Jump to content

Moto Zajednica

HtR 2: Centralna Azija, Kaspijski Basen i "5 Velikih"

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Pa koji sam djavo i otvarao da zavirim ! Imam obicaj kad mi se neki tekst svidi da ga procitam do kraja :jee:

Bez reci sam ostao !

Ako izdas knjigu imaces sigurno love i za sledece avanture ;-)

Samo napred zelim ti srecu i pratim naravno :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Sve se trudim da nastavim put, ali Astana izgleda još nije odlučila da me pusti... :jok:

 

Kasno sinoć, javlja mi se Helge iz Biškeka (Kirgistan) i kaže da su imali veliki problem sa izlaskom iz zemlje.

 

Naime, još kada smo ulazili u Kazahstan, u luci u Aktauu, znali smo za pravila i otišli u migracionu policiju da prijavimo svoj boravak, kao i da prijavimo motocikle. Bez tog pečata niste u mogućnosti da motocikl sa broda transportujete najpre na carinski pregled, a nakon toga da uđete u Kazahstan. Pisao sam inače, sećate se možda, koliko je ta procedura dugotrajna, zbunjujuća i veoma komplikovana. Tom prilikom dobili smo pečat na lučku propratnicu za motocikl, ali je službenica policije propustila da nam overi mali beli migracioni karton koji se dobija pri ulasku u zemlju. Mi naravno tada nismo znali proceduru, niti smo imali razloga za sumnju kako službenica u migracionoj policiji ne zna šta sve treba da obavi. Želeli smo, posle 50h ukupno, jedino da što pre prođemo prokleti KPP i uđemo u zemlju!

 

Problem je nastao u trenutku kada nam policajac na KPP, da bi nas pustio iz carinske zone u Kazahstan, kao dokaz da smo obavili sve formalnosti i prikupili sve pečate trajno uzima lučku propratnicu. U tom trenutku ostali smo bez i jednog pečata migracione policije i dokaza da smo tamo uopšte bili, tj. postavljene su figure za ozbiljan problem prilikom izlaska iz zemlje. Naravno, da sam tada znao ono što sada znam, prosto bih mladu i lepu devojčicu u uniformi na šalteru migracione policije podsetio da overi prokleti papirić iz pasoša još jednim plavim ovalnim pečatom i verovatno da bi sve kasnije bilo uredu!

 

I tako, njih dvojica, mislim Helge i Verner, pojavili su se bez overene registracije kao ovce na klanje na kazaško-kirgijskoj granici, sa željom da istu blaženo pređu. Bili su gotovo uhapšeni, dugi i neprijatni sati na granici završili su plaćanjem teške "kazne" i tek nakon toga su ih pustili u Kirgistan. I dobro su prošli, tek kasnije sam saznao koliko stvar može da bude ozbiljna.

 

Pošto mi je Helge sinoć javio situaciju i pored toga što već zaista moram na put, onako ful napakovan rano jutros i spreman na pokret, odlučim da je ipak bolje da stvar završim u Astani. Valja videti kako sada da se izvučem iz ove papazjanije. Potegnem ja papir sa adresama srpskih ambasada u svim zemljama kroz koje prolazim (koji smo Viki i ja pripremili upravo za ovakve situacije), čvrknem približnu lokaciju u GPS i posle malo lutanja eto me pred vratima na 6. spratu poslovnog centra na respektabilnoj adresi u Astani, kako čekam da neko ambasadu otvori. Mislim se, bolje njih da pitam, da ne banem u policiju kao lopov na giljotinu :lol:...

 

Odmah ovako, s neba pa u rebra, moram da kažem: naši su me primili kao najrođenijeg! Malo zbog toga što im se sviđa ceo ovaj moj put i kao i većina ljudi koje srećem osećaju želju da pomognu, malo zbog toga što sam srpski građanin a oni takve ovde ne viđaju preterano često, ali najviše prosto zato što su sjajni ljudi i pravi profesionalci.

 

Najpre su me poslužili kafom, pa sam onako na brzinu parkiran motor sa ulaza premestio u čuvanu diplomatsku garažu (isparkirali su automobil ambasade da mi naprave mesto!), a onda su me tim istim CMD autom transportovali okolo po Astani, pri čemu je otpravnik poslova Branislav Radojčić (drugi čovek ambasade) sve veme bio sa mnom. Uz svoju diplomatsku propusnicu, učinio je da se sva vrata u policiji brzo otvaraju, da nema pridika i pretnji, a ni suptilnih zahteva za podmazivanjem situacije. Vratili su nas u ambasadu, morali su ovi naši da naprave dokument o zvaničnom prevodu moje izjave, čovek je to sve lično i ekspresno uradio.

 

Ponovo smo se vratili u policiju, prošli kroz još nekoliko iteracija dok nisam dobio tu čast da me država Kazahstan (zbog sopstvene greške!) kazni sa 85 Eur. >:( Zvanična tarifa, osetno manje nego što su ovi moji pajtaši keširali nezvanično na granici, samo da se reše bede.

 

U celom procesu, jer trajalo je to ceo dan, od jutros do evo pre pola sata, čak me je Branislav častio i ručkom. Za svoj lični novac. Sve vreme sam imao podršku, bio sam zbrinut i pažen, Ambasador (Vladimir Mirković, isto sjajan i duhovit čovek i interesantan sagovornik, ništa manje nego Branislav) bio je spreman da u slučaju da nas ponovo vrate potegne tešku diplomatsku artiljeriju.

 

Sveukupno moram da izjavim: danas sam bio ponosan na Srbiju i ljude koji je predstavljaju ovde u Astani. Verujem da je ovo apsolutno vrhunska konzularna usluga, ne vidim da bi bilo koja država na svetu za svog građanina učinila više, nego što je ova moja, kakva je takva je drugu nemam a ovu volim, učinila za mene danas. U stvari, bila je to ljudska i prijateljska pomoć putniku, od strane sjajnih ljudi i jako mi je drago što sam ih danas sve upoznao.

 

A ovo zadovoljstvo koje osećam, direktno je proporcionalno rezignaciji zbog situacije u koju sam doveden i neplaniranog troška (uz kaznu moram da neplanirano platim još jednu noć u hotelu u Astani, budući da će pasoš u policiji biti gotov, pogađate, tek sutra! I to sa nadom da daljih problema neće biti!!!).

 

Evo, na kraju fotografije Branislava, neka se zna za ovog čoveka:

 

IMG_8840.jpg

 

Ako neko nekada iz našeg MFA pročita ove redove, budite ponosni na njega. On je danas učinio da se ja osećam ponosnim što sam građanin baš Srbije. Naravno da sam o ovoj asistenciji srpske ambasada naširoko pisao prvo Helgeu i Verneru. Neka zna Evropa šta je država!!! :hej:

 

 

I da citiram našeg ambasadora, kada sam gorko, usled neplaniranog troška u vremenu i novcu, prokomentarisao kako ja u onoj situaciji u Aktauu jednostavno nisam mogao da pobedim (tj. učinim sve kako treba). Kaže on šeretski i sa puno iskustva: "ovo je zemlja u koju niko ne treba da dođe prvi put. Samo drugi put, tada sve znaš..."

 

Tačno tako! A ova naša ekipa što se sprema sledeće godine za slične puteve: kada uđete u Kazahstan, pre nego što jedete ili piškite, čak pre nego kupite vodu, natočite gorivo ili razapnete kamp - pre svega toga pravo u migracionu policiju i overite prokleti beli papirić!

 

 

Čekajući papire iz policije uz želju za brz nastavak puta, pozdravljam vas sve iz Astane! Biće valjda sve ok ujutro :zdravo:

  • Podržavam 26

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Jebena birokratija >:(

 

O da, granice su u ovom delu sveta tvrde, veoma vidljive i još uvek najviše prisutne u glavi.

 

Mislim, mogao sam ja danas da se ljutim, imao sam sve razloge za to. Ali, već sam naučio da to ništa ne pomaže, nije to Evropa da digneš frku, ovde pali samo strpljenje i filosofski diskurs da je sve to deo puta i avanture :lol:

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 993 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Pozdrav narode,

nov sam forumu (i inače na motoru), ali pratim sa interesovanjem sva putovanja a naročito ovog kalibra.

Igrom slučaja, pre nakoliko godina sam sa par drugara prošao biciklom "Pamirski trakt" od Bishkek-a (Kirgistan), do Dušanbe-a (Tadžikistan).

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/gallery/album/1077-mirpa-tebra-pamir-brate/

 

http://blog.b92.net/text/3562/Mirpa-Tebra-0820/

 

Ja sam pre toga nekoliko puta bio u tom regionu ali sa drugim ciljevima (uglavnom penjanje po lokalnim vrhovima od 6 do 7.500 m..), i razmišljao ponovo o sličnom putu samo ovog puta motorom :). Razlog zašto nisam je uglavnom što ti se smuči stepen korupcije koji vlada u lokalu.

Ali da ne dužim, nekoliko puta sam prošao proceduru "poreza na turiste" (čitaj budale), tako da sam istu u tvom tekstu prepoznao. Zadnji put nas je to koštalo 2x50$ "na ruke".

Obično korumpirani carinski službenik (ili pripadnik lokalnog DB-a, nema razlike), kaže kako ti papiri nisu u redu i da je to ozbiljna stvar koja se tretira krivično. Na tvoju kuknjavu ti ostavi dva izbora:

1- da se vratiš na ulaznu granicu (cca par hiljada kilometara u suprotnom pravcu), i da isti papir naknadno overiš kod lokalne službenice

2 - da ti on prijateljski pomogne uz malu nadoknadu

 

Tako da se nemoj sekirati, procedura je sasvim normalna, da si imao "taj" papir, falio bi ti neki drugi.

Slike i tekstovi su extra, samo guraj.

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Kada sticajem okolnosti dugo ostanete u nekom gradu, polako se odomaćite. Naučite gde su dobri kafići, na kojim mestima jedu lokalci (tu obično bude povoljan odnos uloženog i dobijenog), gde se nalazi pumpa baš sa onim gorivom koje vam odgovara, gde je supermarket, menjačnica, besplatan wi-fi. Polako prestanete da gledate u kartu dok hodate, ne delujete više konstantno zbunjeno (ja to zovem kao "pigs in space" po popularnoj epizodi mapetovaca), naučite brojeve autobuskih linija, koliko košta taksi i gde se bezbedno parkira motor.

 

A ponajbolje znam da sam se odomaćio po trenutku kada prestanem da primećujem manifestaciju okoline - kako ulica i mesto na kome spavam izgledaju, da li je čisto ili prljavo, trava ošišane ili ne, da li uopšte ima trave. Kada počnem da ih tretiram prosto kao bazu, tačku odmora i sigurnosti.

 

U mom slučaju taj period identifikacije sa novom okolinom traje okreni-obrni oko tri dana. Drugim rečima, Astana mi je već postala bliska, kraj u kome je hotel već je "moj kraj", a prašnjava i mračna uličica sada je samo put do kuće.

 

Moj kraj direktno je iza ovog poslovnog kompleksa:

 

IMG_8709.jpg

 

Nije ugledan, ali kao što rekoh više to i ne primećujem:

 

IMG_8171.jpg

 

IMG_8169.jpg

 

Prethodna fotografija je hotelčić koji je moja baza u Astani. Samo na prvi pogled deluje loše! U stvari je fasada njegova najgora karakteristika. Radi se o čistom, toplom mestu, sa izuzetno ljubaznim osobljem i savršenim parkingom za motor iza zaključane kapije. Sa cenom potpuno prihvatljivom za preskupu Astanu.

 

Neposredno pored su nove, moderne stambene zgrade, ta mešavina modernog i infrastrukturno zaostalog tako je tipična za prebrzo izgrađene gradove:

 

IMG_8173.jpg

 

IMG_8190.jpg

 

U mom kraju imam sve šta mi je potrebno: pumpu sa gorivom od 95 i 98 oktana, dobar supermarket plus malu prodavnicu otvorenu celu noć, desetak odličnih kafića, veliki i moderan šoping mol (u kome sam juče morao da kupim zimsku jaknu, toliko je odjednom ovde u stepi zahladnelo) i najvažnije odličan ekspres restoran, gde mogu da jedem kuvana jela (pravi luksuz na ovakvom putu):

 

IMG_8177.jpg

 

Obližnji MEGA šoping mol:

 

IMG_8819.jpg

 

U blizini je i reka Ishim. Ovo već podseća na kuću i moju metafizički neraskidivu vezu sa beogradskim rekama:

 

IMG_8213.jpg

 

Astana je potpuno nov grad, sve što vidite na ovim fotografijama uglavnom nije postojalo pre svega 15 godina. U bukvalnom prevodu "Prestonica", grad generičkog imena, pravljena je kao izraz kazaškog ponosa i novostečenog samopoštovanja, sa idejom da zadivi. Sve vizure su potpuno dizajnirane, grad su pravila i razvijala najveća svetska imena iz sveta arhitekture (Kurokawa, Foster, Nicoletti...). Sve ovo vidljivo je na svakom koraku.

 

Pogledajte samo kako izgledaju obale! Sve je dizajnirano (čak i sam vodotok, sistemom ustava napravljena je markatna vodena površina, od reke veličine možda topčiderske reke u Beogradu):

 

IMG_8270.jpg

 

IMG_8218.jpg

 

IMG_8221.jpg

 

Divno i kao stvoreno za poziranje:

 

IMG_8266.jpg

 

Naravno, sve ovo prosto mami na komentar:

 

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Na levoj obali reke, nalazi se centralni gradski park. Velik i lep, u njemu se nalazi čudna kombinacija javnih zgrada, zabavnih sadržaja (akvarijum, Akva park, karting staza) i turističkih lokacija (maketna karta celog Kazahstana):

 

IMG_8272.jpg

 

IMG_8282.jpg

 

IMG_8192.jpg

 

IMG_8294.jpg

 

U tenis se mnogo ulaže. Tereni, čak i teniske hale nalaze se na sve strane. Ne bi me iznenadilo da u sledećih 10 godina dobiju igrača u Top 10:

 

IMG_8288.jpg

 

Na obodu parka je Duman, ogroman zabavni kompleks sa velikim akvarijumom i karting stazom:

 

IMG_8303.jpg

 

Neposredno preko puta je pomenuta MEGA, veliki šoping mol. Sve ovo zajedno čini da na trenutak pomislite da ste negde u sred zapadne Evrope. Astana ima 7-8 velikih šoping molova. Znam ljude koji na ovakvim mestima, na moto turama, provode više vremena nego na motoru - pa hajde da pokažem ;):

 

IMG_8305.jpg

 

IMG_8309.jpg

 

Pogledajte samo "skyline" kraja oko centralnog Nurzhol bulevara. Astana, uz Istanbul, Teheran i Baku definitivno ulazi u red super gradova sa ovog putovanja:

 

IMG_8316.jpg

 

IMG_8329.jpg

 

IMG_8335.jpg

 

IMG_8349.jpg

 

Monumentalna zgrada nove opera, baleta i pozorišta. Mislim da je veća od Boljšoj teatra... Prošle godine bilo je svega dve (gostujuće ruske) predstave. Pozorište nije samo zgrada, najpre je potrebno imati dobru trupu. No, dobro:

 

IMG_8384.jpg

 

Komunalne službe na delu. Volim to da vidim, grad koji je održavan:

 

IMG_8199.jpg

 

IMG_8385.jpg

 

Onda jedna od vizura može da izgleda ovako:

 

IMG_8395.jpg

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Naravno, nađe se tu i pokoji monstrum post-sovjetskog arhitektonskog stila:

 

IMG_8324-767x1024.jpg

 

Kada gledate Nurzhol, centralni gradski bulevar i pešačku zonu, tačno vidite kako se vlast ovde vremenom šlifovala. Bulevar sa severne strane počinje postsovjetskim hororom, a onda su vremenom nastala neka od autentičnih remek dela moderne arhitekture. Nije ništa u ovom bulevaru zdravo, sve su ovo javna preduzeća, ministarstva i velike državne agencije. Sve što vidite nije posledica slobodnog biznisa, nego svesne odluke elite na vlasti da ogromna sredstva uloži u izgradnju markantne nove prestonice. Sa jedne strane, ako tako posmatrate stvar - ne možete a da ne budete cinični prema prizoru koji vidite. Sa druge strane, ako se prepustite i stvar prosto posmatrate vizuelno, ne može se poreći da ovaj grad impresionira:

 

IMG_8413.jpg

 

IMG_8731.jpg

 

IMG_8395.jpg

 

IMG_8733.jpg

 

IMG_8436.jpg

 

Nova sunitska džamija. Plaćena saudijskim novcem:

 

IMG_8757.jpg

 

Ljubav. Oficijelno suzdržana i mladalački neobuzdana:

 

IMG_8438.jpg

 

IMG_8451.jpg

 

Za mene dva najuspelija kompleksa oblakodera. Prava modernistička remek dela:

 

IMG_8471.jpg

 

IMG_8473.jpg

 

I nacionalni ponos - kula i spomejik Bajterek (po najvažnijem kazaškom mitu):

 

IMG_8514.jpg

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Palata Predsednika. Monumentalna, preterana i samim tim neuspela. Zatvara Nurzhol bulevar za južne strane, čak i u bukvalnom smislu, budući da je predsedničkom gardom i barikadama pešačka zona na tom kraju zatvorena. Zanimljivo, ko ne zna - gradio ju je Bedžat Pecoli, čuveni kosovski tajkun i kratkotrajni predsednik:

 

IMG_8654.jpg

 

Bajterek je mesto hodočašća za mnogu kazašku porodicu iz unutrašnjosti. Dolaze u grupama, ponosni. Nama poznato i već viđeno, mislim ta nacionalna mitomanija:

 

IMG_8660.jpg

 

A kada se popnete gore na kulu, pogled puca na sve strane, a vi jednim pogledom shvatate koliko je Astana grad koji nastaje bukvalno u stepi, veštački i planski. Već dve ulice dalje od Nurzhola, ne postoji ništa osim stepe:

 

IMG_8607-767x1024.jpg

 

 

Sa druge strane je g. Predsednik, tj. njegova administracija:

 

IMG_8637.jpg

 

Atmosfera unutar Bajtereka. Moderno, nema šta:

 

IMG_8624.jpg

 

Metafora Kazahstana u jednoj fotografiji: staro i novo, moderno i tradicionalno, zajedno u srcu jednog mita i iluzije. I ogromna stepa koja sve to, već na kraju pogleda, okružuje!

 

IMG_8638.jpg

 

Na vrhu Bajtereka, otisak šake Predsednika u zlatu i običaj da se isti dodirne. Čak ni lepe žene nisu imune na mitomaniju:

 

IMG_8629.jpg

 

A napolju Astana i dalje raste. Osećanja su mi pomešana:

 

IMG_8557.jpg

 

IMG_8569.jpg

 

IMG_8574.jpg

 

IMG_8577.jpg

 

IMG_8464.jpg

 

Dok on samo radi svoj naporan posao, polirajući svaki dan kontraverzu:

 

IMG_8459.jpg

  • Podržavam 13

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

U poseban post izdvajam ono što, bez obzira na ogromna sredstva, smatram krajnje pozitivno. Jako kvalitetna stambena gradnja, svih kategorija, sa puno sportske infrastrukture za stanovništvo:

 

IMG_8765.jpg

 

IMG_8769.jpg

 

IMG_8716.jpg

 

IMG_8707.jpg

 

Ulaganja u sport su velika. Pogledajte samo ovaj kompleks, na obodu grada. Najpre, velodrom:

 

IMG_8774.jpg

 

IMG_8785.jpg

 

Pa, zaista velelepna multifunkcionalna arena (sa pokretnim krovom koji se otvara):

 

IMG_8806.jpg

 

I na kraju fudbalski stadion:

 

IMG_8793.jpg

 

IMG_8800.jpg

 

Sve propraćeno velikim planskim bulevarima:

 

IMG_8817.jpg

 

I ulaganja u kulturu:

 

IMG_8711.jpg

 

Lako je na prvu loptu odbaciti sve ovo i reći: sve su samo petro dolari, olako trošeni od strane nedemokratske elite. Možda je to na nekom nivou i tačno. Imajte ipak u vidu da je ova zemlja do pre svega 20 godina bila sovjetska kloaka. Ovde su postojali samo jedan kosmodrom i jedan poligon za nuklearne bojeve testove, na dva kraja zemlje, upravo zato što nije postojalo ništa drugo. Za svega 20 godina Kazaci su prešli veliki put. Ništa ovde nije savršeno, ali napredak koji su ostvarili je za svako poštovanje. Čak i taj i takav pomalo komičan autoritarni režim, unosi stabilnost u duboko patrijarhalno društvo koje prosto ima nasušnu potrebu za ocem nacije. Zemlja je primetno i mnogo modernizovana. Na svakom koraku videćete neku modernu i urbanu decu, koja se obrazuju i rastu i ipak imaju menevarski prostor da sutra izgade sebi život dostojan čoveka.

 

Ništa na svetu nije crno belo.

 

IMG_8701.jpg

  • Podržavam 15

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 54 postova
  • Lokacija: loznica,srbija
  • Motocikl: suzuki v strom 650 2008.

Brate,imas li zelju kad si sam u onoj ogromnoj pustari od stepe, da se proderes onako iz sveg glasa ocekujuci da ce te cuti neko cak i u Srbiji?Da li te ta sirina i sloboda u prostoru teraju na tako nesto?Ja bih se drekenjao kao lud i istovremeno izbacivao negativnu energiju i pokusavao da tako sebi priblizim drage osobe koje su tako daleko,.:moto3:i koje ti nedostaju.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1073 postova
  • Lokacija: Beograd.........Srbija.......
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure 2014 - Touratech oprema full + F650GS Dakar

Lepo, lepo............ :staa2:

 

pratim, pratim............ :staa:

 

Nego, ajd ti lepo ugrej polako motorino pa polako nazad, ovde je zahladnelo ljudski, na Kopaoniku je pao sneg, kazu mi neki drugari Slovenci da je sneg na svim planinama preko 1.500 m visine............i sam kazes da si kupio jaknu, nesto zahladnelo..... <_<

 

Ajde, polako pakuj stvari i na putic..........treba stici do kuce.........

 

Verujem da si sve isplanirao, ali put je opijajuci........i kao sto gnjurci na dah imaju neobicnu potrebu da nastave suprotno od povrsine mora da rone..........kao sto padobranci u slobodnom padu imaju potrebu da slobodan pad sto duze traje............tako i putnici bajkeri imaju potrebu da put NIKADA ne prestane.........jer put je taj koji opija.

 

Zelim ti da ti sve bude kako si pozeleo i isplanirao na putu do kuce, normalno sa velikim zadovoljstvom citamo tvoje komentare uz izvrsne fotografije......

 

Pozdrav iz tvog Beograda.........

 

:zdravo: :zdravo: :zdravo:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Supershadow 250

vec sada ti je putopis najbolji na sajtu, svaka cast, kod mene na poslu te iscita pola kolega ujutru uz kafu :)

 

daj neku sliku od onih Fosterovih grozota, tj Piramida mira i onaj 150 metara visok sator mislim da ti fale u slikama iz Astane, ostalo je sve tu :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Eto, da nije ovog putopisa, nikad ne bi znao da Kazahstan ima tako moderan grad. Citajuci razne putopise, mi ispadosmo najgori, sem splavova, provoda i hrane nista spektakularno nemamo cime bi se stranac zadivio, sem naravno prirode kojom nas je Bog bogato nagradio....

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Политички некоректан, 858 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda CB 1100 SF X - Eleven

Evo, na kraju fotografije Branislava, neka se zna za ovog čoveka:

 

IMG_8840.jpg

 

Ako neko nekada iz našeg MFA pročita ove redove, budite ponosni na njega. On je danas učinio da se ja osećam ponosnim što sam građanin baš Srbije. Naravno da sam o ovoj asistenciji srpske ambasada naširoko pisao prvo Helgeu i Verneru. Neka zna Evropa šta je država!!! :hej:

 

 

Bravo za gospodina Radojčića! Izuzetan gest!

 

Stvarno neka se zna, da ne bude ono "za 13.-ti maj, ako me se - sete..."

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja