Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Drug član, 1539 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
On 3/7/2020 at 12:38 PM, Petre said:

A na koliko km su  promene ulja u kamionima? :) 

Zavisi za šta i kako se kamion koristi... Od 18 meseci ili 10,000 Km (neka izgradnja, rad na lokaciji) pa do 18 meseci ili 60,000 Km (dugoprugaši).

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde
On 3/8/2020 at 3:08 PM, Jozza said:

Može li samo info koji Motul i koji Ipone?

Motul 5100 10w40

IPONE 10.4   polusint

Takodje je taj IPONE junački gurao oko 6000km  ZZR-1100 bez umiranja, a Motul nisam ni probao, nakon što mi je dobar drugar imao ozbiljan MOTUL problem sa šaltanjem na istom motociklu. Zapravo, nakon fijaska u CBR-u nisam više nikad kupio ni litar Motula, ali pošto je to na forumu bogohuljenje, stidljivo zadržavam informaciju za sebe. Čak me sramota da kažem da sam mnogo bolje prolazio sa Bardalom, Seleniom i Valvolinom, da me nebi razapeli.

  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1539 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
On 3/7/2020 at 12:38 PM, srbac said:

 

5100 je pao na kvalitetu, menjač škljoca posle 3000km. Probao na XTZ750 i SV650.

300v je ulje za trke i više ga ni proizvođać ne preporučuje za normalnu upotrebu.

7100  odlično ali preskupo ! (ovo ulje je zamenilo 300v)

 

Izvinjavam se na malom kašnjenju sa odgovorom... obaveze.

 

Iako nisam nikakav diler ni zastupnik Motula njihova ulja isključivo kao i ostale proizvode koristim evo već 27 godina i to u svim svojim prevoznim sredstvima (a bilo ih je...). Davno nekada kada sam bio klinac jedan od najpoznatijih Beogradskih moto majstora koji se i dan danas kune u ovaj brend mi je objasnio neke stvari vezane za ulja i od tada je to to. Godinama sam samo sticao nova iskustva dok igrom slučaja danas imam direktan kontakt sa Motul Nemačka i njihov sam rado viđeni gost. Sa tehničkim direktorom Motula recimo se uvek ispričam o svemu i svačemu jer je to čovek od koga se uvek mogu čuti prave i korisne informacije vezane za tehnologiju, novitete, ispitivanja...   

 

Dosta ljudi sa foruma i van njega me zna lično ali ovo napisah kao uvod jer zaista mogu da pomognem oko nekih stvari i nedoumica vezanih za ovaj brend.

 

- 5100 polusintetiku lično nikada nisam koristio iako znam dosta ljudi koji je koriste bez ikakvih problema.

 

- Što se 300V tiče to jednostavno nije tačno. 300V jeste razvijeno sa idejom da bude vrhunsko trkačko ulje i jedno je od retkih (profi ulja) ako ne i jedino koje može da se kupi u slobodnoj prodaji. Fabrika ga naravno preporučuje i odobrava korišćenje i u vozilima koja se koriste u svakodnevnom saobaćaju. Motulova ulja iz 300V serije imaju dve nazovimo "mane". Prva je ta da 300V svojim performansama prevazilazi sve znane odnosno postojeće standarde u klasifikaciji ulja (above existing standards - piše na 300V ambalaži ) pa zbog toga recimo pojedini nalaze da 300V nije poželjno koristiti u garantnom roku vozila. Druga "mana" kod 300V je već dobro poznata ali je iznova i iznova s vremena na vreme treba objašnjavati a to je interval zamene. Zbog svoje specifične formule i određenog paketa aditiva 300V nije predviđen da godinama ili desetinama hiljada Km provede u agregatu bez zamene. To naravno opet ne znači da 300V nije za svakodnevnu upotrebu već je poželjno menjati ga na oko 5,000 Km ili jednom godišnje.

 

- 7100 zaista jeste odlično i možda je najpoželjnije (svrsishodnije) ulje iz Motulove moto ponude za motocikle koji se voze u svakodnevnom "civilnom" saobraćaju. Ali takođe ono ni na koji način ne menja 300V - dva sveta različita.

 

On 3/7/2020 at 8:43 PM, srbac said:

 

Ovde upišeš bilo koji motocikl ili auto i selektor izbaci koja ulja Motul preporučuje. Napiši Yamaha YZF R1 2014 na primer i neće ponuditi 300v nego samo 7100 i 5100. Isto je i  za R6. Igraj se  pa mi javi za koji će ti motor za upotrebu u saobraćaju   ponuditi 300v.  Meni je ponudio za RMZ450 .(nije za saobraćaj )

 

WWW.MOTUL.COM

Search for the correct Motul product for your vehicle.

 

Evo javljam :)

 

Screenshot-20200308-192251-Chrome.jpg

 

Screenshot-20200309-193155-Chrome.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1539 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
On 3/7/2020 at 10:11 PM, Prašinar said:

Motul selektor sam i ja koristio kad sam resio da pređem na motul samo sto ima vise tih sajtova bas za motul i nisu svi dali iste rezultate pa sam umesto 10 50 po njihovoj preporuci kupio 15 50 7100 a na drugom nudi 10 50 7100  al sam vec bio narucio 15 e sad dal sam se zaebo nemam pojma al mi to češe mozak.Kolika je razlika izmedju 15 i 10?

Motul zna za taj propust, greška je u pitanju i sinhronizovaće sve pretraživače. Čim ti je kao opcija ponuđen i 300V u varijanti 15w50 ne bi trebalo da se brineš ni sa 7100 15w50. Ako ga voziš i po baš hladnom vremenu samo ga ne zavrći dok ga lepo ne zagreješ.

 

Screenshot-20200309-225505-Chrome.jpg

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1539 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
On 3/7/2020 at 8:00 PM, BokyBoy said:

 

badvej: Motul i Ipone je isto ulje, ista fabrika, isti vlasnik (otac i sin), s'tim sto imaju dogovor da jedan pravi ulja samo za motorcikle(Ipone) a drugi i za automobile...

 

Nažalost ili na svu reću to uglavnom nije tačno. Neko će možda biti razočaran a neko verovatno neće ni hteti da poveruje u ovo što ću napisati ali šta je tu je... Istine radi, gospodin Ernest Zaugg je jedini vlasnik brendova MOTUL i IPONE i to odavno više nije nikakva tajna. Međutim nikakvog dogovora tu nema, jedina ideja Motula je bila da se umeša i u deo tržišta sa jeftinijim nižebudžetnim uljima (jeftinije sirovine, proizvodnja...) a da u isto vreme ne kompromituje svoj premijum status. Dakle MOTUL ima IPONE kao što Mercedes ima SMART, AGV ima MDS...  

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1539 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
On 3/7/2020 at 11:27 PM, Prašinar said:

Znaci da mi trenutno 15W50 nikako ne odgovara zbog hladnijeg vremena ako sam dobro skontao? 

 

On 3/7/2020 at 11:31 PM, srbac said:

Ne brini !!! Za naše podnevlje ide bilo koje ulje !!!

 

On 3/7/2020 at 11:16 PM, srbac said:

Gradacija ulja je povezana sa spoljnim temperaturama. To odredjuje proizvodjać vozila !

Zaista se ne slažem sa ovim. Ako neki proivođač za određeno vozilo preporuči izuzetno retko 0W20 motorno ulje ispada da je to vozilo predviđeno za vožnju po Sibiru i to u zimskim uslovima po debelom minusu što je naravno netačno.

 

Slažem se da gradaciju određuje proizvođač ali prvenstveno prema konstrukciji samog agregata. Recimo, konstrukcija novih savremenih agregata je takva da ima jako male tolerancije izmedju vitalnih pokretnih delova. Ukoliko u njih sipaš neko ulje velike gustine tipa 20w60 ulje će otežano dolaziti do kritičnih mesta i osim što će agregat za nijansu dići potrošnju jer će se mučiti da progura to ulje svuda, imaćeš i pojačano habanje istog usled lošeg podmazivanja. Opet pa ukoliko neko retko (tkzv. brzo) ulje tipa 0w20 sipaš u agregat nešto starije konstrukcije sa većom tolerancijom među pokretnim vitalnim delovima, ono neće biti u mogućnosti da se zadrži odnosno da oformi određeni zaštitni film i opet imaš problem pojačanog habanja itd...

 

Naravno fabrički preporučeni viskozitet je za nijansu moguće korigovati (zameniti) nekim drugim u zavisnosti od stanja agregata, vrste eksploatacije... 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

10-40 je prvapreporuka za 95% motora kad je nov i vozi se u mešovitim uslovima.Kad je toplije i stariji motor ili jedno od ta 2 može se slobodno voziti sa 10-50 ili 15-50 .Već više nije za preporuku osim ako ne duva na sve strane .Može se 15-50 voziti i u ptpuno novim mašinama kojima je preporučeno 10-40 apsolutno ništa se nemože desiti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

"Gušće" ulje podiže temperaturu agregata jer je trenje veće

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1539 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
On 3/8/2020 at 10:37 PM, srbac said:

To ulje su ljudi vozili godinama ali Motul izbacio novo ulje Full sint 7100 a ovo 300v promenio i namenio samo za trke !  Moze se voziti i sada u svim motorima ali to Motul ne preporučuje a ujedno je i bacanje para !

Već sam u nekom od postova ranije i iznad pisao o tome. Motul 7100 nije nikakvo novo ulje i nikako nije "Full sint" već je 100% sintetika (ogromna razlika). Činjenica jeste da se kako tehnologija napreduje obe vrste ulja konstantno poboljšavaju. Pre bih rekao da 300v zaista nije neophodno nego što je bacanje para.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1539 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
On 3/7/2020 at 8:57 PM, miksamgm said:

A sto se @sasa ns 1 tiče, sta fali i da ga izreklamiramo malo, moze pomoci jos nekom u nabavci delova i potrosnog materijala. Ja sam zadovoljan saradnjom, tako da mogu slobodno da kazem, preporuka. 

 

 

On 3/7/2020 at 7:48 PM, miksamgm said:

@BokyBoy svaki put tagujes nekog sašu?

Jel mislis na @sasa ns 1?

 

Ako mislim i ja imam preporuke za njega, sto se tice nabavke ulja i delova... Pazario od njega zlatni DID, ulje, filter, plocice. 

 

Najlepse od svega je sto smo svaki put napravili brzinsku akciju i kod mene je stizalo za par dana najduze, a sve stize od preko,a nesto ima i odmah na stanju. 

 

Tako da kome sta treba, nek se obrati coveku, brzo i jednostavno se resava na obostrano zadovoljstvo! 

 

 

On 3/7/2020 at 6:29 PM, BokyBoy said:

Ja mislim da to oko 300v moze da objasni @sasa,

covek dugo radi sa uljima, konkretno sa Motulom.

Jos bolje ako se kolega @expendable pozabavi ovom tematikom...

Sale, objasni ovde onako kao sto si meni, kada sam kupovao 300v od tebe.

 

Za one koji možda ne znaju... Motul je Francuska kompanija i proizvodnja im je u Francuskoj dok se marketing kao i glavni centralni magacin nalaze Nemačkoj u Kelnu. Dakle svaki Motulov proizvod koji se nalazi na bilo kom tržištu, bilo gde u Evropi (bez Italije i Rusije) je došao iz Kelna. 

 

Pošto tvrdite da @sasa ns 1 dugo "radi" sa uljima pogotovo sa Motulom onda pretpostavljam da čovek zna da čita oznake na kanticama (ambalaži). Svaka ali svaka kantica je bukvalno registrovana u Motulovom sistemu i tačno se zna u koji deo sveta je poslata odnosno kod kog je prodavca, dilera, servisera... završila. U prevodu, nemojte čoveku činiti medveđu uslugu i javno pričati kako čovek "radi" (da ne upotrebim drugi izraz) sa Motulom od preko. Koliko sam upoznat MOTUL je kod nas brendiran (zaštićen) i bez odobrenja ovlašćenog uvoznika za Srbiju, CG i Bosnu niko nema prava da ga koristi. Još preciznije, ukoliko bi neko hteo da utvrdi i dokaže da su u Srbiji konstantno u opticaju kantice Motula koje su isporučivane nekom XY dileru u recimo Nemačkoj... i taj diler i onaj ko ih je promuvao ovde bi snosili ozbiljne kako finansijske tako i pravne posledice.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova

Danas stavio Motul 5100 10w40 kupljen u MASSu.  

 

Pa, ne znam sta je bilo u njemu al kao da za nijansu bucnije radi sada, i da je menjac tvrdji tj grublji za nijansu takodje. Nijanse su u pitanju al ja to bas osluskujem pa i primetim.

 

Videcemo....Mozda sam trebao 15w50 7100 il Silkolene al ajd sad, teramo sa ovim do daljneg. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Analog Man, 341 postova
  • Motocikl: ​​​Nisam član od 28.10.2022.
2 hours ago, Pingvin37 said:

Danas stavio Motul 5100 10w40 kupljen u MASSu.  

 

Pa, ne znam sta je bilo u njemu al kao da za nijansu bucnije radi sada, i da je menjac tvrdji tj grublji za nijansu takodje. Nijanse su u pitanju al ja to bas osluskujem pa i primetim.

 

Videcemo....Mozda sam trebao 15w50 7100 il Silkolene al ajd sad, teramo sa ovim do daljneg. 

 

Koja čula poseduje ovaj čovek ... :lol:

Neverovatno. -_-

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Analog Man, 341 postova
  • Motocikl: ​​​Nisam član od 28.10.2022.
10 minutes ago, Pingvin37 said:

Idi citaj tamo temu odbrana od noza i pistolja, mozda ti zatreba...

Pogrešno si me razumeo. Ja se divim tvojim čulima. 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 61 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: Suzuki GSX750F i Kawasaki ZR7

Motul 5100 je djubre ulje koje niko ne treba da sipa, to je moje licno iskustvo potvrdjeno vise puta. Iako sam se zareko da moj motor nece videti Motul vise nikad, dao sam sansu 7100 10w50 pa cemo videti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 1976 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 aka Black Widow
Pre 1 sat, Pepedjapa je napisao:

Motul 5100 je djubre ulje koje niko ne treba da sipa, to je moje licno iskustvo potvrdjeno vise puta. Iako sam se zareko da moj motor nece videti Motul vise nikad, dao sam sansu 7100 10w50 pa cemo videti.

Motul 5100 je odlično ulje, ako se uzme original. Moja iskustva sa njim su vise nego pozitivna, imaj na umu da ni svako ulje ne paše svakom motoru. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: N46 06.030 E19 45.398
  • Motocikl: Sveta Krava

Motul 5100 10W-40 sipao jednom u Gsxr 750 k7 i još jednom mu dao šansu u 1000-ci k9.Kod mene nikad više.Sva ulja kupujem preko nikad kod nas.

7100 10W-40 mi se dobro pokazao,mada nije bio savršen zbog menjača u većim temperaturama.(teško sam ubadao neutral iz druge brzine).

Na zadnjem servisu sam sipao IPON 10W-40 Katana,osetno bolje ponašanje menjača.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 1976 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 aka Black Widow

Bas o tome pricam, ja nikada ne bih ni pomislio u ta dva motora da sipam 5100 al dobro...7100 je za njih...:takoje:

edit: ja sipao kod mene 300v 15/50 i presao 30 tak km malopre,

menjac perfektan, tih i precizan, ler iz druge na dodir.

agregat se, cini mi se, lakse vrti i ima nizu radnu temp, u rezimu kreni-stani retko kad se pomerila skala temperature sa pola.

Videcemo kad nakucam vise kilometara, ja za sada prezadovoljan.:care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja