Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Ne silazi, 8244 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Evo Pakelo sa satelisa... Ulje koje koriste lambo, ferrari i kao osnovno u mv agusti...

830 din/L  je cena ako nekoga zanima..:moto3:

IMG_20190321_163427.jpg

IMG_20190321_164626.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i
On 3/20/2019 at 10:10 AM, JevtaNS said:

Kakva su mišljenja o auto uljima u skuterima.Pošto nemaju mokra kvačila ima tvrdnji da je to uredu?

Za razliku od automobila, pogotovo modernih konstrukcija, u motore skutera nije pametno usuti LOW HTHS ulje (ispod 3.5), a gledajući HTHS moto ulja, bliži je vrednosti 4. Sa druge strane moto ulja se uglavnom ne krkaju "viscosity improver" aditivima, već se uglavnom koristi malo kvalitetnije bazno ulje, pa je indeks viskoznosti takav da ulju ne treba aditiv. Problem sa VI aditivima je to što su u pitanju veoma "dugački" molekuli, i na visokoj temperaturi i pod pritiskom su skloni kidanju, tako da gornja vrednost viskoziteta naglo opada. Uglavnom, problem to što iako skuter nema integrisan menjač koji je dovoljno loš po trajnost ulja, sa druge strane ima nepovoljnije uslove rada. A to se odnosi na temperaturu (vazdušno hlađeni modeli) i nadprosečno visoke obrtaje u odnosu na automobile, za koje je automobilsko ulje i projektovano. Uglavnom MOŽE auto ulje u skuter, ALI period zamene ulja ne može biti isti kao sa npr Motul 7100 uljem. I sam posedujem skuter Agility 200i, i razmišljao sam šta da stavljam u njega, ali iskreno pored Modričinog Mototaktol Racing 15w50 mislim da drugo ulje i ne treba da gledam, jer ionako ovaj skuter nema klasičan filter ulja već samo neku mrežicu, pa ću ulje menjati dosta češće nego na nekom skuteru sa filterom. U tom slučaju mi se ne isplate skupa ulja, pogotovo ne za 1600 ili 1700din po litri koliko košta Motul puna sintetika. Da imam filter ulja, mislim da bih probao da nađem HDEO sintetičko ulje u 5w40 viskozitetu. Uglavnom, ako koristite auto ulja, zaobiđite 5w30 ulja, pogotovo ako su "tanka", tj low HTHS. Negde sam pročitao da motociklima treba bar 3.7, a tu ima dosta auto ulja koja zadovoljavaju, počev od nekih 5w40 pa do svih viskoznijih (10w40 pa na dalje). Naravno povećanjem viskoznosti kod auto ulja sve više ima mineralnih a sve manje sintetičkih ulja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Top kvalitet po top ceni, nema dalje. Naravno to se uklapa u moje naklapanje u prethodnom postu, a to je "spram sveca i tropar", tj za maksimalne zahteve najskuplje ulje, dok za neku penzionersku vožnju ovo bi bilo bahaćenje i bacanje para niz vetar.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 13.3.2019. at 21:18, expendable je napisao:

Sa Silkolene-om je retko ko imao bilo kakvu zamerku a kamoli problem (Motul se ili hvali ili kudi, to je posebna priča). I to nešto znači ... sipam Silk i ne mislim. Na žalost i Đunta je posustao (ili otišao u "hladnije krajeve").

 

Otprilike tako, jednostavno nešto postane iracionalno kod nas, bez obzira na kvalitet. Tema je jako duga i u njoj se mogu naći svi odgovori još odavno i neverovatno je kako se ponavljaju ista pitanja, naprosto nemam vremena da budem papagaj, zato Gosn Stevi Expendableu svi dugujemo dodatnu zahvalnost.

 

Mi jesmo siromašni pa smo na neki način i prisiljeni da se rukovodimo analognom logikom, međutim, motorcikl ipak spada u neobaveznu sferu imanja i meni je iznenađujuće što se na jedinom sredstvu koje čuva i brani, štedi. Ko što sam već izneo ovde, tokom kilometraže  intervala zamene ulja od 10.000km, koliko je recimo propisano na BMW-u, samo trošak za gorivo je ogroman a gde je sve ostalo koje je barem još toliko, i onda se "racionalizuje" škratarenjem na mazivu. Nemam ništa protiv bilo koje marke uz naravno rizik originalnosti za bilo šta kod nas na žalost, ali porediti nešto što se koristi u avijaciji ili takmičenju sa nečim što ide u traktor je barem meni, enigmatično, možda još gore, svakako rizičnije, posezati za nečim neprovrenim i bez ikakvog iskustva, a što se tiče maziva uopšteno, potrebno je jako puno eksploatacije da bi se posledično došlo do rezultata, neće agregat da prolupa ni na zajtin po sipanju odmah a kamoli na namenskom ulju koje god da je, ali je  pitanje na duge staze. 

 

Što se tiče Silkolena, počeo je Euro 07 da drži program Fuchs i Silkolene, može se nabaviti kod Auto Mike u Zemunu sa priličnom sigurnošću u originalnost, ne poznajem čoveka ali to nije razlog da ne iznesem informaciju koju sam već prezentovao, mada je ovo izuzetak jer od mene preporuku za bilo šta je gotovo nemoguće dobiti zbog rizika lične odgovornosti. Cena je tu negde, razlika može da bude samo zbog eventualne poštarine koja je u mom aranžmanu bila besplatna.

 

(Što se tiče ulja, vrlo verovatno buduća apscinencija.) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1109 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000

Sad bas bio u markosu pro4 10w40 1300 dinara litra,kod djunte je bilo jeftinije i ceka te na stolu dnevne sobe kad dodjes kuci:care:

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 198 postova
  • Lokacija: Moscow/Beograd
  • Motocikl: R1200GS & R1250GS
On 3/12/2019 at 12:35 AM, stari roker said:

U principu,BMW ne boluje od toga bas kao japanski motori. Kod boksera su motor i menjac razdvojeni,tako da on u agregatu dobro podnosi i automobilsko ulje.

 

Nije bas tako.

Menjac i motor odavno vise nisu razdvojeni kod boxera, evo vec sedma godina krenula kako su u motor u menjac i kvacilo u jednoj jedinici a drugo - auto i moto ulja se razlikuju po aditivima i ako negde do kraja 80ih-pocetka 90ih i nije bilo toliko bitno sta se sipa, posle konstruktorske revolucije koju je pokrenula honda 1993g itekako je bitno. Modifikatori i aditivi koji se nalaze u autouljima projektovani su za podmazivanje i zastitu unutrasnjih delova motora a u motouljima se nalaze aditivi koji osim podmazivanja delova motora sluze i za podmazivanje menjaca (ciji su delovi iz drugih tipova metala), zatim antifrikcioni aditivi za kvacila i termoprenosni aditivi za kvacila. A trece, motoulja imaju drugu vrednost faktora shear stability (ne znam kako je na srpskom - velicina viskoznosti koju ulje gubi u toku rada) nego autoulja.

 

Cik sipaj u savremeni boxer ulje autoulja, pogotovu nego sa etiketom "energy conservant".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

@đunta svaka ti je ko u Njegoša. Za 10k OCI u motorcikl sa menjačem u istom ulju MORA da ide vrhunsko ulje. Za 1000-2000km OCI u skuter sa CVT menjačem koji se nezavisno podmazuje može i (malo) jeftinje, ali ni tu ne ide makar šta.

PS: gledam sad ponudu ELF moto ulja na ELF zvaničnom sajtu i vidim da nema onog MOTO 4 XT TECH 10w50 (API SG) koje se nudi u Profaco? Umesto njega u portfoliu proizvođača je MOTO 4 TECH 10w50 (API SN, JASO MA2). Modernizacija?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Pa šta onda prodaju za 680din? Tj koje ulje, ako se ono XT ne pravi više? Isto to (staro) ulje vidim i na sajtu Lav auta, samo je cena 890din

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Jutros odrađen prvi servis na skuteru. Sipao ipone Katana 10w40, a u menjač Motul Scooter gear oil (mineralno) 80w90. Po planu servisne knjige ulje u motoru se menja na 3000km, a u menjaču na 6000km

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Ja sam sračunao da ako ulje menjam na 3000km, za to vreme spalim oko 150eur benzina, plus amortizacija (filter vazduha, troše se gume, kočnice, kaiš...). U motor staje samo 0.8L ulja, tako da 5e gore/dole na ulju ne čini nikakvu razliku u konačnom zbiru. Ako se već ide na uštedu, birajte bar jeftinija moto ulja, ne vrti se auto konstanto na 8k rpm. Da smo u Americi jeftina preporuka bi bilo i HDEO ulje (Shel Rotela T6), ali ovde tih "dokazanih" ulja (i po tim cenama) nema.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36
pre 16 minuta, Jozza je napisao:

... ali ovde tih "dokazanih" ulja (i po tim cenama) nema.

Ima... Elf ulja su i ˝tata i mama˝ i za auta i za motore, a ne koštaju ˝sto dukata˝... ;)

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Mislio sam na Shel Rotela T6 ili Mobil 1 Delvac, to su Ameri testirali na motorima i niko nije imao problem, a u Wallmart-u malo-malo neko sniženje ili rasprodaja. Što se tiče Elf ulja, Moto 4 xt 10w50 je zaista isplatljivo za onih 680din koliko košta kod uvoznika (890din u Lav Auto), ali je pitanje koliko će ga biti (tog ulja po toj ceni) jer se više ne proizvodi, a na svetskom tržištu se nudi novo Elf 10w50 po duplo većoj ceni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ima tog ulja ali sa drugačijim nazivom. Bilo bi neozbiljno da ELF nema ponudu u toj klasi.

 


Ovo im dođe vrh ponude:

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Ne kažem da nema, ali je to nova formulacija po duplo većoj ceni (10w50) i na sajtu piše da je to naslednik moto 4 xt 10w50 stare formulacije. E sad, ako i kod nas bude oko 12eur, onda je po ceni egal sa ipone ful power katana 10w50, i tek nešto jeftinije od izuzetnog Silkolene pro + 10w50

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i
Hmm, valjda je 900 dinara? Pro 4 plus je sigurno skoro 2000 dinara.
Nisam kupovao taj Elf, ali na sajtu uvoznika stoji cena 680din (što je džaba za sintetiku) uz oznaku tog starog (API SG) moto 4 xp, dok je u Lav Autu isto na sajtu to isto ulje 890din. Zato i pitam ima li i dalje to ulje po toj ceni ili je stiglo novo po većoj?

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

@bocca_bastard ovo Pro 4 15w50 leži BMW uljarama ko budali šamar. A nabavljaju li pro4 u drugim viskozitetima (10w40, 10w50)?

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Čitao sam Đuntine postove ovde, i Silkolene u uljari (i vazdušnjacima) održava dekle čistim, sve se sija. Znači da podnosi temperaturu i ne gori. A akp je tako, mora da valja. A šta je bio probl3m sa TDM-om, šaltanje? Možda si trebao da eksperimebtišeš sa viskozitetom, nisu sva ulja ista, iako su nazivno u istoj viskoznoj klasi.

 

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 13 sati, bocca_bastard je napisao:

Bila je prica da je sada Auto Mika distributer Silkolene ulja.

 

Ta prodavnica postoji prilično dugo i prodaju Fuchs Silkolene barem 8-9 godina. Za svoje potrebe se snabdevam kod njih, imaju široku paletu svega iz auto moto sfere, hoće da šalju bilo kojom brzom poštom, istina, telefoni malo gluvi, al tako je postalo u svakoj maloprodaji manje više, no, kad se uspostavi kontakt, sve funkcioniše jako dobro.

 

Pre 12 sati, bocca_bastard je napisao:

Ne bih znao ni za BMW uljare :) Ja sam mislio da ga probam opet za CBF-a, posto se u TDM-u bas lose pokazalo.

 

Ja imam 3 drugara-poznanika sa TDM-ovima i Comp 4 15W50 i 20W50, u jedan kom se čuo lager radilice VTwin 20W50, svima preporod, bilo je još mušterija koje su bile zadovoljne.

 

Pre 12 sati, Jozza je napisao:

Čitao sam Đuntine postove ovde, i Silkolene u uljari (i vazdušnjacima) održava dekle čistim, sve se sija. Znači da podnosi temperaturu i ne gori. A ako je tako, mora da valja.

 

To je moje iskustvo, posle zamene nekog ulja koje je prešlo nekih 4.000km, nasuti Silkolen je potamneo skroz posle bukvalno 500km, bilo je ,"uf, trebali smo da uradimo ispiranje agregata", nisam zatekao štrokaviji motor, urađena je zamena na 7.000km, ranije nego što je intervalom predviđeno. Nuždom, skidan je dekl ventila zbog zamene ulivne flanšne nakon 2.000km od te izmene, i ulje i dekla i razvod ventila, sve čisto. "Problem" sa Silkolenom je što svuče nečistoću i samim tim se ofiraju zazori i potrošenost, jednako važi i za sklop mokrog kvačila.

 

Motor 32.600km, praktično nije još dostigao punu razradu, ne zna se šta je bilo sipano i vrlo verovatno je prekoračen interval zamene, što Silkolenu ne bi predstavljalo problem, poslednja isceđena količina ullj, tanko i posno ko za šivaću mašinu, pri istakanju na vrelo od oko 90°C žubor ko Nijagara:

 

003.jpg.215ee06bf0476582d9e2808d1850fac1.jpg

 

Započeto pranje dekle i morala da ide u kadicu, jasno se vidi crnilo nedotaknuto četkom:

 

002.thumb.jpg.7bc458a0f66545298978ead903b3a468.jpg

 

Rekao sam da ću da apsciniram što više mogu od foruma, al me duša boli  i ne mogu da prećutim.

 

 

 

Promenio član đunta
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Ja onomad kod Auto Mike naručio (i dobio) osam litara (za kolegu i za mene) Silkolene Comp 4 15W-50.

Cena prilično povoljna, isporuka brza.

Kod kolege već zamenili, a ja ću još par hiljada km da se vozim sa starim uljem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Elf Moto 4 Tech ima poslednji API Standard. Ne može to biti loše ulje. Danas ću da prikupi ponude Silkolene i ELFa pa ću objaviti. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja