Jump to content

Moto Zajednica

medjugas-da ili nema potrebe!

Recommended Posts

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Honda Dylan 150

Isprovociran svakodnevnim lupanjem menjaca koje slusam po ulici i jednim oglasom odavde imam pitanje. Dali znate sta je medjugas, zasto, i zar vas ne boli onaj zvuk nasilnog uzupcenja zupcanika koji se okrecu razlicitom brzinom? Mene boli dusa!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ., 594 postova
  • Motocikl: yamaha xtz 750 super tenere

ovako ja menjam brzine navise bez lupanja:

trenutak (ili par sekundi dok ne uvezbas) pred menjanje navise 'pritisnem' nogom polugu menjaca na gore i, u trenutku menjanja brzine, U ISTO VREME vratim gas, pritisnem kvacilo i pritisnem polugu menjaca na gore do kraja

 

medjugas je valjda dodavanje gasa (odn povecanje, 'usaglasavanje' obrtaja) pri menjanju brzina dok je pritisnuto kvacilo pred promenu, koliko sam shvatio korisno za menjanje brzina nanize bez lupanja, meni ne lupa nanize pa ne znam tacno, odn ne koristim

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Pri saltanju na dole tj. u nizu brzinu treba malo dodati gas nakon stiskanja kvacila, ubaciti u nizu i polako pustiti kvacilo. Moze i bez dodavanja gasa tako sto pustis gas i cekas da obrtaji opadnu a usput se i motor zaustavlja (kocenje motorom) i onda kada su obrtaji odgovarajuci, kod mene oko 6 hiljada, kvacilo, manja brzina, pustim kvacilo, nista se ne oseti. Kod saltanja u vecu, istovremeno smanjis gas, pritiskas kvacilo, ubacujes u brzinu, pustas kvacilo i dodajes gas. Ovo sam vezbao u dnevnoj sobi pre nego sam uzeo motor da bih sto brze ukapirao na motoru tj. da usnhronizujem ruke i noge1moto3.gif mozes menjati u vecu brzinu i bez kvacila tako sto naglo smanjis gas, ubacis u brzinu i dodas gas. Kad ubacujes u nizu uvek sa kvacilom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Ovo o čemu vi pričate nema veze sa promenom brzine "međugasom"!

Međugas se koristio na vozilima koja nemaju sinhronizovane menjače (kamioni, trkački automobili), ....i postupak izgleda ovako: Pri promeni brzine naniže smanjujemo "gas" na minimum, pritiskamo kvačilo i izbacujemo menjač u "ler", pustamo kvačilo i (na kratko) dodajemo skoro pun gas, a zatim ponovo pritiskamo kvačilo, ubacujemo u niži stepen i pustamo kvačilo. Za prebacivanje u višu brzinu razlika je što u "leru" ne dodajemo gas.

Vozači trkačkih automobila su ceo ovaj postupak odrađivali za manje od jedne sekunde.

Kod motocikla je ovo moguće uglavnom samo između prve i druge brzine jer jedino tu postoji "ler" između brzina.

Inače i ja veoma retko koristim kvačilo tokom kretanja.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

zika56 sve lepo objasnio. Otvorio sam temu jer sam se pitao u cemu je kvaka? Kakvo bre lupanje, menjac radi ko u puter ako imas osecaj. A medju gas... to sam naucio na fici kad su mi otisli sinhroni...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Starfleet officer, 249 postova
  • Lokacija: Canada
  • Motocikl: n/a

Zika nije lepo objasnio. On je objasnio saltanje po principu "duplo kvacilo sa medju-gasom".

Samo "medju-gas" je kad saltas iz viseg u nizi stepen pa gasom "gadjas" broj obrtaja kako bi saltanje bilo sto glatkije.2cirka1.gif

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

Jeste, odma asocira na nekog matorog Fapa/Dajca i baju u majici tregeruši sa pešjirom oko vrata i laktom izbačenim kroz prozor kojo se glavi šrafcigerom.

Totalno mangupski

Prva-međugas- pa druga

Ima čak i pesma

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Isprovociran svakodnevnim lupanjem menjaca koje slusam po ulici i jednim oglasom odavde imam pitanje. Dali znate sta je medjugas, zasto, i zar vas ne boli onaj zvuk nasilnog uzupcenja zupcanika koji se okrecu razlicitom brzinom? Mene boli dusa!

 

Kao sto neko rece nisi napisao osnovnu stvar,a to je sta vozis ( koji motor ) i starost motora. Motocikli inace imaju mjenjace bez sinhrona,ali sa zakosenim vrhovima zupcanika koji "glume " sinhrone. 0namigivanje.gif Ako je mjenjac ispravan i imas dovoljno ulja u motoru - mjenjacu nebi se smjelo cuti lupanje u mjenjacu sem ako nije stari BMW ili neki drugi motor sa kardanom, sem Japanaca kod kojih ispravan mjenjac radi bezprijekorno. 0takoje.gif Prema tome prvo neke podatke o motociklu, pa diskusija i pomoc oko navedenog problema. 1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post

Pozdrav svima, kao pocetnik imam jednu dilemu oko medjugasa. U pitanju je pustanje kvacila prilikom vracanja u nizu brzinu. Ukoliko radim medjugas i vratim brzinu u nizu da li treba da kvacilo odmah pustim do kraja ili ipak malo zadrzim onde gde hvata? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 189 postova
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora
  • Motocikl: Peugeot Satelis 400cc

Nepotrebno ako osjećate i čujete mašinu,bez gledanja obrtomjera pogodićete sweet spot i vozićete kao po loju

Послато са SM-N975F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja