Jump to content

Moto Zajednica

HtR 2: Centralna Azija, Kaspijski Basen i "5 Velikih"

Recommended Posts

  • Integrisan, 8137 postova

Kažu, među putnicima, da neka putovanja samo čekaju da se dese. Da sama sebe planiraju, strpljivo traju kao ideja,

tamo negde u pozadini pameti, ko će zaista znati gde je to mesto gde u čoveka obitavaju snovi, čekaju svoju priliku.

Bore se protiv nestanka, zaborava, pobede realnosti i zatiranja one dečje vatre i radoznalosti u srcu putnika.

 

Ponekad, kod ponekog i pobede.

 

 

Mnogi koji me znaju već neko vreme znaju i za ovaj put. Neki su pomogli pripreme, drugi davali dobru energiju i podršku. Pošto se polazak bliži, evo ulazim polako u onih grozničavih 24h pred put, došao je trenutak da i ovako javno obznanim ;) planove.

 

Ovoga puta, ekpediciju 2, vozim potpuno sam, bez bilo kakve podrške, sponzora itd. Vozim na istok, taj istok me oduvek privlači kao magnet. Doduše, volim ja i zapad, vozim i uživam i tamo. Ali, istok je još uvek nešto posebno, avantura, mističan, pomalo neotkriven, da ne dužim – za mene pravi moto izbor.

 

Dodatno, benzin je u proseku nekih 50-ak din/l :lol:.

 

Put je dugačak (19.000km) i na momente težak za usamljenog putnika (između ostalog, oko hiljadu i kusur km kroz pustinju, na kojima je taj pravac verovatno velikodušno nazvati "put"), ali nagrada su slike i proživljeni snovi: Iran, Kazahstan, Azerbejdžan, sve najveće evropske reke i još što-šta pride!

 

Budžet je nategnut, pa kako izdrži...

 

Logistika je završena, sve je spremno. Planova imam pun kofer, toliko da se bojim da se ne odvali. Najvažniji među njima je da se tamo negde polovinom oktobra vratim ;).

 

Ruta je pravljena sa ljubavlju i uživanjem, a opet je samo okvirna:

Ruta-HtR2-final_mala.jpg

 

Trudiću se da se sa puta javljam "kući" (tj. ovde), kada uslovi i raspoloženje to dozvole.

 

:moto3::BJB3::moto3:

  • Podržavam 45

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Praćenje će biti i na blogu putovanja: HtR sajt

 

 

A za one koji žele više detalja, evo ih.

 

Na ovom putovanju videću:

 

- Deset država, od Evrope do Centralne Azije: Iran, Kazahstan, Azerbejdžan, Kirgistan, Rusiju, Tursku, Ukrajinu, Rumuniju, Bugarsku i, naravno, Srbiju!

- Kaspijsko more i jezero Balhaš – dakle, obićiću dva najveća svetska slana jezera!

- Drevnu civilizaciju Irana: Tabriz, Isfahan, Shiraz, Rasht, Afhaz i Teheran – od planina do Persijskog zaliva!

- Pustinjske stepe divljeg Kazahstana i Kirgistana, drevni i moderni Azerbejdžan!

- Aralsko more, nekada jedno od najvećih svetskih jezera, a danas ubedljivo najveću svetsku ekološku katastrofu!

- Bajkonur – moje "hodočašće" najvećem aktivnom kosmodromu na svetu, mestu odakle je čovek po kome se zove ulica u kojoj sam rođen (Jurij Gagarin) prvi od naše vrste poleteo u svemir!

- Staljingrad i Rostov, severnu obalu Azovskog mora (i tako kompletirati iskustvo započeto na HtR1 ekspediciji)!

- Sever Ukrajine: Harkov, Kijev i Lviv. Tačno ono što je ostalo od Ukrajine nakon HtR1 i tako kompletno prešpartati ovu veliku i zanimljivu zemlju!

- I na kraju, a ne najmanje zanimljivo, prećiću svih pet najvećih evropskih reka: Volgu, Don, Dnjepar, Ural i Dunav!

 

I da:

 

Voziću motor 19.000km i preko 60 dana u kontinuitetu!!!

  • Podržavam 25

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Kako pripremiti motor za ovakav put?

 

IMG_1054.JPG

 

U mom slučaju (tako mu došla kilometraža) odradio sam sledeće:

 

- Promenu ulja u motoru

- Promenu ulja u transmisiji

- Promenu ulja u kardanu

- Zamenu svećica

- Kalibraciju step motora

- Štelovanje ventila i TB sinhronizaciju

- Zetezanje svih šrafova (redovan sport na bmw-u :lol:)

- Promenu guma

- Zamenu zadnjih pločica

 

Potrefilo se, tj. malo sam i gađao ;), da je sve ovo (osim guma) bilo redovno održavanje, baš kada je i trebalo (pa, opet osim guma, i nije bilo dodatnih troškova!)

 

IMG_1057.JPG

 

 

Verovali ili ne, u servisu mi je pomagala rođena žena :takoje::

 

IMG_1058.JPG

 

Na pola puta čeka me još jedan redovan servis. Nosim sa sobom i prednje pločice, jer verujem da će negde usput trebati zamena. Gume će, uz malo sreće, taman da izdrže. Mislim, vozio sam sa ovim gumama već te kilometraže, više puta (taman će težina i brzina ;) da se ispeglaju, pa bude to - to).

 

Nosim neophodan alat i opremu za motor (to je jedno pola bočnog kofera).

 

Ako ima pitanja, samo napred...

  • Podržavam 19

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBF1000FA

Iskreno cenim tvoju neiscrpnu ljubav prema dvotockasima (BMW-u :)) energiju i zelju da vidis i dozivis nesto novo, nepoznato. Sto je neizvesnije i izazovnije to si "zadrtiji", naravno u pozitivnom smislu ;). U to sam se licno uverio u ovih nekoliko godina koliko se poznajemo. Budi nase "oci i usi" na ovom putu - retko neko od nas forumasa danas ima mogucnost da se uputi u te krajeve.

 

Zelim ti ostvarenje svega sto si planirao. Srecan put i javljaj se kada god mozes!

 

p.s. dok se ti budes vozikao mi cemo da, nadam se, uskoro gledamo putopis sa HTR1 na Studiju B

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

 

p.s. dok se ti budes vozikao mi cemo da, nadam se, uskoro gledamo putopis sa HTR1 na Studiju B

 

E, serija će morati da me sačeka da se vratim ;).

 

Ali biće definitivno, samo nećemo tako dobar materijal (ako je to dozvoljeno meni da kažem) da ispucamo u prazno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8137 postova

Sva papirologija sređena. Vize (koje nisu jednostavne), a Bogami i karnet.

 

Za karnet, kao potencijalno najveći problem, moram da se zahvalim mom drugu i našem forumašu sa kontaktima u AMSS (ne znam da li želi da se eksponira, pa ne navodim konkretno), tako da je situacija sa karnetom razrešena na veoma razuman način! Uopšte nisam morao da polažem novac kao depozit, što mi je (kako da se izrazim ;)) bilo NEKAKO NEOBIČNO VAŽNO :lol: (ko zna kojim se ludim ciframa tu barata, razumeće).

 

Zaista moram da se zahvalim AMSSu na razumevanju i podršci, eto - vremena se pomalo menjaju...

 

Za vize, kao i do sada - pomogla mi je ministarka inostranih poslova naše male porodice - Violeta :takoje:.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hit the Road, 1415 postova
  • Lokacija: vinca, beograd
  • Motocikl: BMW R1200GSA

Prosto je neverovatno kako se brzo priblizi taj dan za koji mislis da nikada nece doci. Dok smo razgovarali, mastali i pravili planove ovog putovanja, izgledalo mi je to tako daleko. Toliko je bilo nepoznanica u samom startu, toliko problema oko papirologije i na kraju kockice se poklope bas onako kako treba. Kao da su neke vise sile odlucile da se sve obaveze zavrse taman na vreme.

 

Drago mi je da si uspeo od Violete da izboris zeleno svetlo za ovaj put 1lol.gif ,drago mi je sto na ovaj put kreces pun pozitivne enrgije!!! Znam koliko ti sve ovo znaci i siguran sam da opet osecas svu onu pozitivnu nervozu koju smo zajedno prozivljavali i delili pripremajuci se za putovanje prosle godine. Uvek kada se setim toga, osetim iste one leptirice u stomaku koje sam osecao tokom kompletnih priprema!

 

Citajuci ovu najavu jednog predivnog putovanja, prozimaju me svakojake emocije. Jedan deo mene je toliko srecan, zadovoljan, uzbudjen. Prepun sam nekakve pozitivne energije i ljubomore 1care.gifMoja druga polovina oseca nekakvu tugu, nekakvo stezanje u grudima... Iskreno, veoma mi je zao sto ovoga puta nisam mogao da uskladim svoje obaveze, i organizujem slobodno vreme (toliko puno dana 0staa2.gif ) kako bih ponovo bio saputnik na ovom nezaboravnom putovanju...Jasno mi je da ce ovo ostati zabelezeno kao jedna od stvari koju nisam smeo, a dozvolio sam da mi pobegne...Ali, da ne mracim...

 

Tebi zelim od sveg srca da ti tece sve onako kako si planirao, bezbedno putovanje, sto manje problema, sto bolje zdravlje i da nam po povratku ispricas jednu predivnu pricu. Znam da ovo mozes da zavrsis bez obzira sto putujes sam. Bitno je da imas u podsvesti, da u stvari, uopste nisi usamljen. Bicemo tu negde, sa tobom, dok ti budes na putu. Ovde, kao i na sajtu, praticu tok desavanja sa ovog putovanja...znam da cu zeljno iscekivati tvoj svaki novi post.

 

Neka te sreca prati!!!

 

 

Bajaga i Instruktori - Daljina, dim i prašina

 

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Ništa me ne iznenađuje od tebe više Seve.. :takoje:

Ima kao Ian da završiš :jee: i još više od njega km da napraviš!

 

Želim ti da se čitav vratiš, da prođeš sve prepreke sa pola gasa i da nam preneseš svoje utiske tog tvog putića :moto3:

 

Neka te sreća prati, imaš našu punu podršku u mislima.. a to nije mala stvar..

 

Sreća prati hrabre.. samo taj propeler da izdrži.. ponesi veći čekić od fabrički namenjenog :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Želim ti puno uživancije i srećan povratak! Ovako putovanje je veliki poduhvat, verujem da ćeš ga uspešno završiti.

Sreća prati hrabre, a hrabrosti kod tebe ima više nego dovoljno. :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5486 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Ovo su "ona" putovanja o kojima mnogi sanjarimo, a samo se retkima pruzi prilika i da ih ostvare. Ti si tvoju priliku zgrabio na pravi nacin, pa ti i ja zelim putno srece u ostvarivanju svog cilja...

A nama barem trenutke uzivanja dok pratimo tvoje putovanje! :takoje:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12231 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Srećno komšija dobri i javljaj se što češće. Snovi se MORAJU ispuniti! :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja