Jump to content

Moto Zajednica

Enduro za niske ljude

Recommended Posts

  • U prolazu, 42 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Sprint Falcon

Pozdrav drustvo,

 

Ove godine, pred sezonu sam kupio skuter od 50ccm za sebe i zenu, misleci "to mi je dovoljno, malo voznje po gradu, malo po okolini, malo trosi, odlicno" medjutim, sve vise i vise me vuce da putujem dalje i dalje. Najdalje sam otisao 60km u jednom pravcu, iako ne sumnjam da bih sa njim mogao i na duze voznje ali je problem brzina. Maksimalna 60km/h, uz brdo nikako preko 40, svi me preticu, moram da vozim uz belu liniju, par puta umalo da se prevrnemo jer se zna kakve su ivice puta na nasim drumovima.

 

U svakom slucaju, ove godine ce posluziti ali bih voleo da za sledecu sezonu pazarim neki enduro jer jako volim taj izgled motora, kao stvoreni za hiljade kilometara u cugu u dvoje. Moj problem je moja visina. Visok sam 165-166, zena jos niza. Do sada nisam ni probao da sednem na enduro motor jer ne poznajem nikog ko poseduje, pa onako kad stoje po gradu parkirani, pridjem i zamislim kako sedam. Pao bih a da nisam ni krenuo.

 

Da li mi mozete predloziti neki enduro za tu moju "nizinu", postoji li tako nesto ili sam osudjen da ceo zivot patim?

Naravno, da ne bude kao ovo:

 

 

Hvala unapred i izvinjavam se na dugom postu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 42 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Sprint Falcon

Pravo da ti kazem ne znam ali vidim da kada se to povecava i smanjuje menja se velicina nogu i trupa tela na slici...

Javice se neko ko verovatno zna vise i bez sajta pa ce ti preporuciti iz iskustva.....

 

Skapirao sam, mislim da je naginjanje na stranu. Prepravio sam post.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6803 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Nize varijante su F650 ili ovaj super motoric koji niko nikada ne pominje, Cagiva Canyon 600:

big-cagiva-canyon-600-99742.jpeg

 

Nesto vislji je XF650 Freewind, eventualno Pegaso...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 42 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Sprint Falcon

@Nemoj tako bukvalno da shvatas, pa ni jedan motor nije stvoren za to :)

@Alekre ova Cagiva izgleda prelepo, kao i F650 (ako mislimo na BMW?). Hvala puno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1007 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Ja sam imao tu dilemu godinama, ali sam po savetima sa foruma ipak kupio Transalpa (bez probe) i mogu ti reci da mi je taman. Visok sam 178ccm i stajem sa pola stopala, ako je motor natovaren i sa suvozacem mogu cak i celo stopalo.

 

E sada u tvom slucaju otprilike su ti noge krace oko 5-7 cm, to je taman da ne ne mozes da dohvatis tlo 1hmm.gif , ali, dosta motora moze da se spusti nekoliko cm, za transalp postoji nacin (bar tako pisu na forumima).

 

Ovako odoka najbolje da pogledas na netu visinu sedista na određenim modelima, pa recimo da uporedis sa Transalpom 600v, koji bi ti bio na granici po mom misljenju. Za pocetak mislim da mozes da zaboravis Afriku, Teneru, KLE jer mislim da u previsoki, ali nešto sigurno postoji što bi mogao da vozis (bezbedno) kolege su dale predloge pa proveri.

 

U suštini bitno je da mozes da na cemaforu balansiras sa obe noge, a ako motor krene u nekom slucaju da pada, tu ti nece pomoci ni da si 2m visok, jer su to motori 200+ kg.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 751 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

Ja sam prodao KLE upravo iz razloga koji tebe muče. Video koji si postavio je simpatičan ali te upozoravam da ti nećeš uvijek polaziti i zaustavljati se na praznom parkingu ispred svoje kuće. Suvozač taj problem čini još komplikovanijim i zaboravi na bilo kakvo zaustavljanje na neravnim ili nagnutim terenima. Pa čemu onda enduro!?

Razmisli malo o kruzer-čoper varijanti motora. Dohvataćeš zemlju sa obe noge cijelim stopalima, podnošljiv je za saputnika koliko i enduro motori od 500-750 ccm a i par stotina km u danu nije problem.

I ako je moguće, pokušaj da (se) provozaš na različitim tipovima motora i sklopi sam sliku o onome šta želiš.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • oddball, 1134 postova
  • Lokacija: Alba Greca
  • Motocikl: tri šrafa u nozi

Nesto si ti pobrkao ali ni jedan enduro nije stvoren za hiljade kilometara pogotovo u dvoje. Ne kazem sa ne moze, moze i prst u oko....

mislim da si ti malo pobrkao neke tipove motora...

 

@ topic: enduro je dobar izbor i potpuno se slazem sa Mind-om. dogbones u izradi su max maxova 2000 din i sam mozes da ih zamenis. Enduro kategorija ti u samom nazivu govori kakvi su to motori. sa druge strane imas i kruzere sa kojima definitivno neces imati problema sa visinom koji god da uzmes, od 125 do 1800 kubika. kruzeri su takodje masine koje ce trajati dugo medjutim oni su "osudjeni" na asfalt kao i toureri, i imaju manje "manevarske sposobnosti" kao sto su siri precnik okretanja, tvrdji su od endura itd.

moj bi ti predlog bio: noviji KLE 500 od 2000 na ovamo, produzi dogbones, podesi zadnji amortizer i prednje vile, i imaces savrsen motor za tebe i tvoju dragu. vozio sam ga oko godinu dana i nekoliko hiljada kilometara tako da znam tacno sta ti pricam. ako se odlucis za njega javi mi se da ti pomognemo oko spustanja motora - sat posla u vr' glave.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6803 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ja nikako ne bih u Srbiji vozio kruzera iz racionalnih razloga. Previsu su niski i generalno im jako smetaju losi putevi sto je kod nas uglavnom tako.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Odje se trazi neki meHki(soft) ili putni enduro, ne klasicni (usko sjediste za jedno i po dupe). Moze su tu naci par njih sa relativno niskim sjedistima, jer su konstrukcijom ipak vise podredjeni cesti, nisu namjenjeni da pola voznje provedes stojecki.

Koliko se sjecam Dominator 250 je prilicno niskog sjedista i u fabrickoj postavci, jedino ne znam jel ti preslab?

Prvo izvagaj koja ti se kubikaza uklapa sa potrebama i finansijskim mogucnostima, odrzavanje motora od 600-750kubika kosta finu svoticu na godisnjem nivou, bio on 5 ili 25 godina star

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 751 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

Evo opet ja, sjetih se par interesantnih motora koji fabrički imaju podesivo vozačko sjedište po visini. Honda CBF 600 S/N ili BMW R1100R. Vozio sam oba modela i imam uglavnom pozitivne utiske o njihovoj voznosti i udobnosti.

Naravno, i ta priča o dogbounsima i spuštanju motora stoji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 177 postova
  • Lokacija: Kosjerić
  • Motocikl: Enduro

Evo moja iskustva s obzirom da spadam u niže ljude (173 cm). Vozio sam Kle 500, Teneru XTZ 660 a sada vozim Afriku RD07 i nemam nikakvih problema. Potpuno se slažem sa fruitcake-om i Mind-om u vezi Transalpa, jer je on niži od ova tri koja sam vozio tako da mislim da bi njega mogao voziti i bez dodatnih podešavanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 101 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: BMW R 1200 GS ADV

Pozdrav.

Ono sto ti mogu garantovano reci je da mozes komotno da vozis Bmw f 650 gs.Moja zena je visoka 165 cm i seda i drzi ga sa punim stopalom.Toliko iz svakodnevnog iskustva.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 42 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Sprint Falcon

Ljudi, sta da vam kazem osim da ste me odusevili odgovorima. BMW f650 mi je najprivlacniji, sto zbog cene, sto zbog izgleda a i vidim vas par je potvrdilo da bih na njega mogao da sednem.

 

Hvala puno na odgovorima, znaci da ima nade i za mene! :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Kad kažeš BMW F650 - obrati pažnju da je kod F650 GS dosta nisko sedište dok je kod F650 ST nekoliko cm više. F650ST je isti kao Aprilia Pegaso a to nije baš motor za niske.

 

Inače, gore pomenuta Cagiva Canyon je dosta viša od oba ova BMW-a (preko 7 cm je više sedište nego na malom GS-u - ja na Cagivi sa 181ccm dohvatam zemlju sa pola stopala, ti sa 165 bi visio u vazduhu :)).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Da li isto vazi i za GS modele iz devedesetih? Mnogo para ovi novi :)

 

Pa F650GS nema u devedesetim. Počeo se proizvoditi od 2000. godine. Pre toga je bio F650ST (funduro), brat blizanac od Aprilie Pegaso.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svratio...., 343 postova
  • Lokacija: Beograd-Dorcol
  • Motocikl: Imam

BMW F650 GS se pravio od 2001 do 2007, i oni imaju nisko sedenje. Posedovao jedan pa znam :lol:

 

Pre 2001. god nisu imali oznaku GS i mislim da im je sedenje bilo malo vise ali nisam siguran. Bolje da to kazu kolege sa foruma koji ga imaju ili su ga imali. Srecno sa kupovinom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 42 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Sprint Falcon

Bio na skupu u Uzicu sad u subotu. Zapalio se za taj BMW i videh GS parkiran, ali mi bilo glupo da pitam ciji je, da li mogu samo da sednem, da vidim da li mi odgovara.

 

Bilo bi super kada bih naleteo na nekog iz Kraljeva ko vozi ST ili GS (kazete nije velika razlika), definitivno bi tu odluka pala :)

 

Hvala puno na komentarima, znace mi i motor je stvarno prelep (pogotovo ST)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja