Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Arandjelovac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure
pre 45 minuta, Krokodilo je napisao:

Потрошена тема која се на крају своди на лична убеџења.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 

Hahahahahaha, gume i ulja su vecna tema! :) Nikada kraj, a na kraju ljudi rade kako sami rese... :moto2:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2795 postova
Pre 3 sati, Bojan Budjevac je napisao:

Kazu da je dobro ulje, ali sam cuo da je malo motor bučniji na njemu... Konkretno prijatelj sa R1150RT mi je preneo njegova iskustva. Koristio je Comp 4 i na tom ulju je motor tisi, a vise ga trosi, a sa Motorexom je bucniji, ali ga dosta manje troši.

čitajući stalkera,expendbla po netu sam čuo malo čudnu stvar za nas laike.A to je da sa ful sintetikom mora malo da se čuje agregat i da je to bolje za  agregat od onih ,,samo prede,, i  ,,ništa se ne čuje,,

meni je čudno ali sam siguran da je čovek u pravu.A činjenica je da kad krkneš  optimu long lajf u juga se sve utiša a to neznači da je to bolje ulje od castrola ful sintetike

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 817 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Pa uglavnom zato što su sintetike u manjem viskozitetu, tipa 0w30, a mineralna ulja 20w50. Ovo je ekstremni primer, ali je dobar primer. Najveći broj ulja su mineralne baze sa delom sintetike (hidrokrekovane) i nakrkana aditivima. ZDDP štiti motor od habanja, kao i aditivi sa Borom. Dakle udeo Cinka, Fosfora i Bora je bitan jer ti aditivi kreiraju staklastu površinu na svim metalnim delovima koji su izloženi pritisku i temperaturi usled trenja. To su npr ležajevi i bregasta. Zato dobro ulje nakrkano aditivima košta dosta. Dobra sintetika iako je "tanko" ulje štiti motor od habanja jer je manje podložna daljem padu viskoziteta, dok se mineralke lakše "razbiju".

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 817 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i
И мислиш да фул синтетик више прија Застави него минерал?

Sent from my SM-G955F using Tapatalk


Zastavi se ne isplati sipati 100% sintetiku, jer kvalitet delova motora ne vidi tu razliku. A sa druge strane ima i odličnih mineralki. Jedinu razliku pravi interval izmene, gde sintetika može više sati da radi, ali kod Zastave usled obogaćivanja ulje nesagorelim benzinom ulje se brzo "potroši" tj razbije, pa je korišćenje pune sintetike bacanje para. Mada zaboravljamo da kod novijih agregara interval izmene ulja je dosta veći bego ranije, a i cena rada majstora je skupa svuda sem na Balkanu, pa je strancima uglavnom jeftinije da sipaju sintetiku i voze duplo veći interval, ukoliko je agregat ispravan i projektovan za duge intervale izmene ulja.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4368 postova

Укратко имате клизање на мокру и масну површину а имате и клизање на истурених кликера. Е ово друго је принцип подмазивања модерних уља. Тај танак а чврст слој котрљајучих молекула не попуњује велики луфт код старијих агрегата и зато раде бучније. На крају уље треба да одговара агрегату а цена истог дефинитивно није репер.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 817 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Samo da dodam da su "klikeri" kod sintetičkih ulja jednake veličine, dok su kod mineralki različiti. Iz tog razloga mineralke brže gube svojstva u odnosu na sintetička ulja

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Analog Man, 341 postova
  • Motocikl: ​​​Nisam član od 28.10.2022.
41 minutes ago, Dexterr said:

Malo ozbiljnosti, kolega...:kafa:

Zalutao iz druge teme ? :)

Ulje se sipa po preporuci proizvođača motora, a brend se odabira.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 817 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i
Онда полусинтетика најгоре решење, јер су ту кликери разних величина, а то значи најгоре подмазивање?

Nije najgore, već nešto između. A polusintetika ima najviše. Krokodilo je to uprošćeno objasnio, ali evo o čemu se radi. Molekuli ulja stoje između recimo kolena radilice i polutki kliznih ležajeva, i dok ima pritiska ulja ne dolazi do kontakta metal na metal. I kad dođe do metal na metal, tu je taj staklasti sloj koji se kreira vremenom od jedinjenja Cinka, Fosfora i Bora, tj aditivi u dobrom ulju bukvalno otvrdnu površine ležajeva. Mineralna ulja nastaju procesom prečišćavanja prirodne "supe" u kojoj ima svega i svačega, pa je krajnji rezultat gomila klikera različite veličine. Problem je što se pod polusintetikom zove bukvalno sve i svašta, tj na pakovanju ne piše kakva ja baza i koliko sintetike ima zbućkano. Na polusintetikama je najbolja zarada proizvođača ulja. Mada sve radi pos'o, što neko reče viskozitet nalaže proizvođač motorcikla, a proizvođača ulja biraju bajkeri po ličnom afinitetu i iskustvu drugih. Tj koliko lako se šalta, koliko čist je dekli iznutra, kao i klapara li mašina dok radi i koliko brzo se ulje razbije, tj koliko dugo se šalta normalno, pod uslovom da kvačilo odvaja kako treba. Sve ostalo je, da izvinete na mom francuskom, puko mršenje muda.

 

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36
Pre 1 sat, Blueser je napisao:

Zalutao iz druge teme ? :)

Ulje se sipa po preporuci proizvođača motora, a brend se odabira.

A koja je to preporuka proizvodjača? Piše li da li ide mineralno, polusintetika ili full sintetika? Većina proizvođača navede samo gradaciju ulja (i to često širok spektar, u odnosu na temperaturni opseg i kojem se motocikl koristi), i navedu minimum kog standarda ulje mora da bude (API certifikat).

Nema nikakve druge preporuke...

Takođe, pojedini (stariji) proizvođači navode da u motocikl treba da ide 20W40 ulje, a takvog već duže vreme nema na tržištu. I šta bi sad, po tebi, vlasnici takvih motocikala trebalo da sipaju u svoj motor? Hm? 

To što piše u manualu nije "sveto pismo", ali je svakako dobar početak, barem što se odabira ulja tiče, tj. njegove gradacije...

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Analog Man, 341 postova
  • Motocikl: ​​​Nisam član od 28.10.2022.
21 minutes ago, ThePainkiller said:

A koja je to preporuka proizvodjača? Piše li da li ide mineralno, polusintetika ili full sintetika? Većina proizvođača navede samo gradaciju ulja (i to često širok spektar, u odnosu na temperaturni opseg i kojem se motocikl koristi), i navedu minimum kog standarda ulje mora da bude (API certifikat).

Nema nikakve druge preporuke...

Takođe, pojedini (stariji) proizvođači navode da u motocikl treba da ide 20W40 ulje, a takvog već duže vreme nema na tržištu. I šta bi sad, po tebi, vlasnici takvih motocikala trebalo da sipaju u svoj motor? Hm? 

To što piše u manualu nije "sveto pismo", ali je svakako dobar početak, barem što se odabira ulja tiče, tj. njegove gradacije...

 

Pročitaj ovo na forumu iz časopisa, pisao Jovan Ristic

Šta znače oznake na uljima za motocikle?

Potraži na forumu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36
pre 6 minuta, Blueser je napisao:

Pročitaj ovo na forumu iz časopisa, pisao Jovan Ristic

Šta znače oznake na uljima za motocikle?

Potraži na forumu.

Ček, ček... ne pričamo o oznakama na ulju... Ti si rekao da se ulje sipa po preporuci proizvođača... Ja samo pitam koja je to preporuka (osim gradacije i API standarda)...?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 817 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

20w40 ulje se sipalo u motore dok ulja nisu bila toliko napredne tehnologije, tj nisu bila postojana kao današnja, jer za tako malu razliku viskoziteta (20-40) ne treba puno poboljšavača viskoziteta, koji NE PODMAZUJU i skloni su degradaciji, pa ulje završi kao 20w30. Sada sa kvalitetnim procesima proizvodnje ulja može da se napravi i 10w50 da izdrži ceo interval zamene, i to najviše zavisi od kvaliteta baznog ulja. Degradira svakako, ali ostane u opsegu viskoziteta. Uglavnom nije Sveto Pismo sipati 20w40, jer svaki proizvođač u uputstvu navodi ceo spektar različitih viskoziteta čak od 10w30 za zimsku upotrrbu do 20w50 za tropsko vreme, tj u zavisnosti od spoljne temperature. Za veliku većinu motora je 10w40 ili 15w50 celogodišnje ulje, dok se za nove motore sad fura 10w30 jer se mašine prave u uskim tolerancijama

 

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4368 postova

Дали се некоме десило да је усред Истамбула и да му се упали ламбица за уље. Да угаси моторцикл и још да укапира да му гориво кључа у резервоар. 10 - 30есссссс, то може у Швицарској.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4668 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Ti manueli koje pominjete sa 20w40 su stari 30 i više godina kao i ti motori....

Drugo vreme, druga ulja, drugačije gorivo...

 

Viskozitet je isključivo vezan za spoljnu temperaturu i ništa više... besmisleno je pominjati to . :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2795 postova

što se tiče viskoznosti ulja ovo je tablica gde se vidi detaljnije šta je šta.Važno je da recimo 40 nemora da bude uvek isto čak i kod istog proizvodjača a drugog modela ulja koje je takodje 40,tojest da neko ulje može da bude bliže 30 a neko bliže 50 pa da se razlikuju bez obzira što su obea 40.

https://wiki.anton-paar.com/en/sae-viscosity-grades/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 817 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

10w40 ili 15w50 mogu da se voze kao celogodišnje ulje na 90% motora u svetu, i 98% motora sa ovog foruma. Ko ima suvo kvačilo može i auto ulje, pod uslovom da je ACEA A3. Nikako A1, A5, ili C (1-4)

 

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2795 postova

da se vratim par strana na temu filtriranja ulja i zamene filtera.Negde pre deceniju ipo sam istočio ulje koje je prešlo 3000 km iz agregata u čistu posudu ,odvrno filter, istočio ulje, vratio filter ,preso u plastičnu flašu od kisele jer mi ide 2 litre u motor.To sam uradio u decembu čekajući sledeće lepo vreme.Prošlo je oko mesec ipo i ulje je secovalo na dnu dosta crnog taloga.Motor je bio prešo 20000 km ,skoro potpuno nov.

Na dnu je bilo zalepljeno 4 mala neodijumska magneta iako može i bez toga.Taloga je po meni bilo dosta.To filter nie mogao da zadrži u sebi.Ulje ostane iste boje posle secovanja.Kad je otoplilo sam sipo nazad bez tog taloga.

Ovo sam uradio jer sam ulje koje sam ranije ispuštao na 10000 km,kola,motor ostavljao u flašu da bi podmazivo lanac motorne testere i tako sam uvideo da na 10000 km ima baš dosta nečistoća u vidu nekog crnog taloga.To me dosta nerviralo pa sam to jednom bio uradio a posle me mrzelo.Uglavnom filter očigledno nemože sve da skupi jer ono crno je baš vidljivo i ima ga .Da li sam nešto posebno dobio sa tom zajebncijom -neverujem ali me to onda dosta iritiralo pa sam morao da probam.

Od onda uglavnom menjam ulje pred zimu pa nemam potrebu to da radim .Filter je uvek na motoru bio hi-flo a na kolima kako koji ali očigledno nemogu sve da skupe.

Kad se ispusti menjačko ulje iz kola isto ima taloga ali jedno 5 puta manje i ulje je prešlo 50000 km.Menjačko kad odstoji malo posvetli  i to se može videti samo kod mućkanja pa kad ostane tanko na zidu flaše.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2795 postova
MODRICAOIL.COM

„Rafinerija ulja Modriča“ a.d. predstavlja renomiranog i najvećeg proizvođača hidrokrekovanih baznih ulja, maziva i...

neznam kako ovo ulje nema standard protiv proklizavanja kvačila a ima veći standard od sg znači kvačilo ne bi trebalo da radi u tom ulju .Ali piše u tekstu da može.Ko misli da su sva ulja ista nek pogleda tačku stinjavanja ovog 15-50 i motorex boxer 15-50.Samo 20 stepeni razlika  u prednosti motorexa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 817 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Tačka stinjavanja je različita jer su veoma različita bazna ulja. Sa druge strane ostoje i aditivi koji umanjuju tačku stinjavanja, ali je 90% do baznog ulja, tj tanje ulje se koristi kod Motoreksa. Sa druge strane JASO specifikacija se plaća kao i ostale. Zato je ovo inače jeftino ulje dobro za uljare, i dobro podnosi temperaturu. Nema (puno) aditiva protiv trenja i radi poso, kao i Rotella T6

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja