Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Drug član, 4387 postova
Da li neko koristi Marly ulja za motore?

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk


Marly скупљи од Мотула нема литре испод 15€ ко да је од људске крви произведено.

DJ - MP

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Da, tu  sam ... konačno ... Propustih par strana (ekrana) foruma, jer je tema bila dugo u "stand-by" modu.

O mototaktolu sam već pisao (ima u temi), pa ne bih da se ponavljam i gubim vreme.

To je solidno ulje, doduše nema JASO što nije nedostižno Modriči, pogotovu što samo jedno ulje ima u ponudi.

Vrlo dobro je za malo starije motocikle (zbog visk. grad.) ali nije baš idealno za novije (i u perfektnom stanju) gde je 10W-40 default (kod većine) i gde prvo treba ići (kad dođe vreme) na 10W-50 (Elf je odličan) pa tek onda na 15W-50. Za 10W30 preporuke ga već treba izbegavati.

Ne košta mnogo, na bazi HC ulja je i time solidno (Motul 5000 serija je takva kao i Silkolene Super 4 serija).

Dobar izbor za umerenu (i tek povremenu oštru vožnju).

Zbog izostanka JASO-a treba biti oprezan kod nekih tipova menjača (no vredi probati pa videti).

TJT (to je to)

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Marly je preskup! To su odlična ulja ali teško da vrede tih para.

Doduše, svako je svog novčanika gospodar, ali odnos kvalitet (makar izuzetan, a ne mora da bude za svaki proizvod) / cena (preterana) je mali, pa ko kako (već) hoće.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Što se tiče specifikacija za Mototaktol date su kako treba.

Preciznije data bi bila samo prosečna vrednost (npr. 17 je uvek bar ±0,5 ili ±1).

To je za SAE xxW-50 sasvim o.k. (praktično standard, blago u SAE 50 ... u praktičnom smislu "xx-W45".

Malo malo pa "procure" poverljive informacije o problemima u Modriči. Verovatno ih je bilo u prošlosti ali je vezano za "ona" teža vremena. Od kada su Rusi uložili (doduše više za goriva, ali i pre neku godinu novo blending postrojenje) u modernizaciju ne verujem da se tako nešto može ponoviti (no ne dajem garanciju jer poodavno nemam pouzdanih). Nešto su ufitiljili sa zvaničnim odobrenjima, još obnavljaju samo VW što im nije baš neka reklama. Ne, odavno ne proizvode 30% (HC) baznih ulja u Evropi (ukupno nisu bili ni na 3% računajući sve vrste) ali jesu značajan regionalni proizvođač.

Većina tih ulja je III bazne grupe ali ih "vadi" stari API standard, objektivno (osim indeksa viskoznosti) teško da bi (većina njih, baznih ulja) bila tzv. (nezvanična) II+ kategorija, ali "dvojku" bi i po modernim trendovima ispunili.

Malo imaju više sumpora nego što je uobičajeno (kod modernih postrojenja za proizvodnju HC ulja) i uopšte čistoća nije na nivou svetskog vrha, ali to nije poseban razlog da se proglase lošim. Nešto je veći problem što im je tačka tečenja (govorim o baznim uljima) relativno loša (visoka, uzevši da je što niža bolja). Ali i to nije bog zna šta loše a i može se (da li je u stvarnosti - ne bih znao) popraviti PD aditivima.

ITD. i Sl.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Druge teme ne znam da li ću propratiti u kratkom vremenskom periodu (koji mogu da priuštim sebi, ostalo mi mnogo posla i za vikend, makar (min.) da odgovorim na neodgovorene mejlove iz druge polovine sedmice).

Sa GM je problem (kako je neko već napisao) jer se mnogo (i lako) falsifikuje. Čak i kao original to nije "bog zna šta" jer ga radi neko od većih proizvođača po sistemu "najniže ponude" (što ne može da bude vrhunski kvalitet, nego ispuni zahteve i šlus, a nije isto ispuniti i premašiti standard/odobrenje).

Kao takav NE može da bude bolji od (npr.) Total-a (ironično, početkom decenije pravio ga je baš Total, sad ne bih znao).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 29 minuta, expendable je napisao:

Što se tiče specifikacija za Mototaktol date su kako treba.

Preciznije data bi bila samo prosečna vrednost (npr. 17 je uvek bar ±0,5 ili ±1).

To je za SAE xxW-50 sasvim o.k. (praktično standard, blago u SAE 50 ... u praktičnom smislu "xx-W45".

Malo malo pa "procure" poverljive informacije o problemima u Modriči. Verovatno ih je bilo u prošlosti ali je vezano za "ona" teža vremena. Od kada su Rusi uložili (doduše više za goriva, ali i pre neku godinu novo blending postrojenje) u modernizaciju ne verujem da se tako nešto može ponoviti (no ne dajem garanciju jer poodavno nemam pouzdanih). Nešto su ufitiljili sa zvaničnim odobrenjima, još obnavljaju samo VW što im nije baš neka reklama. Ne, odavno ne proizvode 30% (HC) baznih ulja u Evropi (ukupno nisu bili ni na 3% računajući sve vrste) ali jesu značajan regionalni proizvođač.

Većina tih ulja je III bazne grupe ali ih "vadi" stari API standard, objektivno (osim indeksa viskoznosti) teško da bi (većina njih, baznih ulja) bila tzv. (nezvanična) II+ kategorija, ali "dvojku" bi i po modernim trendovima ispunili.

Malo imaju više sumpora nego što je uobičajeno (kod modernih postrojenja za proizvodnju HC ulja) i uopšte čistoća nije na nivou svetskog vrha, ali to nije poseban razlog da se proglase lošim. Nešto je veći problem što im je tačka tečenja (govorim o baznim uljima) relativno loša (visoka, uzevši da je što niža bolja). Ali i to nije bog zna šta loše a i može se (da li je u stvarnosti - ne bih znao) popraviti PD aditivima.

ITD. i Sl.

Molim vaše konkretno mišljenje:

Silkolene COMP4 15W-50 vs OPTIMA Mototaktol 15W-50.

Šta bi ste vi odabrali za BMW R1100GS koji se vozi cele godine. 

Za sada vozi sa Silkolene i menjam na 10.000km.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Koliko god gotivio Modriču i kao regionalni ("domaći") brend bio malo i pristrasan u njegovu korist, teško da Optima ulja mogu biti bolja od Total-a ili Fuchs-a (čak bih se kladio da nisu, osim što mogu biti isplatljivija, ne uvek, naravno; i naravno, ne zaostaju previše, ako uopšte (kod nekih ulja sigurno bar u nijansama).

To zveketanje hidropodizača je priča koju ne bih komentarisao (već sam izgubio bar mesec dana života na nju - previše je).

Problem može biti u par stvari:

1) Originalnost ulja, starost, način čuvanja i slično (distribucija generalno).

2) Motor koji nije u idealnom stanju (pa ulja koja bolje čiste motor malo "skinu" taloga i naslaga; čak iako nije kod potpuno ispravnog motora ne može da se desi za tako renomirane firma (četvrta svetska i ... oko 10. mesta po količini, milioni motora se njima podmazuju).

... itd. i sl.

Btw.

Veća viskoznost - NE znači da je kvalitet ulja bolji ili da će ulje bolje štititi motor. I to samo ako je unutar viskozne gradacije. Ako je na granici sledeće, to je sigurno LOŠIJE (dok god je motor u dobrom stanju a kod starih motora (u poodmakloj srednjoj fazi (peak-life)) sve je moguće, i o tome možemo kao o tome da li je bolja Barsa ili Real (Partizan ili Zvezda) ako preostane vremena (više je za "kafansku priču").

I na kraju ali ne i po značaju:

ako je Fuchs iz distribucije Fuchs maziva d.o.o. (Hrvatska) a Total iz distribucije Total d.o.o. Srbija (zadužen i za BiH), što znači iz zvanične distribucije, obratite se njima (ovako negativna reklama za njih koja neće uticati na veliki broj ljudi a ni vama ne rešava problem), sa opisom problema. Ako je iz drugih izvora, onda je ionako "lutrija".
Total iz Francuske ili bilo gde iz Evrope se može razlikovati u nijansama ALI svakako ne drastično. Sve što ispunjava konkretno ulje (npr. MB 229.1 Total 7000 10W40) ispunjava u celoj Evropi a mislim da je u poslednjih desetak godina i globalno. Nosilac licence (odobrenja) jeste centrala ali je primenjeno za sve pogone. Osim toga, njihovi pogoni odakle bi ulje moglo stići na Balkan (Poljska i Rumunija) su "state of the art", noviji i svakako ne zaostaju za onima na Zapadu (ako već nisu i ispred). Onaj u Poljskoj se može naći u na YT, liči na Enerprajz iz Zvezdanih Staza.

Male varijacije u kvalitetu su samo zbog logističkih razloga (pre svega kontinentalna distribucija baznih ulja, aditive verovatno koriste potpuno identične).

ITD. i SL.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 6 minuta, expendable je napisao:

Za izmenu na 10 hiljada km (maksimalno, ali preporučeno od strane BMW-a) bih uvek izabrao Silkolene.

Za izmenu na 5000 km ili manje, moglo bi se diskutovati (uzeti u obzir i Modriča).

Hvala, takav sam odgovor i očekivao (a isto tako i ja mislim).

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8413 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

U kawasaki z750s, iz 2005 godine, presao oko 40000km, ne deluje mi izrabljeno i maltretirano, radi i pali zdravo, ne dimi ne ispusta cudne zvuke iz agregata, usuti modricu 15w50 ili elf 10w50? Mirno vozim, saltujem na max 6000 obrtaja, ulje menjam na oko 5000km.

Hvala jos jednom, necu se ponavljati..

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Ajd' još jedom i (120%) nema više.

Modriča je solidno ulje ali je "standardno" formulisano (bliže automobilskim uljima, što samo po sebi nije loše, koliko nije vrhunski pristup).

Ulja za automobile i motocikle se ne razlikuju mnogo (bila su i identična u prošlosti) ali Modriča nema to iskustvo niti su se potrudili u tom smeru (da naprave ozbiljno (vrhunsko) ulje za motocikle) već su više hteli da naprave dobar balans (odnos kvalitet/cena) u čemu su prilično i uspeli. Finese u formulaciji, dugotranja testiranja i upotreba na stotinama hiljada (milionima) motocikala širom sveta (sa sve "feedback-om") je nešto što Top brendovi imaju a oni manji nemaju (kod motocikala važnije nego kod automobila, gde se priča svodi na multifunkcionalni paket aditiva, dobor odabran (ili ne) polimer (preko), dodatak "booster" aditiva ili ne, PD aditivi (više ili manje, bolji ili lošiji).

Naravno uz dobro izbalansiranu bazu (mix baznih ulja).

Kod motocikala sve to ima veće značenje, a i ima još par finesa u celoj priči (počevši od većih razlika i značaja baze pa na dalje).

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova
2 minutes ago, N.F.S. said:

U kawasaki z750s, iz 2005 godine, presao oko 40000km, ne deluje mi izrabljeno i maltretirano, radi i pali zdravo, ne dimi ne ispusta cudne zvuke iz agregata, usuti modricu 15w50 ili elf 10w50? Mirno vozim, saltujem na max 6000 obrtaja, ulje menjam na oko 5000km.

Hvala jos jednom, necu se ponavljati..

 

Oba rešenja su o.k.

Teško mi je "prelomiti" u nečiju korist.

Možda ipak Elf s obzirom na stanje motora, ali svakako da bi i Modriča odradila posao (za takve uslove, itekako).

Modriča je sigurno jeftinija ali ni Elf nije skup.

Izaberite po sopsvenim afinitetima, nećete pogrešiti ni u jednom slučaju.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3497 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Sobzirom da motorom prelazim 12-15.000 km godišnje (i da vozim i tokom cele zime) koristim Silkolene Comp4 15W-50 i menjam na 10.000km. Međutim u poslednje vreme ima problema pri nabavci ulja 15W-50 i onda moram da sipam Comp4, ali 20W-50 (što je za hladno vreme previše gusto ulje).

Razmišljam da iz tog razloga ulje menjam dva puta godišnje i da u periodu april-septembar (8-10.000km) koristim Silkolene Comp4 20W-50 , a da od novembra do marta (4-5.000km) koristim Optimu  Mototaktol 15W-50 .

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 302 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: BMW R1200ST

Ja sam već dva puta menjao Modriču negde na 6000km i ostajem i dalje za sada na njemu.Ranije sam koristio mineralno kao i Žile i ok je sem što Modriču manje troši skoro pa i da netroši za razliku od 20w50 ali to pripisujem mineralnom vs polusintrtika.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 753 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

GM/OPEL je ulje naručivao od raznih proizvođača i oni su ga isporučivali pod OPEL/GM etiketom.

Sad je Opel u vlasništvu francuskog PSA pa je pitanje kako će sada izgledati Opelovo ''originalno'' ulje.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Da ne kopiram gornje postove:

Žika - vrlo dobra odluka. Naravno i 10W-50 dolazi u obzir za zimu (kad već koristite motocikl).

Sasamajstor - da logično je da motor troši manje HC ulja od mineralnog (manja isparljivost, bolje "drži" viskoznost i sl.).

Guliver:

Aha, prevideh da je PSA grupa kupila Opel ... da, ako bude i dalje Opel ulja, biće verovatno baš Opel (a ne GM) i praviće ga Francuski Total koji je strateški partner PSA grupi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2833 postova

ja bi ovo probo ,svidja mi se logo ,nakagami, a volim i da ekperimentišem

https://www.idemitsu-ilm.com.my/automotive/motorcycle-engine-oil/

ova ful sintetika mi se čini veoma dobra naročito za one koje voze po malo hladnijem,viskoznost je bliža  pedesetici a tačka stinjavanja ektra dobra ,po karakteristikama je bliža  300v, nego 7100

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 293 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Triumph sprint 900 Kawasaki Z500, Triton 650 Gilera 500 LTE 1938g.
5 minutes ago, hard_rock said:

Zasto nema Rotelle kod nas?

Izgleda da je ima samo u americi,trazio sam po nemackoj,nema ga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova
U kawasaki z750s, iz 2005 godine, presao oko 40000km, ne deluje mi izrabljeno i maltretirano, radi i pali zdravo, ne dimi ne ispusta cudne zvuke iz agregata, usuti modricu 15w50 ili elf 10w50? Mirno vozim, saltujem na max 6000 obrtaja, ulje menjam na oko 5000km.
Hvala jos jednom, necu se ponavljati..
 
Модричу, коначан одговор.

DJ - MP

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8413 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Zahvaljujem Krokodilo, organizovao sam kupovinu, pocetkom januara prijateljica ide poslom u Bosnu, bice modrice za nekoliko zamena ... Ispusticu prvo na 3000km da ga vidim, posle cu ga menjati na 4000.

Sent from my SM-A500H using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4387 postova
Sobzirom da motorom prelazim 12-15.000 km godišnje (i da vozim i tokom cele zime) koristim Silkolene Comp4 15W-50 i menjam na 10.000km. Međutim u poslednje vreme ima problema pri nabavci ulja 15W-50 i onda moram da sipam Comp4, ali 20W-50 (što je za hladno vreme previše gusto ulje). Razmišljam da iz tog razloga ulje menjam dva puta godišnje i da u periodu april-septembar (8-10.000km) koristim Silkolene Comp4 20W-50 , a da od novembra do marta (4-5.000km) koristim Optimu  Mototaktol 15W-50 .

 

Тешка глупост, континуитет је ВЕОМА важан. Моје мишљење је да је Силколин врх на овим просторима, бар у Македонии ја га не дам ни за један други бренд. 

DJ - MP

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

Modriču sam sipao u par motocikala-i to skroz lepo radi ! 

i jedno pitanje za @expendable:

Motul 7100 u gradaciji 10W50 u blago oštrijoj vožnji u V agregatu (Vstrom1000), bi trebalo da radi radnju kroz sva godisnja doba osim zime kako treba, i može li izdržati realno 10000km ????

 

ili Bardahl XTS na primer ?

 

Sa Bardahlom lepše radi menjač, ali samo prvih 3000. Sa Motulom je to oko 7000 da ono baš baš lepo radi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja