Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Drug član, 1539 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
On 5/18/2020 at 12:37 PM, Jozza said:

Ovo je trebao da prijavi tržišnoj inspekciji, Mass-u i da tuži prodavca, pa nek ovaj posle juri dobavljače. Ako smrdi na menjačko, to znači da je mineralni bućkuriš uz dodatak hidrokrekovanog, maksimalno druge grupe. I to po ceni 300V ulja. Bezobrazluk

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 

Baš tako! 

 

Da ne citiram pojedine prethodne postove a i puna ih je tema... nije mi samo jasno da se toliko priča o originalima i kopijama a da niko ništa nije preuzeo. Nekome kantica bila falš, neko je video proizvodnju falš kantica, nekome različito ulje, neko je dobio menjačko ulje u kantici moto ulja, nekome crkao motor, menjač zbog falš ulja... i da niko ništa ne uradi po tom pitanju, niko nikoga ne tuži, ne prijavi, da niko ne poželi bar povrat novca,  odštetu? Sve se završi pisanjem po forumu ili jadikovkama u bajkerskim krugovima, stvarno neverovatno! 

 

Kada spomenuste Motul u kontekstu kopija i originala, za one koji ne znaju a to se svojevremeno vrtelo i po raznim auto-moto TV emisijama... baš zbog ovakvih priča, uvoznik Motula za Srbiju, Crnu Goru i BiH Mass Company se javno obavezao da će za svaku donetu falš kanticu Motul ulja donosiocu iste platiti 500 Evra! Naravno, fiskalni račun dobijen u radnji gde je problematično ulje kupljeno je obavezan. Veoma jednostavno i problem "proizvođača i distributera" falš ulja bi kako pravno tako i finansijski bio rešen za tili čas.

 

Ono što sa sigurnošću znam je da se i pored te ponude u Massu već godinama unazad niko nikada nije pojavio sa takvim problemom. Zašto? Ne znam. :neznam: 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: Yamaha tenere xt600 34L
On 5/18/2020 at 8:00 AM, Darko Mihajlovic said:

@mserifov , to sto je iste boje i nije bas sjajna informacija. Znaci da ne radi posao... 

kod motora za razliku od auta , tim uljem se podmazuje i menjac koji napravi haos od ulja ...

pogotovo na starijim motorima , ulje bi trebalo da bude crno prilikom ispustanja

Ja sam svjestan toga da su kod motocikla elementi mjenjaca posebno lamelne ploce u istom ulju kao i radilica glava i ostatak masine.

I da je to i prva razlika izmedju moto i auto ulja, odnosno da su moto ulja aditovana za cinjenicu da isto ulje podmazuje oba sklopa. 

 

Medutim ja prvenstveno nemam nekog izbora ili motul takav kakav je kopiran ili original pa sad kako ti bude.

Ili motorex od uvoznika koji ga i prodaje u malo prodaji.

 

Moja Honda ima malo vise od 19000 na satu i mislim bar onako laicki da ce joj motorex biti sasvim ok uz redovnu zamjenu.

 

Vidit ce mo kad ga ispustim da li ce da smrdi i da bude crno, valjda ce da odradi svoje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Zavisi i od sagorevanja. I ako voziš duge relacije i ako vozis na plin, ulje duže ostahe čisto

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV
11 minutes ago, yogibear said:

Baš tako! 

 

Da ne citiram pojedine prethodne postove a i puna ih je tema... nije mi samo jasno da se toliko priča o originalima i kopijama a da niko ništa nije preuzeo. Nekome kantica bila falš, neko je video proizvodnju falš kantica, nekome različito ulje, neko je dobio menjačko ulje u kantici moto ulja, nekome crkao motor, menjač zbog falš ulja... i da niko ništa ne uradi po tom pitanju, niko nikoga ne tuži, ne prijavi, da niko ne poželi bar povrat novca,  odštetu? Sve se završi pisanjem po forumu ili jadikovkama u bajkerskim krugovima, stvarno neverovatno! 

 

Kada spomenuste Motul u kontekstu kopija i originala, za one koji ne znaju a to se svojevremeno vrtelo i po raznim auto-moto TV emisijama... baš zbog ovakvih priča, uvoznik Motula za Srbiju, Crnu Goru i BiH Mass Company se javno obavezao da će za svaku donetu falš kanticu Motul ulja donosiocu iste platiti 500 Evra! Naravno, fiskalni račun dobijen u radnji gde je problematično ulje kupljeno je obavezan. Veoma jednostavno i problem "proizvođača i distributera" falš ulja bi kako pravno tako i finansijski bio rešen za tili čas.

 

Ono što sa sigurnošću znam je da se i pored te ponude u Massu već godinama unazad niko nikada nije pojavio sa takvim problemom. Zašto? Ne znam. :neznam: 

Preduzeo sam ja. Bacim kanticu jer nemam tri života pa da idem u prodavnicu da se objašnjavam i ispravljam krivu Drinu. Sipam drugo ulje, a falš ulja neka traži inspekcija i neka se njima bavi a ne ja da jurim. Svaka čast Mass-u, ali mi nije MASS na prvom ćošku. 

Prosto je mnogima jednostavnije da kupe drugo ulje. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 747 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000
On 18.5.2020. at 7:07, mserifov je napisao:

Vozim CBF600 verziju sa karburator ima, i relativno skoro odnosno prije 2000km sam radio servis.

Pritom sam sipao motorex top speed 10W40, i mislim da je ovo polu sintetika.  Pakovanje je u kanisteru od 4 litra.

Nazalost ili na srecu kod nas u Bosni samo motorex i motul i ima da se kupi i hiflo filteri.

 

Motorex se ima kupiti u SBK Brcko kod Hariza koji je nekad radio motul a sada samo motorex.

A motul se moze kupiti na dosta mjesta mada je meni naj pouzdanij Intercars Zivinice jer su dosta veliki i ne vjerujem da muljaju neko drugo ulje.

 

Sa motorexom motor radi sasvim ok i mjenjac je precizan nisam primjetio nesto ne normalno.

 

Sta je meni licno bilo interesantno, juce sam bas provjerio nivo i stanje ulja i ono je potpuno iste boje i istog nivoa kao kad sam ga ja nasuo prije 2000km.

 

Probao sam takode da probam kupiti neko jos drugo ulje a da to nije motul ili motorex, nisam uspio.

Vecinu koga pitas blijedo te gledaju.

 

 

U Tuzli imaš uvoznika za Silkolene ulja. Na ovom i drugim moto forumima ljudi imaju jako dobra iskustva sa njima. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: Yamaha tenere xt600 34L
Just now, Guliver said:

U Tuzli imaš uvoznika za Silikolene ulja. Na ovom i drugim moto forumima ljudi imaju jako dobra iskustva sa njima. 

Napisi mi molim te privatnu poruku ko je u pitanju. 

Volio bi u Yamahu da naspem u viljuške i u motor silkolene da cisto vidim kako se ponasa.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Nezahvalno je polemisati o utisku nakon samo jedne zamene. Menjač i nekako, ali ostale karakteristike ulja nema šanse "da se osete", sem ako nije u pitanju krš ulje, u prethodnoj ili sadašnjoj zameni

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 204 postova
  • Lokacija: Arandjelovac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure

Vidim da se ponovo povela lepa diskusija o uljima. 

Prateci neke strane forume i stranice, video sam da stranci (pretezno Nemci) koriste Liqui Moly moto program, koji je kod nas  skoro pa potpuno stran. 

Malo sam se zainteresovao i ispratio to... Imam prijatelja koji drzi auto delove kod koga dolazi dosta mehanicara u nabavku za delove, ulja itd. Neki od tih kupaca su i ovlasceni serviseri za pojedina vozila i imaju uredjaje za merenje viskoznost ulja po kojima su zakljucili da full sinteticko ulje Liqui Moly u autu posle 10.000km ima skoro nepremenjen viskozitet. Moj prijatelj nije tip koji laze i sam sipa to u svoja kola, ali ako je mene lagao, lazem i ja vas.

Jos jedna informacija... Liqui Moly u Srbiji je verovatno svuda original, jer je za sada samo jedan uvoznik koji je u Svilajncu sto stoji i na zvanicnom sajtu.

Ali kao sto se i pise u temi gore, marketing je cudo!

Ja u svoj motor za sada sipam Motul 7100 iz Mass-a (iako znam da nije najbolje, ali je to neka navika i poverenje), a u kola Castrol Edge isto iz navike i poverenja... Za sada Bogu hvala nikada nisam imao problema sa uljima, jer imam pouzdanu nabavku, ali je cinjenica da veliki problemi mogu da nastanu i to treba prijavljivati svakako.

Svakako cu probati Liqui Moly moto program jer vidim da je generalno nezastupljen kod nas, pa cu preneti utiske u vidu rada motora, potrosnje ulja i svega ostalog, osim menjaca jer je meni menjac van motora. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

Е за Ликви Моли могу да се похвалим да у МК имамо комплетни програм и ауто и мото а цене су исте као код Фукса/Силколена моооожда мало више али незнатно. Имају нови програм лудих адитива.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1109 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000
On 30.4.2020. at 12:31, malitomic je napisao:

 Zvao sam ljude iz radnje gde sam kupio ulje, razgovarao sa sefom. Kaze covek iskreno da nema pojma o moto svetu ali ce se javiti kad se konsultuje sa ljudima koji se razumeju. Kako god.. cekam da se javi i nesto kaze. Nije mi namera da ih kinjim da mi vrate pare, vec da posto su oni uvoznici, saznaju proverenu informaciju od proizvodjaca sta je u pitanju. Ako je sve ok,  svi bi povratili moje poverenje, nestavili bi po starom uz konstataciju da se greske desavaju.

Da se vratim opet na samu ambalazu za koju rekoh da je potpuno identicna.. I jeste i nije. Fizicki da, ali tek danas po dnevnom svetlu uocavam ispod crnvene nalepnice na crnoj kantici odstampan tacan datum i vreme punjenja. Na boci sa crvenim uljem sam font je drugaciji i veci i datum je 07.sep18. (Vreme sat-minut) zaboravio sam 

Na bocama sa ljubicastim uljem font je dosta sitniji datira iz Marta 2018. Sa razlikom od nekoliko minuta na stampi na obe boce.

Moj je zakljucak da je ambalaza verovatno originalna na sve tri kantice ali da je ulje iz nekog razloga pomesano.

Idu slike uskoro

IMG-6974b77d95f439fbd4f7fa9670207080-V.jpg

IMG-1b3aa8d6f4505d0997f2c248dd5d886a-V.jpg

IMG-a8ff32763fb1c58fac0f2d0b24b90cd3-V.jpg

IMG-17573b4f3fe52300fe84df08e24412ea-V.jpg

IMG-8e9ffca3518415f1f59fc3715884ef3c-V.jpg

IMG-e6129be0a0809a62512963c592c86b5c-V.jpg

IMG-033d55ac5a3d79b798870b0cf0695a83-V.jpg

IMG-3aab6f482c6b78ababb45a9fece4edd1-V.jpg

Ma sve mi ovde nesto sumnjivo-proizvodjac Fuchs Nemacka na gornjoj nalepnici,a na drugoj nalepnici proizvedeno u Poljskoj(uvoznik euro 07)

Sad pogledao moje kantice za isto ulje-Proizvodjac Fuchs lubricants UK,zemlja porekla UK,uvoznik Orbico(ili tako nesto).

I to sa uvoznicima mi nije jasno-bar u mojoj bransi ima samo jedan uvoznik-svi ostali su distributeri,ako im uvoznik dozvoli distribuciju:neznam:.

Sve mi ovo lici na(sto neko rece) nase balkansko muljanje(jos kod tebe na gornjoj nalepnici ukljucena i Bugarska u ceo proces-recept za nista dobro.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 9 sati, piki je napisao:

Ma sve mi ovde nesto sumnjivo-proizvodjac Fuchs Nemacka na gornjoj nalepnici,a na drugoj nalepnici proizvedeno u Poljskoj(uvoznik euro 07)

Sad pogledao moje kantice za isto ulje-Proizvodjac Fuchs lubricants UK,zemlja porekla UK,uvoznik Orbico(ili tako nesto).

I to sa uvoznicima mi nije jasno-bar u mojoj bransi ima samo jedan uvoznik-svi ostali su distributeri,ako im uvoznik dozvoli distribuciju:neznam:.

Sve mi ovo lici na(sto neko rece) nase balkansko muljanje(jos kod tebe na gornjoj nalepnici ukljucena i Bugarska u ceo proces-recept za nista dobro.

Ja do sada već pet puta nalivao Silkolene Comp 4 i uvek pisalo na ambalaži da je uvoznik Orbico i nikada nisam primetio ništa sumnjivo. Super zadovoljan (prevezao 60.000km sa Silkolene).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1109 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000
Pre 13 sati, zika56 je napisao:

Ja do sada već pet puta nalivao Silkolene Comp 4 i uvek pisalo na ambalaži da je uvoznik Orbico i nikada nisam primetio ništa sumnjivo. Super zadovoljan (prevezao 60.000km sa Silkolene).

Znam Ziko i ja ga koristim peta(ili sesta) godina-jos od kad nam ga je Djunta prodavao bio je taj Orbico uvoznik,samo mi je cudno da ima nekoliko uvoznika i jos sa raznih strana proizvodnje i neslaganja na deklaraciji kod slika koje je kolega sa razlicitim bojama ulja postavio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1109 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000
Pre sat vremena, Jozza je napisao:

Gde ga nabavljaš?

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 

Mene je Djunta uputio na Auto Mika u Zemunu-pro 4 10w40  950 din/l.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 204 postova
  • Lokacija: Arandjelovac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure

Ja sam kupovao Silkolene Comp 4 i trazio sam na zvanicnom sajtu uvoznika za Srbiju... Dobio sam uvoznika i dao mi je kontakt telefon coveka gde mogu da kupim maloprodajnu kolicinu.

Broj je: 0648266406 Boris

 

Takodje Auto Mika Zemun 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 22 sati, piki je napisao:

Ma sve mi ovde nesto sumnjivo-proizvodjac Fuchs Nemacka na gornjoj nalepnici,a na drugoj nalepnici proizvedeno u Poljskoj(uvoznik euro 07)

Sad pogledao moje kantice za isto ulje-Proizvodjac Fuchs lubricants UK,zemlja porekla UK,uvoznik Orbico(ili tako nesto).

I to sa uvoznicima mi nije jasno-bar u mojoj bransi ima samo jedan uvoznik-svi ostali su distributeri,ako im uvoznik dozvoli distribuciju:neznam:.

Sve mi ovo lici na(sto neko rece) nase balkansko muljanje(jos kod tebe na gornjoj nalepnici ukljucena i Bugarska u ceo proces-recept za nista dobro.

 

pre 15 minuta, piki je napisao:

Znam Ziko i ja ga koristim peta(ili sesta) godina-jos od kad nam ga je Djunta prodavao bio je taj Orbico uvoznik,samo mi je cudno da ima nekoliko uvoznika i jos sa raznih strana proizvodnje i neslaganja na deklaraciji kod slika koje je kolega sa razlicitim bojama ulja postavio.

 

pre 14 minuta, piki je napisao:

Mene je Djunta uputio na Auto Mika u Zemunu-pro 4 10w40  950 din/l.

 

Posle 8 godina, odustao sam od dalje distribucije Fuchs Silkolena, sad se snabdevam kod AutoMike, ali održavam prijateljsku vezu sa Orbicom. Fuksov moto program se proizvodi u fabrici u UK, postoji pogon u Poljskoj i odatle su dolazila neka kaminonska maziva, pošto nisam u poslu, ne znam koja se ulja tamo izrađuju trenutno. Takođe, dok sam ja radio, u gradiciji 10-50 je bilo isključivo Pro 4 Plus, vršno ulje trkaćeg ranga, oko 50% skuplje nego Pro 4 u 15-50, novina je i za mene sad Pro 4 10-50. Ne mogu da se setim, ali pre neku godinu je cela gama dobila XP dodatak na etiketi, moguće je da tu leži mogućnost različite pigmentacije pri promeni punjenja. Što se tiče kantica, na njima je bilo kao odštampano diskretno ISO KOD sa datumom proizodnje, nije bilo kružnog otiska ko što se ovde vidi, pogledaću kasnije na ambalaži koju imam trenutno. Takođe, za čitav period moje distribucije, nisam nailazio na relativno stare datume, čak ni kod pomenutog vršnog ulja Pro 4 Plus koje nije imalo neki naročiti promet jer su niže klase apsolutno zadovoljavale pa tražnja bila mala, bilo je najvljeno da se gasi serija "Plus", ne znam jer ugašena i zamenjena "običnim" Pro 4 u 10-50. Fuchs je pre neku godinu dozvolio slobodnu distribuciju umesto zastupničko distrinutivnu, pored Orbica, bivši Multicompany, pojavilo se još dvoje, gde je i E07. Orbico je inače vrlo moćna evropska firma sa centralom u HR, oni su oborili Todorića i uzrokovali ozbiljan poremećaj u njihovoj ekonomiji, sve što su oni direktni kupci je garantovanog kvaliteta. Ovo je što ja trenutno znam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

U Srbiji se sve obara, radi se na žilet, zato sam i izašo iz tog posla kao i još nekih. Fuchs bi nestao sa našeg tržišta, radi se čisto po inerciji, sistem poslovanja je prilično jednostavan i ne iziskuje cimanje, pa i par procenata zarade pride dobro dođe, mada je više iz tradicije. Hteli su pre jedno 5 godina da zagase al opsta kod nas.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Comp 4, uvežen pre corone, vidi se datum proizvodnje:

20200522_094347.jpg.bbc91a9604d87b2feddae8fdf618e9d6.jpg

 

20200522_094401.jpg.8a77734f2e1c605bf3e3856215932b04.jpg

 

20200522_094327.jpg.7670a0ea8a03fe4bfe545e5f23567bb7.jpg

 

Karton ulja koje koje sam naručio krajem prošlog leta jer ga nema:

20200522_094702.jpg.3a770f4c8f55c53d93137f4af7865a3d.jpg

 

20200522_094724_HDR.jpg.6ce5c026d98ac49085783571cd6ae1ac.jpg

 

Poljsko ulje, razlikuje se kartuša, nema štampan datum:

20200522_094448.jpg.096e1c33b4f8cb131bc99d7cb27d8e57.jpg

 

20200522_094511.jpg.d729b3eae21028602ffd088fb355a712.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1110 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan
On 30.4.2020. at 14:29, Alekre je napisao:

Sa uljem je sve kako treba. Dobio si šta si kupio.

 

Evo zvaničan odgovor Silkolene-a:

Hi Alex

 

Thanks for the enquiry.

 

Some batches of Silkolene Pro 4 10W-50 XP were dyes incorrectly, please note this will not affect the performance. If you can let me know the batch numbers, printed on the container (not the label) we will confirm if this is one of the batches concerned.

 

Apologies for the inconvenience.

 

Regards

Za one koji ne znaju engleski, promašili su boje u toj turi i to je sve. Nema uticaja na performanse ulja. 

Citiracu opet zvanican odgovor Silkolena, te bih na pricu sto se tice tog ulja i uvoznika Euro 07, stavio tacku

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1110 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Lanac, kaiš, kardan

Ok, imamo i treceg uvoznika i distributera. Pored Orbico i Euro 07, pojavljuje se i Delmax. Ne bi me cudilo da ih ima jos..

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

  

On 21.5.2020. at 9:32, đunta je napisao:

Fuchs je pre neku godinu dozvolio slobodnu distribuciju umesto zastupničko distrinutivnu,

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja