Jump to content

Moto Zajednica

NAPRED MANJE,POZADI VECE

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Citajuci temu o CBR 900 RR pade mi na pamet ova tema. Tim pre sto sam i sam mucio muku oko pronalazenja prednje gume 16-ce ,zadnja je bila takodje 16-ca (za popizdeti  YAMAHA FJ 1200).

Pitanje je sledece:  Zasto je fabrika stavljala manje prednje tockove? Kasnije se prelazilo na uniformisanost,tj na 17-ce, verovatno zbog smanjenja troskova i zbog boljeg izbora guma.  Mislim da moto inzenjeri nisu tek tako projektovali manju prednju felnu i da to ima svojih prednosti. KOJE SU TO PREDNOSTI??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: Pocatello USA

Manji prednji tocak je stavljen samo na motrcikle koji su iskljucivo za ulicu. Ostali, terenski motorcikli imaju prenji tocak veci od zadnjeg, radi lakseg prelazenja prepreka. Ko je pre mene odgovorio na ovo pitanje dao je dobar odgovor za manji prednji tocak. Zero effect.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

točak od 16.5 cola je kompromis između upravljivosti i stabilnosti. to je neko moje mišljenje. manji točak je nervozniji i dozvoljava brze promene pravca, dok je veći točak stabilniji. a za najbolje ponašanje motocikla potrebno je pronaći neku sredinu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK. Sirius - Srbija, 806 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: KTM Supermoto T 990 '11, Piaggio Beverly Tourer 250ie '08

točak od 16.5 cola je kompromis između upravljivosti i stabilnosti. to je neko moje mišljenje. manji točak je nervozniji i dozvoljava brze promene pravca, dok je veći točak stabilniji. a za najbolje ponašanje motocikla potrebno je pronaći neku sredinu.

 

U potpunosti delim misljenje s tobom..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Sve zavisi o nameni motocikala......

\

Na cross/enduro se i stavlja tocak 21 kao prvo radi lakseg prelazenja prepreka i neravnina, a kao drugo zbog ziro efekta koji je u tom slucaju izrazito pozeljan....

 

Motokros motor zadrzava pravac kretanja i kad izgubi dodir sa podlogom ili klizi....

 

Za ulicu je neki optimum izmedju 17-18.....

 

Na stabilnost i upravljivost osim toga uticu jos faktora, tezina, predtrag.......

Mislim da je vec bilo tekstova na tu temu...

 

Pozz

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

Mislio sam na R motore, za enduro, kros i ostale vaze neka druga pravila. Obim tocka ima najmanji uticaj na vozljivost, tu su tezeni, osovinski razmak, tezina, ugao viljuske, predtrag...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

Reli Pariz-Dakar?

mislim da kod njih preovladjuju 21 - 18.

a i ne uzimajte dimenzije bas zdravo za gotovo. kad uzmemo u obzir precnik felne, pa sirinu, pa sve moguce profile guma, bude tu dosta varijacija u obimu/precniku sa istom felnom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 186 postova
  • Lokacija: NBG

Prednji manji točak,jače prima krivine-već navedeno,a konstrukcija 900RR-a je u ,,zdepastom,, fazonu,time su želeli da ga naprave više za ulične trke i ulična probijanja,nego za stazu,što prednja 16-ica radi dobar posao. Isti slučaj je i sa Hornetom 600 1998.god-ima čudne dimenzije prednjeg točka,AKO SE NEVARAM? Mislim da je u pitanju prednji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja