Jump to content

Moto Zajednica

Razlika u voznji motocikla sa 5 i 6 brzina

Recommended Posts

  • Svaki Totalitarizam Ubija U Ime Optimizma!, 316 postova
  • Lokacija: Neoplanta
  • Motocikl: BMW R 1150 GS ADV Los

Zanima me koju razliku imamo pri voznji motora sa 5 brzina i motora sa 6 brzina.Napominjem da su konjske snage i NM isti kod oba.

Jel to ono...6 brzina podrzava vise obrtaja pri prebacivanju brzina?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7030 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

kod onih sa 6 brzina su brzine krace, pa cesce moras da saltas da bi postizao istu brzinu, mada ako je u pitanju neki jaci motor to je vrlo mala razlika

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: Novi Beograd,Blokovi
  • Motocikl: Afrika

U sustini za voznju po gradu manje vise ti je isto 5 ili 6 brzina. Sesta brzina ako je nemas zafali na otvornom putu/auto putu, tj. cepas auto putem brzina manje vise konstantna, nema porebe za ekstremnim ubrzanjima ili savladjivanjem nekih velikih uspona. Tako da ne bi vadio dusu svom voljenom motorinu na nekim putnim brzinama ubacis u sestu,malo spustis broj obrtaja, smanjis malo potrosnju i laganica putujes :moto3: .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: Novi Beograd,Blokovi
  • Motocikl: Afrika

Zaboravih da dodam, broj obrtaja pri saltanju ti ne zavisi toliko od broja brzina koliko od konstrukcije agregata, njegove kubikaze, tvog stila voznje :moto3: itd. Ako teras masinu od 125 kuba svakako ces morati da je deres u obrtaje da bi isla, a ko peglas ove bimere od po litru vucice ce oni sasvim dobro i iz nizih obrtaja. Podatak obrtni moment je bitan, ako vidis npr. da neki agregat daje maksimalnu obrtni moment na 10.000 obrtaja dok drugi daje na 7.000 to ti dosta govori kom stilu voznje su namenjeni jedan i drugi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 791 postova
  • Lokacija: Beograd, Palilula
  • Motocikl: Honda CBR1000RR 2005, Honda CBR600F4 1999, KTM 950SMR 2007

Meni je to najveci argument kod motora. 6 brzina mi je sve. Sluzi za brzine od 50km/h pa do maksimalne. Obozavam je. Pogotovo na autoputu. Zbog toga nisam uzeo TDM850. I kasnije sam saznao da mu je prednja felna 18" (glup argument, znam) :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Globalno, postoje dve ideje iliti "politike" za menjač sa 4, 5 i 6 brzina. Malim kubikažama je dovoljno 4 stepena prenosa jer nema "mesta" za sitniju podelu prenosnih odnosa. Pet brzina je postao standard i za motocikle i za kola i tu je ona ideja sa početka najvidljivija.

 

Današnji agregati imaju dovoljno snage na račun elektronike, ubrizgavanja, turbina... pa im je potrebna sitnija podela stepena prenosa da bi se bolje iskoristio mobrtni moment i snaga a tako se povećava i ekonomičnost. Motori su postali efikasniji.

 

Peti stepen prenosa je vrlo često tzv. Overdrive ili za lakše razumevanje, sve kontra od prvog stepena. Četvrti stepen i dalje vuče i ubrzava ili je tzv. direktan pernos 1:1 a peti stepen je rasterećenje agregata tako da održava brzinu sa minimumom goriva ali na račun snage. Čim vidi brdo, sleduje šaltovanje. Kod mnogih automobila i motocikala nije reč o klasičnom overdrajvu već i taj stepen ubrzava ali drastično sporije i teže, a služi samo za održavanje putne brzine iznad određenog broja obrtaja.

 

Konkretno kod R1150 se radi o overdrajvu i taj stepen ima smisla samo na putu. U gradu ga je teško održavati u tom stepenu prenosa jer mu fali obrtaja i brzine. Čitaj, kratki nam semafori da bi se ubrzalo dovoljno za 6. stepen i tako vozilo neko vreme. Može on to da istrpi jer je veliki obrtni momenat i ima snage na pertek ali je mučenje motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Sad pročitah post iznad i eto razlike. Linijski agregat i dalje vuče i lakše se vozi u 6. stepenu jer se lakše vrti i obrtni momenat daje na višim obrtajima za razliku od dvocilindričnog boxera koji više voli niže obrtaje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

Sto se tice 1150ice, ta 6. brzina bi trebala da ti obezbedi potrosnju od oko 6 lit/100km @ 140kmh i nesto udobniju voznju nego ovaj sa 5 brzina

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

I jos jedna stvar, mada je skuba vec rekao. U toj 6. (sa preduslovom da si barem na 3000 rpm) bez problema ubrzava, bez obzira da li si solo na njemu ili ga natovario prtljagom + suvozač

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Nadji odnose prenosa za jedan i drugi pa ces se iznenaditi koliko puta ti se okrene tocak u 5-oj (na onome sa 5) i u 6-oj (na onome sa 6) pri istom broju obrtaja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Na 1150 šesta nije vučna već u stvari E i ne ubacuje se u nju ispod 100 zbog opasnosti po spojničku iako motor vuče na znatno nižoj brzini. Po dati, potrošnja 1100 i 1150 je jednaka na 120, oba u najvišem stepenu prenosa. B2man ti je rekao duštinu, " da smanji obrtaje na 140".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Na 1150 šesta nije vučna već u stvari E i ne ubacuje se u nju ispod 100 zbog opasnosti po spojničku iako motor vuče na znatno nižoj brzini. Po dati, potrošnja 1100 i 1150 je jednaka na 120, oba u najvišem stepenu prenosa. B2man ti je rekao duštinu, " da smanji obrtaje na 140".

 

A zasto to nisu ugradili i na 1100?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Sesta brzina nije samo fizicki dodata na vec postojeci menjac od 5 brzina, vec su prenosni odnosi svih brzina redefinisani, tako da ta razlika nece biti toliko drasticna, koliko iznosi cela jedna brzina. Najverovatnije ce prenos na modelu sa sest brzina u sestoj biti nesto duzi nego na modelu sa pet brzina u petoj. ali razlika ce biti manja, nego sto bi neko ocekivao od CELE JEDNE BRZINE. Mada, ako imas mogucnost da biras, odaberi noviji model (1150) sa jednom brzinom vise

PS: Meni je KLE 500 u sestoj brzini na 100km/h radio na 5000rpm, dok Honda Deauvile sa petobrzinskim menjacem na 100km/h vrti 4100rpm. Cist primer koncepcije, kontrukcije i proracuna prenosnih odnosa. :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Na 1150 šesta nije vučna već u stvari E i ne ubacuje se u nju ispod 100 zbog opasnosti po spojničku iako motor vuče na znatno nižoj brzini. Po dati, potrošnja 1100 i 1150 je jednaka na 120, oba u najvišem stepenu prenosa. B2man ti je rekao duštinu, " da smanji obrtaje na 140".

 

A zasto to nisu ugradili i na 1100?

 

Serija 1100 ima 3 petobrzinska i bar jednu varijantu šestostepenog za R modele i to za svega 5-6 godina proizvodnje. Menjači su proizišli iz ranijih modela seije 80 i 100 kad je i taj peti prenosnik bio smatran naprednim, jednako ko kod auta. Kako vreme ide tako se ta priča multiplikuje. Verovatno se javlja i potreba za ekonomisanjem jer sve više ima brzih puteva iako u praksi je sve više ograničenja brzine pa je apsurd toliko snažnih agregata uopšte kao i već standardnih 6 ili 7 stepena u autu. Lično mom dizel autu V brzina je neuptrebljiva za gradskih 50, dok je sa 60 taman činilo posao. Fabrike nužno smišljaju da bi im prodaja bila konstantna bez obzira na upotrebljivost.

 

Da, krive svih 5 prenosa na seriji 1100 su skoro indentične, znači vrlo lepo projektovane.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Pre izvesnog vremena sam imao prilike da nekoliko stotina km predjem sa R1150GS koji ima sest brzina. Ja posedujem R1100GS sa pet brzina pa sam mogao da osetim razliku. Sem seste brzine, 1150GS poseduje i hidraulicno kvacilo i integralni kocioni sistem sa elektricnom servo pumpom (model 2003).

 

Kao prvo, R1150GS ima veci obrtni moment i povoljniji razvoj snage u odnosu na 1100GS.

 

Nisam proveravao fabricke podatke, ali sam stekao utisak da sesta na 1150GS nije bas overdrive. Cini mi se da je kompletan raspon brzine od 0 do 200km/h jednostavno podeljen na sest delova. Uz dosta veci obrtni momenat se dobija zestok odziv na gas - par puta mi je u trecoj zaplesao na izlasku iz krivine! I malo off: uz zestoko kocenje koje pruza integralni kocioni sistem sa elektricnim servom, ovaj motor prosto mami na jurcanje!

 

Posledice. 1100GS sa uzivanjem pokriva sve od 60km/h navise petom brzinom. 1150GS to ne moze ni u snu. 1100GS petom brzinom na 4000 obrtaja ide 120km/h. 1150GS je pri tim obrtajima na skoro 140km/h, ali je prag za petu realno minimum 80km/h. Uprkos vecem obrtnom momentu, to trazi nesto vise saltovanja nego na "lenjom" 1100GS. Lokalnim i regionalnim putevima se prakticno vozi 4-5 brzinom, 6-ta retko kad. To se neminovno odrzava na potrosnju - 1150GS ce na lokalnim putevima trositi nesto vise od 1100GS, dok ce na brzim putevima gde ima uslova za vecu kilometrazu u sestoj brzini potrosnja biti nesto manja.

 

I na kraju, menjac na 1150GS je dosta savrseniji od svog prethodnika. Krcanja nema ni malo, cuje se samo lagani klik. Promenu brzine izaziva samo lagano dodirivanje poluge menjaca. Promene stepena su mnogo tecnije i na gore i na dole, pa kad se vec moraju cesce menjati brzine, bar je to zadovoljstvo :) Komandovanje hidraulicnim kvacilom je neuporedivo mekse, rucica skoro nema otpor, ali je osecaj za manevrisanje na terenu prilim polaska dosta losiji nego sa sajlom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

To što si primetio da je minimum za VI 80 jek čak i prerano, mnogi savetuju ne ispod 100 jer jednostavno pri nižim obrtajima lomi zupce na spojnički i samoj lameli, problem svih šestostepenih BMW menjača dok na 1100 taj problem je samo izuzetak. I ja se slažem da je odziv na hidraulici sa kašnjenjem, ja imam utisak ko da mi lamela prošljafava. Moje kvačilo ako nije mekše, sigurno nije ni tvrđe od 1150, dok na 1200 skidam kapu, možda i premeko bar na prvi stisak. Naleteo sam skoro na neku diskusiju oko tipova menjača na 1150 uopšte, ima više edicija sa različitim prenosom u samom diferncijalu, različitim odnosima u pojednim brzinama i VI može da bude E, vozio sam i takav, a i vučna. Jako puno ima varijacija i izmena i praktično mislim da ne može da se povataju konci i donese generalni sud. Samo šaltanje u mnogome zavisi od ulja tako da ni tu mislim nema nekog pravila. Letimičnim pogledom preseka menjača nešto ne uviđam neke razlike koje znače kvalitativnu promenu. Tvoj menjač, M97 je bučan, u nekim serijama nisu sve kandže modifikovane a glavni problem lošijem šaltanju čini jedna obična feder šajbna koja ga i razvali. Performanse samog motora osim razlike u samom mejaču čine i dosta loše podešeni agregati, TPS redovno i loša sinhronizacija jer niko ne radi podešavanje na visokim obrtajima već samo na leru. Moj motor, nisam gledao jel džamperisan Motronik, prosto mi neverovatno kako dobro ide, ko divlji ždrebac, posebno od kad sam skinuo db kiler. I ko što kažeš, može V ko automatik.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

Šesta na 1150ici mi ne lici na overdrive. Ume ozbiljno da potegne. Sto se odnosa rpm/kmh tice, stvari stoje ovako:

7000rpm = 200 kmh

6000rpm = cca 170 kmh

5000rpm = ccca 145 kmh

 

Do 6000 rpm je potrosnja podnosljiva. Na 7000rpm mi se cini da ne stigne da sagori, vec izbacuje benzin u tecnom stanju :lol:

Dakle, na cca 7000 trosi 12 lit/100km.

Na magistralnim putevima je vrlo ekonomican.

 

Uzgred, menjac ume da bude vrlo tih, ali iz nekog razloga ume i da lupa pri promeni brzine. Nikako da mu nadjem zakonitost. Nisam strucno lice, pa nebih da se upustam u nagadjanja.

 

Drago mi je ako sam pomogao

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Probao sam 1150.

 

"There are two sorts of gear boxes the most common one is identifiable by the fact that sixth gear is indicated on the gear indicator as an "E" not "6". E is for economy."

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja