Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Jeste malko tamnije, ali da je pocrnelo nemogu reći.Nemam laboratoriju i ne prodajem ulja.Samo sam naveo na forumu iskustvo koje imam po ovom pitanju.Nije veliko ali može pomoći nekom.Ako škodim temi, brišite.Pozdrav

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Ako mi ne zamerite, samo bih da dodam nešto.Mnogi mogu da pogreše kao što sam i ja sam u početku.

Ako kupujete stariji motor, NIKAD nemojte prati motor i menjati umesto stare polusintetike, novu sintetiku.

Stradaće motor u kratkom periodu.

Sipajte samo ono što je fabrički određeno za taj tip motora.

Mnogi žele da pomognu motoru sa sintetičkim uljem bojeg kvaliteta.

To je greška koju će skupo platiti.Sigurno.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6804 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ne vidim razlog da stradaju sklopovi osim ako se radi o već pohabanom agregatu. Sintetika ga očisti od naslaga pa se pokaže sve što je van toleracije. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Analog Man, 341 postova
  • Motocikl: ​​​Nisam član od 28.10.2022.

Za starije motore kako fabrika preporučuje. Ako je mineralno onda mireralno, polu sintetičko onda polusintetičko ...

Koliko čitam mnogi misle da je sintetičko ulje najbolje. Greška je sipati sintetičko, ako je preporuka proizvođača mineralno na prvom mestu zbog lamela kvačila potopljenim u ulju kod motorcikla sa takvim rešenjem.

Brend svako odabira. Današnje tržište je preplavilo stotine i stotine imena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2008 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow

Mislim da grešiš ali dobro... Sintetika i jeste najbolja, samo treba pogoditi gradaciju.

Npr, pre par godina, meni je za Yamahu Thunderace, agregat iz 80-tih, pisalo po manualu mineralno 20/40.

Moja prešla preko 100 000 na kvalitetnoj polusintetici 15/50, i otišla zdrava kod drugog vlasnika... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2805 postova
pre 17 minuta, Blueser je napisao:

Za starije motore kako fabrika preporučuje. Ako je mineralno onda mireralno, polu sintetičko onda polusintetičko ...

Koliko čitam mnogi misle da je sintetičko ulje najbolje. Greška je sipati sintetičko, ako je preporuka proizvođača mineralno na prvom mestu zbog lamela kvačila potopljenim u ulju kod motorcikla sa takvim rešenjem.

Brend svako odabira. Današnje tržište je preplavilo stotine i stotine imena.

ovo je uredu ali ipak polusintetika nemože da škodi nikako ako menja mineral a ima specifikacije od SG pa na više.Taj Sg je od pre 40 godina  pa paše na sve motore ili skoro sve.Treba obratiti pažmju, većina novih polusintetika ide SG,H,J,L,M,N .To su ove najnovije sa N ali mogu i u starije motore  jer mogu i G .

Što se tiče ful sintetike postoji više od 100 godina .Ako se dobro sećam do 1971 za motocikle se pravi ulje spram snage agregata.Pa ako si imo slab motor sipo si mineral a ako si imo jak ful sintetiku ali agregati su bili isti samo jači ili SLABIJI.oD 1971 SE prave agregati u manjim tolerancijama pa je potrebno tanje ulje a to su ful sintetike jer imaju male i jednake molekule.Što jednakije to bolje i skuplje ulje jer ima veću dodirnu površinu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Fabrika ne preporučuje ni mineralno, ni polusintetiku, ni sintetiku. Fabrika preporučuje isključivo ''gradaciju'' i eventualno standard ispod koga ne treba ići. Ostalo su ''neprovjerene glasine''...

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1312 postova
2 hours ago, zika56 said:

To što nema promenu u boji mu sigurno nije plus, jer ulje treba da unutrašnjost mašine održava čistom, a u tom slučaju ono sigurno ne može da zadrži svoju boju nepromenjenom. Ulje koje ja koristim pocrni već poslepar stotina kilometara, ali je mašina čista. 

A što se tiče promene u kvalitetu to može jedino laboratorijski da se ustanovi (što ne znači da je ovo ulje loše)..

Ovo sam cuo od mnogo majstora takodje. Plus za brata Ziku. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 329 postova
  • Lokacija: Vladicin Han
  • Motocikl: Suzuki gsxr
Pre 2 sati, Dexterr je napisao:

Fabrika ne preporučuje ni mineralno, ni polusintetiku, ni sintetiku. Fabrika preporučuje isključivo ''gradaciju'' i eventualno standard ispod koga ne treba ići. Ostalo su ''neprovjerene glasine''...

U potpunosti se slazem  100 posto ispravno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

U manualu mi piše preporučeno ulje po API standardu SE,SF,SG 10W 40.Problem je taj što se ulja klasiraju po novom standardu JASO koji je puno pobojšan u odnosu na stari stansdard.Na primer JASO MA2 ulje odgovara API standardu za SN / SM / SL / SJ / SH / SG  kod Motul 7100 sintetike.Kratko rečeno konkretno za Kawasaki ZX-9R 1999 to znači da je polusintetičko ulje sa JASO MA2 oznakom, samo po sebi, pobojšana verzija onog koji se proizvodio 1999 godine kad je motor sklopjen.Znači odgovara, i već je garantovano boljeg kvaliteta nego fabrički preporučeni u to vreme.

Nema potrebe sipati skupu sintetiku makar bila 10 puta kvalitetnija.Ovo naravno važi za starije motore, po API standardu SE,SF,SG koji su najčešće i preporuka.

Za novije motore je preporuka verovatno mnogo zahtevnija, i neophodna su kvalitetnija sintetička ulja, koja mogu garantovati rad na velikim obrtajima, temperaturama i optrećenjem. Tako to po mom iskustvu i funkcioniše.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Vrteli su se motori i pre 30, 40 godina i vazdušare i uljare, sipano mineralno ulje i tako desetine, stotine hiljada kilometara bez problema. :neznam:    Ponavljam, gradacija je ta koja usreći motor, a ne proizvođač, ili tip ulja.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 817 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

I bilo je taloga na deklima iznutra, slepljenih karika, itd. Sa sintetikom toga nema

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Apsolutno tačno. Mineralna koštaju 3e-6e/lit, polusint 5e-12e/lit, sint 7e-25e/lit, MORA da postoji razlika u svemu, pa i u učinku. Moj stav je da mnogo drugih stvari na motoru dođe na naplatu pre nego što dođe do izražaja tolika razlika u ceni puta broj servisa. Ništa više.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 817 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Moj stav je da se puno više potroši na benzin.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650

Mislim da je kolega @Blueser u pravu što se tiče mineralnog naspram sintetičkog ulja (samo moje mišljenje na osnovu onoga što sam davno pročitao, nemojte da me razapnete zbog toga). Naravno, fabrika preporučuje gradaciju i to stoji. Međutim nameće se pitanje zašto postoje onda mineralna ulja. Pa prvo postoje zbog jeftinih sirovina za proizvodnju, a isto važi i za polusintetička odn. mješavine. To je barem svima jasno. Mnogi veliki potrošači (autobusi, građevinski kamioni, radne mašine) koriste velike količine ulja i čista sintetika često nije najisplativije rješenje. Jednostavno je preskupa za ono za šta se koristi. A drugo postoje zbog pojedinih karakteristika koje određeni uslovi rada zahtijevaju ili ne zahtijevaju (a ne znači da je istina, ja samo prenosim).

 

To jest, ono što sam ja pročitao (opet ponavljam to ne mora biti tačno pa bih volio da me neko ispravi ako je to pogrešno) je da u veoma hladnim uslovima rada (sjever Kanade, Aljaska, sjever Rusije, itd. u zimskim uslovima) sintetička ulja nisu dobra jer njihova svojstva poboljšanog smanjenja trenja u motoru zapravo imaju kontra efekat, odn. dovode do toga da motor ne može da postigne dovoljno visoku radnu temperaturu (za šta npr. postoje štitnici hladnjaka za automobile i kamione zimi, ali ne i za motocikle). Neki zbog toga koriste uređaj zvani Thermo-Bob (kome se dâ nek izgugla) da bi ujednačili temperaturu motora, pogotovo u jutarnjim časovima kad motor radi na veoma hladnim temperaturama (tipa -10°C ili niže). Vjerovali ili ne, neki ljudi voze motore i po takvim temperaturama, mada sam ja prošle zime išao Versysom na posao najniže na -6°C (i to samo nekoliko puta, većinu dana bilo je otprilike od nule pa do -2).

 

E sad, da li je to potrebno u našim uslovima? Vjerovatno nije, barem ne za motore pošto malo ko vozi u tim uslovima. Ali neki ipak voze. I mogu slobodno uzeti u obzir polusintetička ulja upravo zbog toga (čisto mineralna ulja mislim da bi trebalo izbjegavati u motociklima). To je barem neki moj zaključak na osnovu onoga što sam pročitao, ali volio bih da čujem i druge da vidim da li taj zaključak ima smisla.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

@popovich

Gradacija ulja je ta koja je bitna za vremenske uslove i podneblje u kome se eksploatise masina u koju se sipa to neko ulje.... 

Ja sam masinac po struci, pa smo potanko izucavali o uljima na casovima termodinamike i hidraulike, ili masinskim materijalima, vise se i ne secam. 

Iskreno zaboravio sam sta znaci 10 a sta 30 u npr ulju 10w30....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Fabrika NIKAD ni za jedan model niije preporučila citiram ''mineralno, polusintetiku, ili sintetiku'', zato što je to apsurd, samo preporuči GRADACIJU i standard (npr 10w40, SN, JASO MA 1) . Pa ti kad potražiš proizvod koji odgovara opisu ako nađeš mineralno, odma' uplatiš LOTO. Ali polusintetika i sintetika ima ih gomila u tom standardu. Nasuprot toga, kada voziš ZZR-1100 iz 1991god, preporuka za ulje je 10w40, 15w-50, 20w-50, itd da ne nabrajam, pa tu možeš da nađeš i mineralno od 4e/lit preko polusinta pa sve do ful-sinta od 20e/lit, i sva ona ispunjavaju fabričku preporuku, a ti se protežeš oniliko koliko ti mozak i novčanik dozvoljavaju. Zakoni mnogih zemalja su zabranili preporuku tipa ''sintetika'', nego gradacija puta standard, pa izvolte svi na tržište. Tako dođemo od vlasnika R1 koji sipa mineralno 15w-40 bez ikakvih problema, do vlasnika koji u Hondu FES-250 '98 sipa fulsint od 14e/lit. I obama ispunjena fabrička preporuka.

  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Po nekoj logici ako pričamo o uljima za motore tu nemože biti nek greške.Ulja sa oznakom “W” predstavljaju monogradna ulja za zimske uslove rada (zimska ulja: SAE 10W, SAE 20W). Ova ulja moraju obezbediti dovoljno nisku viskoznost na niskim temperaturama da bi se motor pokrenuo i da ulje krene u cirkulaciju nakon startovanja motora.Područje primene ulja u zavisnosti od spoljnih temperatura je za SAE 10W – 40,  od – 20  do + 40.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Slažem se sa Dexterr-om.U suštini sam pristalica toga da je optimum dovoljan.Ne mora se uvek vijati maksimum.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: 2017 Kawasaki Versys 650

Aha, shvatam. Znači mineralno vs polusintetika vs sintetika se samo uzima u obzir kad govorimo o intervalu promjene? To jest ako je interval kraći uzimamo mineralno/polusintetičko a ako je duži onda sintetičko, da ne bi bacali novac bez potrebe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Po nekoj logici ako pričamo o uljima za motore tu nemože biti nek greške.Ulja sa oznakom “W” predstavljaju monogradna ulja za zimske uslove rada (zimska ulja: SAE 10W, SAE 20W). Ova ulja moraju obezbediti dovoljno nisku viskoznost na niskim temperaturama da bi se motor pokrenuo i da ulje krene u cirkulaciju nakon startovanja motora.Područje primene ulja u zavisnosti od spoljnih temperatura je za SAE 10W – 40,  od – 20  do + 40.

Gradacija ulja u odnosu na vremenske uslove odresjenog podneblja je bitno samo u dosta ekstremnim uslovima. Tamo gde su izuzetno jake i dugotrajne zime sa jako niskim temp ili pak obrnuto podneblja sa jako visokim temp. U evropi je to sve plus minus ista klima i ako je agregat u redu gradacija je sa tog aspekta uvek zadovoljavajuća.




Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Analog Man, 341 postova
  • Motocikl: ​​​Nisam član od 28.10.2022.

Pa onda je valjda sada svima jasnije, naravno i meni. Sipati ulje po preporuci prozvođača, pa ko koje odabere.

Jedno je sigurno menjati ulje češće, ko može, bez obzira na preporuku fabrike koliki je interval do sledeće zamene.

Ne može da škodi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja