Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda rd 04, Vespa px 200e

Mene ne boli glava jer ja menjam na 6000.

Znam neke kolege koje sipaju i auto ulja i menjaju ga na 7-10.000 samo ne znam dokle će se voziti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 50 postova
  • Lokacija: Bgd
  • Motocikl: Suzuki Bandit GSF 600

Mislim da je više puta bilo u temi. Za "bandita" (GSF 600) ne treba posebno kvalitetno ulje, zahtevi su skromni (API SF ako se dobro sećam), pri čemu API SG(+) može biti idealno. Mogu se koristiti i čisto mineralna ulja (pa i automobilska) ali je verovatno bolje koristiti HC ili polu-sintetička ulja (mineralna se moraju menjati na manje km, pa su pogodna samo za manju godišnju kilometražu; osim toga automobilska ulja je bolje kad su veće viskoznosti (izbegavati za 10W-40) zbog menjača).

Pretpostavljam da je Jefta mislio na (bilo koje) JASO moto ulje (a ne samo api) i NEMA brige. Sa ovim se slažem!

(JASO podrazumeva API SG uz neke dodatne kriterijume PLUS kompatibilnost sa mokrim kvačilom; ovde je dovoljno MA, MA-2 je premium varijanta ali nije (posebno) obavezna)

Koja viskoznost?

Od 10W-40 do 20W-50 zavisno od načina korišćenja i klimatskih uslova.

Praktično je 10W-40 default (podrazumevana vrednost) za Evropu, a 20W-50 za područje Mediterana.

Mi smo negde između (a tu je i "godina proizvodnje") pa bi 15W-50 PS (HC) ulja verovatno bila (po)najbolja.

Za korišćenje na niskim i vrlo visokim temperaturama 10W-50 takođe dolazi u obzir.

Racionalo (isplativo) je koristiti ulja kao što su Motul 5000, Silkolene Super ili bilo koje PS moto ulje (Ipone, Elf, itd.) u 10W-40 ili 15W-50 (čak ovome dajem prednost). 10W-50 takođe dolazi u obzir, ali to su već skuplja ulja, npr. Motul 5100 ili Ipone Katana i slično.

Nije "zabranjeno" koristiti i sintetička moto ulja ali za to treba imati dobar razlog (nije čak ni samo do cene, naročito ako je ceo životni vek sipano PS ili mineralno i naročito ako se ne "ganja" do iznemoglosti (verovatno ne)). 

Hvala puno druze. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Kolege a na koliko pređenih km menjate ulje?

 

"Na koliko proizvođač kaže ili manje ako ide na stazu" - ovo je najkraće rečeno (dobar odgovor).

Napomena:

Proizvođačka preporuka je uvek ±10% tako da (kao što neko reče) 500km na 5000km nije pravo prekoračenje (naročito kada treba završiti putovanje, naravno treba planirati duža putovanja tako da se ne pređe servisni interval ili bar ne za mnogo, jer kao u navedenom slučaju uvek iskrsne par stotina km na dugom putovanju koja nisu planirana (ujedno, najbolje je pre takvih krenuti sa "taze" uljem ili uljem sa što manje km "u" motoru).

Ukoliko se dosta vozi u gradu nije loše skratiti preporuku proizvođača na 2/3 ili 3/4. Slično i za stazu (ako je jednokratno, ako više puta i na 1/2).

I to je uglavnom sve što treba znati. Moto ulja su ubedljivija za "full" preporuku proizvođača (naročito ako je to 10 ili 12k km), sa auto uljima bi trebalo sve navedeno skratiti još 20-tak % (bar).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Moje pitanje: gde vi to vidite da je proizvođač preporučio interval zamene ulja? Ja sam do sada pročitao barem desetak različitih servisnih manuala za različite marke motocikala i ni u jednom nisam našao na koliko km je preporučena zamena ulja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova

trazim misljenje o  omw 2t uljima,idim da je tacka poaljenja dosta visoka u odnosu na nisova ulja duplo visa, ako gledamo samo po tome nis je najbolji na svetu-tu nesto nestima,i vidim da i ful sint ima visoku tacku paljenja

Promenio član sasa ns 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

koje ulje mi preporucujete za suzuki gsxr 750 k8?

do sad sam sipao motul 300v, vidim i preporuke za motul 7100?

 

Ako si dosad sipao Motul 300v nastavi. Motul 7100 je (samo) "jednako" dobar. Za stazu je bolje koristiti 300v ali ako se posećuje 1-2 puta u sezoni odradiće posao i 7100. Za "civilnu vožnju" optimalno je možda čak i 5100 a odradiće posao i 5000.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

trazim misljenje o  omw 2t uljima,idim da je tacka poaljenja dosta visoka u odnosu na nisova ulja duplo visa, ako gledamo samo po tome nis je najbolji na svetu-tu nesto nestima,i vidim da i ful sint ima visoku tacku paljenja

 

Tačka paljenja (pogotovu niža) NE znači da je ulje (pa ni 2T) bolje.

To (samo) znači da ima (više) rastvarača i (skoro) ništa više.

(pogledati npr. Motul 710 2T gde je ona 88°C i 810 2T gde je ("nenormalnih") 252°C (praktično BEZ rastvarača).

Po JASO (FB, FC i FD) min. je 70, pa onda ... NIS tek ispunjava zahteve (sa svojih 80 za 2T sint).

NIs je (naravno) sasvim o.k.

Isto se može reći i za OMV (i da oba nisu ništa specijalno ali jesu po navedenim (na etiketi) normama).

OMW sint sa svojih 147 cel. (tač. paljenja) je sa ulje sa malo (ako uopšte) rastvarača. Time nije pogodno za zimu ("steže se na -18 kako proizvođač navodi) i verovatno za posebne sisteme (za ubrizgavanje ulja), već samo za mešanje sa gorivom.

Ovo omogućuje mešanje i do 1:100 ALI samo ako to dozvoljava proizvođač motora (inače ne). Više je to da ako piše 1:40 do 1:50 (a sintetička) da ona sa rastvaračem idu 1:40 a ona bez (sa manje) 1:50 ili tako već nešto.

I na kraju krajeva, ako je motor moderne konstrukcije, onda od sintetičkih može biti koristi (uz manje zagađenje životne sredine) inače za "klasične" motore treba (ipak) birati mineralna ili (eventualno) PS 2T ulja (ne prija im PIB). Za većinu motora (naročito skuteri ili oni koji se ne "ganjaju") PS je optimalno rešenje. OMV, NIS ili koje god (Motul, Silkolene, Bell Ray i ostala "bratija").

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Moje ne znanje o 2T uljima je totalno jer se nikad nisam bavio cvajama do prvog dvotočkaša, popularnog Frija. Iskstvo mi je da sa OMV nekim dvotaktolom je slabije radio dok sa nekom Selenijom je agregat bio tiši i izvlačio neki kilometar više krajnje brzine. Sad pročitah info o Silkolen 2T uljima, ima ih sint i PS, a zinmljivo je da se Comp 2 preporučije za nešto hladnije vreme zbog manje viskoznosti ili kada je to konstruktivno potrebno. Nije mi palo na pamet da tih 1% ima uticaja u tom smislu jer su skuteri uvek džibraju i da tu ne može biti razlike u ulju.

 

Ono što je bitno, a ne sećam se da je naglašeno, jeste da je upotreba 4T ulja pogrešna i pogubna zbog velikih naslaga cundera koji ostaj iza izgaranja i tu se javljaju kvalitativne raztlike između ulja, pored mazljivosti. Ne znam da li taj 1% utiče na efikasnost samog benzina u smislu lošeg ili dobrog goriva, ali mi je ostalo u sećanju razlika između pomenutih ulja koja sam ja tumačio da potiču od mazajućeg svojstva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 108 postova
  • Lokacija: Podgorica
  • Motocikl: gsxr 750 k8

 

koje ulje mi preporucujete za suzuki gsxr 750 k8?

do sad sam sipao motul 300v, vidim i preporuke za motul 7100?

 

Ako si dosad sipao Motul 300v nastavi. Motul 7100 je (samo) "jednako" dobar. Za stazu je bolje koristiti 300v ali ako se posećuje 1-2 puta u sezoni odradiće posao i 7100. Za "civilnu vožnju" optimalno je možda čak i 5100 a odradiće posao i 5000.

 

iducu zamjenu cu probati 7100. civilna voznja, nemam uslova posjeti stazi, ali se vrti motor u obrtaje koliko putevi dozvoljavaju...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 59 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM Duke 390

Ne znam dal sam na pravom mestu ali bi mi znacila mala pomoc drugari. Ovih dana planiram da odradim servis na KTM DUKE 390 pa me zanima vase misljenje da li sipati Motul 7100 ili fabricko Motorex?

 

Poslato sa G630-U20 uz pomoć Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Moje ne znanje o 2T uljima je totalno jer se nikad nisam bavio cvajama do prvog dvotočkaša, popularnog Frija. Iskstvo mi je da sa OMV nekim dvotaktolom je slabije radio dok sa nekom Selenijom je agregat bio tiši i izvlačio neki kilometar više krajnje brzine. Sad pročitah info o Silkolen 2T uljima, ima ih sint i PS, a zinmljivo je da se Comp 2 preporučije za nešto hladnije vreme zbog manje viskoznosti ili kada je to konstruktivno potrebno. Nije mi palo na pamet da tih 1% ima uticaja u tom smislu jer su skuteri uvek džibraju i da tu ne može biti razlike u ulju.

 

Ono što je bitno, a ne sećam se da je naglašeno, jeste da je upotreba 4T ulja pogrešna i pogubna zbog velikih naslaga cundera koji ostaj iza izgaranja i tu se javljaju kvalitativne raztlike između ulja, pored mazljivosti. Ne znam da li taj 1% utiče na efikasnost samog benzina u smislu lošeg ili dobrog goriva, ali mi je ostalo u sećanju razlika između pomenutih ulja koja sam ja tumačio da potiču od mazajućeg svojstva.

Kod 2T motora vrlo ima veze proporcija ulja u gorivu, kao i sva druga svojstva posmatranog 2T ulja. Ako se u mesavinu zamuti malo vise dvotaktola od propisane proporcije, gorivo prakticno postaje manje rafinisano a u rafineriji su se bas trudili da odstrane sto vise uljeza iz sasatava benzina. Na primer, u testere i trimere se najcesce i po pravilu sipa 2% sintetike a ako je nema, moze da posluzi i 4% mineralke. Efekat je bitno drugaciji samo je teze vidljiv. Sintetika je superiorna u mazivosti a potpuno izgori bez formiranja naslaga cadji koje doprinose nepravilnom radu. Motor razvija nizu temperaturu pa se manje pregreva elektronika koja od toplote voli da crkne. Sa sintetickim dvotaktolom (ne sa svakim) zivot motora je 3 puta DUZI!!! Ako u isti motor sipamo mineralku 4% (da posluzi i jeftinije je), motor teze (sporije) razvija obrtaje, nastaju cadjavi depoziti po klipu, izduvnom kanalu, auspuhu, sto kasnije dovodi do bitnog umanjenja performansi. Razvija se visa radna temperatura pa je i elektronika sklonija da crkne. Motor krace zivi, iako prividno dobro  radi. Efekat ulja nije vidljiv odmah, a zavisi i od projektovane opterecenosti motora. Skuterski 2T motori su manje ili nista optereceni, vrte 5000-9000. Radne masine su znatno optereceniji motori koji vrte 9000-13000 obrtaja, pa je na njima ovaj ucinak sintetickih ulja vidljiviji. Takodje veliku ulogu igra i nedavni prelazak na bezolovne benzine koji su suvlji (vise rafinisani i nemaju tetraetil-olovo koje je imalo maziva i hladeca svojstva). Ovo mogu samo da potkrepim licnim iskustvima i kostanjima prethodnih 30-40 godina. Nekada su sinteticki Castrol RS vozili samo trkaci, a danas (bi trebalo) svi. Mineralke danas sipam samo u sarke od vrata Molim da niko ne zameri sto nisam najbolji poznavalac materije, postoje ovde i obavesteniji. Vise prenosim iskustvo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Manje-više to je suština.

Malo bih samo naglasio da između mineralki i (čisto) sintetičkih ulja postoje PS ulja koja mi se čine (čak) kao najbolji izbor za skutere (većina "scooter" 2T ulja i jesu ova kategorija), starije mašine koje se vrte do 10.000 obrtaja ali i novije ukoliko su izleti u više obrtaje kratki a ne radi se pod punim opterećenjem duži period.

U svakom slučaju JASO FD (i ISO-L EGD) je za saobraćaj prvi izbor (većina kvalitetnih PS ulja ispunjava ovaj standard).

Ova ulja obično idu u odnosu 1:40 (2,5%).

Za motore koji se vrte i do 15000 obrtaja u min. sintetika je zaista preoporučljiva (kao prvi izbor). Uostalom (npr.) 2T Kart (za motore koji idu i do 20.000 o/min pa i više) je (valjda zato) čista sintetika.

Naravno, nisu sve sintetike iste, i nisu to "PIB base" nego "ester base" (PIB-a ima od 0 do 30% a estarskih baznih ulja 40-80%).

Razlika između 40% i 60% estara (i kojih konkretno) je itekako bitna. (ne štedite na ulju)

Kvalitet aditiva je takođe bitan (ali tu je više koliko se veruje pojedinom proizvođaču nego što se egzaktno može tvrditi).

Postoje (naravno) i posebni slučajevi ali ne bih o njima (gde su potrebna mineralna ulja ali ne bilo koja nego ona sa Bright Stock-om).

To su uglavnom stariji motori posebne konstrukcije. Kod većine modernih nema izuzetaka (izuzetno retko).

Na žalost većina (naučnih) časopisa gde ima (konkretnih) radova o ovome mi je nedostupna pa ne bih (baš) u detalje (u kojima "Đavo spava").

Na sreću Wear (kao najjači među njima (časopisima)) mi je dostupan ali je tu tematika više vezana za 2T dizel motore i nema toliko o konkretnoj temi (nešto opštih i još nekoliko specifičnih istraživanja). Bilo kako bilo još je 90-tih potvrđena superiornost sintetičkih formulacija, tako da samo može biti još veća. Specijalni slučajevi su za "specijalce" (u oblasti), npr. "Oil Clinic" Silkolene-a (ako ne nađete odgovor, morate pitati).

Toliko od mene, preokupiran sam drugim oblastima pa samo sam kratko iskomentarisao (uglavnom) dobar prethodni post.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bodi biber, 729 postova
  • Lokacija: Pancevo(vazdusna banja)
  • Motocikl: Suzuki gsxr 1000 K9 , Vmax 1200 1996

Ako moze pitanje uzeo sam za V max 1200 koji ima relativno malu kilometrazu (13 000 km ) castrol 10w40 Power 1 . Ono ide po preporuci pa nisam hteo rizikovati. E sad cuo sam svasta o ovom ulju naravno pozitivno pa ako imate jos neke informacije bilo bi odlicno.
Takodje i da li se ovo ulje menja na 5000 ili ide 7-8000 km ? 
Hvala :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

"Ide po preporuci" (koga? Yamaha-e? Teško, pre će biti neko Yamalube).

To nije posebno zahtevan motor a sama Yamaha kaže da može i "traktorsko" (automobilsko) ulje API SE, SF ili SG (čitaj najjeftinije, a to ne preporučujem).

Castrol Power 1 je (po proizvođaču) potpuno sintetičko motorno ulje, ali zapravo ima i HC komponente u sebi (makar manji %).

Aditivirano je dobro tako da jeste vrlo dobro ulje, to se ne moraš brinuti (brine o tome i cena). Uostalom "svašta" si čuo (to zvuči loše ali si dopunio da si to čuo u dobrom kontekstu, pa čemu onda briga).

Možeš da menjaš i na 10.000km (unutar (jedne) sezone). Manje kvalitetna (mineralna) ulja bih menjao na 5000km.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja