Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Drug član, 4345 postova
Zasto Mrle? Ja imam samo reci hvale za Bardal, sipao  njega u ZZR-a 1100 jedno 4-5 puta i u T-Ace a pune tri godine, oko 7-8 puta mislim, mozda i vise, sa njim mi maltene nestala potrosnja ulja, max 100-150 ml od zamene do zamene, menjac mi sa Bardalom bio najbolji, od 0-5000km isti, kao u puter, saltanje necujno i bez kvacila...
U pitanju je bio XTC C-60 15/50, kupljen u Komp-u naravno...
Још један доказ да некоме прија једно а некоме друго.

DJ - MP

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova
Pre sat vremena, Krokodilo je napisao:

Још један доказ да некоме прија једно а некоме друго.

DJ - MP
 

eto ,kako sad to zzr-u  600 ne prija a 1100 mu jako prija.Ili su to neki tripovi,ili kawasaki nepravi isto 2 veoma slična motora..Ili su se tolko različito pohabala u eksplaatciji  da sad ulje pravi veliku razliku.Ili su ulja samo po etiketi ista,falš ili klasirano,ili različit kvalitet.

Postoje i stručnjaci koje se bave primenom ulja.Valda bi oni znali ovo da protumače.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova
Pre 13 sati, vidakn je napisao:

Prelistavajući ovu temu nisam naisao na neku ozbiljniju analizu Mol ulja za motorcikle, konkretno

fb-logo.jpg
MOLSERBIA.RS

Motorna ulja - MOL Dynamic Moto 4T Street 10W-40

i

fb-logo.jpg
MOLSERBIA.RS

Motorna ulja - MOL Dynamic Moto 4T Racing 10W-50

pa me interesuje mišljenje stručnjaka, valja li čemu i da li po karakteristikama ispunjava norme za motorcikl u koji bih ga sipao Yamaha tdm 850 2000 godiste.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 

ima na forumu par redova o MOL -u ali kolko se sećam sve o 20w-50.Čovek sa ektremno pohabanim transalpom se hvalio da posle gomile ulja koje je trošio mnogo, sa molom je spalo na podnpošljivo.ali kad je hladno nemožeš ga gurati pod stisnutim kvačilom.TOlko se gusto.Jedan u ns ga koristi za vazdušnjaka harleja i za jos jednog vazdušnjaka i kaže da mu je ok.Ali to nije nijedno od ova 2 što si pitao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1195 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014

Pa da evo niko do sada, čini mi se nije komentarisao ova ulja a ima ih u izobilju, nema falsifikata, nisu skupa, a računam da Mol sebi ne bi dozvolio da podbaci sa kvalitetom obzirom da su ozbiljna kompanija.

Mislio sam da će možda[mention=17095]expendable[/mention] da prokomentarise specifikaciju koja se nalazi na linkovima, pa ako valjaju čemu ja bih im pruzio sansu.

 

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

mol je krenuo ko lud sa moto programom a i sa agresivnom kampanjom kad je Gabor Talmači bio svetski prvak u motogp 125 ccm ,mislim 2005.On im je bio glavna faca u kampanji .Dobili su i termin za Gp ttrku na Balatonu.Pravili su stazu i 2008-9 stali zbog krize.

Isto se desilo i sa Bugarskom .I oni su pravili stazu u Simontornija-valdam i stali zbog krize pa izgubili licencu za GP.

u MADJARSKOJ SU IM ULJA 30% skuplja.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
ima na forumu par redova o MOL -u ali kolko se sećam sve o 20w-50.Čovek sa ektremno pohabanim transalpom se hvalio da posle gomile ulja koje je trošio mnogo, sa molom je spalo na podnpošljivo.ali kad je hladno nemožeš ga gurati pod stisnutim kvačilom.TOlko se gusto.Jedan u ns ga koristi za vazdušnjaka harleja i za jos jednog vazdušnjaka i kaže da mu je ok.Ali to nije nijedno od ova 2 što si pitao.
Ако је то ово, било је одлично АЛИ увоз у МК је мистериозно престао.ef8f53acd151852bf3834eddfe7f9c98.jpg

DJ - MP

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

"Prijatelju ocigledno da znas sta pricas, da se ja ne bih mlatio i previse mozgao, reci ti meni motul 7100 ili ekvivalentno repsol?"

 

Repsol Moto Racing 4T je negde između 5100 i 7100 pa odluči sam (prema sopstvenim afinitetima).

I Repsol i Motul su odlična ulja, imaju zvanične sertifikate (JASO) tako da: ako ti nije skup uzmi Motul, ako jeste, Repsol će biti prilično dobra zamena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

MOL ulja su sigurno solidna ulja.

Ipak, ne može za njih da važi više nego za Modriču, jer:

- Imaju (istu/sličnu) HC osnovu

- Nemaju zvanični JASO standard

Dakle, dobra ili čak vrlo dobra ulja, ali moraju imati nižu cenu od vodećih brendova da bi se isplatila (što ne znači da neko individualno ne može biti čak i zadovoljniji sa MOL ili Modriča).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6714 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Pisalo se dosta zaista, možda bi mogla da se sastavi neka lista moto ulja po kvalitetu i performansama? Moj utisak je ovakav.

 

1. Motul 300V (Ultimativne performanse, statusni simbol za kombinaciju "track day" - ulica.                Isključivo RR klasa.

 

2. Silkolene PRO 4 Plus (Polu trkačko ulje, vrhunski izbor, možda i nepotrebno za "običnog"                korisnika. Deluje mi više racionalije od 300V.

 

3. Motul 7100 uz PRO4, najbolja zaštita i sasvim dovoljna za većinu moto sveta.

 

4. ELF Moto 4 Tech. Hmm, Expendable će reći da li je ovo ulje u klasi iznad pomenutih, ja bih rekao da jeste uz neke kompromise koji nisu evidentni krajnjem korisniku.

 

5. Ovde bih već izažao iz egzotike, ekonomik racionalna klasa:

 

Ipone, Silkolene Comp 4, Motul 5100, Castrol Power, Shell, Agip, Selenia, Repsol, Total...

 

6. Ulja čisto jer nešto mora da ima u agregatu:

 

MOL, Modriča, Bardahl, NIS, FAM, itd.

 

Ima tu Mobil, Valvoline, ENEOS, Liqui Moly.... manje više standardna podela.

 

Mogla bi i lista da se razradi detaljnije pa da se napravi jedan lep vodič da se ne ponavljamo svaki put.

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8241 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ulje treba da bude svrsishodno, odabrano prema tipu motora i afinitetima vozaca... "Overkill" je veoma cest zarad placebo efekta i pruzanja "naj boljeg" svom ljubimcu...:D

 Zasto trkacko, lakotecivo ulje u touring dvoklipas koji se malo vrti? (govorim uopsteno)

Zasto dupli ester u motocikl star 15god cije su tolerancije van debljine filma ulja?

Svrsishodno, proverenog brenda je pogodak! Generalno....

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 102 postova
  • Lokacija: Темишвар
  • Motocikl: Yamaha XJ600 S 1998 г.

Upravo stigle 3 litre
84260c08dff4465c0b6c51d14b772c87.jpg

Za Rumuniju ima samo jedan uvoznik ovog ulja i nije toliko poznat kao Motul. Pricajuci sa drugim bajkerima o neprijatnom iskustvu sa Motul 7100 saznao sam da je trziste prepuno falsifikatima. Barem se nadam da sam eliminisao taj.problem sa ovim uljem. Hvala na preporuci. Javicu kako se ponasa u mojoj diveriziji.

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3120 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

Bardal:

Kad palim motor moram da držim stisnuto kvačilo 10-15 minuta dok se ne ugreje. Ako krenem da puštam kvačilo, ugasi se. Toliko se zguslo na nižim temperaturama. Da ga Upalim sa puštenim kvačilom nema šanse. Ulje prešlo 3.000km.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Xtreme, 390 postova
  • Lokacija: Zrenjanin/Novi Sad

Za ekipu koja i dalje vozi mogu mirne savesti da preporucim Motul 7100 10W50. Ja ga koristim vec trecu zimu i motor bez problema pali, radi i ide i na -10. Meni se zbog kilometraze koju prelazim poklapa sipanje svezeg ulja u kasnu jesen, a nov termin servisa dodje u sred proleca tj kad malo otopli - ulje koje trosim zimi gledam da menjam na ~5.000km (mada to obicno zavrsi na 6k km) dok ulje koje trci leti menjam na redovnih ~6.000km. Imao sam jedne zime Motul 5100 iste gradacije u motoru i nisam bio zadovoljan. Na -5 (mozda -6) sam morao motor u prvu i sa stisnutim kvacilom da ga setam metar napred-nazad inace sledi vrlo mucno verglanje. To ulje nije bilo u motoru pun servisni ciklus vec sam ga istocio i vratio se onome sto znam da radi. Istoceno ulje nije bilo u najgorem stanju koje sam video (Motorex sintetika i dalje "ponosno" bezi 30m ispred svega sto sam video u zivotu), ali je 7100 koji je presao duplo vecu kilometrazu na oko delovao zdravije. Ekipa iz UK koja vozi iste motore (RF6 & RF9) trosi gotovo ekskluzivno 5100 10W40 i oni su sa njim prezadovoljni u svim vremenskim uslovima.

 

P.S.: za one koji nisu sigurni - na ovaj minus zagrevajte motore malo duze nego sto to normalno radite. To sto motor pokazuje da je dostigao radnu temperaturu nije uslov da je ulje na "radnoj" temperaturi gde svoj posao obavlja adekvatno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 1976 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 aka Black Widow
On ‎21‎.‎1‎.‎2019‎. at 0:03, mrle je napisao:

Bardal:

Kad palim motor moram da držim stisnuto kvačilo 10-15 minuta dok se ne ugreje. Ako krenem da puštam kvačilo, ugasi se. Toliko se zguslo na nižim temperaturama. Da ga Upalim sa puštenim kvačilom nema šanse. Ulje prešlo 3.000km.

Mozda si samo omasio viskozitet tj uzeo previse gusto, ili ti ne valjaju lamele.

Moj ZZR bas voleo Bardal, jednom sam se zajebao, posle velikog servisa i "turpijanja" sipao 300V, rekoh, aj prijace mu, dok ne legne sve u masini...radio kao vrsalica, menjac kao Kalasnjikov...istocio ga posle 1000km, bio crn kao ugalj i voden...a uzet u Mass-u...nikada vise, od tada samo Bardal i pesma...mada, tvoj i moj ZZR imaju isto samo Ime...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

Питање до expendable - а, у МК смо добили увозника ENEOSа па бих желео да чујем твоје мишљење о овом брнду. Цене још нисам размотрио али надам се да су нормалне, унапред хвала.

DJ - MP

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Evo recicu ti ja iz prve ruke........ kratko i jasno..... odlicno ulje (MaxPerformance 10W40)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Eneos su vrlo dobra ulja (za motocikle).

Imaju više serija pa ako cene nisu prenaduvane, onda je o.k.

Grubo rečeno, oni su I/IB klasa. Nešto manje koriste sintetička bazna ulja, jer je glavnina osnove kvalitetna SHC baza (kao i kod Sustine ili standardna III bazne grupe).

Ta III+ baza je za većinu više nego što će im ikad trebati.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Btw.

W Base (Eneos) su bazna ulja III+ grupe i (opet) JV sa SK.

Dakle, nešto slično saradnji SK/Repsol.

Jedino što je Eneos to uradio par godina ranije (2012. ili 2013.) od pogona u Kartageni (krajem 2015).

Iako noviji pogon (u Španiji), tehnološki je na istom nivou.

Čak je optimizovan na drugačijim parametrima, pa su W Base možda čak i za nijansu (nijanse) bolja (no, praktično su ista).

Dodatno je aditiviacija nešto drugačija, ne nužno bolja ali svakako ne ni lošija.

Dakle, Repsol i Eneos su mu "tu negde", ali treba porediti iste serije. Dakle to je baš "tu negde", možda je Eneos pola koraka ispred, ali svakako ne nešto posebno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8241 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Uhhhhh to je neki moj fetis :D... Kada trebam dalje ici (nije se skoro desilo jbg) obavezno sipam castrol power1! Bilo koji motor da imam.... Da se videti da svakakva ulja po gradu isprobavam, saltujem i vozim na oko 4000obrtaja ali...

...pre par godina "ubijem" mojom 1000F 30000km za 3 meseca!

Kako? 

Putovao svakog jutra do Sokobanje i uvece se vracao za Kg, nesto duze od 3 meseca... Posao je tako zahtevao a prenociste je kostalo koliko gorivo tamo i amo :D

Odluco se za voznju naravno i to sve na castrolu... Menjao ga na 5/6000km, nema potrosnje, svako stelovanje ventila pregled i merenje, bregaste ni mikro oziljak, konzole i lezajevi sacuvani, agregat cist pa kao posle sklapanja...

Uzivanje voziti ga, oko 1500din je cena za litar u Kg. Svaki mi motor lepo radi sa njim (placebo?)...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Uhhhhh to je neki moj fetis :D... Kada trebam dalje ici (nije se skoro desilo jbg) obavezno sipam castrol power1! Bilo koji motor da imam.... Da se videti da svakakva ulja po gradu isprobavam, saltujem i vozim na oko 4000obrtaja ali...
...pre par godina "ubijem" mojom 1000F 30000km za 3 meseca!
Kako? 
Putovao svakog jutra do Sokobanje i uvece se vracao za Kg, nesto duze od 3 meseca... Posao je tako zahtevao a prenociste je kostalo koliko gorivo tamo i amo
Odluco se za voznju naravno i to sve na castrolu... Menjao ga na 5/6000km, nema potrosnje, svako stelovanje ventila pregled i merenje, bregaste ni mikro oziljak, konzole i lezajevi sacuvani, agregat cist pa kao posle sklapanja...
Uzivanje voziti ga, oko 1500din je cena za litar u Kg. Svaki mi motor lepo radi sa njim (placebo?)...
И у мојој младости CASTROL је био врх TTS за 2Т а RS за 4Т.

DJ - MP

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja