Jump to content

Moto Zajednica

Jednodnevno motorisanje na Lefkadi

Recommended Posts

  • Политички некоректан, 858 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda CB 1100 SF X - Eleven

Ovog leta posećujem Lefkadu drugi put, posle 7-8 godina. Ponovo kolima, porodično.

 

Ovo grčko ostrvo nalazi se u Jonskom moru, između Krfa na severu i svega nekoliko Kilometara od Kefalonije na jugu. Blizu aerodroma u Prevezi, od koga se na Lefkadu stiže tunelom koji ide ispod mora (i plaća se 3 EUR). Pozicionirana između dve velike Luke– Igumenice na severu, i Patre na početku Korinta, sa sopstvenim lukama u Vasilikiju na jugu ostrva, Lefkasu na severu i maloj, više turističkoj luci u Nidriju, na istoku ostrva, Lekada je blizu Italije i odlično povezana sa svim morskim destinacijama.

 

Ostrvo je inače često, baš iz ovih razloga, baza za „jahtaše“ – pre svega Lefkas, glavni grad i Nidri, jer odavde je sve blizu, i sredozemlje i Jadran, ali i Egejsko more preko Korinta. Pored već nabrojanih, blizu je i Zakintos, kao i brojna manja ostrva. Nidri na istoku je blizu je kopna i pruža idelanu zaštitu od svih nepogoda, jer ostrvo u tom delu pravi izuzetno prirodno zaštićen zaliv.

 

Suprotno savršenoj zavetrini na istoku, jaki vetrovi na južnoj strani ostrva su meka za surfere – u Vaslikiju je nebo puno padobrana koji vuku surfere, jedrilica i sličnog.

 

Lekas je centar ostrva, veliki grad. Nidri je na istoku i severno od njega postoji par manjih mesta. Jug ima nekoliko manjih zaliva, a zapad – strana ka Italiji je slabo naseljena. Tu je čuvena plaža i jedno malo mesto, ali o tome kasnije. Divna, živopisna mesta u planinskom – centralnom delu ostrva.

 

Na kraju ali ne najmanje važno: Lefkada je poluostrvo. Reč je o ostrvu koje je od kopna udljeno nekoliko metara, pa je tu stavljen mali, pontonski most. Suština je da se „egzotika“ ostrva dobija po „kopnenoj“ ceni – bez karte za „skelu“. Kako su grci počeli poslednjih godina da „divljaju“ sa cenama za trajekte, ovo postaje relevantan faktor pri izboru odredišta.

 

Lično,mnogo više volim Egej, naročito ostrva i Peloponez . Više mi odgovaraju i more,i predeli i ljudi, arhitektra..... Jonska obala je pod blagim uticajem Italije, dok je istok drugačiji, živopisniji.

 

Međutim, svetlo plava boju mora koju možete videti na Jonskoj obali prosto fascinira, i nadomešta često kraću sezonu, hladnu vodu i jake vetrove......

 

1_Porto_Katskiki_svetlo_plavo_more_20130712_142.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Политички некоректан, 858 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda CB 1100 SF X - Eleven

Lefkada mi je ostala u lepom sećanju. Kada sam prvi put bio, 2006, bila je potpuno neistražena za naše turiste. Toplo sam je preporučivao kao neotkriveni biser – sa fantastičnom prirodom i nedovoljno razvijenim turizmom kao posebnom prednošću.

 

Situacija se u međuvremenu nešto izmenila. Turizam se nije Bog zna koliko razvio, ali srpski tursti su najbrojniji u Nidriju. To za posledicu ima „šmek“ Pefkohorija i Parlie: Napisi „говоримо српски“, sa brojnim pogodnostima i popustima za Srbe kao logičan sled stvari imaju za posledicu kafe „Old Saloon“, gde se pušta samo naša „domaća“ muzika: kreće prilično benigno, sa Željkom Samardžićem preko dana. Uveće ih zatvore – zbog glasne muzike to je jedini zatvoreni kafe u Nidriju, i atmosfera se „kotrlja“: Od Cece, preko Hard Core šabanije do (pazi sad!) Beogradskog Sindikata! Što je najcrnje, gosti to primaju kao što bi trebao da ide “ throttle control“ u krivini po Keith Codeu - sasvim glatko... (Trudim se da radim malo na sebi tokom odmora pa mi se ovo javilo kao usporedba, svakako ne najsrećnija!) Ko zna šta bih još čuo da sam imao više volje da se bavim „istraživačkim“novinarstvom, ali smatram da sam se dovoljno žrtvovao da prensem makar grubu sliku repatoara – play liste.

 

Da se razumemo: Nemam ništa protiv, ali „Not my cup of tea“, što bi rekli Englezi..... Kada si u Rimu, radi ono što rade rimljani, to je moja mantra. U stranoj zemlji želim da osetim stranu zemlju, umesto da nadomeštam ono što mi je na raspolaganju kod kuće. To znači, po prelasku granice – lokalne radio stanice, sa sve reklamama koje ne razumem (a pažljivo ih slušam), lokalna hrana i pića, i sve što uz to ide. Zato se valjda i putuje, naročito u inostranstvo....?

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Политички некоректан, 858 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda CB 1100 SF X - Eleven

Pošto familija ostaje u hotelu sa pristojnim bazenom, dopuštam sebi jednodnevni izlet, ne zbog sebe, nego zbog porodice: Treba pronaći najbolju plažu, a ko će kolima da kruži sa malim detetom?!? Zato se dobrovoljno prijavljumem i preuzimam breme na sebe.

 

Ima dosta firmi u gradu koje se bave rentom motora. To su uglavnom skuteri, ali ima dosta Yamaha XT i poneka Aprilia - slična Yamahi samo malo našminkanija. Uzimam jednog, jedinog slobodnog od dva u gradu - V Stroma 650..

 

Grčki iznajmljivači su uglavnom prevaranti: Pokušali su da mi uzmu 200 EUR depozit umesto osiguranja, i 15 EUR dnevno osiguranje. Kod "Santasa", koji renta samo motore, dobio sam Suzanu za 25 EUR za 1 dan, a dao mi je i papire za osiguranje, "ukoliko se nešto desi".Znači - "all included", sa osiguranjem - od dokumenta je tražio samo vozačku na uvid, dok je česta pojava uzimanja pasoša u "rem"!

 

Moji poznanici su pre par godina za malo ogreban skuter od 125 kubika, koj se raspada, bili prinuđeni da plate 450 EUR štetu, jer su bili ucenjeni činjenicom da je vlasnik tog krša držao njihove pasoše...... E da, pad se desio nekoliko sati pred polazak, a oni udarili u privatna kola lokalnog policajca, i to "naduvani"...... Pre podne! Grk bi ih globio i da nisu bili toliki idioti., jer su "duvali" u alkometar i bili zvanično OK.....

  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Политички некоректан, 858 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda CB 1100 SF X - Eleven

Stižu i slike, neću sve stići večeras zbog uploada, a pišem iz klasične grčke kafanice - na zidu posteri koji najvaljuju gostovanje njihovih zvezda, na stolu Retsina, mada muzika nije autentična - Barry White.... Ali paše!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Политички некоректан, 858 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda CB 1100 SF X - Eleven

Suzana uzeta: nije mnogo stara, ali prešla 66.000 Km, lanac dosta labav, gume nove, ali neke NO NAME - jako loše, menjač malo razdrndan.... Inače, mašina OK, lepo koči, odlično vuče, za grčku rentu iznad svih očekivanja.....

 

Međutim, nikako da sednem za volan od kolege.....

 

2_Kolega_na_motoru_20130711_221417.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 76 postova

Idem na Krf uskoro, imam nepunih 18 i A1 dozvolu, nemam medjunarodnu. Da li ima sanse po tvom misljenju da iznajmim bar neku 125icu? Inace hvala na informacijama i daj neku sliku0takoje.gif.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Политички некоректан, 858 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda CB 1100 SF X - Eleven

Zaboravih reći, da je između Nidrija i kopna ostvo pokojnog Aritotela Onazisa - raj na zemlji poput Briona!

 

Još u vlasništvu njegovih potomaka, sa i dalje 30 ljudi zaposlenih na održavanju, ima heliodrom, luku i sve što može da se zamisli......

 

Rano ranim i već oko 11 polazim na jug i skrećem odmah levo ka malom prstu - poluostvru koje u stvari formira zaliv.Retke vile, bez plaža na strani ka luci. Dva kampa u zalivu, imaju divnu plažu, savršen mir i odličnu zavetrinu.......

 

 

5_Pogled_na_severu_stranu_sa_lukom_za_jahta_e_2.jpg

3_Vrh_poluostva_iznad_Nidrija_20130712_105021.jpg4_Kamp_u_zalivu_na_ju_noj_strani_poluostva_izna.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Политички некоректан, 858 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda CB 1100 SF X - Eleven

Idem na Krf uskoro, imam nepunih 18 i A1 dozvolu, nemam medjunarodnu. Da li ima sanse po tvom misljenju da iznajmim bar neku 125icu? Inace hvala na informacijama i daj neku sliku0takoje.gif.

 

Na "majke mi" imam dozvolu idu skuteri,mislim da nećeš imati problema. Možda ti daju i nešto jače....

 

Inače na Krfu preporučujem samo sever u odnosu na grad Krf, lepo je i ima šta da se vidi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Политички некоректан, 858 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda CB 1100 SF X - Eleven

I krećem za Poros, najistočnije mesto na južnoj strani. Tipično selo u brdima, sa obaveznom crkvom, grčkom i crkvenom zastavom.....

 

8_Sti_em_u_Poros_20130712_111008.jpg9_Poros_crkva_20130712_113625.jpg10_Poros_Di_gra_20130712_113652.jpg11_Spu_tamo_se_iz_sela_ka_pla_i_20130712_113617.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Политички некоректан, 858 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda CB 1100 SF X - Eleven

Sledeći grad, sledeći zaliv - središnji na južnoj strani ostrva: Sivota - malo mirno mestašce.... Divota!

 

15_Sivota_20130712_122458.jpg16_Sivota_20130712_122506.jpg17_Sivota_20130712_122520.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Политички некоректан, 858 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda CB 1100 SF X - Eleven

21_Vasiliki_20130712_115624.jpg

 

Najistočnije mesto na jugu ostrva je Vasiliki - luka. Redovna linija do Fiskarda na Kefaloniji, svega par Kilometara, linije do obližnje Itajke i Meganizija. Brodovi često ne idu zbog jakog vetra. Morski saobraćaj je izuzetno gust između ova dva ostrva, kao auto put!

 

Tip: Ako idete na Kefaloniju - Lefkadom do Vasilikija, pa skela. Mnogo lepši i kraći put, neuporedivo jevtiniji takođe.

 

A sa Kefalonije po istom principu na Zakintos......

 

19_Vasiliki_brod_20130712_120026.jpg20_Vasiliki_brod_220130712_120040.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Политички некоректан, 858 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda CB 1100 SF X - Eleven

Inače najlepši deo puta sa dobrim asfaltom (što je u Grčkoj izuzetak, ne pravilo), dugim krivinama i prelepim pejzažom je obod južne strane od Porosa do Vasilikija. Sva skretanja do mora podrazumevaju mnogo lošije saobraćajnice.

 

Na legendarni Porto Katsiki ide se na sever, iako je on samo nekoliko Kilometara zapadno vazdušnom linijom od Vasilikija. Sa severa se vraća na jug - drugog puta nema......

 

Na tom putu zastajem u jednom malom mestu u brdima, na kafu u "Kafenejo", sa lokalcima....

 

22_Kafenejo_20130712_131047.jpg23_20130712_130949.jpg24_20130712_131014.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 263 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Nekad: BMW R50/5, Suzuki GSX 750 Inazuma; Yamaha xt 660 r; TDM 850; BMW R 1100 RT; sada: nemam.

Lepo opisano.

Cura i ja za 3-4 dana dolazimo ma Lefkadu motorom.

Gde bi po tebi bilo najbolje i najjeftinije da potrazimo smestaj, a da pri tom izbegnemo "shabaneriju"?

Takodje, ako bi mogao, da napises cenu trajekta do Kefalonije za 2 osobe + motor.

Pozdrav i lep provod.

 

P.S. Koje su cene 2krevetnih studia?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 263 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Nekad: BMW R50/5, Suzuki GSX 750 Inazuma; Yamaha xt 660 r; TDM 850; BMW R 1100 RT; sada: nemam.

Lepo opisano.

Cura i ja za 3-4 dana dolazimo ma Lefkadu motorom.

Gde bi po tebi bilo najbolje i najjeftinije da potrazimo smestaj, a da pri tom izbegnemo "shabaneriju"?

Takodje, ako bi mogao, da napises cenu trajekta do Kefalonije za 2 osobe + motor.

Pozdrav i lep provod.

 

P.S. Koje su cene 2krevetnih studia?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Политички некоректан, 858 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda CB 1100 SF X - Eleven

Lepo opisano.

Cura i ja za 3-4 dana dolazimo ma Lefkadu motorom.

Gde bi po tebi bilo najbolje i najjeftinije da potrazimo smestaj, a da pri tom izbegnemo "shabaneriju"?

Takodje, ako bi mogao, da napises cenu trajekta do Kefalonije za 2 osobe + motor.

Pozdrav i lep provod.

 

P.S. Koje su cene 2krevetnih studia?

 

Preporučujem Agios Nikitas, kupanje na Kalimitsi plaži, Poros Beach i Sivota su penzionerski malo, možda bi vam bilo previše mirno.

 

Kako je sad špic sezone, mislim da nema ništa ispod 60 EUR, poledajte na Booking.com.

 

Nidri je najjevtiniji. Odličan smeštaj - veliki dvosoban apartman, nov, sa dva bazena, plaćam ispod 40. Pri tom je poluprazan. Mislim da ima mesta, ako si zainteresovan, na PP.

 

Inače, ja bih Nidri zaobišao, ali sad već nema vremena ni za biranje ni za povoljne aranžmane.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Политички некоректан, 858 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda CB 1100 SF X - Eleven

Lepo opisano.

Cura i ja za 3-4 dana dolazimo ma Lefkadu motorom.

Gde bi po tebi bilo najbolje i najjeftinije da potrazimo smestaj, a da pri tom izbegnemo "shabaneriju"?

Takodje, ako bi mogao, da napises cenu trajekta do Kefalonije za 2 osobe + motor.

Pozdrav i lep provod.

 

P.S. Koje su cene 2krevetnih studia?

 

Idem sutra ilii prekosutra za Vasiliki, javljam cenu za skelu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Политички некоректан, 858 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda CB 1100 SF X - Eleven

U Agios Petrosu, dok sedim u onoj Kafeneji - od izvora dva putića, svi staju i pitaju kuda za Porto Katsiki. Znaka, naravno –nigde!

 

Lokalci već uvežbani, pokazuju desnom rukom (na levo skretanje). Kada sam petim kolima ja umesto njih rekao „keep left“, meštanima je bilo smešno što sam skapirao njihovu „muku“, pa mlađi reče „bravo“! Pozdravljam se sa njima i nastavljam i ja ka plaži.

 

25_Putokaz_20130712_133835.jpg

 

Prolazim kroz Athani. Kafić sa jedne, terasa sa druge strane ulice – tipično.

26_Athani_20130712_134818.jpg

 

28_20130712_135047.jpg

U centru mesta skrećem desno, ulica je jednosmerna.

 

Ovo je najlepša plaža koju sam video, uključujući TV i ostale medije. Nije kao na slikama – lepša je!

 

Gledao sam skoro na Travel Chanelu TOP 10 plaža u svetu, ičini mi se da ova može da se nosi sa njima – da su je oni snimili bila bi još lepša.

 

29_20130712_140126.jpg

 

Mala digresija: Na parkingu je ponos švedske avio industrije – vidi se da je „BORN FROM JETS“!

 

29_a_20130712_142357.jpg

Porto Katsiki:

 

30_PK_20130712_140145.jpg31_PK_20130712_142645.jpg32_PK_20130712_142657.jpg33_PK_20130712_142704.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Политички некоректан, 858 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda CB 1100 SF X - Eleven

Vidim tamo imas malo vise srece sa lijepim vremenom. :D

:takoje:

Pozdrav Mile! Vreme je super, valjda je sve uključeno u cenu, pa red je i nama da se malo posreći..... :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja