Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Izostao odgovor a mene neizdrz po obicaju hvata, preslo se skoro 3000km, valja ulje menjati . Nisu mi u Kg obezbedili pakelo te uzeh ovo sa slike, jos da sutra stigne filter... 631a75ca12c826ea597126e71ad754e8.jpg

Sent from my SM-J330FN using Tapatalk

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i
Povlacim rec za ELF, nakon malo razradjivanja odlicno se sad ponasa.
Ne sećam se šta si pisao za ELF? Jel 10w50 beše?

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 361 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha YBR250

Posle 2.000+ postova, zar nije najbitnije (za običnu upotrebu) sipati ulje specifikacije i gustine koju propisuje proizvođač, a kvalitet je uvek ok ako ulje dolazi iz zemlje gde se stvarno kontroliše kvalitet?


Sent from my SM-J320F using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850
On 11.3.2019. at 18:03, drtommy je napisao:

Mnogo se velika fama digla oko ulja. Možda za nove motore i trebaju sve te naduvene marke, al pitam se po ko zna koji put, ima li ovde starijih kolega (a ima ih) i šta smo sipali osamdesetih, devedesetih? Nismo ni imali pojma za druga ulja sem ine, modriče i optime. I dan danas sipam auto ulje u motor, konkretno elf, polusinteziku, i nikakvih problema nema. A i motor kad je napravljen nije ni bilo ovih današnjih specifikacija ulja

    Nije bilo ni bezolovnih goriva (posno do zla...) ni katalizatora (gomilaju toplotu), ni 13500 obrtaja motora ili jos vise, ni preforsiranih agregata (visoko opterecenje)... 

    Tacno je da smo sipali automobilska ulja ali je to sve bilo kompatibilno, onda je bilo. Lance mazali cetkom i menjackim uljem, danas neko sprej a neko ni ne pomislja osim na scootoiler. Takvo vreme.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850
On 1.4.2019. at 10:20, Jozza je napisao:

Estarske sintetike su odlični rastvarači. Zbog toga su ta ulja malko podložnije razređivanju benzinom, ali zato je sve drugo na njihovoj strani. Mašina iznutra uvek čista, a kako su estri polarni, ulje se lepi za metal i suvi start je manje štetan sa ovim uljima. Koliko sve to zaista utiče u praksi, da li je to u promilima ili procentima ne znam. Ali znam da na autu koristim estarsku sintetiku, i kad je menjan set lanaca, majstori su se čudili kako je motor čist iznutra. Kad se ulje ocedi, sve se sija. A nikad nije ispiran nekom hemijom, samo Motul 8100 eko-nergy ulje (lakotečljivo ulje, ili "low HTHS") poslednjih 150.000km (sad ima 300.000km na satu) i većinom oštra vožnja. Ulje ne menjam na manje od 10.000km. Tako da sam ja ubeđen da estri nadprosečno rade svoj posao.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 

E ovo je podatak i sada molim sve one koji tvrde da im motocikl IDE NA TEHNOLOSKI ZASTARELO ULJE, da dobro razmisle. Nikad niti jedan motocikl nije eksplodirao ili zaribao zato sto je u njega sipano lose ulje. Ici ce i na riblje ulje samo je pitanje kolika je erozija materijala pri tome. Steta od loseg ulja je podmukla i pokazuje se na duze staze. O predjenim 150.000 ili 300.000 km sa losim uljima nema ni govora, ni pomisli. Estarske sintetike, poli-alfa-olefini i polimerska (fulerenska) su razvijena za bezolovne benzine, katalizatore, 13-16000 obrtaja i slicne nove zadatke. Tu stare tehnologije (mineralna i prostiji krek) nemaju dobar ucinak i nemogu da ga imaju.Hvala kolega.

  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Zamena ulja u satelisu na 3000km :D, istocio crnoooooo a evo i zasto...

MoS2 aditiv ga oboji samo tako, prva slika je samo aditiv u cepu, druga slika je pomesan u potrebnoj razmeri sa novim uljem... 

Poredjenja radi, pored je u cep usuto ulje ne "kontaminirano" aditivom...

Kako i sta radi (aditiv) u agregatu ne znam, par je decenija na trzistu, mokro kvacilo nemam, dosipam pa sta mu bude! Ako kolega Expendable @expendable, nadje vremena moze par reci o svrsishodnosti istog kucnuti. Zahvaljujem u napred:takoje:

20190713_122019.jpg

20190713_122110(0).jpg

20190713_122602.jpg

20190713_122609.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Molibden disulfid (valjda se tako kaže). Smanjuje trenje, ali kad se ispusti ulje izađe i aditiv sa starim uljem. Ide jedna bočica na 3-5L ulja. Stavio si i u menjač? Ili isto ulje cirkuliše svuda?

PS: i ovde važi kao i za ZDDP, više ne mora biti i bolje, tj kad se pređe izvesna količina više suplementa ne valja.

 

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

 

 

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Prisustvo molibden disulfida je pozeljno na tackama poput zupcanika, druk lezaja i ostalih koje trpe veliki stres usled trenja.

Ne znam kakva mu je termostabilnost. Sipao bih to u menjac ali licno ne bih u sam agregat.

Te aditive generalno smatram prevarom, ne zato sto ne "rade" vec zato sto u toj boci ima svega par % mos2 i neretko se efekat vidi tek pri upotrebi jos par drugih proizvoda istovremeno.

Vecina korisnika je zadovoljena placebo efektom.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

4 decenije star aditiv (proizvodnja), sem prljanja ulja ne primecujem nista drugo :D (a sta da primetim?)...  U leonardu 250 koristih i "ceratec"aditiv istog proizvodjaca, nije zakucao niti se samoubio :D

Sta znam, :neznam:, meni je i placebo dovoljan! Xxexexee...

Valjalo bi neko strucno misljenje cuti...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Pa o tome ja i pricam. 

Mos2 je dokazano efikasan.

Upitan je ucinak aditiva koji se hvali sadrzajem mos2.

Kao sto ti ne mozes dokazati da radi isto tako ja ne mogu dokazati da ne radi :)

Znaci placam nesto neopravdano.

Ne volim to,mirise mi na prevaru. 

Naravno, to je samo moje misljenje. A misljenje ko dupe,svako ga ima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

bitna napomena za MoS2 - NE sme se dodavati u novu generaciju BMW boxer agregata sa vodenim hladjenjem ! Striktno navedeno u fabrickom uputstvu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1022 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: YZF R1
Pre sat vremena, Astral je napisao:

Pa o tome ja i pricam. 

Mos2 je dokazano efikasan.

Upitan je ucinak aditiva koji se hvali sadrzajem mos2.

Kao sto ti ne mozes dokazati da radi isto tako ja ne mogu dokazati da ne radi :)

Znaci placam nesto neopravdano.

Ne volim to,mirise mi na prevaru. 

Naravno, to je samo moje misljenje. A misljenje ko dupe,svako ga ima.

Jedino ti je sreća što je teret dokazivanja na onome koji tvrdi da je neko nešto uradio :D :D :D 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.
30 minutes ago, SlobodanR1 said:

Jedino ti je sreća što je teret dokazivanja na onome koji tvrdi da je neko nešto uradio :D :D :D 

Ma tu ti je dokaz jedino kada bi se isti sklop eksploatisao na isti nacin u istim uslovima, jedan sa i jedan bez tog konkretnog proizvoda koji trvde da sadrzi mos2.

Ma... u principu se svodi na to da onaj ko veruje on ce platiti, ko ne, on nece i tako. :)

 

Zanimljivo mi ovo za BMW.

U Yamaha Tdm uputstvu, koje sticajem okolnosti znam skoro napamet, stoje tacke koje se tretiraju uljem obogacenim sa mos2.

Konkretno jedna od tacaka je lezaj potisne ploce kvacila. Taj lezaj je inace potopljen u motorno ulje kao i ceo sklop kvacila ali je pri montazi naglaseno da ga treba nauljiti uljem obogacenim mos2 i nakon toga sipati ulje u agregat. 

Ja to ulje sa mos2 ne nadjoh, nadjoh svakakve aditive koji sadrze mos2 ali samo ulje za potrebe sklapanja nisam nasao. (Nemaju ni u ovlascenom servidu)

Masti recimo ima od vise proizvodjaca.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

liqui moly "low friction" i "anti friction" serije ulja su obogacena MoS2 aditivom u visokom stepenu..

(Tako bar proizvodjac kaze)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1109 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000

Moj stav je da kvalitetno ulje ima sve sto je potrebno(i od aditiva) i da za neku normalnu eksploataciju nema potrebe dodavati aditive,na vreme menjati ulje i filter(i to neko provereno) i nema problema.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Aditivi su potrebni samo oldtajmerima, ako moderna ulja nemaju pottebnu količinu zddp-a, itd. Mada, MoS2 od JASO MA2 ulja pravi MB, pa možda i ima logike sipati ga u skuter, jer su vrhunska ulja MA2, dok su tek polusintetike MB

 

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova

ja sam bar 10 godina vozio staru lancia deltu 1.3 na likvi moli 10-40 ps sa tim aditivom koji je bio fabrički u ulju.Imali su  još jednu polusintetiku ali bez  mos2. Onda je koštalo u nemačkoj 5 litara 31 marku ili ti 16 evra.Ulje mi se dobro pokazalo i na čistom benzinu i kasnije kad sam vozio isključivo na plin.Doduše to je auto koji trpi sve i svašta pa sam sipao sva moguća ulja od najskupljih pa do onih malom iznad najeftinijih,ali samo PS

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova

Koje ulje da sipam u Sprint Longjia Grido 49cc prešao 3000km, 9 godina star? Sintetika, polusintetika, nigde ne piše? U uputstvu kaže 2T ulje za vazdušno hlađene motore

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja