Jump to content

Moto Zajednica

New Honda Africa Twin

Recommended Posts

  • Drug član, 1480 postova
  • Lokacija: Bratunac, Earth
  • Motocikl: R1200C, GS, DRZSM
  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Čizme sa debljim djonom :)

 

Ma dobre su čizme, bre! :) Čak ću morati da pomeram polugu menjača, ne stane mi čizma :D 

Već su mali fuzasteri.... kratki. OK, za tamo-vamo će svakako biti i više nego dobri, ali za leto bih voleo da imam neke redovne.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Elem, tablica montirana, a kraljica napokon spava u svojoj garaži...

 

Evo i prvih utisaka. Ukratko - FANTASTIČNO!!!! Ja naravno ni nemam sa čime bi je poredio sem sa starom Afrikom. Zadnjih dosta godina sam samo Afrike i vozio... Pre svega mi nije jasno kako su uspeli da sakriju težinu motora?? I GDE? neverovatno je koliko se nova AT čini lakšom u odnosu na staru! Ono što mi je BAŠ mnogo lakše je pomeriti motor u nazad. Sa starom mi je neretko gotovo trebala pomoć da je pomerim unazad, a sa ovom novom imam utisak kao da je 50 kg lakša! Gura se unazad kao bicikl. Između nogu se čini uža. Položaj kormana je taman, no u stojećem položaju ne bi bilo zgoreg da je malko višlji. Taman podizači da se stave i rešeno... Sedište super udobno, za suvozačko ne znam, znaćemo kada malo otopli i kada gđa bude voljna da se vozi ...

 

Hladno je ovde u božiju mater, nove su gume a i padao je mrak tako da se nisam previše ni vozio. Od dilera pravac na pumpu, malo skitanja okolo i to je to. Skromnih 38km :) ali je svakako više nego ništa i dovoljno da se steknu neki prvi utisci. Itekako se oseća višak konja. Agregat je odličan. Tek treba da skontam razliku u tri moda "traction control"-a i njihov uticaj u vožnji. Kočnice su jako dobre, nisam nešto divljački kočio, tako da ABS nisam aktivirao ni jednom. Iskreno, nisam se ni setio, a nije bilo ni potrebe. Da nešto ostavimo i za drugi dan ;) Od te male kilometraže, oko 40% je bilo po gradu. Mnooogo upravljiviji motor u svakom pogledu u odnosu na staru AT, pogotovo za grad. Menjač je za dobru nijansu tačniji i mekši, iako ni kod stare AT nije za podcenjivanje. Kvačilo, iako nije hidraulično, ide jako lako, tačno da ne veruješ da je na sajlu. Gas, OK. U nedostatku offroada nekoliko puta sam se popeo i sišao sa bankine. Nema zvukova kao da nosim ceo sanduk sa alatom na motoru, motor extra dobro upija sve moguće neravnine. Ima tu jedna deonica gde prave put (zatvorena je inače) i tu ima "izgrebanog" i podignutog asfalta. Extra zadovoljan kako se ponaša motor po tome. OK, stara AT je sada već 13 godina i tadašnja prednja viljušla i zadnji amortizer ne mogu da se mere sa ovim sadašnjim. Podešavanja su još uvek fabrička, nisam ništa dirao, niti mislim da mi i treba bolje od ovoga :D

 

Ceo motor je jako lepo utegnut, kvalitet izrade i završne obrade detalja je zaista iznad očekivanja. Tačno da ti (skoro) bude žao da je uteraš u blato i glib :D Konačno imam ćopavu koja radi onako kako je to proizvođač zamislio, bez onog "KLAAAANGGG" kada je digneš čizmom :)

 

E sad, ono što mi se ne dopada: Kao što već rekoh, maleni su fuzasteri. OK, nije neupotrebljivo, ali mi nije jasno što nisu odmah stavili neke čestite nogare? Pa ne bi to ne znam ni ja kako podiglo cenu motora... Položaj tastera sirene i migavaca je zamenjen. Migavci su skroz dole, a sirena je iznad. Jedno 4-5 puta sam svirnuo, umesto da ugasim migavac.... grrr. Ne znam što su ovo uradili, ali navići ću se. Postoji merač temperature vazduha, ali LAŽE KO PAS! Rekao je da je 9C, a u autu mi je pola sata pre toga isti pokazao 3C...... Ne znam gde se nalazi senzor, garant na nekom glupom mestu pa kupi toplotu od agregata. Čuo sam neke pritužbe po FB na tačnost brzinomera, ali nisam još montirao GPS. Proverićemo, mada sigurno laže jedno 5-10% ;)

 

Eto, toliko za prvi put. Sve u svemu, PRE-ZA-DO-VO-LJAN! :)

 

Ima i nešto malo slika, staviću ih samo da ih poskidam sa telefona :)

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Podgorica

U Motoreviji sam procitao da se sa fuzastera moze skinuti gumeni dio, tako da ostane nazubljeni metalni dio. Mozda ne morate nista da kupujete :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

U Motoreviji sam procitao da se sa fuzastera moze skinuti gumeni dio, tako da ostane nazubljeni metalni dio. Mozda ne morate nista da kupujete :)

 

Da kupujemo? Prebaci u jedninu ili nemoj da se persiramo :D

 

Nisam još detaljno zagledao, ali je to sigurno "na šraf", isto kao i na staroj africi. U svakom slučaju, hvala na ideji. Nije reč o tome da se kliže, već da su fuzasteri i kratki i uski.... Moraću ih premeriti i uporediti sa starom, na kojoj imam originalne. Ili izmišljam ili mi se čini da su na novoj AT za koji milimetar kraći.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Cestitam Jageru, motor je prelep, a i broj na tablici je morao biti odabran. ;)

 

Aaaa, hvala, hvala :) Lepa je, zaista. Stvarno ću progutati veliku knedlu pre nego je prvi put ublatim, ali jedva čekam :D

 

A tablica se može ovde tražiti da bude kakva želiš. Nema doplate nikakve, čak te i pitaju prilikom registracije koji reg broj hoćeš. Ono "HM" mora da sadrži pošto je to skraćenica od "Hameln", grada u kome živim. "J" je "Jager", a 969 skraćeno od 1969 - godina mog rođenja. J 69 je već bilo zauzeto, ali je dobro i ovako ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

 

 

Razmisli i proveri dobro rivjuove za ovo, ima ih kolega na Africi, probali, vozili i nikako nam se nisu dopali, a cena je van pameti ...  :takoje:

 

 

Probao i ja. Cena nije toliko bitna, bitan je osecaj. Kao da stojis na camcu kojem talasi naglo dizu i spistaju krmu, a istovremeno ga bacaju levo-desno. 

 

UzNi fiksne!  ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5494 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Sto se tice nepreciznog termometra, mislim da ne moras da brines. Kod mene na Teneri je senzor kod usisa i meri "air intake temperature"...kada stojis, ili tek nakon sto krenes nema veze sa zivotom, pokazuje vise zbog blizine agregata, ali cim si u voznji meri skroz OK. Kada prolazim pored onih javnih termometara (najcesce na pumpama), razlika je u pola stepena gore/dole.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Ja pojma nemam gde je senzor na Africi, ali pretpostavljam da su ga negde debelo "ušuškali"... Bilo bi najbolje da se nalazi negde na otvorenom, ali zaštićen od strujanja vazduha u vožnji, a opet dovoljno daleko od agregata... Mnogo hoću izgleda :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

jageru, samo pisi utiske sto vise, uzivam u citanju, meni su trenutno tvoji postovi najzanimljivije stivo na forumu. Majku mu pocela je i mene da golica nova africa :) Ajd ako se Rusic popismani imaj me u vidu ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

jageru, samo pisi utiske sto vise, uzivam u citanju, meni su trenutno tvoji postovi najzanimljivije stivo na forumu. Majku mu pocela je i mene da golica nova africa :) Ajd ako se Rusic popismani imaj me u vidu ;)

 

Hehe :) da se nekome i dopadaju ove moje baljezgarije! :D

 

Provozao sam se i danas i .... POKISAO! Grrr... ne nešto ozbiljno ali eto veselja... Taman da userem onako perverzno čist motor. No, neko je još davno rekao: "Čist motor je produkt bolesnog mozga" :D Sa tom konstatacijom se ja naravno slažem, tako da se nisam nešto preterano potresao.. Bolje joj je da se od starta navikava da će često biti musava, hehe.... Vozio sam zadnjih 7-8km do kuće po kiši ko da teram motokultivator. Nemam pojma kako se ponašaju ove gume po mokrom i ujedno i hladnom asfaltu, a crash barova još nemam... ;)

 

Probao sam danas, pre kiše i malo po otvorenom putu. Baš, baš sam zadovoljan. Prosto neverovatno kako su dizajnirali ovaj mali vizir! Manje sam udara vetra imao sa njim nego sa fabričkim vizirom na staroj AT + touratech krilce! Alal vera... Nisam preterano jurio, 120-130.

Kolena se lepo daju ušukati iza rezervoara, a visok sam 187 cm, tako da ono, "ima me" pa opet ima dovoljno mesta. 

 

Doktore, u pravu si za termometar. Na otvorenom je počeo da daje neke vrlo izvesne podatke. Reče da je +5C i otprilike je toliko i bilo. Definitivno je senzor na nekom glupom mestu, kada se pojavi servisno uputsvo onda ćemo početi da čačkamo kako da se izmesti negde drugde. Nije da je preterano bitno da mi tačno pokazuje temperaturu ali NERVIRA kada je ispisano na displeju, a ono znaš da laže :) Da ni nema te opcije, valjda bi mi lakše bilo. Ali avaj, tu je i bode oči...

 

Trudim se da je ne ganjam preko 5.000 obrtaja prvih 1000km i (u glavnom) mi uspeva :) Kada  skrenuo iz moje ulice, u prvoj sam naglo dodao gas, da vidimo hoće li se ritnuti i podići na točak. Eeeeeee, pa sa glupim traction controlom podešenim na default "3", malo je zakašljala i pokazala mi srednji prst :D Moraću probati bez... verujem da hoće na točak, samo tako.

 

Malo sam gledao i kako će moći, a i gde će moći da se instalira GPS. Imam Garmin Zumo 660 sa onim Touratech nosačem. OOooodlično će da čučne iznad sata, taman će lepo biti ušuškan iza vizira. Zauzeće poprilično mesta, ali svakako ne gledam nikada kroz vizir. Ona šipkica iznad satova je apsolutno idealna za ovu namenu - jaka i stabilna, otprilike kao i nosač za trip master na RD07. Jedino ne znam na koji moj ću da instaliram trip master kada mi stigne, ali rano je sada o tome razmišljati... :) Moraću još jedino da vidim kako da provučem kabel od nosača GPS-a do akumulatora.... A u garaži hladnoooo i ne mili mi se da čačkam napolju po ovoj zimi ... Grrr. Mada, GPS bi mnogo značio. Jednostavno, navikao sam da ga imam.

 

Elem, izduv... Zippacope, veruj mi da imam 1000 prečih stvari da na motoru dodam, nego da menjam izduv. Ama baš ništa mu ne fali, čak se i vrlo kulturno čuje budući da je fabrički. To što veliš da je ružan je čisto stvar tvog neukusa :D OK, ne kažem da ga nikada neću menjati, ali stvarno nije prioritet. 

 

Inače, dugo mi je i trajala Afrika tako lepa i nova :) Uspeo sam da je ogrebem. Ništa strašno, kako sam silazio, prednjim delom desne čizme (onim potkovanim) sam prošao preblizu rukohvatu za suvozača i eto sranja.... Mala je ogrebotina, a biće ih svakako ihaaaaaj, tako da šta sad. Prvu ogrebotinu sam prežalio. Još da mi prvi put padne na offu u neku kaljugu, pa da prežalim i to ... :D

 

Eno je, sirota sva umazana od kiše, opet spava u garaži... Malo-malo pa mi namigne HISS lampica :) Novotarija koja na staroj AT nije bilo, a vlasnici novijih Hondi je znaju - imobilizer, deaktivira se čipom u ključu. 

 

Lepo smo se družili i danas, sve mi se više i više dopada. Na satu sada stoji celih 84km :) U jednom momentu, na otvorenom putu mi je konačno kvrcnulo - čoveče, pa ti sediš na novoj AT, voziš je, tvoja je...!!! Niko me nije čuo (valjda), ali davno sam tako glasno vrisnuo od sreće :) Omaklo mi se... Tek sam danas zapravo skontao šta sam kupio! Mnogo ubav osećaj, zaista.... :)

  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Ma vozi i uživaj dok su leptirići u stomaku, kad kreneš polako da se hladiš a ti skidaj i menjaj, pravi si ugodjaj..

 

E to je poenta!.... ima vremena za menjanje ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Very Funny Rider, 1123 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: ホンダ Tamić Varadero XL Litra '07

Ko kaze da sreća ne može da se kupi :P Šalim se...i ne može :) 

 

Jageru očekujemo redovne izveštaje :)

 

A jel ima ta tvoja NOVA Afrika elektronsko podesavanje vesanja? 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Auuuuu, pa ti si nov motor vozio po kiši?!? I još si ga zagrebao? Pa gde će ti duša... :nanana: :nanana: :nanana:

 

Šalu na stranu... Može li malo objašnjenje čemu će služiti taj tripmaster na novoj Africi? (vidim i na UK Honda da će prvih 350 kupaca dobiti taj neki tripmaster i neku knjigu od 80 strana)? Hoću reći, znam koje je funkcije imao stari tripmaster ali sada na novoj Africi to sve postoji sada na digitalnom displeju (parcijalni put 1, parcijalni put 2, tajmer, sat, temperatura, dekrementirajući brojač za pređeni put + gomilu drugih korisnih podataka...).

 

honda-africa-twin-1000-gauges-meter-disp

 

 

Ako sam našao dobru fotku ovo bi trebalo da je taj novi tripamster ali ne razumem čemu će to da služi, s obzirom na ovaj rudimentirani displej:

 

c2.jpg?mode=max&quality=90&scale=down

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova
  • Lokacija: Zagreb, HR
  • Motocikl: KTM 950 Adv

 

 

Ako sam našao dobru fotku ovo bi trebalo da je taj novi tripamster ali ne razumem čemu će to da služi, s obzirom na ovaj rudimentirani displej:

 

c2.jpg?mode=max&quality=90&scale=down

 

To je trip kompjutor odnosno brojač kilometara za rally sa preciznošću od 10 metara. Ima velike brojke da ga lako vidiš, da ti što manje odvraća pažnju sa ceste, a u vožnji ga usklađuješ sa kilometrima na roadbook-u putem +/- komandi na volanu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Druže Lbd, sad si mi otvorio oči... Znači, kada nam drug Jager krene na Dakar Reli sa novom Afrikom, biće apsolutno opremljen da ne promaši "skretanje kod velikog kaktusa" i to sa preciznošću od 10m :D :D :D

...

...

...

 

Stvarno ne mogu da zamislim da se neko na ovo pali... ili da će za bilo šta smisleno da koristi... Evo već gledam armije profesinalnih takmičara kako praše svetskim relijima na novim trafikama i veselo koriste svoje tripmastere da ne omaše "skretanje kod velikog kaktusa"...

 

Apsolutno razumem marketing i celu fensi-šmensi "adventure/istorija/pustinja/Dakar/reli" famu, ali brate bolje da su tim prvim kupcima dali džabe nešto drugo neuporedivo korisnije (npr., crash bar, maglenke, nosač kofera... - bilo šta što ima stvarnu upotrebnu vrednost...).

 

Mada - poklonu se u zube ne gleda...

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja