Jump to content

Moto Zajednica

New Honda Africa Twin

Recommended Posts

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Vise puta sam pitao, ali niko da mi odgovori - Sta je off-road?

 

Ovo...

 

image.jpg

 

ili ovo?

 

Croatia-adventure-motorcycle-tour-32.jpg

 

Jer prema ovome...

 

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/bmw/bmw_r1200gs%2013.htm

http://powersports.honda.com/documentum/model_pages/specification_pdf_files/2016_Africa_Twin_Specs.pdf

 

GS LC ima 205Kg, a Nova Africa sa manualnim menjacem 231Kg, a sa DCT 242Kg (obe u ABS verziji, kao i GS). Zasto bi onda bile dve totalno razlicite kategorije? Da li ovih 26kg odnosno 37kg razlike pomaze van asfalta? Pri tom, GS SIGURNO ima nize teziste! Da, Africa ima nesto veci klirens inesto duzi hod opruga, ali ne toliko da bi bili "totalno razlicite kategorije". Kojem procentu amaterskih vozaca bi te razlike zaista znacile?

 

Da li bi ste sa novom (ili bilo kojom) Africom krenuli na teren sa prve slike?

 

I voleo bih da znam zasto bi za uslove za koje su predvidjeni ovi motocikli lanac bio bolji od kardana?

 

PS. Samo nemojte da postavljate opet sliku one slomljene zadnje viljuske na GS-u, plz?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

Мислиш онЕ сликЕ сломљених задњих виљушки, рамова, предњих виљушки? :):):)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Vecinom su postavljali jednu te istu :)

 

Od onih par desetina hiljada polomljenih valjda nije tesko postaviti sliku neke druge?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5486 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Jedini motor koji je (tj. bio) konkurencija novoj Africi je KTM Adventure 950/990. Da je drugacije, na npr. Xross-u bi bilo vise drugih motora, a u Super teskoj su samo 2 motora: Afrike i Adventure-i 950/990. Sve ostalo je na nivou incidenta gde su vlasnici mislili isto ovo sto i Lalajko.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Jedini motor koji je (tj. bio) konkurencija novoj Africi je KTM Adventure 950/990. Da je drugacije, na npr. Xross-u bi bilo vise drugih motora, a u Super teskoj su samo 2 motora: Afrike i Adventure-i 950/990. Sve ostalo je na nivou incidenta gde su vlasnici mislili isto ovo sto i Lalajko.

To pre ima veze sa psihologijom vozaca nego sa motorima. Obe kategorije koje si naveo su napaljenije na "off" nego vlasnici GS-a.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Very Funny Rider, 1123 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: ホンダ Tamić Varadero XL Litra '07

I nadam se da ce mi neko odgovoriti sta je off-road.

 

Evo ti odgovora. Sve sto je van asfaltiranog puta je OFF-Road.

 

OFF-Road se deli na onoliko kategorija koliko ustvari vozači imaju petlje. 

 

Dakle OFF-Road se deli na hiljade i hiljade kategorija tj. svaki vozac motocikla na svoj nacin deli iste.

 

Jel ti ok odgovor? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1175 postova
  • Lokacija: S. Venac - Beograd
  • Motocikl: Maca

Cccc...prosto je neverovatno sa koliko fanatizma zastupas brend motora koji u tom trenutku vozis...kad se samo setim tvojih postova dok si imao Afriku...

 

Jer prema ovome...

 

http://www.motorcyclespecs.co.za/model/bmw/bmw_r1200gs%2013.htm

http://powersports.honda.com/documentum/model_pages/specification_pdf_files/2016_Africa_Twin_Specs.pdf

 

GS LC ima 205Kg, a Nova Africa sa manualnim menjacem 231Kg, a sa DCT 242Kg (obe u ABS verziji, kao i GS). 

 

Da li bi ste sa novom (ili bilo kojom) Africom krenuli na teren sa prve slike?

 

Samo sto si ovde uporedio suvu tezinu kod BMWa i tezinu sa svim tecnostima i punim rezervoarom kod Honde.  ;)

Tehnički off je i slika 1 i slika 2 sa tom razlikom da na slici 1 bez vecih problema solidnom brzinom moze da prodje i neki putni motor tipa TDM, dok bih licno za neke teze terene gde i kamenje postaje krupnije uvek birao kompaktniji motor sa lancem. BMW sa sve onim cilindrima sa strane, sirokim sedistem i sl. mi se nikako ne uklapa u tu sliku.

 

A sad pitanje za tebe - da li bi isao na Kepojebinu ili Xross sa tvojim GSom npr? Tu na primer veoma lako neplanirano mozes da naletis na deonicu puta koja izgleda slicno slici 2. i da li bi u tom trenutku radije voleo da ispod sebe imas GS LC ili novu Afriku?

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Da, nisam dobro preveo u brzini, ocekivao sam da pise da je potrebno jos gorivo, no nije previse bitno. GS je i u kombinaciji sa punim rezervoarom laksi od nove Afrike.

 

Nemam osecaj da pisem fanaticno, cak na protiv. Mislim da se na ovom forumu mnogo fanaticnije pise protiv GS-a nego za. Ja sam imao Afriku, sad imam GS-a i. I dalje mislim da je Afrika odlican motor, ali da GS ima nesto vise, i sto je meni potrebnije.

 

Na kepojebinu bih isao sa GS-om, samo ako bih imao odgovarajuce gume. Tvrdim da ce GS proci sve sto prodje Afrika, sa istim vozacem. I pod uslovom da nema nekih visokih kolotecina gde bi GS mogao da se okaci :).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5486 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

 

Jedini motor koji je (tj. bio) konkurencija novoj Africi je KTM Adventure 950/990. Da je drugacije, na npr. Xross-u bi bilo vise drugih motora, a u Super teskoj su samo 2 motora: Afrike i Adventure-i 950/990. Sve ostalo je na nivou incidenta gde su vlasnici mislili isto ovo sto i Lalajko.

To pre ima veze sa psihologijom vozaca nego sa motorima. Obe kategorije koje si naveo su napaljenije na "off" nego vlasnici GS-a.

 

Tacno! I bas to je razlog zbog kojeg biraju Afriku/KTM, a ne GS.

Za pocetak, GS nema ni dimenzije tockova primerene OFF-u (kao i moj motor, takodje), pa samim time ni izbor guma; hod vesanja takodje. Nije slucajno 21/18 predvidjeno za ozbiljniji OFF. 19/17 je vise predvidjeno za losije puteve u kontekstu putovanja.

Na poslednjem putovanju off-om u septembru, od 1100-1200km, off je bio oko 800-900km. Od toga bi 90% mogao da prodje GS (ili ST svejedno), ali bas ostalih 10% cini razliku, ali bitnu...ili jesi ili nisi. Jednostavno pojedini delovi planinskih puteva su ozbiljne vododerine koje su bile teske za preci i laksim motorima (ja sam bio XT-om), o motorima tipa GS nema ni govora.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Very Funny Rider, 1123 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: ホンダ Tamić Varadero XL Litra '07

I voleo bih da znam zasto bi za uslove za koje su predvidjeni ovi motocikli lanac bio bolji od kardana?

 

Lalajko, a za koje su uslove predvidjeni ti motocikli? Konkretno GS?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5486 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

OK, mislis li da bi Africa od 240kg tu prosla?

Pa prosla je i to ne jedna...bilo nas je 17 i neki su vozili Afrike (naravno stare). Nije sve u tezini, neki motori su jednostavno dobro izbalansirani za teren. Ni KTM Adventure nije bas lak, ali ljudi koji voze off sirom sveta se bas za njega odlucuju, uprkos njegovim decijim bolestima. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • - enduro sector -, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: adventure

I nadam se da ce mi neko odgovoriti sta je off-road.

 

Evo na primer ovako nesto mada odosmo u off topic ...  

 

 

ili ovako

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

Mozda je lakse napraviti podelu:

 

1. gs 1200 = bmw X5, mercedes ml

2. africa = nissan x trail, forester,

3. xt 600 = mala vitara, kratki pajero

4. exc = suzuki samuraj, suzuki jimny, ili neko trece ekstremno vozilo spremno za najzehtevnije terene

 

kompromisi se mogu praviti izmedju 1. - 2., izmedju 2. - 3., al ne mogu izmedju 1. - 4.

 

Lalajko,

gs je pravljen i prilagodjen prvenstveno asaltu, i dobre makadamske puteve. 80% on, 20% off

Africa je pravljena da bude 50% on, 50 % off.

I ne moze se nikada te dve kategorije motora porediti jer nisu iste, i nije sve u tezini. Svaba gs-a olaksava da bi mu trosio 5 lit, a japanacu nije priorutet sa africom da bude najlaksi, vec mu je prioritet da izdrzi mnogo teze terene i ne pukne, a da bi to imao, tezina ne sme da bude prioritet.

 

Moj 950 je mozda tezi od novog gs-a, ali je tri stepenice sposobniji na terenu.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

OK, ako se kompromisi mogu praviti izmedju 1-2 onda je to ono sto sam ja rekao - nisu totalno razlicita kategorija. Uostalom, i casopisi i sajtovi napolju ih uporedjuju, ne bez osnova. Individualno je sta se kome vise svidja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1175 postova
  • Lokacija: S. Venac - Beograd
  • Motocikl: Maca

Uporedjivali su mnogo vise Multistradu(pre nego sto se pojavila off verzija) i Caponord sa GSom pa to opet ne znaci da su to motori sposobni za teren.  ;)

Kepa ti je dao odlican odgovor a tebi ako je merak, nastavi da teras po svom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

OK, ako se kompromisi mogu praviti izmedju 1-2 onda je to ono sto sam ja rekao - nisu totalno razlicita kategorija. Uostalom, i casopisi i sajtovi napolju ih uporedjuju, ne bez osnova. Individualno je sta se kome vise svidja.

Kad kazem kompromis mislim da i jedno i drugo imaju slicnu namenu, ali klasa nije ista.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1480 postova
  • Lokacija: Bratunac, Earth
  • Motocikl: R1200C, GS, DRZSM

Cemu mistifikacija tezine. Pa bar je to lako naci na netu:

 

BMW GS1200LC           2016       525lb=238.136kg

BMW GS1200LC ADV   2016       575lb=259.908kg

 

Honda CRF1000l ABS   2016      503lb=231.786kg

Honda CRF1000L DST  2016      525lb=242.280 kg

 

Tezina oba motora je izrazena u curb weight, dakle sa svim tecnostima i punim rezervoarom. 

 

Reference:

http://www.motorcycle-usa.com/88687/buyers-guide-specs/2016-bmw-r-1200-gs-adventure/

http://www.topspeed.com/motorcycles/motorcycle-reviews/bmw/2016-bmw-r-1200-gs-r-1200-gs-adventure-ar171038.html

http://www.topspeed.com/motorcycles/motorcycle-reviews/honda/2016-honda-crf1000l-africa-twin-ar170305.html

http://powersports.honda.com/documentum/model_pages/specification_pdf_files/2016_Africa_Twin_Specs.pdf

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

Kakav offroad sa motorima od 200+ kg, kakvi bakraci, to ima smisla voziti po makadamu, i eventualno odvrnuti gas na istom, ali neko "lomatanje" po offu, narocito ako ste daleko od servisa ne dolazi u obzir. To su motori "za lose puteve" pre nego za neko akanje po vukojebinama, a to sto BMW, KTM i Honda snime promotivni materijal sa profi vozacima (iz 200 pokusaja) sluzi da se narod lozi kako je to "adventure" prica.

 

Ljudi idu na xcross sa motorima koje mogu da si priuste i koje im nije zao da drndaju i sa njima padaju, nema to veze sa tim sto je Afrika stara 20god dobra ili ne. Svi bi oni najradije vozili neke skuplje (najbolje tudje ;)) motore.

 

P.S.

Meni i drugaru je trebalo oko sat vremena da zamenimo oba amortizera na GS-u i stavimo aftermarket. Sve sto je potrebno za mali servis staje u tool tube na motoru. Dok vi dodjete do svecice na Africi, ja sam uradio pola malog servisa na GSu. ;)

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 254 postova

 

Nije Trafika,al može da "prođe"

 

 

Kakav offroad sa motorima od 200+ kg, kakvi bakraci, to ima smisla voziti po makadamu, i eventualno odvrnuti gas na istom, ali neko "lomatanje" po offu, narocito ako ste daleko od servisa ne dolazi u obzir. To su motori "za lose puteve" pre nego za neko akanje po vukojebinama, a to sto BMW, KTM i Honda snime promotivni materijal sa profi vozacima (iz 200 pokusaja) sluzi da se narod lozi kako je to "adventure" prica.

 

Ljudi idu na xcross sa motorima koje mogu da si priuste i koje im nije zao da drndaju i sa njima padaju, nema to veze sa tim sto je Afrika stara 20god dobra ili ne. Svi bi oni najradije vozili neke skuplje (najbolje tudje ;)) motore.

 

P.S.

Meni i drugaru je trebalo oko sat vremena da zamenimo oba amortizera na GS-u i stavimo aftermarket. Sve sto je potrebno za mali servis staje u tool tube na motoru. Dok vi dodjete do svecice na Africi, ja sam uradio pola malog servisa na GSu. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja