Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Ne silazi, 8241 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Da je moj motor (Mmmmmm :) ) prvi bi izbor bio naravno castrol power1 10w40, ako ga malo troskari istor proizvodjaca 10w50, trosenjem agregata (za 50000km jos, honda je to) preci na 15w50...

Licno a ovog trenutka a zbog izdataka (citaj manjka novca), bez savetovanja usuo bih elf 10w50 i menjao ga na 5000km.

Pozdrav Nenad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

možete sami da pogledate u tehničkim karakteristikama ulja kolko traje.TBN teoretski što veći to bolje za trajnost što se tiče kiselina koje nagrizaju.Ali je bitno jer nam motor stoji tokom zime i to uglavnom sa starim uljem.Za benzince nije tolko presudno jer nevozi se ulje po 30000 km,iako neka idu i tolko.Još važniji IV -indeks viskoznosti ,što veći to bolje.To znači da ta viskoznost što piše na kantici ostaje što duža što je indeks veći. Gsn expandbl je sve ovo već objasnio a što se tiče lupkanja takodje da moramo da se naviknemo da moderna ulja malo lupkaju a da je paradoksalno za nas laike da bolje štite.Kako to, ni meni nije jasno,al čovek tako kaže.Mislim da je vezano za veličinu i vezu molekula.Uostalom već će se on javiti pa će objasniti.

Ja bi uvek pre koristio ful sintetiku i to što skuplju jer je napravljena od više bazne grupe.Recimo motul je peta a onaj elf ful sintetički treća.Razlika u kvalitetu je ogromna-ogromna a i to će stručnjak bolje da objasni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Još kad bih znao šta je bilo originalno pitanje ...

Koliko mogu da zaključim da li je Motul 7100 10W-50 dovoljno dobar za 10k km. U principu - DA- Zavisi dosta od uslova korišćenja, ali za "normalne" bi morao biti. Ako se toliko prelazi u toku godine, najpraktičnije je. Doduše, ne vidim da bi bio problem da se menja i na manje (npr. 7500 km, pa 4 puta u 3 godine, pogotovu što se koristi preko cele godine).

Btw. 10W-50 je baš idealna visk. gradacija za korisnike koji koriste motocikl cele godine (u ovim krajevima, i većem delu Evrope). Približno pokrivaju i 10W-40 (zimi) a 15W-50 leti ... recimo (grubo) kao "all weather" u odnosu na "letnju" i "zimsku" gumu (ali sa manjim razlikama kod ulja). 

Baš zbog toga je bitno da 10W-50 bude što kvalitetnije ulje.

Tu se Elf verovatno najviše isplati, Motul 7100 je nešto bolji ali ne mora da se ispolji da bi bilo primetno.

Silkolene (odavno) ima izuzetno dobro Pro 4 Plus 10W50 ... ne znam da li je povučeno (i zamenjeno) sa Pro 4 10W50 XP ali nadam se da je ostalo dobra mešavina PAO/estar.

 

"Kontinuitet" jeste logična stvar i dobra, no nije "must" (moranje), svakako se može menjati ulje (sezonski, ili na par godina) i po visk. grad. i po brendu (ili po oba).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova
23 hours ago, bocca_bastard said:

Secam se price Examndible-a da je bolje da bude sto manje razlike izmedju gornje i donje viskoznosti, sto i ima smisla. 

Zato i merkam 10w-40 ili 15w-50 mozda

 

Da, u principu je tako. Ali to NE mora da bude posebno izraženo ako je 10W-50 ulje kvalitetno (već je Elf dovoljno kvalitetan da se lako ne "razbija" i pored niske cene).
Ako se ne prelazi mnogo km godišnje, svakako je SAE 10W-50 isplatljivije koristiti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova
On 12/5/2018 at 12:51 PM, bocca_bastard said:

Da pitam i ovde. Predlog za upje za Hondu CBF 1000 MK1?

Sumnjam da ce cesto da vidi preko 7k obrtaja. Uglavnom touring lagani i malo tezi

Comp 4 XP, 5100 ... 10W-40.
(10W-30 za veći deo Evrope, kod nas ipak 10W40).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

O raznim egzotičnim brendovima (ne mislim na Texaco i Valvoline, koji su o.k. kao i za automobilski program, no ne baš mnogo dostupni kod nas ili bar ne mnogo prisutni) sam pisao pre par godina na blogu, nemam šta posebno da dodam.

Pominjani su AMSOIL, Idemitsu i slični.

Samo da podsetim i na Putoline.

Od manje egzotičnih tu je i Kroon (vlasnik Putoline brenda) te Eneos, koga nismo skoro pominjali a odlična su motociklistička ulja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 61 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: Suzuki GSX750F i Kawasaki ZR7

Postovani expendable, pre par nedelja sam zamenio motor i sad je dosao na red da se lagano sredjuje. Suzuki gsx750f 2001, 28400 km predjenih, prva zamena ulja i nisam bio siguran sta da sipam. Narucio sam ipon katana 10w50 jer sam ga vec neko vreme merkao. Motul nisam zeleo ni da pogledam jer imam jako lose iskustvo sa 5100 10w40 u prethodnom motoru kawa zr7 i to u toku 3 zamene, ista prica do 3kkm extra, posle toga pocinje da ga trosi, jos ako vozim na visim obrtajima, uzas. Ovu temu sam poceo danas da pratim od pola i jos uvek nisam naleteo na ozbiljniju polemiku vezanu za ipon katanu, ne racunam ono: nikad vise ili samo katana, zbog dobrih ili losih iskustava kao sto je moje sa motulom npr. Pitanje je da li sam se zeznuo i ako jesam, sta da sipam drugo i na koji interval da ga menjam, jer sam i po tom pitanju svasta nesto procitao i misljenja i tvrdnje znaju da budu dijametralno razlicite. Normalna voznja je u pitanju generalno, znaci nema konstantnog maltretiranja u crveno. Brze vozim samo na auto putu, a i tada je prosek od 140 do 170 max. Unapred hvala na odgovoru.

Pozz :-)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Postovani expendable, pre par nedelja sam zamenio motor i sad je dosao na red da se lagano sredjuje. Suzuki gsx750f 2001, 28400 km predjenih, prva zamena ulja i nisam bio siguran sta da sipam. Narucio sam ipon katana 10w50 jer sam ga vec neko vreme merkao. Motul nisam zeleo ni da pogledam jer imam jako lose iskustvo sa 5100 10w40 u prethodnom motoru kawa zr7 i to u toku 3 zamene, ista prica do 3kkm extra, posle toga pocinje da ga trosi, jos ako vozim na visim obrtajima, uzas. Ovu temu sam poceo danas da pratim od pola i jos uvek nisam naleteo na ozbiljniju polemiku vezanu za ipon katanu, ne racunam ono: nikad vise ili samo katana, zbog dobrih ili losih iskustava kao sto je moje sa motulom npr. Pitanje je da li sam se zeznuo i ako jesam, sta da sipam drugo i na koji interval da ga menjam, jer sam i po tom pitanju svasta nesto procitao i misljenja i tvrdnje znaju da budu dijametralno razlicite. Normalna voznja je u pitanju generalno, znaci nema konstantnog maltretiranja u crveno. Brze vozim samo na auto putu, a i tada je prosek od 140 do 170 max. Unapred hvala na odgovoru.
Pozz :-)
 
IPONE је јефтинија варијанта Motul...a то је моје убеџење.

DJ - MP

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 61 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: Suzuki GSX750F i Kawasaki ZR7
2 minutes ago, Krokodilo said:

IPONE је јефтинија варијанта Motul...a то је моје убеџење.

DJ - MP
 

I to sam usput negde procitao danas, nakon narucivanja naravno, sto je i jedan od razloga zasto sam postavio pitanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Cekaj, gori od motula? Kako to moze?
Многи брендови кад увиде да су отишли "у материну" са ценом и при том изгубили обичног корисника формирају сестрински бренд који пакује њихов производ под другим именом. Производ се јефтиније продаје а "сестрински бренд" не губи своје реноме под причом да је фалсификат:)

DJ - MP

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

Овде код нас у МК најскупље литро од Силколина је 650 до 680ден. (10€) мање више. А од Мотула 1200ден (20€), епа људи нико не може да ме убеди да је Мотул за 100% бољи од Силколина па нек је мајка Јана.

DJ - MP

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

Мада срање је факат да код аутомобила граница промене иде и до 40 000км па и више а код моторцикла сви се питамо дали че да га буде 7000, 4000 а за преко 10000 нечу ни да причам.

DJ - MP

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 8 minuta, Krokodilo je napisao:

Мада срање је факат да код аутомобила граница промене иде и до 40 000км па и више а код моторцикла сви се питамо дали че да га буде 7000, 4000 а за преко 10000 нечу ни да причам.

DJ - MP
 

Ja Silkolene Comp 4, 15W-50 menjam na 10.000 km i za to vreme mi motor potroši oko 0,4 l i nemam potrebe da dolivam u tom periodu. A uz to, nakon izlivanja staro ulje ne deluje kao istrošeno i (osim tamnije boje) pod prstima se ne oseti neka razlika u odnosu na novo.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600

Ja menjam na 6000-7000 km, uljara, sipano ili jeftinija polusintetika ili full sintetika, obe u gradaciji 10w-40 i ne planiram da skracujem interval zamene, motor radi isto i u prvih 2000 km, kao i posle 7 000, ne vidim razlog da "bacam" pare, sigurno da je bolje po agregat da se menja na 3000km, ali vozim motor koji ne vredi ni 2k evra, pa i to treba imati u vidu, volim da ga razvucem na auto-putu ili negde na otvorenom, ali ga ne ganjam u crveno niti vozim po stazi.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Ja menjam na 6000-7000 km, uljara, sipano ili jeftinija polusintetika ili full sintetika, obe u gradaciji 10w-40 i ne planiram da skracujem interval zamene, motor radi isto i u prvih 2000 km, kao i posle 7 000, ne vidim razlog da "bacam" pare, sigurno da je bolje po agregat da se menja na 3000km, ali vozim motor koji ne vredi ni 2k evra, pa i to treba imati u vidu, volim da ga razvucem na auto-putu ili negde na otvorenom, ali ga ne ganjam u crveno niti vozim po stazi.
И ја тако размишљам, ако веч морам да мењам чешче онда има да буде јефтиније.

DJ - MP

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Yamaha FZS 1000

Početkom sezone sipao Castrol Power 1 15w50, sa istim prešao oko 4500 km, motor ga ne troši i šalta se lako,tako da ću i narednu sezonu isto sipati, prethodno bio Bardal i iskakao mi iz 4. i 5. brzine posle pređenih 3000 km

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
Početkom sezone sipao Castrol Power 1 15w50, sa istim prešao oko 4500 km, motor ga ne troši i šalta se lako,tako da ću i narednu sezonu isto sipati, prethodno bio Bardal i iskakao mi iz 4. i 5. brzine posle pređenih 3000 km
Читам како често помињете Бардахл, код нас то уље није нашло места под небом.

DJ - MP

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Neko vreme su imali baš agresivan marketing i imalo ih je svuda i skoro svaka moto radnja i serviseri su ih gurali. Sećam se prva zamena ulja na "ER5", radio je lepo do nekih 3000km. Posle je menjač pri promeni prenosa lupao i to odmah istočim. Posle sam tragao koje ulje da sipam i na hrvatskom KLE forumu pročitah da su najzadovoljniji sa Comp4 i eto, od tada godinama samo Silkolene točim.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova
Pre 5 sati, Alekre je napisao:

 

u srbiji je 10 godina solkolen radio veletrgovac autodelova multicompani koji su inače hrvati a oni su bili uvoznici i u hrvatsku.U komšiluku su cene sikolena bile duple u odnosu na srbiju,verovatno su  sad takve.To je top ulje i ima približnu cenu sa motulom u svim zapadnim zemljama.U Srbiji imaju takvu politiku cena ,zašto treba njih pitati.Iz pouzdanih izvora znam da je odnos cena u fabrici do radnje za najskuplja ulja 3 naprema 1.U tu razliku idu svi troškovi i zarada uvoznika.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

Не помињете Agip - Eni, то је код нас као код вас Бардахл. Ко нема свој став око уља онда му увале Eni:)

Иначе код нас Силколен раде Немци и баш нема зезања.

 

DJ - MP

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Kasnim samo celu sedmicu ... da se izvinjavam ne vredi (ali zaista sam bio u gužvi, polako jenjava, godišnji izveštaji i tako to).

Ako sam dobro shvatio (pregledavajući prethodne dve strane) bilo je DA LI SE ISPLATI dati 2x više za (bilo koji) brend u odnosu na (ionako) drugi iz premi(j)um kategorije?

Ne, sigurno. Kao što je neko rekao pa da je "majka Jana".

Negde sam skoro objašnjavao isto (mislim da je Škoda forum):

Većina (ako ne i svi) pominjani su iz premium kategorije (kod motocikala je ona malo "razvučenija" (sa cenama) u odnosu na automobile).

Uvek je lični izbor, a poznato je da mnogi daju 50% ili 2x više za "marku" telefona, kola i druge tehničke robe, a i 5x više za odevne predmete.

Dakle, ko ima (mogućnosti) onda (kao što često kažem) "nema skupog ulja (maziva)".

Ipak, objektivno i realno, ±20% od prosečne cene kategorije je nešto normalno (ako ništa drugo da ne bude dosadno). Više od toga je neisplativo (nema realne satisfakcije osim sujete).

Ako je Ipone 2x jeftiniji od Motul-a (zaista ne stižem da pratim cene, naročito kod nas*) onda se sigurno više isplati.

*mislim da je u inostranstvu razlika manja

Još više ako je umesto Ipone-a Silkolene.

Već sam više puta rekao da Motul i Silkolene (te još par njih, Bel Ray ili Putoline, npr.) pre svih vrede neki dinar više od standardno dobrih (većina navedenih) brendova, ali već je 50% mnogo, a 2x je potpuno suludo. 

Svako će naći pravu meru za sebe, lično sam naveo ono što bi trebalo da važi za većinu.

Pomalo se radi i o tome koliko je ko spreman da potroši za mazivo (motorno ulje). U teretnom transportu su razlike između top brendova i solidnih brendova veoma male, obično par desetina %. Kod automobila to ide na oko 50% pa i nešto preko. A kod motocikala 2x (pa i više). Ali ovo se odnosi na najskuplje i tek solidne a ne "odmah za njima" (sličnog čak kvaliteta). Npr. Silkolene/Motul bi mogli da budu 2x skuplji od Modriče (koja za motocikle nije baš neki brend) i da to prođe (ali za Comp i 5100 serije). Ni to nije objektivno isplativo al' ajde, zna se da brendiranje košta a daje "miran san". No, preterivanje sa cenama nema NIKAKVOG realnog opravdanja.

ITD. i Sl.

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja