Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 441 postova

Bolje da ste pitali pre nego (sad) posle, ali šta je tu je.

1) Ništa ne razumem ... prvi litar je drugačiji od ostalih (dva, verovatno). Sintetika se razlikuje u odnosu na mineralno, izgleda "ređe" iako je iste kategorije viskoznosti, itd. A litar istog (sintetičkog) drugačiji od drugih (istih, sintetičkih) ne bi trebao da bude drugačiji.

Možete pozvati uvoznika (ako postoji deklaracija uvoznika), slikajte (naročito broj šarže/datum proizvodnje) pa ćete već videti da li je o.k.

2) Ne bih menjao ulje (preko zime) koje je skupo plaćeno a nije ni korišćeno.

3) Koristio bih to sintetičko ulje, makar do juna (ako ništa drugo*) verovatno i celu sezonu.

* ako ostane "crv sumnje" (ne razjasnite šta je bilo sa prvim litrom).

4) Nije da NE može, može se koristiti i sintetičko ulje, ali ako je negde bacanje para onda je to baš kod Vas (uopšte, motori koji se ne vrte na visokim obrtajima), iako ostaje da su to kvalitetnija ulja u svakom pogledu (samo je pomalo "overkill").

5) Za motore u dobrom stanju, kvalitetna PS ulja su verovatno najbolji izbor (5100, Comp 4 i slična), 10W-40, 10W-50 ili 15W-50.

6) Za motore sa mnogo km (nije Vaš po ovom pitanju) i/ili sa mnogo godina (već jeste), kvalitetna mineralna ulja su odličan izbor.
No, tu vam ne ostaje veliki izbor, praktično jedino 20W-50 (10W-40 i 15W-50 nije za mineralna ulja). Ako motor još i troškari 10W-40 onda razlog više za prelazak na 20W-50.

7) Mineralna ulja treba menjati na manje od 6000km, naročito kod starijih motora, zavisno od načina upotrebe na 3 do 4 hiljada km. Kvalitetna PS ulja (kao i sintetička) su za pun preporučeni interval, kod strijih mašina ipak menjati ranije (do 5000km).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3115 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Blackie

Expedable...da razjasnim samo u vezi 7100 20w50 ulja,kao što rekoh nisam našao mineralno,a pošto sam bio u KG-u odem u radnju i kupim 3 litra tog,računam zameniću,neka ga preko zime u novom ulju...naravno ne bih ga menjao barem par hiljada...otvorim prvi litar počnem sipati,nešto mi retko,liči na antifriz po boji,ok nisam nikad sipao to ulje,možda je takvo,otvorim drugi litar,sipam,nije isto,malo je gušće,crveni se ali kad sipaš kroz levak vidi se da je tamnije...sipam i 400ml iz trećeg,ok je,isto kao drugi litar...idem često u KG,ali kako da dokažem da nije original...elem stiglo mi 3 litra mineralnog iz MASS-a tako da ću ga zameniti čim vreme dozvoli...menjaću češće...recite mi da li treba nešto,tipa ispirati motor,pošto je prelaz sa sintetike na mineralno...uhhh,valjda sam uspeo razjasniti...u suštini ja volim u motor,kao i u auto sipati što kvalitetnije ulje,to ga održava i hrani...izvinjavam se ako sam bio malo duži sa pisanjem...pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3115 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Blackie

Samo da dopunim sebe,nakon zamene ( sipano 2,4 litra uključujući i taj sumnjiv litar) okretao,zavirivao,bocu u kome je bilo ulje,u odnosu na druge dve boce jedino se razlikuje kada se na poledjini odlepi nalepnica,traživši odgovarajući jezik na kome je opis ulja...fali srednja nalepnica,znači ima dve,a druga dva imaju tri nalepnice...ako to nešto znači...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Poštovani,

Meni te informacije (ama baš) ništa ne znače. Možda bi uvozniku ili proizvođaču nešto značile (to sa nalepnicama).

Sama boja bi trebala da je crvena (po tehničkoj dokumentaciji sigurnosnom listu).

"Gustina" ulja se teško određuje odokativno ali se slažem da ako su sva tri litara (pakovanja) bila na istoj temperaturi, razlike ne bi trebalo da su primetne.

Ne morate da ispirate motor ili bilo šta slično, čak ni filter ne bih menjao.

I ... više pažnje sledeći put.

 

P.S.

Akumulatorsku bateriju skinite sa vozila (ukoliko ne koristite cele zime ili palite tek povremeno). Ali ne držite na toplom mestu (česta greška) već u nekom podrumu ili sličnom gde je ispod 10 cel. (može i povremeno mali mraz, ali onda dopunite pre skladištenja). Tako je samopražnjenje najmanje, i korozioni procesi su najsporiji. Pred upotrebu premestite na sobnu temp. (nekih sat-dva je dovoljno) da bi dobili na "snazi" ("kapacitetu" ... zapravo, suštinski, povećali hemijski potencijal reakcija koje daju električnu struju).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

,sipah to medjutim prvi litar mi je bio nešto sumnjiv,miris drugačiji,redje...u medjuvremenu naručih mineralno 20w50...

...otvorim prvi litar počnem sipati,nešto mi retko,liči na antifriz po boji,ok nisam nikad sipao to ulje,možda je takvo,otvorim drugi litar,sipam,nije isto,malo je gušće,crveni se ali kad sipaš kroz levak vidi se da je tamnije...sipam i 400ml iz trećeg,ok je,isto kao drugi litar...

Samo da dopunim sebe,nakon zamene ( sipano 2,4 litra uključujući i taj sumnjiv litar) okretao,zavirivao,bocu u kome je bilo ulje,u odnosu na druge dve boce jedino se razlikuje kada se na poledjini odlepi nalepnica,traživši odgovarajući jezik na kome je opis ulja...fali srednja nalepnica,znači ima dve,a druga dva imaju tri nalepnice...ako to nešto znači...

 

Očito ne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2825 postova

Volim da razglabam o uljima onako laički jos od kad sam 1985 video na nisovoj pumpi outbord i pitao čiku sto  prodaje gorivo da li  ja mogu to u svoj automatik.Ulje je bilo rubin zeleno i nekako pozitivno mirisalo po kvalitetu a ne smrdelo na neko tesko ulje kao obicni dvotaktoli.Onda sam poceo da kupujem ponekad vrhunska ulja i stigao dotle da vozim motul 300v i castrol pover1 racing.Dalje sam mislio da nema ali izgleda da ima.Posto sam posle 20 godina ponovo seo na cvaje dao sam se u prolematiku..Vidim za premix  starih masina ide dobro i mineral a vecina su presla na polusintetiku.Skuter  fabrika i neki mani tjuning polusintetika   bar tc standard,mineralna ulja  svi kazu ne -nije mi jasno vidim da neki proizvodjaci i minaral  svrstavaju da moze u mesac i za skuter. Čak longija u mom originalnom uputstvu-manualu na engleskom kaže mineralno i polusintetiško,ne ful sintetika.  LJudi pominju  problemesa čadji u auspuhu,glavi i na celu klipa i dimljenju..Zato bi trebalo koristiti low smoke ulja  koja imaju tacku paljenja običnno ispod 100 celzijusa pa ono posto ranije pali skroz izgori i nema čadji.Sta precizno znači tačka paljenja. .Samo jednom za  100.000 km sam cistio auspuh jer se zacepio-sve vreme mineral.Dosao sam u posed omw bixol 2t polusinetika low smoke. ima tačku paljenja 146 stepeni i omw kaze da moze i u odnos od 1 na sto .Znaci 1 %.Ako meni mesac pravi 2,5% da li to znaci da je to jaka mesavina.Vizuelno  je dobro ,nedimi osim kad je hladan, jedino sto vozim kilavo, mala ubrzanja , pa nakupi ulja u auspuh pa kad ga poteram zapali ga.To je minareli kopija , kinez longija 50 cm.Da je pepeo najbitnij verovatno bi svi standardni bili kao za marine 2t-mislim da je  10 puta manje pepela,i to me  buni da li mi u dimu vidimo taj pepeo  ili  jos ponesto.Ako minerali ne sagorevaju dobro-to valda znaci mnogo pepela pa kako onda nisov mineral ima 0,08% a ful sintetika duplo vise  0,16 %.Vidim da motul 800 ful sintetika ima tacku paljenja od 275 stepeni i da se mesa obavezno u benzin jer takav mesac ne postoj.Naime mesavinu praviti od uslova voznje od 4% racing asfalt ,pa na manje sve do 0,5% obican asfalt.Obe ful sintetike modricine sagorevaju na 220 stepei to bi odokativno trebalo da znaci da cadjavi ko lud i da ulje pljuje i curi na auspuh-to mi nekako neide kod ful sintetike.Da li onda  ono sto pise na bixxolu 1% moze za kulturnu voznju kineskog skutera -znaci najmanji zahtevi.Uvod je velik više opservacije o nedoumicama,ali mislim da je bio potreban

Promenio član sasa ns 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2825 postova

na 99,9% 2t ulja pise da je omer mesanja 2% ili po  preporuci proizvojaca obicno vise.Pre neki dan sam imao ,,RUČNO,, iskustvo sa uljem.Posle 10 dana stalne temp ispod nule dnevna ,nocna -5 sam pokusao da okrenem zadnji tocak 14 coli i jedva se okrce.Prvo sam mislio da su uhvatile plocice  ali nije uhvatio  je luk oil 85-90 mineral u menjacu.Prosto za neverovati koliko ide otezano zbog ulja.

Promenio član sasa ns 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2825 postova

vidim da 100% korisnika smatra da je najbolje oo 2t ulje ono koje ostavlja nista garezi na termo grupi i da sto manje curi-tečni ostatak,Da li je to osnovni parametar ili moze i malo čadji da necemu koristi ili bar nesmeta a da bude dobro-do najbolje podmazano .a da bude i čadjavo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Vreme je baš dobro za razglabanje o uljima (uz najavljenih -15 °C), ali meni je "radni praznik" te "no can do".

Tačka paljenja je ono što definicija kaže i direktno ima veze samo sa zapaljivošću i transportom takvih supstanci. 

Indirektno kod 4T ulja ukazuje na isparljivost (iako postoji korelacija, nije linearna i nije uvek isti odnos, pa je samo za grubo poređenje), kod 2T ulja, naravno znači nešto ali ne mnogo ("lakše zapaljenje"), svakako treba biti iznad tačke paljenja goriva (npr. dizel goriva, ako se dobro sećam 55 cel.), jer mnogo zavisi od toga koliko u 2T ulju ima rastvarača (obično kerozin). Od % rastvarača zavisi i odnos mešavine, ali i od drugih stvari.

Tu bih se (maksimalno) držao odnosa 2-4% (2-2,5% sintetička, 2-3% PS, 3-4% mineralna, ova i 2-4% što je posebna priča, zavisno od toga imaju li ili ne rastvarač u sebi).

1:100 samo ako je proizvođač motora predvideo (pa tek onda ulje koje može i do 1:100, ako je 1:50 do 1:100 u teh. dok. ulja, koristiti 1:50 ako nemate konkretnu preporuku proizvođača motora).

Uopšte je pravilo BOLJE malo više nego malo manje. (bolje ići na 1:25 nego 1:33, pa tako redom), u slučaju nedoumice. 

Najbolji odnos prema preporuci proizvođača! (često ima i razničitih odnosa, već prema tipu ulja).

Grubo rečeno, kvalitet ide od min. prema sintetičkim. Međutim, za manji broj obrtaja (do npr. 6000) nije neophodna, dobija na značaju kod većih obrtaja motora, snažnijih motora i konstrukcija koje su za to pogodne (uglavnom moderni motori).

PS je neki manje ili više dobar kompromis.

Kvalitet je uglavnom (ali ne i 100%) uslovljen ispunjenim standardima, JASO je za motocikle najprimenjiviji. Doduše viši standardi su više brinuli o ekološkim standardima, ali ne na uštrb drugih osobina (uglavnom su i bolje).

No, mineralna ulja ne bih otpisivao, sasvim dobro mogu da odrade posao, naročito kod neopterećenih motora (manjih obrtaja).

Malo više dime, ali ne mora da bude strašno ("marine" često dime manje od PS ulja).

Kod nekih starijih konstrukcija, i mnogo korišćenih motora (veći zazori) korišćenje mineralnih ulja može biti od koristi. 

Jednostavno PIB nije baš idealno rešenje za takve (sastavni deo većine sintetičkih i PS ulja).

Bright Stock bazna ulja (bar delom, jer su obično viskoznija od neophodnog) ili jako prečišćena mineralna ulja mogu biti bolje rešenje za starije motore.

U oba slučaja, takva bazna ulja su skuplja od HC ulja pa i "sintetičkih" pa kvalitetno mineralno ulje mora da bude bar cene PS ulja*.

* i naravno bar API TC (i/ili JASO TC, ovo se retko pravi tako) a ne TB.

2T ulja su uglavnom SAE 30 ulja (pa sad svejedno da li su min., PS ili sint.), retko kad SAE 20 a češće SAE 40 (ako već nisu SAE 30, što je ubedljivo najčešće).

To je ono najkraće. Aditiva uglavnom ima manje nego kod 4T ulja, obično oko (do) 5%. 

Sulf. pepela bolje da je manje ali nije jedini kriterijum (duplo veće razblaženje sint. uz duplo više pep. dovodi do iste konc. u mešavini) jer su bitni i aditivi (detergenti), kojih ima više (ili su bolji) kod sint. (pa i PS) ulja.

2T ulja nemaju klasične AW aditive, ali imaju aditive sa funkcijom "protiv-habajućih".

ITD. i Sl.

 

Toliko od mene u narednih 10-tak dana.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 854 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Zamenio bih sam ulje na mom BMW-u. R1150RT.

Posto ovde ima bas mnogo odgovora i razlabanja mozete li napisati sta da sipam konkretno.

Razmisljam da sipam Motorex 15w50 ;1320 din/L posto 20w50 nisam za sada uspeo da nadjem.

Ovaj jedan prodavac mi kaze od 20w50 ima samo Modricu koja i ne znam da li je za bajk.

*Zamenio bih i u kardanu i menjacu.

Tu sam nasao takodje Motorex 75w90 1800din/L i Mobile iste gradacije negde oko 900 din. Sta velite vi iskusniji?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3496 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Zamenio bih sam ulje na mom BMW-u. R1150RT.

Posto ovde ima bas mnogo odgovora i razlabanja mozete li napisati sta da sipam konkretno.

Razmisljam da sipam Motorex 15w50 ;1320 din/L posto 20w50 nisam za sada uspeo da nadjem.

Ovaj jedan prodavac mi kaze od 20w50 ima samo Modricu koja i ne znam da li je za bajk.

*Zamenio bih i u kardanu i menjacu.

Tu sam nasao takodje Motorex 75w90 1800din/L i Mobile iste gradacije negde oko 900 din. Sta velite vi iskusniji?

Ja u svom BMW R1100GS (ista mašina kao i tvoja), koristim Silkolene Comp 4 15w50 XP (polusintetika).

Sa ovim uljem sam izuzetno zadovoljan u svakom pogledu (povoljna cena, vrlo mala potrošnja ulja, dobro "izgleda" i nakon zamene na 10.000km, mašina lako pali i brzo dostiže pun pritisak pri verglanju, ....).

Inače motor vozim tokom cele sezone (i zimi i leti), pa iz tog razloga koristim 15w50, da vozim isključivo leti verovatno bih koristio mineralno 20w50 od istog proizvođača (namenjenog upravo za vazdušno hlađene boksere i V-tvin motore).

Ulje Silkolene prodaje kolega Đunta sa foruma.

Što se tiče ulja u menjaču i finalnom prenosu trenutno mi je tu ulje Castrol 75w140 (puna sintetika) i izuzetno sam zadovoljan (cena je doduše prilično visoka).

Prethodno je bilo ulje Casttol 80w90 i nije valjalo za ništa. Menjač jrčao i redovno ostajao "zaglavljen" izneđu brzina.

Na sledećoj izmeni ću najverovatnije i za menjač i finalni prenos da uzmem Silkolene 75w140.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Postovanje poznavaocima, interesuje me ekvivalent Motulu 5000 u kucama Fuchs Silkolene ili BelRay i slicnim.. Gledao sam comp 4, video sam ga kao motul 5100, a pro 4 kao 7100 . Dok recimo ucinilo mi se da bi meni potrebe zadovoljilo super 4 kod Fuchs-a.

Koristio sam motul 5000 i ok je,probao bih i druge proizvodjace. Moj motor je u godinama ima niske zahteve po specifikaciji proizvodjaca (Api SE) i motul 5000 mu je bio i vise nego zadovoljavajuc izbor po razumnoj ceni. Takodje nisam primetio niti jednu razliku u odnosu na motul 5100 koji sam pre toga koristio.

Eto,probao bih nekog drugog proizvodjaca pa bi neki ekvivalent dobro dosao :)

Hvala,veliki pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Postovanje poznavaocima, interesuje me ekvivalent Motulu 5000 u kucama Fuchs Silkolene ili BelRay i slicnim.. Gledao sam comp 4, video sam ga kao motul 5100, a pro 4 kao 7100 . Dok recimo ucinilo mi se da bi meni potrebe zadovoljilo super 4 kod Fuchs-a.

Koristio sam motul 5000 i ok je,probao bih i druge proizvodjace. Moj motor je u godinama ima niske zahteve po specifikaciji proizvodjaca (Api SE) i motul 5000 mu je bio i vise nego zadovoljavajuc izbor po razumnoj ceni. Takodje nisam primetio niti jednu razliku u odnosu na motul 5100 koji sam pre toga koristio.

Eto,probao bih nekog drugog proizvodjaca pa bi neki ekvivalent dobro dosao :)

Hvala,veliki pozdrav!

 

Znaš kako, "ne menja se konj koji pobeđuje", pogotovu ne iz puke radoznalosti ako si sadovoljan po svim kriterijumima. Super 4 ne dolazi na srbsko tržiše a o klasifikaciji Comp-a 4 Gosn Expandable:

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/9392-koje-ulje-sipate-u-vas-motor/?p=1869323

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Lepo rečeno!

Skoro da nemam šta da dodam na Đuntin post.

Ajd' samo najkraće moguće:

 

Super 4 Silkolene-a je optrilike ekvivalent za Motul 5000 (standardna PS ulja za motocikle ili bolje rečeno "full HC") i cenom veoma isplativa (naročito za starije generacije motocikala).

Za 5100 i 7100 ste već i sami našli pandane.

Za Bel-Ray ne znam napamet (morao bih da pogledam u ćitap), za 5100 i 7100 sigurno imaju ekvivalente serije (estarska PS i Full Estarska ulja), za 5000 već nisam siguran.

Inače, ta "full HC" ulja su uglavnom bolja od klasičnih PS ulja (ne moraju biti, u principu je ista klasa ali često bude).

 

Ostaje pitanje koje je i Đunta postavio - zašto menjati tim koji pobeđuje?

 

P.S.

Nisam naglasio u postu koji je Đunta link-ovao da skuter 4T ulja obično budu MA ili još češće (i bolje) MB, što je uobičajeno za automaske menjače na motociklima. Doduše nije direkntno vezano za temu, ali da naglasim (još jednom).

Zbog toga nisu najbolji izbor kod klasičnih motocikala (eventualno kod onih sa suvim kvačilom ili ako nema zahteve veće od MB ili MA).

Inače su "skuter ulja" obično pandan Motul 5000 ... kod Motul-a i Silkolene-a, (kao u linku) obično između 5000 i 5100 (Super 4 i Comp 4). Inače 5100 i Comp 4 svakako da možete koristiti (jedina mana malo veća cena, a kvalitet obično nije neophodan).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Hvala obojici na odvojenom vremenu,buduci da super 4 nije prisutan po recima Djunte prinudjen sam na 5000 od motula,s tim sto ja licno volim da probam sve i svasta. Lako je vratiti se na ono sto znate da je dobro ali ako ne probate,ne mozete znati ima li bolje :) ranije sam sipao 5100 ali je preskupo ulje,dok 5000 se moze naci po pristojnoj ceni,za moj stari motor i vise nego zadovoljava. Inace ne volim izvikane brendove,gledam na to kao bacanje para na "ime" do pre neku godinu sam koristio skupo inostrano ulje za automobil medjutim u jednom trenutku sam resio i presao na Optima ulja,od tada sam presao oko 50000km autom i nema apsolutno nikakvih promena,a samo ulje je 3x jeftinije,zadovoljava specifikaciju proizvodjaca agregata,menjam ga na 7000km kao i predhodno. Zadovoljan sam.

Hvala jos jednom obojici na vremenu ! Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 854 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Sipao sam Motorex u masinu. Pise na njemu da je namenjeno za boxere, pa cemo videti kad ovo vreme dodje sebi i pusti nas da vozimo. U kardan i menjac sam sipao Motul 80w90 kako kaze fabrika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Bardahl XTC C60 (polusintetika/JASO MA-MA2), i u Yamaha SR 250 (1983) i sad u Honda NTV 650 Revere (1993). U Hondi sam ga sad menjao posle 7000 km (servisni interval po uputstvu je na 12.000 km?), niti ga je potrošilo, bar se okom nije videlo na šipčici (tako se meri na ovom motoru), niti ga je nešto naročito ''ofarbalo''. Leto sam prevezao na 15W-50, a sad je za hladnije vreme sipano 10W-40. Menjač lepo radi, ja vrlo zadovoljan Bardahl-om.

Imam i ja Bardaxl ali meni uvek ofarba nakon nekog vremea, koje god da sipam. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Za expendable, koje su razlike izmedju ovog http://www.beo-car.rs/2100-power-motorno-ulje-10w40-4l i npr. Motul 5100? Npr. po stranim forumima sam procitao da gomila ljudi, narocito u Americi, koristi Rotela ulje za automobile u motociklima bez ikakvog problema. Takodje, sta to uzrokuje famozno proklizavanje kvacila? Da li moto ulja imaju neki aditiv sto sprecava proklizavanje ILI neka auto ulja imaju aditiv koji uzrokuje proklizavanje?


Jos nesto, evo specifikacije za moj motor iz manuala: 
hAeZzhc.jpg

A evo nesto zanimljivo sa sajta API organizacije:
vxLXjgW.jpg

Znaci standard koji se preporucuje je OBSOLETE.  Da li noviji standard znaci bolje podmazivanje u vecini slucajeva?

Da li je noviji API standard kompatibilan sa starijim motociklima? Npr. API SN koji ima manje cinka i fosfora u sebi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Bilo je podavno o tome, apropo suvog kvačila na BMW-ima. Ukratko, moto ulja pored ostalog se razlikuju od autombiliskih po smanjenom udelu modifikatora trenja koji mogu izazvati smanjenu frikciju ploča mokrog kvačila. Shell Rotelu  mogu da koriste  BMW-i sa suvim kvačilom, plus se taj agregat ne vrti koliko i zujalice, sa običnim auto uljem ima i ovde dobrih rezultata, ali teško da će iko da da takvu preporuku javno i bez ograničenja, odnosno skidanja odgovornosti,  pogotovo ne zvanični tehnolozi i tribolozi, znači da se svodi na svoju ruku pa šta bude posledično. Ima na netu koječega, apropo BMW-a koji zahteva nužno ZDDP dodatke, ala to što si pomenuo, pronašao sam na jednom Ren sajtu, Korvete i Poršea, smislili su koktel od 3 neka ulja, jedno je dizel, bez obzira što je zaista ultra kvalitetna opšta priča, da bi tako nešto bilo merodavno i prihvatljivo, treba malo više nego što je forumska priča. Takođe je bilo o API klasifikaciji koja se odnosi na dodatke  a ne na kvalitet, postoji BMW bilten, mislim da sam ga postavio, u kome se izričito nalaže upotreba starijeg API razreda nego što je u prvom mahu bilo preporučeno, sadašnje OEM ulje je malo pokriveno mistikom, u suštini je vrlo prosečno i ispod onog koje je bilo pod fabričkom etiketom u nekoliko proteklih godina gledano samo sa jednog ugla. Današnji izbor ulja je uopšte postao vrlo komplikovan zbog ekoloških normi i uvođenja niza parametara pred ulje, jedno isto ali sa pod oznakama koje definišu razliku. Potrošnja i čistoća nisu preterani pokazatelji kvaliteta. Gosn Expandable će razložno kao i uvek, samo kad ugrabi vremena.

 

Setih se da imam datu za Rotellu, ima JASO specifikaciju i može se kroristi na mokrom kvačilu:

 

Rotela_zpsruclwncy.png

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja