Jump to content

Moto Zajednica

VFR 800 Suspension tuning & Brake delinking

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: VFR 800 Fi RC46, Suzuki DL 1000 V-Strom ABS, SCOTT SCALE EXPERT 29"

Pa ako mozes da ga napasujes sto da ne, ali mislim da je to moglo neko bi vec uradio. Za petu generaciju VFRa najbolje resenje je od CBRa 929.

 

Prvo duzina mora da bude dobra. Od 929 je kraci pa se pravi adapter da moze da stane. Zatim rezervoar za azot je problematican, da li smeta ili ne, da li moras da seces nesto ili ne. Mislim da je taj rezervoar dosta kabast i dosta visoko kod VTRa pa bi smetao. Od 929 pase original sa adapterom naravno. Onda dolazimo do samog hoda amortizera. Koliki je hod? Ovo je jako bitno jer kod motorcikala sa monoshockom imas efekat poluge, na kraju tocka velik pokret mala sila, a na kraju amortizera mali pokret velika sila, ovo se menja poluzjem ali princip je slican.

 

Opruga. Na VTRu serijska je 9.8kg/mm na VFRu serijsa 15.4kg/mm kao sto vidis nije jednostavno. Ti hoces da imas oprugu od 20.5, to znaci vise nego duplo jaca opuga na VTR amortizeru znaci svakako revalve. Po meni ti je jeftinije da prepakujes od CBRa 929 jer donor kosta oko 50 US dolara. A taj od VTRa, sacuvaj ili prodaj nekom (ne znam kome to treba), ili uradi revalve pa ga teraj tako. Mada bi ja na VTRa samo Penske stavio :)

Mislim kada sam gledao da izadje oko 800eura penske. Za evropu imas samo jednog distributera a to je Reactive suspension iz britanije. Gareth Evans se zove covek iz Reactive Suspension, mislim da je bio Kagayamin suspension inzenjer i super je lik. Mozes ga smarati za sta god hoces na sva pitanja odgovara.

 

Ukratko dosta je velika zajebancija uglaviti od VTRa shock u VFR, postavlja se pitanje krajeva da li su one oci na oba kraja ili je dole viljuska. Kada stavljas OEM deo nekog drugog motora to je uvek pitanje. A najgore je kada nesto radis prvi, pa si ti taj koji snosi troskove budzenja. Ja sam se vodio principom, radi ono sto sigurno pase i drugima je poslo za rukom. Rezulat je bio da sam bez vecih problema sve sklopio, motor radi super, a izgleda potpuno fabricki, nista se ne primeti da je radjeno.

Ako vec imas VTRa, bolje u njega ukucaj vrhunske komponente, a u VFRa ono sto mora.

Pazi, zadnji shock serijski moze da se uradi revalve takodje i da se zameni opruga, ali to je isplativo jedino ako to radis sam. Jer ventili i opruge kostaju isto za bilo koji amortizer, a slozices se da 50$ nije neka cifra za donor amortizer znatno bolje izrade sa podesavanjem i kompresije i rebounda. Sa druge strane za razliku od vila amortizer nije lako spakovati. Treba ti dosta kojekavog alata da rastavis pa da sastavis. Dok sve to nabavis, hm opet se vise isplati kupiti gotov.

 

Ako slucajno kupis Penske, molim te zovi me hocu da ga vidim uzivo. Predpostavljam da izgleda bas wooow.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: VFR 800 Fi RC46, Suzuki DL 1000 V-Strom ABS, SCOTT SCALE EXPERT 29"

post-3765-0-25990200-1377083643_thumb.jpg

 

Ovo je tabela sa oprugama za VFRa u zavisnosti od tezine vozaca. Tezina je bez opreme. Samo za vozaca i za voznju po putu a ne po stazi. Prva kolona je za opruge u vilama a druga za amortizer.

 

Poredjenja radi, serijske opruge su napred 0.745kg/mm progresivne, nazad 15.4kg/mm.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: VFR 800 Fi RC46, Suzuki DL 1000 V-Strom ABS, SCOTT SCALE EXPERT 29"

Odlican video. Sve je lepo objasnio :-)

 

Pogledajte samo kvalitet ohlins komponenti koji se koristi u motogpu wow.

Na ebayu sam nasao polovan par vila sa moto2 motora, cena sitnica 10000 eura. Sitnica :-)

 

Amortiaer j TwinTube tipa (TTX), njemu je valving izmesten radi lakseg tjunvanja, a kazu i da brze reaguje. U svakom slucaju super stvar za lov na sekunde. Showa je izbacila nesto slicno na novom Cbr 1000 rr, mislim na koncept a ne poredim kvalitet i funkcionalnost

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 276 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Honda cbr 1000rr fireblade

Najlepsa, najbolja i naj iskrenija tema na ovom forumu...svaka ti cast. Sto kazu drugari procitao sam sve u dahu... Mislim da o ovome sanjaju svi istinski zaljubljenici u motore.

Ps. Ja sam mog vfra prodao samo zbog mlitavog ogibljenja. Probao sam i gusce ulje i dotezanje opruga i trkacke gume...ali nisam uspeo da ga prilagodim mom stilu voznje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: VFR 800 Fi RC46, Suzuki DL 1000 V-Strom ABS, SCOTT SCALE EXPERT 29"

Hvala, znaci mi mnogo sto neko razume ono sto sam uradio. Vesanje je kao sto sam mnogo puta rekao najbitnija komponenta, ono nam daje osecaj sigurnosti, brz motor je i udoban motor. Snage uvek ima :-)

 

Na zalost nisam se nesto navozao od kad sam zavrsio motor, nisam ni podesavanja dirao, jednostano malo vremena. Nadam se da ce biti jos koji lep dan ove godine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 100 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: Honda vfr 750 fl i Baotian BT49QT12 Rocky

Moja vfr-ka je doduse starije generacije, a i kao pocetnik nemogu bas da procenim sta i kako u vezi vesanja jer sporo vozim gotovo i da ne obaram motor u krivini...Jednostavno ne smem ali primetio sam u tih par manjih obaranja da nekako nije bas stabilan kao da zadnjina vrda pomalo...Gume su extra dobre,motor je jedan od tezih u klasi i cini mi se da nije bas stabilan a trebao bi biti... Na pravcu je naravno sve u redu nema da pisne da vuce negde..Inace imam 100kg i visok sam 1.82...interesuje me dali on ima na zadnjem amortizeru neku vrstu stelovanja za tvrdocu,deluje mi kao premekano zadnje vesanje,Ponavljam da sam oko mehanike slab..motor je vfr 750 rc 36 iz 90-te... :zdravo:..izvinite za mali ofic...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: VFR 800 Fi RC46, Suzuki DL 1000 V-Strom ABS, SCOTT SCALE EXPERT 29"

Procitaj celu temu.

 

Postoji preload na tvom motoru, ali to ti ne menja tvrdocu. Preload je kako i ime kaze preload (pred opterecenje opruge), zove se jos i ride height, ali nikakve veze nema sa tvrdocom. Na tvoji 100kg, samo nova opruga pomaze, ali to onda povlaci za sobom i valving...

 

Motor je stariji i sigurno je amortizer umoran, itd.

 

Da imas ok ogibljenje obarao bi ti to, jer bi imao vise samopouzdanja. Ako zelis to da sredis, spremaj pare. 700-800 eura ti treba da sredis vesanje. I to slicno kao ja, mislim da ni ne moze jeftinije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: VFR 800 Fi RC46, Suzuki DL 1000 V-Strom ABS, SCOTT SCALE EXPERT 29"

Iske, svaka cast na trudu i radu, lepo objasnjeno, jos pedantnije odradjeno 0takoje.gif

Ovo nije samo za + vec i da platim pivo kada vidim coveka 1zdravo.gif

 

Dogovoreno. Ti platis prvo, ja drugo pa tako dokle izdrzimo :-)

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 784 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

Iske, svaka cast na trudu i radu, lepo objasnjeno, jos pedantnije odradjeno 0takoje.gif

Ovo nije samo za + vec i da platim pivo kada vidim coveka 1zdravo.gif

 

Dogovoreno. Ti platis prvo, ja drugo pa tako dokle izdrzimo :-)

 

Nemojte taj okrsaj da radite na DANIMA PIVA , mnogi tamo "padnu na ispitu" :nanana:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 80 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: bmw r1250 gsa

odlican posao, procitao sve i razumeo, svaka cast!

Ne mislim uopste da je uzaludno potrosen novac

ulaganje u vesanje i kocnice pre nego u snagu i estetiku podrzavam potpuno!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja