Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 9 minuta, bocca_bastard je napisao:

U pravu je Djunta. Auto Mika ima Silkolene, ali izbor nije bas prevelik. Nisam pitao za narucivanje, ali verovatno moze :)

 

Inace sam kod njih uzeo i Man filter ali pre 2-3 godine, ne znam imaju li jos uvek

Sutra kontaktiram tog "Miku" da proverim situaciju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
Pre 1 sat, zika56 je napisao:

Da sam siguran da je Modriča zadržala karakteristike i kvalitet kakav je imala osamdesetih (kada je korićena za NSU vazdušnjare i za Bubu) ne bih ni razmišljao o drugom ulju.

Ali nsam siguran.:neznam:

Tu modricu koristi prijatelj iz Bjeljine vise od 7-8 godina na RT-u i presao je preko 100.000 km sa tim motorom bez ikakvih problema,to znaju i @Guliver i @draki,pa se razmisli jos malo pre zamene ulja.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Sad sam video na sajtu Modrice da imaju i ulje Optima supervisk sae 20w 50 mineralno...

P.S. Dosta losija API specifikacija,ali i dalje u okviru onoga sto zahteva moj motor. Za vase novije ne bi sipao...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600
1 hour ago, drtommy said:

Posle dve godine menjam u motoru (malo prelazim godišnje oko 1300km) i dalje žuto, ima svoj viskozitet i ne miriše na "zagorelo". Na kolima na 25000km.

To moze da znaci i da je agregat cist, a moze da znaci i da su slaba deterdzentska svojstva ulja, pa zato teze menja boju ka crnoj-prljavoj. U prevodu, nije uvek dobra stvar da ulje bude svetlo, ugljenicnih ostataka u motoru mora da bude svakako, usled samog procesa sagorevanja.

 

Ja sam koristio 15-ak hiljada km najjeftiniju motul polusintetiku oznake 5000 , gradacije 10 w 40, u KIM auto u KGU sam kanticu od 4 litre placao 2800 din. Zaista je bilo povoljno, uvoznik je Mass company na ambalazi, pa verujem da nije falsifikat, prilikom istakanja je imalo normalnu gustinu (nije bilo retko) i tamnu karamel boju, agregat je lepo radio na tom ulju, presao sam na repsol, jer je dok se potpuno ne ugreje agregat, menjac bio uzasan. Sada placam za repsol 4200 din za 4 litra, ali je menjac mnogo bolji, a i repsol je full synt. a ipak u gradaciji 10 40, koja je minimum za uljaru, tj. nikako ne valja redje ulje od toga, moze samo gusce.

 

I da napomenem, sam agregat radi isto i na repsol i na, znatno jeftiniji motul, zvecka dok je hladan, sapuce vruc, u samom radu nisam primetio nikakvu razliku, a i potrosnja ulja je ista, na 7 000 km na koliko otprilike menjam, potrosi od pola litre do 750 ml ulja. Ne znam bas u ml, nisam toliko precizno merio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European

@milomir22

Service manual, tj. fabrika kaže

Grade: SE,SF ili SG specifikacija ulja, danas imamo već nove

Sam agregat je u odličnom stanju i redovno se održava, nema potrošnju ulja i motor "prede"

Inače svaka Kawa ima "klik" u prvoj brzini, bez obzira koje ulje da sipaš. ostale brzine i ne osetiš da si promenio. Ne lepe lamele

Kanta elfa Evolution 700 STI, 4l, 1600 din

Pišem, kao čovek koji 40 godina vozi i opravlja motore (ograđujem se od novijih modela)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 747 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

@zika56 Optima je osamdesetih godina imala isključivo automobilska ulja. Danas imaju ulje za motocikle pod imenom MOTOTAKTOL RACING 4T SAE 15W-50. Polusintetika je u pitanju. To ulje se ovdje dosta koristi  za  BMW R1100 i R1150, Yamahe Diverzion i ostale uljno i vazdušno hlađene motore. Pokazalo je pristojan kvalitet a cijena mu je smiješna, oko 7-8 KM za litar (3,5-4 Eura). 

Da sam znao da ti je to interesantno mogao sam ti to donijeti u Adrovac kad sam dolazio. A ako si zainteresovan napravićemo neku kombinaciju.  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

U principu,BMW ne boluje od toga bas kao japanski motori. Kod boksera su motor i menjac razdvojeni,tako da on u agregatu dobro podnosi i automobilsko ulje.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600

Koliko sam upucen, automobilska ulja imaju aditive koje moto ulja nemaju, ti aditivi znaju da uzrokuju proklizavanje lamela pri naglom ubrzavanju. 

 

Verujem da nije neka velika razlika u samim uljima, ali ja sam tip koji cesto voli da isforsira motor, pa mi nije problem da mu jednom do dva puta godisnje izdvojim 5000 din za ulje i filter ulja. Ipak se motor u autu vrti na 2-3 000 obrtaja, a na motociklu i 4 puta vise.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Ja trenutno vozim modricu 15w50 u z750s... Nije me "strah" od eventualnog kraha agregata (kaaako opasno zvuci).

Kawa ne radi ugladjeno i tiho kao Honda ali generalno sam zadovoljan (ako se moze biti zadovoljan posle 200km), nema vibracija, menjac i kvacilo prijatni za upotrebu... Zamenicu ga istim (ulje) za 3000km, za 1L (jedan) kastrola kupim 4L modrice...

Nije "cicijastvo" u pitanju, i naj skupljem ulju upolovacim period zamene,  kako "starim" kao vozac sve mi je jasnije prodavanje magle i snaga brenda/reklame...

Овај слој уља на овом фејзеру је Модрича после 2100 километара, мотор ради савршено, била је штела вентила.

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

 

 

acf5da77d3fca5804208c181f0d8614d.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Mnogo se velika fama digla oko ulja. Možda za nove motore i trebaju sve te naduvene marke, al pitam se po ko zna koji put, ima li ovde starijih kolega (a ima ih) i šta smo sipali osamdesetih, devedesetih? Nismo ni imali pojma za druga ulja sem ine, modriče i optime. I dan danas sipam auto ulje u motor, konkretno elf, polusinteziku, i nikakvih problema nema. A i motor kad je napravljen nije ni bilo ovih današnjih specifikacija ulja
Ја сам мало старији колега 1965 и много сам пута реко оно што сам реко али ко да слуша:(

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ja na dnevnom nivou upoznajem ljude koji bas uzivaju u motociklu... Mislim BAS! Bez opterecivanja bilo kakve vrste...

Ne razlikuju antifriz od ulja, niti lanac od kardana...

Koje ulje vozis?

-Pojma nemam, ja to kod  "Pere" oteram i on izmenja...

Mnogi se iznenade da se i pritisak u gumama proverava, kako izadje ako guma nije busna? Itd...

 

To je pravo uzivanje, samo voznja, bez zamaranja i tehnikalija....

Blazenstvo, meni ne dostupno, sada kada znam to sto znam...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Koliko sam upucen, automobilska ulja imaju aditive koje moto ulja nemaju, ti aditivi znaju da uzrokuju proklizavanje lamela pri naglom ubrzavanju. 
 
Verujem da nije neka velika razlika u samim uljima, ali ja sam tip koji cesto voli da isforsira motor, pa mi nije problem da mu jednom do dva puta godisnje izdvojim 5000 din za ulje i filter ulja. Ipak se motor u autu vrti na 2-3 000 obrtaja, a na motociklu i 4 puta vise.
Зато на ауту га промениш на 20 000 па и више а на моторциклу 10 000 је веч превише.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
U principu,BMW ne boluje od toga bas kao japanski motori. Kod boksera su motor i menjac razdvojeni,tako da on u agregatu dobro podnosi i automobilsko ulje.
Не болују ни јапански моторцикли, болују моторциклисти у глави је проблем:)

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600

Ova modriča će vrlo verovatno biti na probi kod mene uskoro, od mnogih sam čuo lepe reči za istu. Ulje za menjače sae 90 im je jako dobro po mom mišljenju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV
17 minutes ago, Krokodilo said:

Не болују ни јапански моторцикли, болују моторциклисти у глави је проблем:)

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
 

:jee1: 

Ne osete gumu da je pala na 1 bar a osete jel im ulje dobro ili je loše :-D 

Pa naša posla :jee:

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Haha 4
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Imam drugara, upravo kako kaže kolega N.F.S., ne zanima ga ništa oko motora, neće ništa da zna oko servisiranja, mehanike i elektronike, hoće samo da se vozi. Od provere na svom motoru, on povremeno uradi proveru pritiska u gumama i to je to. Covek plati majstora da mu sve izmenja i vozi bez ikakve brige. Ponekad mu i zavidim na takvom razmišljanju i bezbrižnosti...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600
Just now, ThePainkiller said:

Imam drugara, upravo kako kaže kolega N.F.S., ne zanima ga ništa oko motora, neće ništa da zna oko servisiranja, mehanike i elektronike, hoće samo da se vozi. Od provere na svom motoru, on povremeno uradi proveru pritiska u gumama i to je to. Covek plati majstora da mu sve izmenja i vozi bez ikakve brige. Ponekad mu i zavidim na takvom razmišljanju i bezbrižnosti...

I ja bih ovako da imam $ da finansiram sve. Doduse, ne bakcem se mnogo oko motora, ulje, filteri, svecice 1 u 100 godina, odrzavam lanac i neke sitnice tipa sijalice,losi oksidirali kontakti i sl. Ventile sam otprilike znao da ustelujem, nisam smeo sam, karbove sam sredio a drugar ih sinhronizovao. Da imam finansije, ne bih ga ni pogledao, samo bih terao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Koliko sam upucen, automobilska ulja imaju aditive koje moto ulja nemaju, ti aditivi znaju da uzrokuju proklizavanje lamela pri naglom ubrzavanju. 
 
Verujem da nije neka velika razlika u samim uljima, ali ja sam tip koji cesto voli da isforsira motor, pa mi nije problem da mu jednom do dva puta godisnje izdvojim 5000 din za ulje i filter ulja. Ipak se motor u autu vrti na 2-3 000 obrtaja, a na motociklu i 4 puta vise.
Зато дизел уља немају такве адитиве и одлично пашу моторциклима, не верујете али жива истина.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: GSF 1200 S
On 11.3.2019. at 17:25, DjoleLO je napisao:

Mogu ti ja nabaviti to Modrica ulje na pumpi koja je njihov zvanicni distributer. Cena 6km=360 din

Samo da potvrdim info kolege @DjoleLO u vezi cene Mototaktola (račun u nastavku, cena u KM, podelite sa 2 i dobijete cenu u evrima).

Rečeno mi je da ga ima na svim "Nestro Petrol" pumpama jer su oni njihovi distributeri u Rep.Srpskoj, dok ga u Federaciji nema jer tamo distribuiraju INA program.

 

Mototaktol račun.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Svako ulje koje ispunjava minimalan zahtev proizvođača je o.k. tako da tu može priča i da se završi za mnoge.

Kod iole modernijih motora se traži JASO (MA, MA2 ili MB) koji podrazumeva i kvalitet za motor (nešto kao API SG+).

Osim baš baš novijih motora (gde je i kod motocikala ekologija uzela maha) uglavnom je PS i API SG dovoljno.

Ulja iz 80-tih su bila vrlo dobra. Modriča je tad pravila (za) Castrol 10W-40, HC bazna ulja nisu bila posebno lošija od današnjih (malo više sumpora doduše, što za podmazivanje (ironično) može biti i plus).

Problem je što današnja ulja nižih specifikacija (ne bih tu uključio i Modriču (verovatno ni Lukoil, pa ne važi sledeće) zapravo manje kvalitetna nego ondašnja (npr. API SF) jer imaju manje ZDDP-a i uopšte aditiva. To je jer se prave tako da se smanji procenat multifunkcionalnog paketa u odnosu na (npr.) API SL (danas je sve ispod API SJ zastarelo i ne podleže licenciranju).

Tako da ... ne mora skupo ulje (Modriča je sasvim o.k. Elf takođe nije skup) za motocikl.

Naravno, ovde je puno diskusije a ne mora se time opterećivati (tražiti "savršenstvo" ili "perfect match" za motor).

Drugi problem (zašto kvalitetnije ulje) je da bi se dobacilo preko 5000 km što sa uljima nižeg kvaliteta nije baš uvek preporučljivo (moguće je ali ...).

Sintetička ulja su za tako nešto "zakon". I da, svakako su kvalitetnija (drugo pitanje da li su neophodna (za novije motore, često da, za starije uglavnom ne) i da li su isplativa (kako kome)).

Tako da ko NE želi da se "bakće" i ne mora.

Ako piše u uputstvu API SG, odlično - bilo koje (takvo) će ispuniti zahtev.

Nije velika razlika (nije je ni bilo do 90-tih) između automobilskih i motociklističkih ulja, neka automobilska (Shell to često označava na etiketi) ispunjavaju i JASO (makar nezvanično) a i API SG+ (da to Shell baš tako označava ako se dobro sećam).

Ipak u današnje vreme se već prilično razmimoilaze ulja za automobile (ekologija, ekologija ...) i motocikle.

Molibdenski aditivi (modifikatori trenja) u automobilskim (sintetičkim) uljima smetaju "morkom" kvačilu (što nije slučaj kod svih mineralnih i većinu PS ulja).

Sipati skupo ulje može biti i stvar prestiža (luksuza) i često nepotrebno trošenje para, ali kao što se pokazuje kod mnogih, sa Silkolene-om je retko ko imao bilo kakvu zamerku a kamoli problem (Motul se ili hvali ili kudi, to je posebna priča). I to nešto znači ... sipam Silk i ne mislim.

Na žalost i Đunta je posustao (ili otišao u "hladnije krajeve").

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Svako ulje koje ispunjava minimalan zahtev proizvođača je o.k. tako da tu može priča i da se završi za mnoge.
Kod iole modernijih motora se traži JASO (MA, MA2 ili MB) koji podrazumeva i kvalitet za motor (nešto kao API SG+).
Osim baš baš novijih motora (gde je i kod motocikala ekologija uzela maha) uglavnom je PS i API SG dovoljno.
Ulja iz 80-tih su bila vrlo dobra. Modriča je tad pravila (za) Castrol 10W-40, HC bazna ulja nisu bila posebno lošija od današnjih (malo više sumpora doduše, što za podmazivanje (ironično) može biti i plus).
Problem je što današnja ulja nižih specifikacija (ne bih tu uključio i Modriču (verovatno ni Lukoil, pa ne važi sledeće) zapravo manje kvalitetna nego ondašnja (npr. API SF) jer imaju manje ZDDP-a i uopšte aditiva. To je jer se prave tako da se smanji procenat multifunkcionalnog paketa u odnosu na (npr.) API SL (danas je sve ispod API SJ zastarelo i ne podleže licenciranju).
Tako da ... ne mora skupo ulje (Modriča je sasvim o.k. Elf takođe nije skup) za motocikl.
Naravno, ovde je puno diskusije a ne mora se time opterećivati (tražiti "savršenstvo" ili "perfect match" za motor).
Drugi problem (zašto kvalitetnije ulje) je da bi se dobacilo preko 5000 km što sa uljima nižeg kvaliteta nije baš uvek preporučljivo (moguće je ali ...).
Sintetička ulja su za tako nešto "zakon". I da, svakako su kvalitetnija (drugo pitanje da li su neophodna (za novije motore, često da, za starije uglavnom ne) i da li su isplativa (kako kome)).
Tako da ko NE želi da se "bakće" i ne mora.
Ako piše u uputstvu API SG, odlično - bilo koje (takvo) će ispuniti zahtev.
Nije velika razlika (nije je ni bilo do 90-tih) između automobilskih i motociklističkih ulja, neka automobilska (Shell to često označava na etiketi) ispunjavaju i JASO (makar nezvanično) a i API SG+ (da to Shell baš tako označava ako se dobro sećam).
Ipak u današnje vreme se već prilično razmimoilaze ulja za automobile (ekologija, ekologija ...) i motocikle.
Molibdenski aditivi (modifikatori trenja) u automobilskim (sintetičkim) uljima smetaju "morkom" kvačilu (što nije slučaj kod svih mineralnih i većinu PS ulja).
Sipati skupo ulje može biti i stvar prestiža (luksuza) i često nepotrebno trošenje para, ali kao što se pokazuje kod mnogih, sa Silkolene-om je retko ko imao bilo kakvu zamerku a kamoli problem (Motul se ili hvali ili kudi, to je posebna priča). I to nešto znači ... sipam Silk i ne mislim.
Na žalost i Đunta je posustao (ili otišao u "hladnije krajeve").
Начелно и ја дајем такве препоруке својим клиентима: имаш јефтино и добро Модрича и скупље а одлично Силколен, па одлука је твоја. Иначе увек је ужитак читати предавања expendable-а око моторна уља, хвала на увек опсежном објашњењу:)

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Pravilno razmisljanje! U skuteru vise verujem Castrol-u  edge od motul scoot smart... U satelisu 400 je meni omiljeno, Pakelo krypton xt 5w40, na moju preporuku (a gde se ta viskoznost trazi) isto smo usuli u jos par skutera (leonardo 250, scarabeo 150 rotax) zvuk masine neverovatan u pozitivnom smislu! 

Citiracu i odgovor g. @expendable -a o ovom ulju..

 

"Pakelo krypton xt sae 5w40 je dobro ulje. Za skutere naročito. Nije idealno za mokro kvačilo.

Ulje koje ima zvanično MB 229.51 ne može biti loše."

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.





×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja