Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Lokacija: Beograd

jel ima neko objašnjenje zašto nije preporučljivo da se pre izmene motornog ulja u sam motor sipa neki od engine flush preparata? kažu da nije preporučljiv zbog sistema wet supm?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 817 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Da nije zbog "wet clutch"? Kako god, dobro ulje ima deterdžentska svojstva, pa engine flush i ne treba korostiti. Ako je motor "zabagreo" bolje ga je rasturiti i oprati delove u nafti, nauljiti sve i sklopiti. Ako ima previše naslaga koksa, poatoji opasnost da se neko parče naslage odlomi i zapuši uljne kanale. Najbolji rastvaraci u uljima su Estri, tako da su estarske sintetike sve što ti treba.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 817 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Ako bih baš ispirao motor, uradio bih to sa mešavinom (najjeftinijeg) svežeg ulja (idealno dizel HD), novog filtera i engine flush-a. I to ona varijanta što se vozi 300km. Ovako dolivanjem u staro ulje taj rastvarač pokupi (rastvori) svo đubre i iz starog filtera...

 

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2805 postova
Pre 3 sati, Jozza je napisao:

Ako bih baš ispirao motor, uradio bih to sa mešavinom (najjeftinijeg) svežeg ulja (idealno dizel HD), novog filtera i engine flush-a. I to ona varijanta što se vozi 300km. Ovako dolivanjem u staro ulje taj rastvarač pokupi (rastvori) svo đubre i iz starog filtera...

 

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

 

 

 

 

grešiš,treba da ispiraš sa nekim novim  uljem za jugiće i slično sg jer motocikl može po uputstvu proizvodjača potpuno normalno da se vozi sa njim jer nema MA ili može i sf iako je sf ispod kvalitetnog nivoa za moderne motore,engine fush netreaba da voziš i ništa on neće rastvoriti iz filtera jer to je običan derivat petroleja koji u tolko maloj količini nemože maltene ništa da rastvori a kamoli iz filtera..Neznam šta će ti novi filter tokom ispiranja jer će i stari isto pokupiti.

Ja bi eventuano stavioreccimo 2 litra običnog minerala 15-40 i litar nekog jeftinog atf dextron2 za automatske menjače.Ono jako dobro razztvar nečistoće i ne poklizava kvačilo.Nije motorno ali za 50 km sasvim je dobro i može da se vozi.Pre svega toga uzeo bi ispustio bi ulje i sipao litar petroleja i upalio na 5 sekundi.Onda ostaviš da se ocedi bar 24 sata pa suneš ulje za jugiće.Ja sam probao da tek blage žute naslage od ulja tretiram sa engine flushom tako što sam sipao direktno na njih i ostavio.Ili uzmeš brejk  ili chain kliner i fizički pod pritiskom i hemijski apsolutno ništa ne uradi naslagi kao da nisi šrpico..Nemože bez trljanja .E sad zamisli kad taj engine fush se rastvori u ulju.Iskreno ja neznam šta on uopšte uradi jer sam dokazo potpuno obrnuto i to sa čistim engin fushom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 817 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i
dobar i logičan predlog  :takoje:
 
evo, na ovo sam mislio
 
IMG-0061.jpg&key=4e987b5129a587a4c76f2c3b6f438cfe88ca24e7f1c0ae254641028369fdf3f8
 
 
Očigledno da smeta mokrom kvačilu

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Koliko sam ja do sada shvatio ulja na bazi Estra su dobri rastvarači i na taj način spiraju naslage sa delova motora i prilikom izlivanja starog ulja odlazi i prljavština. 

Ja koristim Silkolene i priikom otvaranja poklopaca glava (radi kontrole ventila) unutrašnjost je potpuno čista i nema apsoolutno nikakvih naslaga (motor sada ima 98.800 pređenih kolometara).

Meni je jedino malo ružnjikavo što mi ulje ubrzo nakon zamene dobije tamnu boju (kao da je prešlo ko zna koliko kilometara) i nakon izlivanja je skoro potpuno crno.

 

Promenio član zika56

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 752 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

Motorna ulja u sebi, pored deterdžentnih, imaju i disperzantne aditive. Disperzanti sprečavaju taloženje nečistoća u drže ih "razmućene" u ukupnoj količini ulja. Govorim o nečistoćama čija veličina je manja od one koju filter može da uhvati i zadrži. Upravo te nečistoće utiču na promjenu boje ulja. Ulje koje postane crno i dalje može da ima maziva svojstva ali svakako daje signal da je dosta produkata sagorjevanja, koja su dospjela u karter, pokupilo i zadržalo u sebi. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 817 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Ulje treba da pocrni, to je znak da radi i da je pokupilo prljavstinu. Crno ulje i čist motor iznutra su zastitni znak estarskih sintetika. Motul, Silkolene, Ipone Katana, itd

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8926 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Ulje ne bi trebalo da pocrni, desava se zato sto nam je kvalitet naftnih derivata los(iji) + sto se ne moze iskoristiti 100% ubacenog benzina u cilindar prilikom sagorevanja/rada agregata a kod nekih mopeda jos grdje nastane kad termostat nije ispravan.

 

Pre nekoliko godina, drugar doneo 50L benzina iz Francuske radi jednog vozila a i radi testa.

Sipao benzin u plastican poklopac zatvaraca flase, polio na plocice servisa, prineo upaljac i kresnuo.

Momentalno se javio prasak, sagorelo za par sekundi bez cadji, povuces prstom preko plocice kad ono suvo.

 

Isti postupak je uradjen sa nasim gorivom, dobijeni rezultat je sledeci.... javio se prasak ali slabiji, nesto duze vreme je trebalo da sagori i tom prilikom je pocelo da dimi, povuces prstom preko plocice i vidis da ostaje masnoca.

 

Nekada sam imao Opel Askonu 1.8 benzinac bez TNG-a, redovno menjao ulje i svaki put je bilo crno od zamene do zamene.

Posle kupio A3 1.8 takodje benzinca sa ugradjenim BRC plinskim uredjajem gde sam opet menjao ulje ali od zamene do zamene bilo je daleko od crnog kako je sa Askonom bilo.

Odgovor se sam namece zasto sam imao razliku.... plin je taj koji je imao uticaj manjeg zaprljenja motornog ulja.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

73309ca8c7e249fc30e6a79520ed2ac1.jpg

Ulje iz benzinskog motora, vozen na to ‘bolje’ gorivo. Prešao 20k km sa njim, tj prethodni vlasnik. Ali je dosta dosta tamnije od novog.




Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 817 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Nismo se razumeli. U pravu si da ulje ne treba da crni lako u dobrom motoru, ali ako je motor koksiran iznutra, dobro ulje će sa pocrni jer čisti motor i rastvara garež iz motora. Sestra mi vozi Corsu 1.0 iz 99-te, motor iznutra zabagreo a ulje ispušteno kao da je prešlo tek 2.000km. Ko zna šta su joj sipali u servisu, neku mućku iz burete, bez deterdženata. Uspem Motul 100% estarsku sintetiku, i nakon par stotina km ulje potamni!

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2008 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow
Pre 13 sati, Jozza je napisao:

Ulje treba da pocrni, to je znak da radi i da je pokupilo prljavstinu. Crno ulje i čist motor iznutra su zastitni znak estarskih sintetika. Motul, Silkolene, Ipone Katana, itd

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 

Covek objasnio.

Ne bacajte pare na te ispirace, samo redovno menjajte ulje i sipajte po mogucnosti sto kvalitetnije, ne stedite na istom.:takoje:

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 11 sati, Satelis je napisao:

Ulje ne bi trebalo da pocrni, desava se zato sto nam je kvalitet naftnih derivata los(iji) + sto se ne moze iskoristiti 100% ubacenog benzina u cilindar prilikom sagorevanja/rada agregata a kod nekih mopeda jos grdje nastane kad termostat nije ispravan.

 

Pre nekoliko godina, drugar doneo 50L benzina iz Francuske radi jednog vozila a i radi testa.

Sipao benzin u plastican poklopac zatvaraca flase, polio na plocice servisa, prineo upaljac i kresnuo.

Momentalno se javio prasak, sagorelo za par sekundi bez cadji, povuces prstom preko plocice kad ono suvo.

 

Isti postupak je uradjen sa nasim gorivom, dobijeni rezultat je sledeci.... javio se prasak ali slabiji, nesto duze vreme je trebalo da sagori i tom prilikom je pocelo da dimi, povuces prstom preko plocice i vidis da ostaje masnoca.

 

Nekada sam imao Opel Askonu 1.8 benzinac bez TNG-a, redovno menjao ulje i svaki put je bilo crno od zamene do zamene.

Posle kupio A3 1.8 takodje benzinca sa ugradjenim BRC plinskim uredjajem gde sam opet menjao ulje ali od zamene do zamene bilo je daleko od crnog kako je sa Askonom bilo.

Odgovor se sam namece zasto sam imao razliku.... plin je taj koji je imao uticaj manjeg zaprljenja motornog ulja.

 

Lepo si rekao da ulje ne treba da pocrni, ali je problem u tome da kod motora koji koriste benzin (ili naftu) ulje mora da pocrni (ukoliko ispravno obavlja svoju funkciju), jer su produkti sagorevanja takvi da ostavljaju "talog" na zidovima cilindara, deo gasova prodre i do ulja,   ....

Ja sam prthodno vozio Transalp i dok sam ga vozio na benzin, ulje je normalno vrlo brzo menjalo boju (potamnelo), a kada sam ugradio plin, ulje je ostajalo skoro nepromenjeno (po boji). A isti motor i isto ulje.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8926 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Tako je, plin je bas pogodan po tom pitanju ali ima i on neke svoje druge mane no nije tema pa da ne skrecemo vodu.

 

Sto bolje gorivo kao i njegova iskoriscenost pri sagorevanju = cistije motorno ulje.

 

Takodje jako bitnu ulogu zaprljanosti ulja igra sama potrosnja goriva. Npr. kod mene na 10K od zamene, ulje jos nije poprimilo crnu boju dok ima kod nekih modela da je crno vec sa 5-7K predjenih od servisa.

Tu se javlja razlika u potrosnji, kod mene je prosek 3.4L/100km dok je kod drugog recimo oko 5-6L/100km.

Moze se pretpostaviti za tih 100km predjenih, koliko vise puta dizna napravi maglu za tu razliku od 2-3L u potrosnji..... a gde je ceo serv. interval?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 817 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Poređao si ih unazad, takav je redosled u kvalitetu, a i ceni rekao bih.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 627 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: crf 1000

Motorex Top speed 10w 30  litar 1400 din.polusintetika

(JASO MA2,API SN,API SM,API SL)

Motul 7100 10w30 litar

1800 din 100% sintetika

(API SN / SM / SL / SJ / SH / SG ,JASO MA2 )

Original honda 10w 30  litar

12 evra u Solunu polusintetika

(specifikacije API  SL  10W30 JASO MA).

Cena nije u igri samo specifikacije i što bolji kvalitet.U Solunu u servisu sipaju isključivo original, mada ne spore primenu full sintetike odgovarajuće gradacije(10W30)ukoliko sam želiš.Motorex sa druge strane zadovoljava klasifikaciju više (SN).Motul je ipak 100%sintetika sa estrima.????

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 817 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Ako tih 400din/L nije problem, odgovor se sam nameće

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja