Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Ne silazi, 2805 postova

expendable,jedno praktično pitanje.Pošto godine prolaze a naš vozni park stari bez nade u skoro podmladjivanje novim motociklima ,nametnulo mi se jedna nedoumica oko potrošnje ulja.

Pošto u nove motore svi ili skoro svi sipaju ful sintetiku sa predjenim većim brojem kilometara javlja se problem oko potrošnje ulja.Ako je potrošnja za automobil sasvim prihvatljiva na 10.000 km o zamene dozamene, recimo litra i po-malo povećano uz jedno dolivanje sasvim ok, za motocikle nekako svi misle da je to mnogo.

Da li je bolje ostati na ful sintetici ,i do kada, čak i kada promena viskoziteta sa recimo 10w-40 na 15w-50 nedaje rezultate pa ići na extremnu varijantu 20w-50.

Ili preći na polusintetiu 15-50 ili opet 20-50 što na motociklima ljudi jako retko koriste osim na onima što su za to namenjeni- V tvinovi.

Ili se odma baciti na mineral 20w-50 koji je danas maltene jedini mineral koji se može naći.

Ako se sa nekom od ovih opcija dobije smanjenje potrošnje-izgaranja-koksovanja agregata ili ulja

da li je to bolja opcija ili je bolje dosipati kolko treba ali ostati na ful sintetici pa  nek ga troškari.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Vrlo je teško uopšteno odgovoriti. Zavisi od mnogo faktora, počevši od konkretnog motora (desetine i stotine modela na tržištu).

Najkraće rečeno:

1) 10.000km ?! ovo je nešto što treba IZBEGAVATI kod većine motocikala, čak i gde je 12000km dozvoljeno (npr. tu je o.k. ali kao maksimalno).

2) Do litar na toliko nije povećana potrošnja. Motocikli zbog konstrukcije troše nešto manje ulja nego automobili ali zbog uslova (veliki broj obrtaja, i korišćenje kao menjačkog) to dođe na "tu negde".

3) Kod starijih motocikala (automobila) servisni interval (ionako) treba skratiti (po preporukama za teške uslove eksploatacije kada su normalni ili za još 20-30% ako su zaista teški). Ovo znači da kod većine treba menjati ulje na oko 4000km (tipična preporuka od 6000km). Makar ovo značilo dve zamene ulja u sezoni.

4) Nema baš mnogo objektivnih razloga zašto bi motor manje trošio mineralno ulje, jer je baš obratno (za istu visk. grad.), bar bi trebalo da bude. Odstupanja su zbog curenja na zaptivkama (ako postoji kapilarno curenje onda možda mineralnog motor troši manje). I naravno, teško je upoređivati "babe i žabe" jer do skora nije ni bilo istih gradacija kod motocikala. Sa potpuno istom potrošnja bi trebala da je tu negde.

5) Ne posezati za viskoznijim uljem "iz prve", jer viskoznija ulja imaju više mana nego prednosti. Prednost je tek ukoliko je izvesna istrošenost motora (uslovno rečeno, ako je veća, onda je najveća prednost uraditi remont).

6) Ako je potoršnja ulja zaista velika (npr. veća od litar na 5000km) onda zaista nema mnogo smisla koristiti (skupu) sintetiku. Do litar između izmena ... deluje bolje da se dosipava, po meni - mnogo bolje.

7) Realno, kvalitetna PS ulja mogu biti odlično rešenje čak i kod novih motocikala, time (još) više kod starih mašina sa mnogo pređenih km. Njihova upotreba je možda (i verovatno) najkorisnija za umereno trošenje ulja ("troškarenje"), npr. 1-1,5 lit. između izmena (ili preciznije 25-40% servisne količine ulja). Cena PS ulja je umerena a izbor visk. grad. širok, praktično i najveći.

8. Osim kod velike potrošnje (više od 50% količine između intervala) nemojte koristiti 20W-50 ulja, osim gde je to dozvoljeno uputstvom (čak i kad nije default). Ako se pominje u uputstvu, onda je o.k. (ako se ne koristi po mrazu).

9) Prilagodite (najviše) temperaturnom opsegu u kom koristite moticikl. Za 10W-40 default:

Ukoliko vozite i na minusu onda 10W-50 (inače ne), 

Tipično (za većinu) 15W-50 (za do cc. -5 cel.)

20W-50 samo za leto i samo kao što je navedeno pod 8.

10) Mineralna ulja motor manje troši jer imaju i "manje razvučene" visk. grad. (nema ih u 10W-40 i 15W-50 a ako i ima takvih, onda ih izbegavajte). U principu izbegavajte ovakva, "razvučena" ulja kod povećane potrošnje, npr. 5W-50 ili 10W-50 (no za niske temp. nemate bolje rešenje, osim sa dve zamene godišnje što je isplativo tek ako se pravi dovoljan broj km godišnje).

11) Kod 20W-50 pre PS, mineralno je o.k. ali više zbog cene. Sintetička 20W-50 ulja su retka a i skupa (za ovakve namene).

12) Visoke spec. nisu neophodne te u tom smislu min. zahteva (API SG) je nešto što postaje korisnije (mada se, naravno, mogu koristiti i SJ ili SL ulja), u smislu manje sulf. pepela (manje aditiva). Čak i API SF/CC može u nekim (starije konstrukcije, iz osamdesetih i početka 90-tih) biti od "koristi".

Ovo je osetljivo pitanje te je za više strana tekst, zato ovde stajem. Dakle, za razliku od opšte preporuke (što viši API nivo to bolje) ovde uzmite da je manje bitno (ne baš kao bolje, jer nije u svim slučajevima i nije kod svih ulja, tj. vrlo je promenjiva kategorija). U principu API SG je min. za JASO MA ili MB, ali kod starijih motocikala je lakše preći na originalne zahteve (iz 80-tih SF, ali i kod nekih modernijih sa kraja 90-tih ili početka XXI veka, ponekad čak i SE min. onda je SF više nego o.k.).

 

Toliko o ovome. Vreme mi je iscurelo. (zato 12. uzmite jako uslovno, ako već koristite SJ ili SL ili SM, ne morate uz prelazak sa sint. na pS smanjivati i kategoriju, jedino što možete to pre uraditi kod troškarenja ulja nego pre toga (kada je loš savet i brže dovodi do početka troškarenja):

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2805 postova

dobar i poučan odgovor,samo još jedna nedoumica.

Zašto se u praksi pokazalo da manje troši minerala 20w-50 u odnosu na 10w-40 ful sintetiku iako ona ima bar duplo manju isparljivost.

Gde to mineral ,,uštine ,, potrošnju.

Da li je to samo kod pohabanih agregata-karike,gumice a kod dobrih agregata je obrnuto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Ne, nema 10W-40 sintetika duplo manju isparljivost ... nema čak ni nižu isparljivost (u najboljem slučaju je blizu ili izjednačena, obično (doduše) ni to).

Primer (ne navodi se često taj podatak, pa sam uzeo da sva ulja budu istog proizvođača):

RAVENOL Motobike 4-T Mineral SAE 20W-50, Noack Volatility: 6,2%

RAVENOL Motobike 4-T Ester SAE 10W-40, Noack Volatility: 8,2%

RAVENOL Motobike 4-T Ester SAE 10W-60, Noack: 5,6%

RAVENOL Motobike 4-T Ester SAE 15W-50, N/A (nije navedeno, verovatno slično 20W-50 verziji, jer je PS (iako kvalitetno uz upotrebu estara), inače Full sintetika bi bila sigurno nešto bolja čak i od 10W-60, obično su ove dve gradacije jako slične).

 

Dakle, 10W-40 sintetičko može (i obično jeste) bolje od 15W-40 ali ne i od 20W-50 (doduše navedeno je jedno od boljih, isparljivost je obično oko 7% (6-8)).

15W-50 sint. može biti nešto bolja od 20W-50 mineralnih a tek je u istoj gradaciji osetno bolja (sintetika); slično i za 10W-60.

Uzmite da je 15W-50 PS praktično identično (po Noack-u) sa 20W-50 a 10W-40 sa 15W-40.

Inače, mineralna su jako dobra ako su u 20W-40 ali je takva teško naći (Ravenol npr. ima takvo, Noack 8,8% skoro kao 10W-40 sintetičko, tj. neznatno lošije).

10W-50 su bliža 10W40 nego 15W-50 ali su ipak nešto bolja po Noack i uopšte po potrošnji ulja.

Btw. Ravenol navodi isti podatak i za PS kao i za sint. 10W-40 ... pa jedan od njih nije tačan, ali ostaje sve gore napisano (manje-više, 1% ili slično).

To je odgovor zašto manje motori troše 20W-50 mineralno (naročito V-Twin varijante).

Btw. i Đunta me je pretekao par sekundi, ali neće škoditi dodatno pojašnjenje sa navedenim isparljivostima.

(Ravenol je naveden zato što se podaci lako mogu naći i to na sajtu gde su ulja navedena, što se lako može i proveriti i dopuniti).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6801 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ako sam dobro razumeo, gradacija nije samo zbog temperaturnog opsega već ima razlika u sastavu iako se radi o istom ulju?

 

Ima bar 8 godina kako nisam sipao ništa drugo osim "Silkolene". Vozim TDM900, trenutno sa "PRO4" u gradaciji 15W50, zbog letnjih temperatura ali mislim da sam pogrešio. Agregat je u odličnom stanju, zime su blage pa se ponekada vozimo i u zimskim mesecima, doduše kratko i retko ali opet...

Doduše, "Yamaha" nije isključivo naglasila gradaciju već tabelu i kaže ovako:

image.png.6372c5b0da6bc7f00a1f83f2b07e7853.png


To je veliki paralerni dvocilindraš:

 

-900CC, dve bregaste, 5 ventila po cilindru, 86 konja, cilindri presvučeni nikasilom, kovani alu klipovi i ojačane klipnjače, može i bez ustezanja da ode i do 9000 obrtaja. Naravno, u mom režimu vožnje retko kada pređe 6000 obrtaja ali sam uvek za kvalitetno ulje jer smatram da su veliki dvocilindraši osetljivijiji zbog velike mase pokretnih delova.

 

Kako narednog meseca treba da zamenim ulje koje nije prešlo ni 3000km ali ga je stigla godina, u užem izboru je:

1. Silkolene Pro 4 Plus 10W50 (ako ga pronađem)
http://www.fuchsnet.gr/data/PID/116413_PID.pdf

 

2. Silkolene Pro 4 10W40 (najverovatnije)

 http://www.silkolene.com/motorcycle/4-stroke-engine-oils/pro-4-10w-40-xp/

 

3. Elf Moto 4 Tech 10W50 
http://catalog.elf.com/en/products/7dw/MOTO-4-TECH-10W-50
    Za isti je na prethodnoj stranici već pisano da je u klasi sa "PRO4"  ali bih ga oprobao jer            korisnici kažu da menjači nežno i tiho menjaju stepen prenosa.

 

4.  Elf Moto 4 Race 10W60, kao vrh ponude u ELF asortimanu
http://catalog.elf.com/en/products/7bi/MOTO-4-RACE-10W-60

 

Voleo bih čuti relavanta mišljenja o gradaciji i PRO4 Plus i ELF Moto 4 Race.

Drugo, pitam više iz radoznalosti, zašto ne "Castrol":
https://www.louis.eu/artikel/castrol-power1-4t-engine-oil-hc-synthetic-10w-40/10038381?list=43fd541d9f24d5a92dad1c18654b4af6

Nedavno se pojavio i IGAT, pa ako može par reči:

 

http://igat.ag/produkte/zweiradoele/4-takt-motorenoele/

 

Hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Mislim da stvarno nema potrebe za 15w50 zato sto imas vodeno hladjenje. Ja ga koristim u vazdusari sa uljnim hladnjakom pa mi i treba za vrele letnje dane, ali mislim da tebi sasvim vrsi posao dobar 10w40 a i zimi ces imati laksi start.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Da, slažem se. Za 15W-50 nema potrebe.

Ipak, 10W-50 bih stavio na prvo mesto jer će startovanje zimi biti identično (ili skoro) kao sa 10W-40 i bolje od 15W-50.

Sa druge strane, leti bi moglo biti prednosti (manja isparljivost) iako je to jako mala razlika.

Svakako da je 10W-40 bar jednako dobro, te da se treba probati u mašini koja je u dobrom stanju (može prvo 10W50 pa 10W40 ali i obratno, nema mnogo veze, po želji).

Oba ulja 10W50 su odlična, Silkolene je malo više "fensi" i ima visok % estarske sintetike (kombinacija PAO/estri) pa je možda i za nijansu bolja, ali kao čista PAO varijanta Elf je verovatno (u nijansama) bolji za menjač (kvačilo), što je prednost PAO vs. estri pa čak i PAO/estri kombinacije ("ne lažu ljudi"). I nešto je jeftiniji, pa je isplatljiviji.

10W60 bih ipak stavio iza svih navedenih ... iako može i zimi to je baš za pistu i iživljavanje na njoj (dugotrajno). Inače je sličnije 15W50 nego 10W50, a ako se već ratosiljavaš "pregustog" ulja (mada bez zimske vožnje može i 20W50 pa su i 15W50 i 10W60 bolja varijanta), onda nećeš daleko odmaći (da, malo lakši start će biti zimi, doduše).

Castrol (koji se pominje) je niže kategorije (HC ulje), a po ceni (verovatno) bliži (navedenim) sintetičkim uljima ... 

I.G.A.T. je ipak klan ekonomske klase i sve što uz to ide (škrtarenje na ambalaži, valjda su popravili, pre par godina "strava i užas" (kao iz garaže)), nemaju zvaničano odobreno ispunjenje JASO standarda, i uopšte je niži nivo kvaliteta od svih navedenih. Ulja (za motocikle) su im HC osnove što je o.k. po pitanju isplatljivosti ali ne treba mešati "babe i žabe" (upoređivati sa sintetičkim uljima). Elf je štednja gde se ne žrtvuje (ili vrlo malo) kvalitet (u odnosu na najjače brendove) pa ako se štedi to je pametna štednja. I.G.A.T. može biti interesantan ukoliko je još jeftiniji (mada već razlika ne može biti enormna) te za motocikle manjih potreba i normalnu ("penzos"*) vožnju.

* ne mislim pežurativno, vožnja po propisima (sigurna i ekonomična vožnja); više od toga ionako ne preporučujem (osim u kontrolisanim uslovima, na pisti).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

20W-40 je svakako interesantna V.G.

Idealna za vazdušare/uljare, plus V-Twin ali i za većinu motocikala (često se pominje u uputstvima) ako se ne voze (pale) zimi ili bar ne ispod -5 cel.

Vrlo su stabilna (ne "razbijaju" se lako), mala im je isparljivost, manje opterećuju motor (manje se gubi na snazi, makar je između 10W40 i 20W50 po tome, kao i na potrošnji goriva).

Takođe je odlična V.G. za starije motore čak i ako ne troškare ulje ali naročito ako da.

Mannol je, takođe, član ekonomske klase, nemački brend koji se tamo ne proizvodi (tamo su samo manadžeri) već se iza Nemačke prikriva, solidno i jeftino. Ipak, nemaju (kao ni I.G.A.T.) zvaniče Jaso standarde, a po nivou kvaliteta bih Modriču i FAM stavio ispred (doduše ponuda za motocikle je skromna), a ni cenama nisu mnogo iznad.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 21 sati, expendable je napisao:

Ipak, 10W-50 bih stavio na prvo mesto

 

Mislim da sam primetio da su široke gradacije mahom "rezervisane" za vršne grupe ulja i samim tim osetno skuplje, recimo, kod Silkolena je razlika + skoro 50% skuplja u odnosu na 15-50 i to je problem, mene lično sramota da ga nudim, ne zato što je loše ulje, naprotiv, nego što je skupasto, iako dobro ulje nikad nije skupo već suprotno. Baš me zanima tvoja opservacija oko ovoga, jel u pitanju tehnološka prinuda ili iz čisto komercijalnih razloga proizvođači ne rade razvučena ulja nižeg reda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

U principu je 10W-50 teže napraviti (a da bude vrhunskog kvaliteta) nego 10W-40 ili 15W-50. Delimično je skuplje u proizvodnji (viskoznija sint. ulja, koja su skuplja, doduše tek 10-20%, više aditiva, pri čemu se teži da ne bude mnogo više, već da ind. visk. korišćenih baznih ulja bude 140 ili što bliže tome; znači nije samo viskoznost već i kvalitet, mada su sva sint. vrhunska i razlike su u nijansama).

I nije samo to ... većina 10W-50 ulja (PS, naročito) su 10W-40+ (praktično "proširenje" 10W40, ono što nazivam "10W-45", čak i kad su specif. da je čisto 10W-50, brzo se dolazi do blizu 10W40) dok ona kvalitetnija (Silkolene naročito) su bliže "7,5W-50" tako da cena mora biti visoka.

Iskreno, ne baš 50% ali time je proizvođač hteo da naglasi da se time plaća 10W-50 koje se ne razbija lako, tj. posebno je.

Naravno i kvalitetne polu-sintetike (Motul 5100) će odraditi posao ali za zahtevnije korisnike se mora ići na potpuno sintetička ulja (ako negde ima koristi od toga to su baš ove "razvučene" VG, 5W-50 (naročito) i 10W-50/60).

Dakle, oba razloga su u pitanju i tehnološki deo (manjim delom ili max. "49%" od razlike u ceni) i komercijalni (koji prednjači po mom mišljenju, a i objektivno).

Silkolene Pro Plus je pravljeno da zadovolji i 10W-40 i 15W-50 što je teško uraditi (nemoguće u potpunosti, a ovo je jedno od onih koja su jako blizu tome).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1016 postova
  • Lokacija: Beograd, Rakovica, Skojevsko naselje
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

Ja ću po preporuci našeg kolege Dareta sipati Eneos Max Performance 10 40 pa da vidimo kako će se ponašati. Ipak, japansko ulje za japanca...

 

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 18.4.2018. at 10:21, expendable je napisao:

većina 10W-50 ulja (PS, naročito) su 10W-40+ (praktično "proširenje" 10W40, ono što nazivam "10W-45", čak i kad su specif. da je čisto 10W-50, brzo se dolazi do blizu 10W40)

 

Ovo mu dođe ko dobro istucana kafanska Bečka šnicla,  na oko šira od tanjira  a tanka ko flis papir.

On 18.4.2018. at 10:21, expendable je napisao:

dok ona kvalitetnija (Silkolene naročito) su bliže "7,5W-50" tako da cena mora biti visoka.

Iskreno, ne baš 50% ali time je proizvođač hteo da naglasi da se time plaća 10W-50 koje se ne razbija lako, tj. posebno je.

 

Silkolene i ostala maziva Fuchs-a uopšte, su primetno niže cene u odnosu na pandam drugih proizvođača zato što cenu ne povišuje propaganda jer gotovo da je ni nemaju.

 

Pucanje ulja jeste problem kako odmiče upotreba,tj. kilometraža. Svojvremeno sam gledao neki uporedni test, bez obzira na uvek prisutno mešetarenje, iznenađujuće je da već nakon jedne hiljade km kod nekih ulja dolazi do osetnog pada viskoziteta i nestajanja aditiva, a cela kontacija ispitivanja je bila usmerena ka rezultatu pri kraju intervala zamene, mislim da se gledalo na 5K, naslov je bio otprilike," Nije bitno šta je početno već kako je na kraju". Tu i tamo dobijem info, ne mali broj primećuje da ima promena u radu agregata i samom šaltanju,  posle 3-4K pređenih iako je predviđen iterval 6-7,5K, čak i bez zadizanja potrošnje. 

 

Kroz sve ove protekle godine provejava nekako stav ka ređim, pumpljivijim, gradacijama i ovo je prvi put da si nedvosmislen prema pedesetici, bar tako sam te ja shvatio. 15-50 je masovan, dok  10-50 jako malo je u upotrebi zbog osetno više cene. Poklopile se karte, nakon jedno 4 sezone u monstrum od motora je umesto vrhunskog 10-40 uliven Plus 10-50, pri hladnom agregatu je čujnost prizvuka veća, na toplo nema razlike, tek za nijansu je finije šaltanje sa pedeseticom i to se tačno slaže sa brojkama kako si naveo, 7,5w50, praktično odlična pumpljivost, brzo postizanje pritiska ulja i podmazibvanja pri hladnom startu, a na vruće tih rad čak i pri ekstremnim obrtajima i opterećenju. Na par BMW-a je 10-50 više nego perfektno u svakom pogledu, no, svoj punim voljenim mineralom i mislim da ću morati da ga lično probam. Razlog više je desni španer lanca razvoda koji ne propada inače, stalno je potopljen u ulju, no ne sviđa mi se nikako kako španuje u pojedinim trenucima. Nešto sam čačkao i dobijem ohoho, al nisam siguran da je to baš uputno. Nekako sam zaključio da nije razlog u neizbežnom isceđivanju, gubitku pritiska u čauri, već u kašnjenju i inertnosti po milivremenu, pa predpostavljam da bi možda tečljivije ulje obezbedilo bržu i veću pokretljivost hidraulike samog pritiskivača pri oscilovanju magistrale i time održavlo stabilnije razvod jer inicijalni kapacitet ulja je kod BMW-a izuzetan. Španeri i lanci genealno su problematični kod svih agregata i ne retko dolazi do većih posledica zbog njihovih nedostataka koji dobrim delom proističu prerano baš zbog ulja po mom nekom ubeđenju.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8376 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ubedljivo ali bukvalno i laiku lako za prepoznati naj gore saltanje i zvuk prilikom istog dobijem koriscenjem Motul ulja, na vise motora (CBR600F4 koriscen motul 5000, bandit 600 koriscen motul 5100 15w50, CBR1000F 5100 10w40) u kratkom vremenskom periodu uverih sebe da ga vise necu koristiti, makar ga na poklon dobio. 

Zamenom istog i sipanjem npr elf mototec 10w50 honda F4 je dobila "mekocu" i kulturan rad menjaca. bez lupanja i osecaja da saltam "na suvo"....  Bi mi zao kada iz bandita ispustih sveze motorex ulje, menjac radio kao satic, precizno i tiho, mesto njega uspem katastrofalni krs (moje misljenje) 5100 15w50 cija je cena bez malo 50eura a kanticu od 4l, u prvim kilometrima voznje dobio sam strah od saltanja iz prve u drugu, udarac je neverovatan (nije ga bilo pre zamene ulja) i zvuk takodje.

Na F4 sa motulom sam izgubio mogucnost doziranja kvacila, samo "ujede" na prepad...

Sve u svemu ja ga vise necu koristiti, dal" je fals ne znam, kupujem ga u KIT komercu Kg sa etiketom Mass-a.

U trenutnu CBF600SA usuo sam repsol sport 10w40, videcemo sta ce reci u eksploataciji...

Pozdrav Nenad.

 

P.S. Mozda ce nekog zanimati, cena 4l repsol sport 10w40 je 3070din.

IMG_20180420_123601.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan ko mlad majmun!, 894 postova
  • Lokacija: Ljubiš Donji.
  • Motocikl: Uvijek Japanski!
pre 49 minuta, N.F.S. je napisao:

Ubedljivo ali bukvalno i laiku lako za prepoznati naj gore saltanje i zvuk prilikom istog dobijem koriscenjem Motul ulja, na vise motora (CBR600F4 koriscen motul 5000, bandit 600 koriscen motul 5100 15w50, CBR1000F 5100 10w40) u kratkom vremenskom periodu uverih sebe da ga vise necu koristiti, makar ga na poklon dobio.

 

Druze ovo su krupne rijeci i optuzbe na racun Motul ulja koje koristim godinama na vise motocikala od 5100 do V300 i prica ti ne pije vodu. Ko zna sta je bilo u Motul ambalazi koje si ti kupovao? Ja kupujem Motul od direktnog uvoznika iz Slovenije i nikad nisam imao te probleme koje ti navodis. :staa2:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Vremena se menjaju, moram da primetim. Nekada davno, dok sam vozio CBR900RR, najbolje šaltanje je bilo baš sa Motulom 5100, skoro bez otpora. Jedino što je to trajalo samo 2000-3000km.  Ali zato i služi forum, da se iznesu lična iskustva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8376 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Aaaaa Ne! Ne optuzujem vec iskustvo iznosim, licno iskusih napisano, ne prenosim sto cuh. Molekularni sastav ne znam ali sam pismen pa citam sa etikete, jeste pisalo Motul u viskoznostima koje sam naveo :D

 

Misljenja ce sigurno biti oprecnih, necu dozvoliti da budem u raspravu uvucen.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan ko mlad majmun!, 894 postova
  • Lokacija: Ljubiš Donji.
  • Motocikl: Uvijek Japanski!

Nema tu sta da se raspravlja, ko zna sta si sipao pod firmom Motul? Motul koji sam ja sipao prosao kroz sve Japanske motore i nikad problema. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Sa Motulom imam identicno iskustvo sa menjacem na TDM-u. 

Sa npr. dosta jeftinijim Elf uljem, osetno poboljsanje pri saltanju. 

Motul imao Mass deklaraciju. Kupljen gore u predstavnistvu Mass-a u Mirijevu. 

Identicno kao kod NFS-a, 2-3000km ok ponasanje, posle blagi uzas.. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6801 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

ER5 takodje, posle 3000 gradske voznje kao da patuljci biju viljuske menjaca macolama.

 

Posle sam presao na Silkolene Comp4 i to sam koristio dokle god mi je ER5 bio u vlasnistvu i menjac je uvek radio isto od pocetka do kraja. Menjao sam ga na 5 do 6000. Mozda je moglo i vise ali ajd...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2485 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

I ja razmišljam da sledeću zamenu promenim 7100 za nešto drugo. Tri poslednje zamene je bio Motul.

Za sad mi se po glavi vrzma taj ELF ili Silikolene sintetiku. Obično sipam 10/40. Jednom sam sipao za probu Ipone katanu 10/50 i čini mi se da je bolje radio menjač nego sa Motulom. Lakše ulazio u brzinu.

Motul kupljen na sajmu na njihovom štandu, Mass.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja