Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 441 postova

Možda nisam bio potpuno jasan :)

 

Mene interesuje u generalnom smislu, ako npr. gledamo full sintetiku, šta je to što će čoveka odlučiti da kupi jednu a ne drugu gradaciju.

 

Da li dobro shvatam, da je 15W-50 na radnoj temperaturi gušće od 10W-40 a da je pri startovanju 10W-40 tečnije od 15W-50?

 

Odnosno da rezimiram... Da li je pravilo da što manja hladna gradacija znači da je ulje ređe na "hladnom" dok veća "topla" gradacija znači gušće ulje na radnoj temperaturi?

 

Exp: Lepo ste to izložili. Baš tako.

 

 

EDIT: Evo stvari koje ne razumem!

 

Yamalube u svojoj ponudi full sintetike nudi dve opcije. 15W-50 kao neku standardnu i 15W-30 kao racing opciju :stabre: Po svemu ovde napisanom, trebalo bi da je obrnuto?

Ipone npr. kao svoje najkvalitetnije ulje (za trke i za sportske motore) preporučuje Stroke 4 koje je 0W-40. I ovo mi je nejasna gradacija ako podrazumevamo da se vožnja na stazi odvija po mahom toplom vremenu?

Motul daje svoj 300V factory line u gradacijama od 5W-30 do 15W-50 za on road.

 

Motul to lepo objašnjava u svojim brošurama a najkonciznije nazivima svojih 300V ulja (jednom rečju ili u par njih).

Što "ređe" ulje, to manji otpori u motoru i time veća snaga, obrtni moment i slično. Razlika između 5W-30 i 15W-50 može biti i po 5-6%. Koliko to znači na stazi, ne treba ni pričati (u "civilstvu", doduše, značajno manje). Trkački motori ne trebaju ni da traju dugo, jednu sezonu a neretko i manje (zavisno od nivoa takmičenja). I motor se za nijansu bolje hladi.

Veća VG ("gušće" ulje) bolje odoleva visokim temp. i ima deblji uljni film pa pruža bolju zaštitu prilikom velikih operećenja.

Sve je, doduše, stvar ravnoteže ("balansa" što bi se reklo u ova moderna vremena).

I "tanka" (a kvalitetna, sintetička) ulja će dobro podneti kraću trku. Za trening ćete koristiti što nižu VG, za trku neku nisku, za dugu trku standardnu a za trku izdržljivosti VG iznad standardne.

Pri ovome nije bitan samo broj obrtaja nego i opterećenje radilice i ostalih elemenata, pa se u zavisnosti od trke bira prava gradacija.

Brdske trke i slično traže više gradacije, krug niže (standardne), negde je par desetinki po krugu značajno a negde je bitnije da motor izdrži više trka i slično.

Kao što sam naveo, internacionalno putovanje će biti sigurnije sa viskoznijim uljem. Visoke letnje temp. takođe forsiraju ista. Off road, takođe, gradska vožnja leti, prašnjavi putevi (zemljani), visoke nadmorske visine ... Voznja na Navaku, troškarenje ulja i sl.

Dakle, najviše može pomoći sopstveno iskustvo u finim varijacijama na temu. Ne treba se mnogo plašiti, 10W-40 i 15W-50 (kao i 10W-50) može u preko 90% motocikala bez problema (u oba slučaja, bez obzira koji je idealan). Tako da vredi ponekad i promeniti (ne isuviše često osim ako nije sezonski onda može i naizmenično; menjati na godinu dana pa svaki put drugačije, nije da ne može ali čemu svrha toga? osim eksperimentisanja i "zadirkivanja" zaptivki).

Toliko za sada,

Pozdrav!

 

 

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da se nadovežem na Gosn Expandablevo izlaganje oko trkaćih ulja, vidi se razlika u konjaži sa različitim gradacijama na istom agregatu:

 

SILKOLENE%20RACING_zpslwo0dtmg.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Đunta, uz svo poštovanje tvog lika i dela, pusti gosn. Expendable-a da odgovara na njemu postavljena pitanja.

 

A i mnogo daviš sa tim Silkolene-om. Plati temu u moto-berzi pa piši koliko ti volja.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2822 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Ajde a ja priupitam ovako.Pošto uglavnom raspolažemo samo sa nekim manjim podatcima o uljima šta je od njih šta.

Naime u deklaracijama uglavnom ima sledećih podataka.Kako njih da kategorišemo i šta je bolje.

 

Viskozitet xw-yw .Kako shvatam to znači neku gustinu ulja i opredeljuje se prema klimi.

Tačka paljenja se razlikuje od ulja do ulja .Šta je tu bolje?

Viskozitet na uglavnom 100 stepeni od x-y šta je tu bitno i šta je bolje?

Ima još temperatura točenja.Kolko ja shvatam to je minimalna temperatura da ulje ostaje tečno.Šta je tu bitno?

Indeks viskoziteta šta je to i šta je bolje?

 

Ne bi sad tražio podatke od raznih lja ali to su podaci koje uglavnom svi daju uz ulje.Molim stručne u tom pogledu da daju komentar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Pa manje više smo baš o tome polemisali u poslednjim postovima. Viskozitet je, hajde da tako kažem, "gustina" odnosno ako je ulje viskoznije ono je "gušće" a ako je manje viskozno ono je ređe. Ovu "gustinu" stavljam pod navodnike jer to nije prava SI gustina koja je masa po jedinici zapremine. Ovo je ono što bi rekli narodski gušće ili ređe, a pravilno se kaže točivost ili kako već.

 

Evo ti post sa veoma sličnim pitanjem koje sam ja postavio i bio u pravu

 

Da li dobro shvatam, da je 15W-50 na radnoj temperaturi gušće od 10W-40 a da je pri startovanju 10W-40 tečnije od 15W-50?

 

Odnosno da rezimiram... Da li je pravilo da što manja hladna gradacija znači da je ulje ređe na "hladnom" dok veća "topla" gradacija znači gušće ulje na radnoj temperaturi?

Exp: Lepo ste to izložili. Baš tako.

 

 

To sve znači sledeće: Kod multigradnih ulja postoje dva broja. Da uzmemo npr. 10W-40. Prva cifra označava tu točljivost na hladnom, odnosno kad motor još nije zagrejao. Pri niskim temperaturama, tendencija ulja je da se zgušnjava. E taj prvi broj što je niži, znači da ima nižu temperaturnu tačku zgušnjavanja. Kad je hladno, potrebno nam je da ulje bude tečno da bi dobro podmazivalo. Postoje tabele koja oznaka se kako ponaša do koje temperature, mislim da je i Đunta tu gore okačio neku.

 

Ovaj drugi broj pokazuje viskozitet kad je ulje zagrejano na 100 stepeni. Ali tad nam je bitno da ulje ne bude previše retko, odrnuto od onoga kad je hladno. Jer ako je kao voda, opet dolazi do pojačanog habanja. Tada što je broj veći, ulje je "gušće", odnosno viskoznije.

 

Što se tiče tačke paljenja, mislim da je to više SDS podatak i nije toliko bitan za eksploataciju. Za ostale podatke ne znam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Kolega expendable, imam jedno malo pitanje odnosno potrebno mi je kompletno razjašnjenje.

 

Interesuje me razlika u viskozitetu, odnosno direktno poređenje npr. ove tri gradacije

 

10W-50

15W-50

10W-40

 

U čemu je konkretna razlika i šta se dobija korišćenjem jednog, odnosno drugog, odnosno trećeg?

 

Duga je priča ALI da je (po raspoloživom vremenu) krajnje uprostim:

10W-50 bi trebalo (moglo) da objedini najbolje od oba (10W-40 i 15W-50). Za normalne uslove vožnje i manje zahtevne motore (ili tako zahtevne) to mogu da ispune i PS ulja ALI u principu bi 10W-50 moralo da ima kvalitetniju osnovu da bi to zaista moglo (PAO, estri, makar delimično uz kvalitetna ulja III bazne grupe). Dakle, PS ulja ove gradacije ćete kupovati (naravno ima i izuzetaka) ako vozite umereno ("penzos") a motocikl koristite i na visokim i na niskim temp. (i na npr. visokim nadmorskim visinama). Pri tome ne prelazite previše km godišnje a "eskurzije" u ekstremne uslove su kratkotrajne (par puta godišnje). Inače se više isplati kombinacija 10W-40 hladniji deo godine i 15W-50 leti ili "super sintetička" 10W-50. Ova ulja u principu imaju najviše polimera te od njihovog kvaliteta i usklađenosti sa formulacijom (ostalim aditivima i bazom) zavisi koliko će biti "stay in grade". Osetljivija su (svakako) na razblaženje gorivom. I, naravno, nisu baš pogodna za sve tipove motora (mada je to malo i upitno ... u koju će gradaciju "preći" inače? pa u 10W-40 uglavnom).

10W-40 i 15W-50 su (uz 20W-50 kod V-twin motora) najupotrebljivije Viskozne Gradacije.

10W-40 je svakako no. 1 izbor, naročito kod novi(ji)h motora. Jednostavno je optimalno izbalansirano i prilagođeno većini motora (ili obratno). Motor će imati 1-2% više snage u odnosu na 15W-50 (zbog manjih otpora) i toliko će otprilike i manje trošiti. I naravno, mnogo je bolje za korišćenje na niskim temperaturama (sunčani dani, kao ovi sada, bar kod mene, sa -10 jutarnjih i minus tokom dana).

Sa druge strane 15W-50 je viskoznije (nekih 20-25% na 100 cel.) i u principu je (za isti kvalitet) manje isparljivo te ga motor uglavnom troše manje. Pruža dodatni stepen sigurnosti (mada je to više za "peace of mind") kod "prženja" (dugotrajnog opterećenja motora).

Može biti bolje kod izuzetno visokih temperatura (preko +35 cel. u hladu) i verovatno je bolji izbor u Grčkoj, Makedoniji, duž Jadranske obale i slično. Dobro je za duga putovanja leti (visoke temp., više hiljada km, prelaz preko visokih planinskih lanaca i slično).

Znači, ako kratkotrajno (minuti) zavrtite motor, a inače vozite normalno, 10W-40 je verovatno bolji izbor. Ako sa druge strane vozite duže vreme u visokim obrtajima, forsirate "brdske etape" ili idete na Track Day (Navak), onda bi 15W-50 bilo bolje rešenje. Takođe i u slučaju "troškarenja" ulja. Ove dve VG imaju slično poiimera (i manje od 10W-50) a verovatno 10W-40 nešto manje (kod automobilskih sigurno, kod motociklističkih zbog upotrebe sintetičkih ulja (PAO i estri) ne mora da znači).

Eto u najkraćim crtama (moglo bi da se napiše poglavlje u knjizi, inače).

 

Expendable, kod starijih modela se moze sresti to da u uputstvu ne stoji 15-50, uglavnom je to 10-40,10-50,20-50 kao npr. u mom slucaju. Ja koristim 15-50 iako nije navedena ta gradacija. Da li je to zato sto tada to ulje nije bilo toliko u opticaju ili je ipak bolje da predjem na 10-40?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Nije problem, nego sam ispustio pitanje (izvinjavam se).

 

Tja ... Zahtevi nisu veliki (API SG) a fabrički default je10W-40.

 

Za neku umerenu vožnju ne bih preterivao i mislim da je Motul 5000 10w-40 sasvim o.k. (i slično Silkolene Super 4).

 

Motor jeste star ali nije mnogo prešao. Nema potrebe zanekom većom VG.

 

Eventualno 10W-50 ako se vozi u teškim uslovima (planinski predeo ili "osvajanje" takvih tokom leta).

 

Moglo bi i 5100 ali najbolja opcija (tada) su sintetička ulja kao što su 7100 ili Pro 4 Plus u 10W-50.

 

15W-50 ili čak 20W-50 možda tek posle 100k km (ili prvihznakova troškarenja ulja). Mislim da za 55000km nije potrebno i da je (čak)kontra-produktivno (nije da ne može doduše). Nije baš slično sledećem jer se tamo pominje i 20W-40 i 20W-50.

Ovde bi 15W-50 bilo samo za posebne slučajeve i namene, mada su i oni (kako je gore napisano) uglavnom rešivi sa 10W-50 (podrazmeva i temp. od +40 u hladu).

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

"Expendable, kod starijih modela se moze sresti to da u uputstvu ne stoji 15-50, uglavnom je to 10-40,10-50,20-50 kao npr. u mom slucaju. Ja koristim 15-50 iako nije navedena ta gradacija. Da li je to zato sto tada to ulje nije bilo toliko u opticaju ili je ipak bolje da predjem na 10-40? "

Mislim da ne grešite sa 15W-50.

Kawa zaista daje mogućnosti koje ste naveli (uz 20w-40), znači praktično SVE (uobičajeno) osim 15W-50.

Nema nekog posebnog razloga za to, a mogući su:

1) u to vreme nije bilo rapoloživih 15W-50 ili ih je imalo malo proizvođača (pa bi bilo forsiranje istih).

Verovatno je 10W-50 išlo kao sintetika, 10W-40 kao HC a 20W-40/50 mineral. I nije bilo "mesta" za 15W-50 (verovatno nije bilo kvalitetnih PS ili sintetičkih u toj gradaciji).

2) Po novijim Kawasaki uputstvima otprilike se kaže da je 20W do 0°C, 15W do -5°C a 10W do -10°C, pa je (možda i tad) logika bila, ako je (već) toplo (ili se koristi sezonski) onda 20W-xx a ako se koristi i na mrazu onda od 15W slaba vajda pa odmah na 10W (jer postoji i 10W-50 opcija).

Kako god, 15W-50 baš može biti idealno u smislu da se ne koristi po mrazu ali možda povremeno (može i -10 malo duže zagrejati mašinu, minut-dva pred polazak i ne ići odmah u visoke obrtaje). Time se izbegava 10W na dobar način a koriste sve prednosti "radne" 50-ice (i izbegavaju, uglavnom, skupa 10W-50).

Slobodno nastavite sa 15W-50, nema posebnog razloga zašto ne bi moglo.

Ako koristite motocikl kao prethodni član (samo do +10) onda može i 20W-50 pa cele godine.

Ima i kvalitetnih PS ulja u ovoj gradaciji, ne mora samo mineralno, PS i preporučujum ... a ima čak i sintetika, kao što je 7100, mada je pomalo "overkill" (nepotrebno).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

 

EDIT: Evo stvari koje ne razumem!

 

Yamalube u svojoj ponudi full sintetike nudi dve opcije. 15W-50 kao neku standardnu i 15W-30 kao racing opciju :stabre: Po svemu ovde napisanom, trebalo bi da je obrnuto?

Ipone npr. kao svoje najkvalitetnije ulje (za trke i za sportske motore) preporučuje Stroke 4 koje je 0W-40. I ovo mi je nejasna gradacija ako podrazumevamo da se vožnja na stazi odvija po mahom toplom vremenu?

Motul daje svoj 300V factory line u gradacijama od 5W-30 do 15W-50 za on road.

 

Prije svega želim pozdraviti "stare" drugare i komentatore na ovoj temi.

Puno toga je upitano i napisano otkad nisam ništa komentirao ja nemam vremena i iskreno rečeno niti previše volje objašnjavati neke stvari, a zahvaljujući Ex-u nemam niti potrebe.

 

Što se tiče "trkaćih" ulja tj. ulja niskih gradacija, to je trend koji traje već 15-ak godina jer se traže najefikasniji načini podizanja snage trkaćih motora uz najmanje ulaganje.

Ovdje je prije svega snaga ispred trajnosti jer ako niste znali jedan pravi SBK agregat svakih 700-1000 kilometara ima generalnu reviziju i potpuno se rastavlja, svi dijelovi se premjeravaju, važu i kontroliraju, a oni izvan tolerancije se zamjenjuju novima.

 

Većina pokretnih dijelova u motoru podmazuje se hidrodinamički, što znači bez dodira dvije metalne površine jer je između njih sloj ulja pod tlakom.

Tolerancije su izuzetno male, finoća obrade je nadprosječna.

Dakle da voda ne isparava i ona bi dobro podmazivala s obzirom da su na takvim agregatima i uljne pumpe i rashladni sistem prilagođeni snazi i eksploataciji.

Postoji još jedan faktor kod niskoviskoznih ulja a to je HTHS indeks(Hi Temperature Hi Share)koji se dobiva aditivacijom i fiinim balansiranjem baznih ulja jer motorna ulja iste gradacije sa različitim HTHS indeksom nemaju istu nosivost mazivog filma, a to je zasluga proizvođača agregata jer zbog tolerancija u motoru pojedina ulja iste gradacije, ali različitog HTHS-a ne zadovoljavaju, složeno ha?

 

Nemojte se previše opterećivati pitanjima i tražiti objašnjenja za stvari koje vam je teško shvatiti ako nemate već dobar temelj u poznavanju tribologije.

 

Ono što je opće pravilo i puno puta napisano:

 

normalna vožnja, vodeno hlađenje - PS 10w-40; Sin 10w-50

normalna vožnja, zračno hlađenje - PS 15w-50; Min 20w-50

oštra vožnja, vodeno i zračno hlađenje - Sin 10w-50; sin 15W-50

 

jednocilindrični i motori velikog promjera klipa (preko 80mm)trebali bi koristiti ulja višlje viskoznosti : PS i Sin 15w-50 i Min 20w-50

 

Eto, pozdrav svima

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pozdrav i tebi, hvala na razumljivom a inženjerskom objašnjenju. Dugo te nije bilo a međuvremenu ima dosta novih forumaša, pošto ne voliš da se eksponiraš, kazaću da si inženjer tehnolog i da se profesionalno baviš uljima i uz to voziš motor, jes da je Ducati al nema veze.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

Pozdrav i tebi, hvala na razumljivom a inženjerskom objašnjenju. Dugo te nije bilo a međuvremenu ima dosta novih forumaša, pošto ne voliš da se eksponiraš, kazaću da si inženjer tehnolog i da se profesionalno baviš uljima i uz to voziš motor, jes da je Ducati al nema veze.

 

:moto3:

 

post-1067-0-87961400-1424086792_thumb.jpg

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

"Ono što je opće pravilo i puno puta napisano:

normalna vožnja, vodeno hlađenje - PS 10w-40; Sin 10w-50

normalna vožnja, zračno hlađenje - PS 15w-50; Min 20w-50

oštra vožnja, vodeno i zračno hlađenje - Sin 10w-50; sin 15W-50

jednocilindrični i motori velikog promjera klipa (preko 80mm)trebali bi koristiti ulja višlje viskoznosti : PS i Sin 15w-50 i Min 20w-50.

Eto, pozdrav svima"

 

Kratko i jasno (valjda svima).

Pozdrav i tebi!

 

P.S.

M900 je lepo rekao, dalje zalaženje u detalje već zahteva poznavanje termina ali i osnovih (ili malo više od toga) znanja iz tribologije (ali i hemije). To je razlog što pišem opširnije ali negde postoji granica (slučaj "Kulina Bana" sa jednog drugog foruma i na blogu; nije problem u pitanjima (čak je većina veoma zanimljiva) ali posle 2-3 zašto? stiže se do granice kada više bez stučnog znanja i poznavanja termina nema svrhe odgovarati, niti se to može u manje od 1000 reči niti će to išta značiti (posle će na 1 odgovor slediti 5 pitanja, pa kao kod hidre a ja baš i nisam (neki) Herkul).

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

:moto3:

 

post-1067-0-87961400-1424086792_thumb.jpg

 

Eh, lako je tebi jer mažeš slajder onim "svilenim uljem" pa ko tricikla. :lol: Svaka čast, Grobnik je nezgodna staza.

 

0takoje.gif

 

Sada je malo pitomija, odmaknute su od piste one oštre stene. Ostala mi je zapamćena jer sam tad po prvi put popio falš ulje, Kastrol , nekoliko puta je kazaljka manometra zakucavala 0, okrenuo se ležaj bregaste usled gubitka pritiska a nakon rasklapanja agregata posle 7 dana mirovanja, rukavci radilice, ležajevi, tvrdo hromirani klipni prstenovi i cilindri su imali fleke kao da je svuda bila kiselina. Prodavnica u kojoj je kupljeno ulje i dan danas postoji u branši al od tad nisam i nit ću da kupim bilo šta od hemije kod njih a inače ih zaobilazim. U mom okruženje je bilo često susretanja sa falševima do danas, verovatno nismo ni imali prilike da uvek detektujemo. I sad mi pred očima upaljena crvena lampica, ježim se od pomisli na loše mazivo i kad me neko pita uvek naglasim da je bitno da bude original ili bar da odgovara onome što piše na etiketi a manje koja je marka ili baza. Podsetiste me Vas dvojica alhemičara na ružna dešavanja kojih bojim se ima i danas još izraženije.

 

I u prvu su Gosn Expandable, u temi ima odgovora na ista pitanja po više puta , više nego dovoljno stručnih pojašnjenja, ja pratim sporadično il po ukazu brata po oružju ko malo iznad i sasvim razumno je tvoje pitanje,"zašto".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova
  • Lokacija: VOZDOVAC

Expendable voleo bih kada bi mogao da mi das neki prijateljski savet koje ulje bi ti sipao u moj zx6r Kawasaki 2005g.Iz svih ovih prica imam utisak da sam naucio mnogo o uljima ali dilema koje da sipam u moj motocikl i dalje postoji.Napomenuo bih samo da nevozim trke ali volim da gazim motor u obrtaje poprilicno.U fazonu sam da nemam bas neki R iz 2015.da bi u njega morao obavezno da sipam Motul 300v ali ako ti kazes da je to za mene poslusaobi te.Moja dilema su Bardahal xtc c60 10w40 ,Motul 7100 10w40 i Motul 300v 10w40 ako bas mora, naravno u obzir dolazi i neki tvoj predlog.Ovu gradaciju savetuje fabrika ono sto bi ti mogao napomenuti da bih mi prijalo nesto udobnije kvacilo mislim da bude mekse.

Hvala unapred

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Poštovani,

Vašu trilemu je lako razrešiti: Motul 7100 10W-40.

Inače za vaš motocikl je (i uslove korišćenja) bih (čak) savetovao Motul 7100 10W-50. Više ljudi mi se (do sada) hvalilo (ulja su razna, Ipone, Motul, Silkolene ... Agip, toliko se sećam) ovom gradacijom. Ali svakako, može i "default" 10W-40 (iako bi možda sa 10W-50 dobili i željeno "mekše kvačilo" ... u nekim nijansama). Makar razmislite o 10W-50, nije (naravno) obavezno. Nema posebne potrebe za Motul 300V.

Pozdrav!

 

P.S.

Za umerenu vožnju, verovatno da se 5100 još više isplati i da je optimum kvalitet/cena ali svakako podržavam da ostanete na višem nivou kvaliteta (ovo zbog drugih kojima ne samo da 300V ne treba nego je možda i 7100 luksuz).

Čak, za one koji malo prelaze u toku godine i voze na umerenim obrtajima (ne računam kratke izlete u visoke) mogu da iskoriste mogućnost da sipaju i Motul 5000 (HC ulje) 10W-40 što je optimum za takve uslove (inače, u apsolutom smislu min. ispod kojeg ne bih išao, ali nekima može biti i optimalno rešenje ... npr. posle 2 ili 3 hiljada pri umerenoj vožnji, ispustiti sintetiku baš je jadno).

Naravno, važi i za druge proizvođače (npr. Silkolene) ali ne bih da širim priču dalje od pitanja (skoro sam navodio paralele, a ima ih na nekoliko mesta u temi).

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 14 postova
  • Lokacija: VOZDOVAC

Hvala na konkretnom odgovoru definitivno cu probati  Motul 7100 koji mi je i cenovno neko srednje resenje.Moji drugari kloji voze R ove uglavnom bez dvojbe sipaju 300v i nemozes ih ubediti u bilo sta drugo.Sta mi ti mozes reci na to i dali  u ulicne motore koji neidu na stazu ima bilo kakve logike sipati 300v i dali se recimo moze osetiti razlika u radu motora i recimo ubrzanjima u kolko bi u ovakva dva ista motora u jedan sipao 300v a u drugi 7100 naravno u nekoj ulicnoj voznji ?Jos jedno pitanje koliko je bitno uzeti jeftiniji ili skuplji filter ulja i ako moze koji bi filter ti stavio na ovaj moj motor.

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja