Jump to content

Moto Zajednica

Nostalgija za Cafe Racer-om

Recommended Posts

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: Pocatello USA

Evo da pocnem od pocetka. Od kako sam 1999 dosao ovde na drugu stranu okeana, uvek sam imao motor. Secam se prve Honde cb125. Mali motor, jeftin na benzinu a i opravci. Proslo je od tog vremena mnogo motora kroz moje ruke. Od onih iz Honda cb 750 iz 1975 do ovih B-Kingova iz 2007. Moje komsije vec znaju zasto moja dva auta nisu u garazi. Garaza je za motore kola za ulicu.

Ali kako u prici obicno biva uvek je tu jedna neprezaljena ljubav. U svakom ko je posedovao u zivotu nekolicinu motora uvek se nadje jedan zbog koga se kajemo sto je otisao iz nasih ruku. Pa tako i ja imam motor o kome pricam pricu. Radi se o 1991 BMW R100 RT.

Za one koji neznaju ovo je Sport Turing motorcikl sa bokser masinom od 1000CC.

Davne 2005 kad sam diplomirao sa fakulteta odlucio sam da kupim polovni BMW i da mi se zelja iz detinjsva ispuni. U to vreme moj drug is Salt Lake-a dosao je u Idaho da mi pomogne da se preselim, i tu mi on rece da ima BMW koji je neki baja skrsio u 96-oj. Moj drug ga je kupio sa zeljom da ga popravi ali kako mu praksa nije dala(advokati ponekad nevole da zamazu ruke) on rece da ce mi ga prodati za 1200 zelembaca. Kaze da je bio u udesu i da mu fali sediste i jos po sto sta.

Konacno sam dobio pravi posao kao inzenjer, posle godina pranja sudova u restoranima i raznosenja pizza. Sto da ne pomislih. Odvezosmo se nazas u Jutu a tamo ispod dva prsta prasine u garazi sedeo je moj san.

404.jpg

404.jpg

Dam baji koliko je trazio. Natovarim bembaru na kamion pa nazad kuci. Posle jednog vikenda, ciscenja karburatora i rezervoara, novog akumulatora i svecica, motor je proradio. Poskidao sam prednju plastiku, kupio neku manjuu crnoj boji i nabudzio da bi se vozio okolinom. sve u svemu imao sam ono sto sam sanjao.

404.jpg

Nego kao u svakoj prici, ljubav je lepa samo dok se ceka.

Sledeceg proleca procitao sam par clanaka o momcima u Engleskoj koji su pedesetih i sezdesetih trkali motorcikle od kavica do kafica. Mnostvo ovih motora brze je izgledalo nego sto je islo. Pomislih, evo ja Srbin u Americi pa da pokazem ljudima sta je evropski stil. Odlucio sam da izgradim moj sopstveni Cafe Racer.

Na internetu sam nasao sediste repliku Koesher, proizvodjaca koji se specjalizovao za Cafe Racer delove. Odlucio sam da izvadim kutiju sa filterom za vazduh i da stavim fisek filtere. Sve delove sam skupio i kupio i bio sam spreman da mojoj bembari dam preokret. Radovi su trajali par meseci. Ne mogu vam reci koliko je nekada tesko staviti delove na motor koji nisu stigli direkto od proizvodjaca. Sto bi Bora Corba rekao "Mnogo je suza krvi i znoja proliveno zbog tebe ljubavi moja."

Zena je vec pocela da mi prica kako taj motor nije dobar za moje zivce, jer svaki put kad udjem u kucu iz garaze ja psujem. Bio sam spreman da od svega odustanem. Sve sam nabudzio kako sam hteo, ali treblao je sad sve poskidati, ismirglati i ofarbati istom bojom. A kojom bojom. Pa naravno. BMW metalik plava.

Otisao sam kod drugara u garazu jedne hladne februarske noci, sa ismirlanim delovima i ofarbao delove za par sati.

Motor sam sklopio a prsti su mi se mrzli u garazi. Imao sam toliko cvorova i krasta na rukama da nisam mogao ni olovku vise da drzim.

Umesto zadnjeg svetla kupio sam svetlo za prikolicu i ubudzio iza sedista.

Prolece je stiglo a sa njime i zavrsetak radova. Sve u svemu preko sedam meseci rada i krvavih zglobova je urodilo plodom. Evo kako je masina izgledala.

404.jpg

404.jpg

404.jpg

404.jpg

ZpIfC_p1010002id9.th.jpg

krFTN_p1010004hi4.th.jpg

404.jpg

Gde god sam isao motorom ljudi su se okretali. Pitali me koje je motor godine i gde sam ga kupio. Uzivao sam.

No Djavo nespava. Sledece jeseni otisao sam na trke klasicnih motora. Spakovao sam motor na kamion pa nazad u Jutu. Da dugu pricu skratim, neki baja mi ponudio 2000 zelembaca vise za motor nego sto sam ja imao ulozeno. Neznam kako ali napravio sam jednu od najvecih greski u svom zivotu. Prodao sam moju ljubav. U povratku kuci bilo je tiho. Nisam puno pricao. Zena je znala o cemu se radi. U uglu oka osetio sam hladnu bistru suzu a neka teska kost kao da mi se zaglavila u grlu pa mi neda da disem .

Na tom motoru sam po prvi put provozao sina dok jos nije umeo ni da hoda. Sta da radim. Ostalo je samo kajanje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Eh tugo prolećna... Jesi li razmišljao da se baviš preradom motora u cafe racere? Priznaj da si uzeo B-King jer počinje na B kao BMW. Hoćeš li i njega da preradiš?

 

Drago mi je da si opet na BJB-u.

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Braćala..., 2179 postova
  • Lokacija: Beograd, Lion
  • Motocikl: Honda CB750F 1981

.... Na tom motoru sam po prvi put provozao sina dok jos nije umeo ni da hoda. Sta da radim. Ostalo je samo kajanje.

 

Šta da radiš ?....trk na e-bay i odmah da se utešiš.... ;)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 935 postova
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600

Matori, razumem te potpuno. Ali, pusti gvozdje, bice toga samo nas biti nece  :(

Btw, odlicno si ga odradio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

jel bio ovaj tekst ranije na BJB!? nešto mi poznat...

 

 

uradio si ga za sve pare, motor izgleda do jaja! svaka ti čast!

 

a na B-kinga obavezno stavi yoshimuru, mnooogo bolje izgledaju od serijskih.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Braćala..., 2179 postova
  • Lokacija: Beograd, Lion
  • Motocikl: Honda CB750F 1981

Hvala drugovi na odgovorima. Ja samo cekam da se sneg otopi. Onda ce sve rane zaceleti.

 

A B-king svakako nece da odmogne ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Negotin
  • Motocikl: @ UBER ALLES

Hvala drugovi na odgovorima. Ja samo cekam da se sneg otopi. Onda ce sve rane zaceleti.

Pa nisu to rane prijatelju ...to su lepe uspomene ! Uostalom da nisi imao BMW-a mozda ne bi uzivao u B-kingu na pravi nacin ! ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja