr 1000 K9 , Vmax 1200 1996

Ok sve sto si rekao ima logike,jer kao sto rekoh :

 

Multivar = veca izlaznost kajsa = veca krajnja.

Variomat (fabrika) = manji kanali

+ lakse rolnice(26g) = manja krajnja = jace ubrzanje

+ teze rolnice(28g) = fabricka krajnja = fabricko ubrzanje

 

U prevodu kada stavis lakse rolnice za nesto ostrije ubrzanje na fabrickom variomatu on ce postici maximalne obrtaje ali nece dovoljno gurati remen gore,samim tim ces imati manju izlaznost remena jer rolnice nemaju dovoljnu "snagu" da ga izguraju tih 1-2mm za maximalnu po satu.

 

Sa fabrickim variomatom i fabrickom gramazom u ovom slucaju 28g imas fabricko ubrzanje i maximalnu krajnju na odredjenim obrtajima.Dakle sve sto diras na fabrickom variomatu nece dati rezultate,a da pritom ne pokvaris neke parametre.

 

 

---- Kada si stavio Multivar koji ciji su kanali ostriji u smislu duzi nego fabricki dobio si opciju da ti rolnice gurnu remen nesto vise gore,pa sa laksim rolnicama si dobio bolje ubrzanje,a opet istu krajnju koju si imao sa 28g rolnicama na fabrickom variomatu.

 

ALI !!!

 

Ti posto imas blokadu obrtajima ne znas da li je moguce postici vecu brzinu sa 26g rolnicama jer ti motor ulazi u blokadu.Dakle ono sto sam hteo reci jeste da si recimo mogao da sa 25g rolnicama postignes jos bolje i jace ubrzanje,a da ostanes na istoj krajnjoj.Jer i da si ti "fiktivno smanjio" krajnju brzinu smanjio si je u onom segmentu koji bi video da nemas blokadu na obrtajima.Dakle postoji sansa da bi ostao na 165km/h,a dobio jos bolje ubrzanje jer bi recimo izlaznost kajsa ostala ista kao na fabrickom variomatu uz jos jace povlacenje.Naravno ovo je teorija koja se uvek proba i gledaju se parametri i rezultati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uvek moze bolje., 614 postova
  • Lokacija: Novi sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX6R

Alexa, znam da se trudis, ali logika stvari je da experimentises.

 

 

Kanali u samom varijatoru su duzi na multivaru, i nisu ostri, vec su obli, i penju se postepeno (Slika 1.) , dok fabricki varijator ima bukvalno zid, koji se naglo penje pod 90stepeni (slika 2.)

 

1.

 

MI6288.JPG

 

2.

03052012272.jpg

 

 

 

Prva slika, sa prednje strane, varijator ima i drugo zakosenje, nema kao fabricki, nego vece zakosenje, da bi sam kais mogo da se penje vise, plus to sto rolnice mogu jos da lagano proguraju u vecu tacku u kanalima, dolazi do vece krajnje, a ti kanali sto su tako lagani, donose do linearlnijeg ubrzanja.

 

I da, svaki skuter, cak i da su 2 ista, da stavis iste rolnice, znaci istu gramazu, jedan i drugi ce se drugacije ponasati, imas primera dosta, bas sam citao Jedan nemacki forum, sto su radili projekat, 2 ista agregata, isti delovi, stelovanje prenosa i karburatora nema veze jedno sa drugim, svaki se na svoj nacin ponasao i trazio drugacije stelovanje.

 

PS : razlika je velika da li je 26 grama na fabrickom ili 26 grama na multivaru, to su potpuno drugo konstrukcije varijatora, i moze se desiti, da na fabrickom prevrtava sa 26 grama, dok na multivaru nemoze ni da ga razvrti sa 26 grama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 4308 postova
  • Lokacija: Voždovac
  • Motocikl: Honda X-ADV 750

Obojica ste otprilike rekli isto.

Ne osporavam ja vaše znanje, govorim iz ličnog iskustva.

Ali zar nije logično da samim tim "divljanjem" obrtaja potrošnja raste?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bodi biber, 729 postova
  • Lokacija: Pancevo(vazdusna banja)
  • Motocikl: Suzuki gsxr 1000 K9 , Vmax 1200 1996

U principu bi trebalo postaviti rolnice tj napraviti takvo ubrzanje da kroz medjuubrzanje tebi obrtaji stoje tamo gde motor ima najvise snage.

 

Da pojednostavim.

 

AKo ti motor ima najvise snage na 8000 rpm,tebi je cilj da kada krenes od 0 i zabodes gas do kraja tebi obrtaji skoce na 8000rpm i tu stoje i nabijaju brzinu dokle god prenos tj remen ne izadje na variomatu do kraja.Kada izadje do kraja tada krecu da se nabijaju obrtaji i onda na obrtaje tipa jos 1000/1500 rpm ti dobijes jos nesto krajnje.

 

Zato se uvek sa rolnicama igra i gleda gde motor ima najvise snage i gde prevrtava u prevodu ovo sto si rekao divlja sa obrtajima.

A potrosnja se uvek ogranicava sa nacinom voznje,jer ako je cilj ustrojiti motor sa filterom za vazduh ili duzinom sajle ili blokadom na obrtajima da bi potrosnja bila manja.Onda jednostavno ne treba voziti taj motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5597 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

Teorija kaže jedno ali praksa je nešto drugačija... Što se tiče obrtaja, slično iskustvo sam imao sa JCosta varijatorom: ako motor pri konstantnoj brzini "troši" 500-700 obrtaja više, znači da je opterećeniji i normalno da će više da troši (otprilike kao da vozi dvoje ili ide uzbrdo ili u jak vetar) U međuubrzanjima takođe: više "vatre" znači i više čorbe na pumpi da se sipa :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bodi biber, 729 postova
  • Lokacija: Pancevo(vazdusna banja)
  • Motocikl: Suzuki gsxr 1000 K9 , Vmax 1200 1996

Ako motor na brzini koja je recimo 120km/h ima obrtaje od recimo 6500rpm na fabrcikoj varijanti.

A sa drugim variomatom ima 7200 rpm ili 7000 rpm to znaci da variomat odnosno rolnice nisu dobro postelovane.U prevodu motor prevrtava tj ide vise u obrtaje nego sto treba da ide,tj rolnice su prelake.

 

 

Primera radi :

 

Na ovom motoru najveci obrtni momenat se dobija na 5500rpm,dok maximalnu snagu ima na 7250 rpm.Dakle prilikom stelovanja motora trazicemo da nam se motor na medjuubrzanju vrti na 7250/7500 rpm.I kada se motor tu posteluje nikako ne moze da ide vise u obrtaje nego fabricki niti moze da vise trosi,jer ce biti tu najrastereceniji.

 

Aprilia Atlantic 500 Sprint 2008 godiste .

Power:36.87 HP (26.9 kW)) @ 7250 RPM

Torque:42.00 Nm (4.3 kgf-m or 31.0 ft.lbs) @ 5500 RPM

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1489 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Yamaha FZ1-SA

aman ljudi neka radi sta hoce, ako mu dosadi neka kupi gp800 na kraju :D . Posteno jeste silver jaka masina, ali i ja sam jedno vreme planirao da ga uzmem i isto bi uzeo sportski varijator itd..... Svako sredjuje svoj motor po svom ukusu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5597 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

NAravno ali zašto Forum služi nego da se uporede iskustva ljudi i izvedu neki zaključci :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Uvek moze bolje., 614 postova
  • Lokacija: Novi sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX6R

U principu bi trebalo postaviti rolnice tj napraviti takvo ubrzanje da kroz medjuubrzanje tebi obrtaji stoje tamo gde motor ima najvise snage.

 

Da pojednostavim.

 

AKo ti motor ima najvise snage na 8000 rpm,tebi je cilj da kada krenes od 0 i zabodes gas do kraja tebi obrtaji skoce na 8000rpm i tu stoje i nabijaju brzinu dokle god prenos tj remen ne izadje na variomatu do kraja.Kada izadje do kraja tada krecu da se nabijaju obrtaji i onda na obrtaje tipa jos 1000/1500 rpm ti dobijes jos nesto krajnje.

 

Zato se uvek sa rolnicama igra i gleda gde motor ima najvise snage i gde prevrtava u prevodu ovo sto si rekao divlja sa obrtajima.

A potrosnja se uvek ogranicava sa nacinom voznje,jer ako je cilj ustrojiti motor sa filterom za vazduh ili duzinom sajle ili blokadom na obrtajima da bi potrosnja bila manja.Onda jednostavno ne treba voziti taj motor.

 

Lepo je videti, da jos neko ume lepo da sroci sve :)

 

To je razlog, zasto skuteri sa 30ks npr, mogu da stanu sa motorima koji imaju 50ks, motori trebaju da dodju do obrtaja gde najvise vuku, tj gde im je najveca snaga, dok skuter se stelujem da krece u max snazi i da konstantno od 0 kada krene bude u idealnim obrtajima, ili ti u obrtajima gde ja najveca snaga motora. I samo da na krajnjoj brzini ode jos 1000/1500 obrtaja vise, kao sto je napisao, zbog vece krajnje brzine, jer se tada kais trudi da se digne do samog vrha varijatora, dok su rolnice vec tamo i cekaju kais, aj da tako kazem.

 

I da Aleksandar Sh, skuter kada je idealno nastelovan, ima najvecu krajnju i najbolje ubrzanje, samo malo odstupanje, dovodi da npr skuter ima navodno bolje ubrzanje a manju krajnju, ili vecu krajnju a slabije ubrzanje, ali kada se ubode sredina, jedno i drugo bude savrseno, tj 2 u 1 dobijes, i ubrzanje i krajnju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 4308 postova
  • Lokacija: Voždovac
  • Motocikl: Honda X-ADV 750

Meni na 5000rpm ide 100kmh, na 5500 ide 110kmh..itd, u idealnim uslovima vetra.

Multivar ti omogućava brže postizanje brzine, što znači i veću potrošnju, ako ćeš da ga maziš onda ti multivar i ne treba, fabrički variomat će sporije to da uradi i trošiće manje.

 

Isto mi je išao i sa fabričkim variomatom samo je daleko sporije dolazio do te brzine, pogotovo ako imam suvozača.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bodi biber, 729 postova
  • Lokacija: Pancevo(vazdusna banja)
  • Motocikl: Suzuki gsxr 1000 K9 , Vmax 1200 1996

Citiracu opet sebe da se ne bih ponavljao.Molim te procitaj ovo sto cu sada opet kopirati.Jer nisi bas skapirao ono sto sam hteo reci...

 

Ako motor na brzini koja je recimo 120km/h ima obrtaje od recimo 6500rpm na fabrcikoj varijanti.

A sa drugim variomatom ima 7200 rpm ili 7000 rpm to znaci da variomat odnosno rolnice nisu dobro postelovane.U prevodu motor prevrtava tj ide vise u obrtaje nego sto treba da ide,tj rolnice su prelake.

 

 

Primera radi :

 

Na ovom motoru najveci obrtni momenat se dobija na 5500rpm,dok maximalnu snagu ima na 7250 rpm.Dakle prilikom stelovanja motora trazicemo da nam se motor na medjuubrzanju vrti na 7250/7500 rpm.I kada se motor tu posteluje nikako ne moze da ide vise u obrtaje nego fabricki niti moze da vise trosi,jer ce biti tu najrastereceniji.

Aprilia Atlantic 500 Sprint 2008 godiste .

Power:36.87 HP (26.9 kW)) @ 7250 RPM

Torque:42.00 Nm (4.3 kgf-m or 31.0 ft.lbs) @ 5500 RPM

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 2024 postova
  • Lokacija: Београд
  • Motocikl: Био некад јапанац сада понтадеранац,и поново јапанац

NAravno ali zašto Forum služi nego da se uporede iskustva ljudi i izvedu neki zaključci :neznam:

У праву си човек може свашта да научи,ал пракса је пракса 1neznam.gif, а не видео клипови

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja