Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 302 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: BMW R1200ST
On 11.3.2019. at 21:13, ivica744 je napisao:

Tu modricu koristi prijatelj iz Bjeljine vise od 7-8 godina na RT-u i presao je preko 100.000 km sa tim motorom bez ikakvih problema,to znaju i @Guliver i @draki,pa se razmisli jos malo pre zamene ulja.

To znam i ja pa zato i sipam to ulje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

@Alekre Elf je Pao baza. A Silkolene je estar kao i Motul.

To takodje ima ulogu u ceni. 

Da se razumemo sipam Elf. Super mi se pokazalo, Tdm ga voli vise od Motula, menjac mnogo finiji ali Tdm je (moj motocikl) stara masina, ni blizu novijih masina konstrukcijski tako da mu je Elf 10w50 Pao baze premija i stvarno imam pozitivno iskustvo. 

Ali sigurno nije ista klasa kao Silkolene i ostali sa estrima. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 817 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

@sasamajstor da li skraćuneš interval zamene ili guraš pun interval po preporuci proizvođača motora? Ovo pitam zato što je ta Modriča bezobrazno jeftina. Ne sumnjam u kvalitet i isplativost, samo me zanima da li ulje od 3e po litri može da izgura pun interval?

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 817 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i
[mention=4872]Alekre[/mention] Elf je Pao baza. A Silkolene je estar kao i Motul.
To takodje ima ulogu u ceni. 
Da se razumemo sipam Elf. Super mi se pokazalo, Tdm ga voli vise od Motula, menjac mnogo finiji ali Tdm je (moj motocikl) stara masina, ni blizu novijih masina konstrukcijski tako da mu je Elf 10w50 Pao baze premija i stvarno imam pozitivno iskustvo. 
Ali sigurno nije ista klasa kao Silkolene i ostali sa estrima. 
Estarske sintetike su odlični rastvarači. Zbog toga su ta ulja malko podložnije razređivanju benzinom, ali zato je sve drugo na njihovoj strani. Mašina iznutra uvek čista, a kako su estri polarni, ulje se lepi za metal i suvi start je manje štetan sa ovim uljima. Koliko sve to zaista utiče u praksi, da li je to u promilima ili procentima ne znam. Ali znam da na autu koristim estarsku sintetiku, i kad je menjan set lanaca, majstori su se čudili kako je motor čist iznutra. Kad se ulje ocedi, sve se sija. A nikad nije ispiran nekom hemijom, samo Motul 8100 eko-nergy ulje (lakotečljivo ulje, ili "low HTHS") poslednjih 150.000km (sad ima 300.000km na satu) i većinom oštra vožnja. Ulje ne menjam na manje od 10.000km. Tako da sam ja ubeđen da estri nadprosečno rade svoj posao.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6789 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ester se ponaša kao čistač ali nije ni Pao nešto što će praviti naslage. E sad, kako se ponaša agregat koji koristi dugo ester i pređe na Pao zbog dihtunga, pojma nemam. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 817 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Na dihtunge ne utiču ni ester ni PAO, već dodaci kao što su deterdženti i aditivi za bubrenje dihtunga. Potencijalno opasno može biti kada se u prljav agregat (gde su naslage zadihtovale, a dihtunzi odavno sami za sebe ne bi bili dovoljni) sipa ulje koje ga očisti, pa se mašina uslinavi. Ali nije tu krivo ulje, taj dihtung nije ni valjao. Inače, ako ste obratili pažnju, moderna ulja imaju niži bazni broj (TBN), jer gorivo ima manje sumpora nego pre recimo 20g. I sada je TBN oko 7, kod nekih ulja (long life) oko 10, a kod SPHD (kamionska ulja sa velikim intervalom zamene) ide i do 15. E takvo ulje (SPHD) sa visokim TBN-om nije dobro sipati ako baš nema potrebe. Korisno je samo radi ispiranja, tj da se zapostavljena mašina očisti pa da se to ulje nakon 2000km baci, i sipa neko "normalno". Kod Amera su baš SPHD ulja popularna u motorciklima jer njihov benzin (kako u kojoj državi) ima previše sumpora, pa je poželjno ulje sa visokim TBN koje to može da istrpi.

Rezime: motor neće propišati na dihtung zbog normalnog moto ulja. Ako curi, onda nije do ulja već je dihtung zreo za zamenu.

 

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6789 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Nezgodna su ova pitanja jer ipak svaka mašina zavisno od konstrukcije, stanja i načina upotrebe zahteva različit tip ulja. 

Mislim da pitanje, ester ili PAO i ostale bazne grupe zahtevaju akademski odgovor koji prevazilazi ovaj forum.

 

Vrlo je moguće je da Silkolene ima bolji produkt od ELF-a ali pitanje je da li mi prosečni korisnici možemo dovoljno da stresiramo PRO4 Plus ili PRO4 da bi ono ispunilo svrhu? Isto mislim i za Motul 7100 mada sa druge strane ELF MOTO 4 Tech ima API SN poslednji standard pa ga ne bi trebalo otpisati u odnosu na konkurenciju prethodno pomenutu. Mada njima je vrh ponude MOTO 4 Race u 10W60 gradaciji.

Mislim da je za nas najbitnija zaštita pri hladnom startu i stani kreni situacije ala Kneza Miloša u BG. Tu bih više voleo da pročitam mišljenja stručnijih.

 

Inače, Silkolene, jedino Markos:

 

Comp 4  - 1100
PRO 4 10w40  - 1300
PRO4 + 10w50 - 1700

 

Drugi nemaju...

 

ELF, samo Profaco ali se ne javljaju, valjda rade do 16h, probaću sutra. Ako znate ko još prodaje javite...

 

Dakle, ko hoće baš dobro ulje nema izbor i izbor sve svodi na MOTUL koji mislim da naplaćuje ime, više od ostalih.

 

Ostade samo žal za Đuntinim uljima jer po tim cenama ne bejaše bolje. Nego da ja lepo kupim nešto što se samo aka i tera, jer da imaš dobro i da održavas u SRB je muka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 817 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i
Bila je prica da je sada Auto Mika distributer Silkolene ulja: Silkolene Pro 4 15w-50 - 1030rsd 1L

Silkolene Comp 4 15w-50 - 960rsd 1L

Silkolene Comp 4 10w-40 - 950rsd 1L

 

 

@ Alekre ima Silkolene u radnji Auto Mika u Zemunu 

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6478 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 4 sati, Alekre je napisao:

Mislim da je za nas najbitnija zaštita pri hladnom startu i stani kreni situacije ala Kneza Miloša u BG. Tu bih više voleo da pročitam mišljenja stručnijih.

 

 

Bilo je već priče o tome u temi, al davno, otprilke pre 7-8 godina kad sam morao da tražim adekvatnu zamenu za BMW mineralno ulje koje je bilo dugo godina u upotrebi. Jedana od potreba  koji konstrukcija ventila takvog tipa zahteva je oslojavanje paketom dodataka, ZDDP, koji učestvuje i u TBN broju baznosti. Taj koktel formira vrlo otporan mikro film na tarnim površinama i od vajkada je služio za sprečavanje rada na suvo pri takozvanom hladnom startu i naravno, sprečavao rad nas suvo kod takozvanih ravnih podizača ventila. Hladan start je danas rešen pumpljivosti ulja, prvi boj oznake gradacije, ne retko je 0 ili 5, gde očas posla mazivo zalije sve klizne površine, a ester služi kao anti frikcioni dodatak ali po mom saznanju nije dostigao ZDDP po tom nekom svojstvu. Amerika ne zarezuje ekološke standarde, delom i zbog raznoraznih vrsta goriva, njihova ulja sadrže prilčan udeo ZDDP-a i prktično ih zato nema s ove strane okeana. Silkolen ih  po nekim podacima sadrži dosta, mada Gosn je Steva izrazio podzrivost zbog načina navođenja samog podatka. Generalno, savremene kostrukcije agregata jako dugo traju u svim uslovima eksploatacije sa današnjim uljima.

 

Pre 4 sati, Alekre je napisao:

 Nego da ja lepo kupim nešto što se samo aka i tera, jer da imaš dobro i da održavas u SRB je muka.

 

Ti si jedan od retkih koji ima takav odnos, obično je suprotno i većina pobeđuje. Tržište jednostavno diktira sve niži kriterijum i samim tim se ponuda za tim povodi. Silkolen Pro 4 Plus kao vršno ulje takmičarskog ranga, iako nije pravo rejsing ali ide i u trkalice, jednostavno  nisam nikome nudio osim retkim jer bi pomislili da ih pravim budalom i navlačim.

 

Pre 4 sati, Alekre je napisao:

Ostade samo žal za Đuntinim uljima jer po tim cenama ne bejaše bolje.

 

Koga nema, bez njega se može. Nedavno me jedan zvao da me pita za savet, a u stvari, da bi mu potvrdio njegovu zamisao. Dobio je svojvremeno uz motor Silkolene VTwin 20w50 i ne znam kako, al je zaključio da je retko ko voda a to je jedno od najgušćih ulja plus i masno ko kitovo ulje, kako svojvremeno Gosn Ekspendable iskomentarisa. Kvalitetno i originalno, besplatna isporuka na ruke danas za sutra, jedino zbog zakonske gluvoće plaćanje nije moglo da bude pouzećem mada bi i to bilo rešeno da je promet bio značajan, ali je ispala potpuna besmislica baviti se ovom problematikom.    

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6789 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

To je što je. Sarađivali smo najmanje 6 godina. Baš sam ponosan. 

 

Ove godine idem na ELF. Nažalost  Profaco, distributer ELFa nema u ponudi njihovo top ulje Moto 4 Race 10W60. Neverovatno, ali potvrđuje stanje na tržištu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 817 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Za "street bike" ti ne treba to ulje. Sem ako motor ne izvodiš na stazu redovno. 10w50 je i više nego dovoljno. Šta je fabrika preporučila? 10w40? Ako je to, onda je 10w60 i previše za normalnu upotrebu. Imao bi veće unutrašnje trenje i veću temperaturu ulja u ležajevima zbog manjeg protoka, jer i ulje hladi ležajeve. Kad kupiš taj Elf 10w50, slikaj flašu sa obe strane za nas radoznale.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6789 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Do sada sam koristio Pro 4 Plus. Yamaha ne kaže specifično gradaciju već prilaže tabelu po temperaturi. Jedino zahteva full sintetiku ali to je normalno jer je interval zamene 10000. Filter na 20000 mada sam ga uvek menjao kad i ulje. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 817 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

@ N.F.S. nisi li ti prešao na Modriču Racing 15w50

 

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8369 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Presao i na skuter od tada , inace da, modrica 15w50 je i dalje u kawi, lepo se ponasa i vozi...

Sent from my SM-J330FN using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6789 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900
8 hours ago, m.milivojevic said:

Ispravka :) to sam i uzeo :)

 

ELF.jpg

Možes li molim te nađeš negde na ambalaži koji standard ulje ispunjava? Treba da piše API pa nešto.

 

Što mi nije jasno, ELF za ovo ulje na svojim sajtovima piše da je API SL, API SN, čak i API SG??? To je bez mozga totalno. Da li lažu, šta rade... Realno mi je da bude SN i tu sam optimističan. Za SL ispod 1000 dinara samo da ga ukradeš negde!

 

Inače, jedno od jako kvalitetnih ulja je SHELL Advance Ultra 4T. Dođe oko 1500 dinara što nije puno za ulje iz te klase.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1074 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25
Možes li molim te nađeš negde na ambalaži koji standard ulje ispunjava? Treba da piše API pa nešto.
 
Što mi nije jasno, ELF za ovo ulje na svojim sajtovima piše da je API SL, API SN, čak i API SG??? To je bez mozga totalno. Da li lažu, šta rade... Realno mi je da bude SN i tu sam optimističan. Za SL ispod 1000 dinara samo da ga ukradeš negde!
 
Inače, jedno od jako kvalitetnih ulja je SHELL Advance Ultra 4T. Dođe oko 1500 dinara što nije puno za ulje iz te klase.




4b92554ec5d2e3eb5083b0ce5fdb3d19.jpg

Ako hoces, mogu da kupim, pa da ti posaljem.
Svaki dan prolazim pored profaca.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6789 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Vidi stvarno. Kako su uspeli da naprave API SL za 700 dinara? :O

 

Milivojeviću, hvala ti puno na odvojenom vremenu i ponudi. Još uvek se razmišljam, neki uži izbori mi je:

Ovaj gore ELF, Shell Advance Ultra 4T ili na kraju da kupim Motul 7100. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1074 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25

Ja nisam gledao cenu, nego mi je motul 5100 bio katastrofalan. Em sto je trosio em sto se pretvorio u vodu. Strasno.
Presao sam na ipone, katastrofa...
Sada sam sipao elf, pa da vidimo za nekih 1000-2000


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja