Jump to content

Moto Zajednica

Problem sa menjacem

Recommended Posts

  • Neka Ekstra Titula, 402 postova
  • Lokacija: BG

uzeo sam motor ali menjac je mnogo tvrd. vozio sam ja motore sa tvrdim menjacima, cak i ljudi na netu kazu da ovaj motor (honda ntv 650 Revere) ima tvrd menjac ali brate mnogo je tvrd. Toliko je tvrd da kada motor stoji u mestu, nemoguce je saltati brzine. to naravno predstavlja problem posto ne mogu da ubacim u ler, tipa na semaforu.

 

normalno, kada se motor dobro zagreje, mnogo bolje salta, mada oce nekad i kada je hladan da malo mekse salta, onako potpuno bez razloga. inace, kada je motor ugasen, ler se nadje bez problema, poluga ide gore dole kao kroz puter. znaci, samo kada je motor upaljen.

 

Podigao sam motor na centralni i proverio da li kada ubacim motor u ler i kada pritisnem kvacilo u prvoj, zadnji tocak se vrti sa istim otporom. kada je u prvoj pod kvacilom, tocak se jedva vrti. probao sam da zategnem sajlu kvacila jer je ionako malo labava, ali kako je dobro zategnem, tako tocak se jos teze vrti, iako se meni cini da kvacilo bolje vata. s motorom je sve okej inace, jedino sto moram da promenim ulje mada ne verujem da to ima ikakve veze.

 

znaci totalni rebus za mene :zbunjen:

 

help... :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1489 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Yamaha FZ1-SA

Menjac moze da bude tvrd zbog ulja, uzmi neko druge ulje i filter i zameni, ako to ne pomogne onda zamena kvacila ti ne gine..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 764 postova
  • Lokacija: BEG
  • Motocikl: ER6n

Ma valjda bi primetio toliko nategnut lanac da mozes da sviras gudalom po njemu :)

Vidi opruge kvacila i ulje naravno, ja mislim da si ti stelovao kvacilo i tu si pogorsao problem (a mozda je bilo samo ulje u pitanju), mora da ima malo lufta, jer kad pustis kvacilo (a mnogo zategnes sajlu) ono ce da prolizava konstantno jer pretegnuta sajla ne dozvoljava da ploce nalegnu skroz.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Neka Ekstra Titula, 402 postova
  • Lokacija: BG

lanac nije pretegnut jer ovaj motor ima kardan..jdan od retkih hondinih..ne znam da li kardan mora nesto da se podesava, ovo mi je prvi motor sa kardanom. moracu da promenim ulje i filter i vidim kakav je rezultat..nisam nikada proveravao opruge kvacila, niti brate znam gde se to nalazi.. :D bilo bi najbolje da je ulje u pitanju :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

lanac nije pretegnut jer ovaj motor ima kardan..jdan od retkih hondinih..ne znam da li kardan mora nesto da se podesava, ovo mi je prvi motor sa kardanom. moracu da promenim ulje i filter i vidim kakav je rezultat..nisam nikada proveravao opruge kvacila, niti brate znam gde se to nalazi.. :D bilo bi najbolje da je ulje u pitanju :D

 

Bajone, probaj prvo sa zamenom ulja kao što su i drugi rekli, jer to svejedno treba da uradiš ako si tek uzeo polovan motor, bez obzira šta prethodni vlasnik kaže. To može donekle da pomogne, ako je ulje u bilo kom smislu neodgovarajuće pa da zbog njega lamele ne odvajaju kako treba. Međutim, ja lično sumnjam da će ulje nešto značajno da promeni.

 

Nakon zamene ulja, ako nema poboljšanja kreni sledećim redom:

 

Otpusti potpuno sajlu kvačila tako da lepo rukom možeš da pomeraš potisnu polugicu na dekli, a zatim zateži sajlu na bužiru sa strane dekle dok poptuno ne zategneš polugicu (da kad je potisneš rukom, ona nema više prazan hod) pa onda još samo za malo dotegni preko toga.

Zatim na bužiru do ručice kvačila namesti kako ti odgovara hod. Ako nisi siguran u ovo štelovanje sajle kvačila, javi mi se slobodno od ponedeljka ako si u BG i navrni jedno popodne do mene na Miljakovac da pogledamo to za 10 minuta - ništa te ne košta a mož' da reši problem, a i taman da ja pogledam malo detaljnije NTV Hondu :D

 

Ako ovo prvo ne reši problem, onda mora da se otvori da se vidi šta je i gde koči. Ovako izgleda kvačilo na Hondi NTV:

 

honda-ntv650-revere-1991-spain-clutch_bigecs9j41e__0700_80d1.gif

 

Treba pogledati kako izgleda korpa (deo 2 na slici iznad). Ako su se lamele previše usekle u zidove korpe, onda je jasno zbog čega teško odvaja i tu na žalost ne znam šta bi pametno moglo da se uradi (malo da se proba uravnati i to je to). Opruge (11 na slici) s ovim problemom nemaju veze - da su opruge izgubile čvrstinu kvačilo bi ti proklizavalo pod opterećenjem. Ako je korpa ispravna onda treba videti da li su lamele pravilno složene (tačno mora prema redu koji je fabrički propisan da se poslažu frikcione i metalne lamele, a imao sam prilike da vidim svašta) zatim da li su sve podloške na svojim mestima, i što je daleko važnije, da li su podloške fabričke ili neka improvizacija.. Za ovo bih ti već preporučio da neki iskusniji majstor malo baci pogled ako nisi sam siguran šta radiš...

 

Javi ako nešto od ovoga probaš :zdravo: ...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Ovaj agregat bi trebalo da je potpuno isti kao i na Hondi Transalp (nerecunajuci kardan), sto znaci da je otporan na bombu!

Ne znam koliko je presao taj Rèverè, ali sam ih vidjao sa opasnom kilometrazom i bez ikakvih problema.

Znaci prvo ulje, jer je to osnovna stvar, a ako problem ne nestane trebalo bi, kako je vec receno da se rasturi kvacilo. Da se lepo sve pregleda, posebno da se obrati paznja da se nisu izvitoperile ploce (br 15. na crtezu).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Kao sto su rekli ljudi, sajla kvacila. Meni je bio jako tvrd menjac a ubacivanje u neutral je bilo maltene nemoguce. Podesio sajlu kvacila, ubacuje u neutral kao u puter sada. Kada sam promenio ulje u menjacu stavio sam izgleda gusce malo nego sto je bilo pa treba minut dva voznje da menjac radi onako glatko tj. da se ulje malo zagreje mada radi i tih prvih minut dva sasvim zadovoljavajuce.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

Kolega je na Hondi Shadow 600 imao potpuno isti problem. Mislim da ta dva agregata dijele odredjene zajednicke dijelove, pa zato spominjem.

 

Kod njega je bio problem sto se iskrivila osovina koja izlazi na polugu mjenjaca. Zamijenjeno-rijeseno.

 

Ne kazem da je to slucaj ovdje, ali mozda bi i to trebalo provjeriti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Neka Ekstra Titula, 402 postova
  • Lokacija: BG

ipak je u pitanju menjac jer sam kvacilo podesio ali problem je i dalje tu. radi kvacilo dobro, zategnuto je. bokilic mi je rekao da probam da podesim samu polugicu menjaca, pa cu to da vidim..mozda i ta osovina sto kazes..ja isto kapiram da je nesto glupo u pitanju..ili barem hocu da verujem u to :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ludi kompjuteraš, 729 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda CBR250R 2011

Nekako ipak i dalje mislim da je do kvacila jer se problem desava samo kada radi motor. Isti simptomi bili i kod mene. Podesavao sam sajlu tako sto sam prvo odvozao 10tak km da se sve lepo zagreje i da ulje ima dobar viskozitet i onda stao na parking i otezao zatezao dok nisam dobio da se motor ne gasi u brzini i jos bitnije da je lako ubaciti u neutral. Trebalo mi je skoro pola sata jer je jako osetljivo npr osmina kruga je dovoljna da ne mogu ubaciti u neutral ili jako tesko iz petog puta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Neka Ekstra Titula, 402 postova
  • Lokacija: BG

podigao sam motor na centralni. motor u leru, tocak mogu da zavrtim opusteno. to je okej. kada ga ubacim u prvu (motor ugasen), tocak ne mogu da zavrtim. to je isto okej. ali kada je motor u prvoj (ugasen motor) i pritisnem kvacilo, ne mogu da zavrtim tocak. isti je otpor kada pritisnem i kada ne pristisnem kvacilo. nebitno koliko zategnem kvacilo ili otegnem, efekat je isti. :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

znachi kvachilo ne odvaja.

sajla, shipkica ili opruge. sve shto mi pada na pamet.

sajlu znash podesiti, shipkica se podeshava tako shto skinesh onaj mali poklopac i imash jedan shraf koji zategnesh dok ne dodjesh do otpora i onda vratish za 1/4 do 1/2 kruga nazad.

a opruge su vech neshto shto nisam nikad radio :D i nadam se nechu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Pa, teško da možeš da okrećeš točak rukom kad je motor ugašen, a ti stisnuo kvačilo. Drži ga ulje. Probaj ti kad je motor ugašen, da ga ubaciš u brzinu, stisneš kvačilo pa da ga poguraš - napred - nazad, Ako odvaja, kvačilo je OK.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Neka Ekstra Titula, 402 postova
  • Lokacija: BG

da, ali tocak je zakovan..jedino kada se pomera je u stvari masina koja se pomera, ne pomera se tocak sam. to ne moze ulje da drzi..ali probacu i to

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja