Jump to content

Moto Zajednica

2 vs 4 cilindra

2 vs 4 cilndra  

121 članova je glasalo

  1. 1. Opredelite se za 2 ili 4 cilindra



Recommended Posts

  • U prolazu, 69 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: ZaPir; Osa

Kada kažeš tehničke karakteristike 2 ili 4 cil, to je preopširno. Ja bih mogao nešto kratko, čisto hronološki. Prvo je bio i postojao redni motor ( 1 klip :) :) ) onda V, pa boxer, pa onda 4 klipa. Ovako sam poređao hronološki, jer 2 klipa redna na motorima je starija tehnologija, masivan klip ( kažu da je gusani klip, koja je to legura ne znam), klipnjača, velike komore u klipovima za sagorevanje, karike po celom cilindru ( ispod i iznad osovinice klipa ), zbog toga i te vibracije. Ali taj stariji redni motor je dosta izdržljiviji i obeležava jednu epohu u kojoj je razmišljanje bilo kao u prvoj industrijskoj revoluciji, veće je bolje. Posle su shvatili da ne moraju 2 klipa da imaju radnu zapreminu od ( lupam ) 600 kubika, nego mogu i 4. Uz to su skratili klipove, manji broj karika, karike u vrhu klipa, karike puno tanje, klip od aluminijuma ( jedne od legura al. naravno ). Takva postavka klipa je uslovila da cilindar bude kraći i "hod" klipa, i klipnjače. Daklem, prosto 2 klipa su da kažem "sporija" od 4. To povlači da ti 2R od niskih obrtaja povlači da kažemo ravnomerno, a 4R na visokim obrtajima "daje" više od 2R, znači prednosti 4R se uočavaju tek u "jačoj" eksploataciji. Pa ti zbog toga kaže neko kako 4R bolje vuče na većim obrtajima. Boxer i V su ti klipovi slični rednom 4, ali razlika je sto ti na jednoj radilici stoje dva klipa ( V2 ) pod uglom, a na dve radilice stoje dva klipa koja su jedan naspram drugog i "kompresioni prostor" se nalazi između "čela" dva klipa ( Boxer ). Razlika u V2 i rednim je isto što su im razdvojene glave motora, i u još hiljadu detalja, ali sad nemam vremena više da vas smaram :) :). Kada budem imao vremena otvoriću temu, pa da tu ispišem sve :). Izvinite, zanm da sam smorio :).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Kada kažeš tehničke karakteristike 2 ili 4 cil, to je preopširno. Ja bih mogao nešto kratko, čisto hronološki. Prvo je bio i postojao redni motor ( 1 klip :) :) ) onda V, pa boxer, pa onda 4 klipa. Ovako sam poređao hronološki, jer 2 klipa redna na motorima je starija tehnologija, masivan klip ( kažu da je gusani klip, koja je to legura ne znam), klipnjača, velike komore u klipovima za sagorevanje, karike po celom cilindru ( ispod i iznad osovinice klipa ), zbog toga i te vibracije. Ali taj stariji redni motor je dosta izdržljiviji i obeležava jednu epohu u kojoj je razmišljanje bilo kao u prvoj industrijskoj revoluciji, veće je bolje. Posle su shvatili da ne moraju 2 klipa da imaju radnu zapreminu od ( lupam ) 600 kubika, nego mogu i 4. Uz to su skratili klipove, manji broj karika, karike u vrhu klipa, karike puno tanje, klip od aluminijuma ( jedne od legura al. naravno ). Takva postavka klipa je uslovila da cilindar bude kraći i "hod" klipa, i klipnjače. Daklem, prosto 2 klipa su da kažem "sporija" od 4. To povlači da ti 2R od niskih obrtaja povlači da kažemo ravnomerno, a 4R na visokim obrtajima "daje" više od 2R, znači prednosti 4R se uočavaju tek u "jačoj" eksploataciji. Pa ti zbog toga kaže neko kako 4R bolje vuče na većim obrtajima. Boxer i V su ti klipovi slični rednom 4, ali razlika je sto ti na jednoj radilici stoje dva klipa ( V2 ) pod uglom, a na dve radilice stoje dva klipa koja su jedan naspram drugog i "kompresioni prostor" se nalazi između "čela" dva klipa ( Boxer ). Razlika u V2 i rednim je isto što su im razdvojene glave motora, i u još hiljadu detalja, ali sad nemam vremena više da vas smaram :) :). Kada budem imao vremena otvoriću temu, pa da tu ispišem sve :). Izvinite, zanm da sam smorio :).

 

Druze, nemoj da mi zameris, ali koje dve radilice???? I kakve veze ima da li su glave razdvojene ili monoblock (iz jednog komada).

Za pisanje o tehnickim karakteristikama i koncepciji motora, treba malo vise stvari procitati.

Razlika izmedju V R i B motora je.... elementarno nikakva. Ali zbog ugla i delovanja normalne sile na radilicu imaju razlicitu raspodelu snage po obrtajima.

Yamaha je napravila redni 4 za R1 koji ima kolena radilice pod 90°, i dobila ogromnu razliku naspram konvencionalnih motora od 180°.

Dok redni 6 cilindara u npr Mercedesu imaju kolena rasporedjena na 120° i zbog toga imaju izuzetno miran rad!

V2 od 60°stepeni je dosta mirniji od V2 od 90°.

Kad budem imao vremena ako nekog interesuje, napisacu malo duzi post o koncepciji motora SUS. Ukratko naravno... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Mislim da nije, zato sto je napisao da je kompresioni prostor izmedju dva cela klipa, a da se oni krecu jedan ka drugom....

Da ne budem pogresno shvacen, ne zameram, ali je pogresno konstatovati stvari o kojima ne znate tacne informacije. Tako se siri neznanje umesto znanja. Naravno ima ljudi koji isprave onog koji je pogresio, ali bolje spreciti nego leciti.

 

P.S.

To je jedna od koncepcija parne masine, tj. motora sa spoljasnjim sagorevanjem, a ne unutrasnjim...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Konstantniji pritisak na radilicu... Ukratko, ona za jedan krug napravi 4 x 90°, dok kad je 180°onda za jedan krug dobijas 4 x 180°. Zbog toga su i inercijalne sile drugacije. (vankell motori su zbog toga to sto jesu, jer nema zaustavljanja i promene linearnog u rotaciono kretanje, nego samo rotaciono u rotaciono kretanje). Naravno, ovo je sistem koji se smrt za razvod (konstrukciju istog) i sa tim je bilo najvise problema, ako je tacno ono sto su njihovi inzenjeri napisali.

 

A osecaj u voznji (kazu dijagrami a i oni koji su je testirali, ja je nisam probao...) da ima vise momenta na nizim obrtajima, i konstantniju isporuku snage, slicno V4.

Tehnologiju su nazvali CROSSPLANE i ima mnogo o njoj napisanog. A i mnogo filmova o tome.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Kad budem imao vremena ako nekog interesuje, napisacu malo duzi post o koncepciji motora SUS. Ukratko naravno... :)

 

Е баш бих волео да видим ово...?! :zbunjen:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banda Opasnih, 396 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Yamaha TDM 850 4TX

Generalno s moje tacke gledista, sasvim je svejedno da li su 2 ili 4 cilindra, ako tebi nesto lezi onda je totalno nebitno. Ja licno vozim ovog TDM-a vec preko 3 godine, a u medjuvremenu sam vozikao svasta nesto, 1 cilindar, 2, 3 ili 4 i svaki je imao svojih vrlina i mana.

 

Sto se TDM-a tice kvar koji se javlja kod modela 850 se resi za male pare, jedno dobro stelovanje karbova i bole te briga narednih koliko hoces km. Prava razlika izmedju "buljavog" TDM-a 850 i druge generacije je primarno u radilici gde je na buljavom ona 360', a na ovom novijem 270', to je yamaha uradila da bi dobila neki vid osecaja V masine sa paralelnim tvinom. Inace i jedan i drugi i 900 imaju 5 ventila po cilindru, ubijaju kako koce, a kada treba, potezu sacuvaj boze. Od sva tri 900 je najmanji potrosac zbog direktnog ubrizgavanja, ali lepo nastelovan 850 se razlikuje nekih 0.5 litre u potrosnji.

 

Sto se tice V2 agregata, lepo poteze, ali brzo ostaje bez daha i nije za bilo kakav preterani vid arcenja. Od 4 cilindra najludji i najjaci motor koji sam ikad vozio je CBR1100XX dignut na 200hp i iskreno posle toga sam 3 dana bio blesav, kako to IDE, kako ubrzava, a tek kako koci, ta glatkoca... ali, po meni je najludji agregat je RC211 V5 koji je honda napravila za motoGP i iskreno bih voleo jednog dana da probam tu masinu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Kad budem imao vremena ako nekog interesuje, napisacu malo duzi post o koncepciji motora SUS. Ukratko naravno... :)

 

Е баш бих волео да видим ово...?! :zbunjen:

 

Napisao sam MALO DUZI POST, ali ukratko. Ne moze tu prica mnogo da se skrati, ali moze da se ne detaljise previse. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 69 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: ZaPir; Osa

@abarth Ne ljuŠtim se, niti si me uvredio. Ono što sam napisao je bilo na brzinu, jer mi je puko posto koji sam pisao 20 min :) pa sam nešto nabacao. Malo mi smeta, ali i ja znam da sam napravio nekoliko grešaka ( ne samo tu jednu ) u pisanju :) :).

A da ne znam o motorima, to se ne bih složio. Ko zna više, ti ili ja ili neko treći ne želim ni da ulazim u takvu raspravu. Uvek ima neko ko zna više :) :).

 

A ovo sve sam pisao najviše da bih kreatora :) posta ubedio da malo preciznije postavi pitanje, a ne da pametujem ili se dokazujem. Jer 2,3,4,5,6,12 20000 rednih v ili žaba u cilindru je skroz nebitno za ono što pita. Mislim da bi bilo najbolje da se precizira malo koji motor je mislio....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja