Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Drug član, 4345 postova
Kasnim samo celu sedmicu ... da se izvinjavam ne vredi (ali zaista sam bio u gužvi, polako jenjava, godišnji izveštaji i tako to).
Ako sam dobro shvatio (pregledavajući prethodne dve strane) bilo je DA LI SE ISPLATI dati 2x više za (bilo koji) brend u odnosu na (ionako) drugi iz premi(j)um kategorije?
Ne, sigurno. Kao što je neko rekao pa da je "majka Jana".
Negde sam skoro objašnjavao isto (mislim da je Škoda forum):
Većina (ako ne i svi) pominjani su iz premium kategorije (kod motocikala je ona malo "razvučenija" (sa cenama) u odnosu na automobile).
Uvek je lični izbor, a poznato je da mnogi daju 50% ili 2x više za "marku" telefona, kola i druge tehničke robe, a i 5x više za odevne predmete.
Dakle, ko ima (mogućnosti) onda (kao što često kažem) "nema skupog ulja (maziva)".
Ipak, objektivno i realno, ±20% od prosečne cene kategorije je nešto normalno (ako ništa drugo da ne bude dosadno). Više od toga je neisplativo (nema realne satisfakcije osim sujete).
Ako je Ipone 2x jeftiniji od Motul-a (zaista ne stižem da pratim cene, naročito kod nas*) onda se sigurno više isplati.
*mislim da je u inostranstvu razlika manja
Još više ako je umesto Ipone-a Silkolene.
Već sam više puta rekao da Motul i Silkolene (te još par njih, Bel Ray ili Putoline, npr.) pre svih vrede neki dinar više od standardno dobrih (većina navedenih) brendova, ali već je 50% mnogo, a 2x je potpuno suludo. 
Svako će naći pravu meru za sebe, lično sam naveo ono što bi trebalo da važi za većinu.
Pomalo se radi i o tome koliko je ko spreman da potroši za mazivo (motorno ulje). U teretnom transportu su razlike između top brendova i solidnih brendova veoma male, obično par desetina %. Kod automobila to ide na oko 50% pa i nešto preko. A kod motocikala 2x (pa i više). Ali ovo se odnosi na najskuplje i tek solidne a ne "odmah za njima" (sličnog čak kvaliteta). Npr. Silkolene/Motul bi mogli da budu 2x skuplji od Modriče (koja za motocikle nije baš neki brend) i da to prođe (ali za Comp i 5100 serije). Ni to nije objektivno isplativo al' ajde, zna se da brendiranje košta a daje "miran san". No, preterivanje sa cenama nema NIKAKVOG realnog opravdanja.
ITD. i Sl.
Шта би реко у вези KRОON OILа, то је сада доста популарно у Скопљу. Унапред хвала:)

DJ - MP

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 747 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

Kroon oil u Srbiji prodaje firma iz Ugrinovaca kod Beograda.

Čini mi se da je @expendable nekad negdje pisao o tim uljima ali mislim da je u pitanju bio auto program i program za komercijalna vozila. Nisam čuo da ovi u Bg imaju moto program (osim ulja za dvotaktne motore), ali bi mi bilo interesantno da čujem nešto o njihovom moto programu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 1976 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 aka Black Widow

@expendable , treba mi savet za ulje za agregat ,

u pitanju je Hondu CBR 900 RR FireBlade, 1993-ce, 93kW, sa skoro 90k na satu, agregat tiho radi i po recima bivseg vlasnika ne trosi ulje...

Marka ulja manje-vise, zanima me gradacija.

Unapred Zahvalan...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2463 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Ja sam probao par sezona Ipone katanu 10/50 full sintetika, zatim 3 godine vozio motul 7100  10/40. Ne vozim kad je hladno baš, mart pa do recimo kraja novembra.

Sad mi se nekako čini da je menjač bolje radio sa Ipone uljem i zato sam ga sad ponovo nasuo da proverim.

Motor nije imao dosipanje od zamene do zamene ni jedne godine.

Što se tiče cene Ipone nije mnogo jeftiniji od motula. Ja sam ga u Motomaniji platio 1,450din/lit.

Reče mi Milan da Ipone ima u sebi nekakav dodatak za menjač.

Inače dosta ljudi znam koji sipaju Ipone katanu i zadovoljni su.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 1976 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 aka Black Widow

I ja se razmisljam za Ipone, vozio sam je u Ninzdi i bio prezadovoljan i menjacem i radom agregata (a i cenom) u odnosu na neke druge marke ulja, samo mislim da u gradaciji 15/50 nemaju full sintetiku, to je RS 4000, ful Katana samo 10/40 i 10/50. Ne bih punu sintetiku u FireBlade, ipak je ona gospodza u godinama...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2463 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Moja greška, za skuter sam sipao polu a u motor je bilo 10/50, sad sam na sajtu pogledao sliku

 

ccccccccccccccc.jpg
WWW.MOTO-MANIA.RS

Funkcija: Specijalizovano za četvorotaktne motore Sastav: 10W50- 100% sintetičko Namenjen za: API SG- CCMC G-5 Preporuke za upotrebu: Zaista...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Kroon Oil su ulja iz Holandije, tamo se i prave. Nema ih za Zapad i Istok, sva su ista. Vrlo kvalitetna ulja ... no nešto skuplja, ali to je cena onoga što nisu "made in EU".

Nekome neopravdano, nekome opravdano skuplja (zbog toga), svako će odlučiti sam.

Imaju JAKO dobar moto program (ne znam da li su ta ulja dostupna kod nas). Od pre 5-6 (tako nešto) godina (ako ne i više) Kroon je vlasnik Putoline-a, tako da mislim da su Kroon motociklistička ulja prepakovana (neka od) Putoline.

Samim tim, jako su kvalitetna i preporučujem ih.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Kroon Oil su ulja iz Holandije, tamo se i prave. Nema ih za Zapad i Istok, sva su ista. Vrlo kvalitetna ulja ... no nešto skuplja, ali to je cena onoga što nisu "made in EU".

Nekome neopravdano, nekome opravdano skuplja (zbog toga), svako će odlučiti sam.

Imaju JAKO dobar moto program (ne znam da li su ta ulja dostupna kod nas). Od pre 5-6 (tako nešto) godina (ako ne i više) Kroon je vlasnik Putoline-a, tako da mislim da su Kroon motociklistička ulja prepakovana (neka od) Putoline.

Samim tim, jako su kvalitetna i preporučujem ih.

Хвала пуно на одговору, у Македонии има увозника који носи цео програм и ауто и мото, морам да признам да су цене нормалне бар са наше тачке гледиштаdefault_0a-smiley.gif

 

DJ - MP

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 1976 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 aka Black Widow
Pre 7 sati, expendable je napisao:

Lično bih išao na SAE 10W-50.

Sva pominjana ulja su dobra (Ipone Katana, Motul 7100 i 5100).

Naravno i druga kvalitetna u toj viskoznoj gradaciji.

Ako se ovo odnosilo na moju 'Ondu, onda hvala...:care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 102 postova
  • Lokacija: Темишвар
  • Motocikl: Yamaha XJ600 S 1998 г.

Pitanjce: nasao sam po veeeeoma povoljnoj ceni ulje Repsol street 15w50, mineralno. Ima neko iskustva sa njim? Imao sam u Diverziju elf 20w50 i mogu reci da se menjac cuje dosta kad malo zahladni pa bih presao da 15w50. Vredi li staviti ovo ulje? Presao sam nekih 1500 km za sezon, verovatno necu preci vise ni sledece godine pa rekoh, kad vec moram svake sezone da menjam ulje, bas da ne razbacujem pare. Unapred zahvalan!

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ja sam ga vozio u f4 hondi, ima post negde u nazad... Agregat necujan, menjac lep i tih... Izbacio/istocio sam ga posto nisam hteo bas mineralku u agregatu... I repsol ga kao "super mineral" klasifikuje... Mesto njega usuo sam motul 5100 istog viskoziteta i vise od duplo skuplje, agregat je odmah bio bucniji, kvacilo "grizlo" bez mogucnosti doziranja... Pisah u ovoj temi.

Sent from my SM-A500H using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

A kakva su vam iskustva i misljenja o ELF moto uljima koja se prodaju kod nas (Profaco firma)?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Ja sam ga vozio u f4 hondi, ima post negde u nazad... Agregat necujan, menjac lep i tih... Izbacio/istocio sam ga posto nisam hteo bas mineralku u agregatu... I repsol ga kao "super mineral" klasifikuje... Mesto njega usuo sam motul 5100 istog viskoziteta i vise od duplo skuplje, agregat je odmah bio bucniji, kvacilo "grizlo" bez mogucnosti doziranja... Pisah u ovoj temi.

Sent from my SM-A500H using Tapatalk


З......о си се али Хонда је врх па ПРАШТА:)

DJ - MP

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Pitanjce: nasao sam po veeeeoma povoljnoj ceni ulje Repsol street 15w50, mineralno. Ima neko iskustva sa njim? Imao sam u Diverziju elf 20w50 i mogu reci da se menjac cuje dosta kad malo zahladni pa bih presao da 15w50. Vredi li staviti ovo ulje? Presao sam nekih 1500 km za sezon, verovatno necu preci vise ni sledece godine pa rekoh, kad vec moram svake sezone da menjam ulje, bas da ne razbacujem pare. Unapred zahvalan!

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk


Одлично је мада Диверзија има такав мењач и "проблем" че бити присутан али у за нијансу другим условима рада:)

DJ - MP

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 102 postova
  • Lokacija: Темишвар
  • Motocikl: Yamaha XJ600 S 1998 г.

Mozete li mi dati iskrenu preporuku za Diverziju? Ja nisam neki fan motula, narocito sto sam bacio 7100 10w40. U auto stavljam LiquiMoly i jako sam zadovoljan tim brendom ali za motore neznam kakvi su. Nasao sam Silkolene comp4 15w50 za 10 eur/l. Da li bi ovo ulje bilo bolje za menjac na Diverziji? Znam da moze svasta ali bih voleo neki brend da kupim i da ga ne menjam vise. Unapred zahvalan!

I jos jedno pitanjce: imajuci u vidu da prelazim relativno malo kilometara godisnje, da li je u redu da menjam ulje na 5000 km koje predjem za 3- 4 godine? Odnosno da li moram da menjam ulje svakog proleca iako nisam presao 5000 km?

 

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Mozete li mi dati iskrenu preporuku za Diverziju? Ja nisam neki fan motula, narocito sto sam bacio 7100 10w40. U auto stavljam LiquiMoly i jako sam zadovoljan tim brendom ali za motore neznam kakvi su. Nasao sam Silkolene comp4 15w50 za 10 eur/l. Da li bi ovo ulje bilo bolje za menjac na Diverziji? Znam da moze svasta ali bih voleo neki brend da kupim i da ga ne menjam vise. Unapred zahvalan!

I jos jedno pitanjce: imajuci u vidu da prelazim relativno malo kilometara godisnje, da li je u redu da menjam ulje na 5000 km koje predjem za 3- 4 godine? Odnosno da li moram da menjam ulje svakog proleca iako nisam presao 5000 km?

 

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

 

 

 

 

И Силколин и Ликви Моли су одлична уља. О Мотулу ја ти не могу говорити бистром главом јер код нас у МК је ужасно скуп - права пљачка. Није проблем километража, проблем је што код тебе уље би требало да стоји у машини 5 година да би ти прошао пристојну километражу за промену. Ако возиш људски онда апсолутно ништа не би сметао минерал и по интервалу промене у твом случају је што ми кажемо ТАМАНdefault_0a-smiley.gif

 

DJ - MP

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

Уље се по правило мења сваке године, док је у кантици има трајности од три до пет година али кад се насипе у машину почиње његово механичко и хемиско пропадање.

DJ - MP

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Menjam svake druge ili na svakih 5000km, sta pre dodje.
Правило није ПРАВИЛО ако се не прекрши, и мени се деси да возим уље две године и у моторциклу и у аутомобилу. АЛИ зато по "ритму музике за плес" одабиремо "пиче за штимунг" јбг у томе је штос:)

DJ - MP

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja