Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 893 postova
  • Lokacija: Skoplje
  • Motocikl: Honda CBR 1000f

Da probam da dam i neki svoj doprinos temi, iako nisam ni blizu strucan ko djunta i expendable kojima skidam kapu.

Ovo su samo licna iskustva!!!

Imam CBR 1000F iz 1993god, i godinama koristim Motul 5100 (10/50) i prezadovoljan sam sa izborom. Cena od 14eura po litru nije zanemarljiva.

Naravno, svaki motor potrosi po malo ulja, i kako je vec receno potrosnja zavisi od nekih faktora, a uz njih je i ulje.

Sa drugarom (isti motor) smo eksperimentisali dugih godina dok nismo naleteli na Motul 5100. U zavisnosti stanja motora i nacinu voznje potrosnja ulja je bila DO nekih 600ml na 10kkm. Ja sa prosle zime napravio ful remont i letos za 8kkm potrosilo jedva 250ml. Naravno ne brojimo potrosnju nakon remonta i prvog servisa na 2000km gde mi popilo 450ml na 1000km dok ne "legne" masina.

Tako da svako ko vozi ovaj model moze bez brige na osnovu iskustva dvoje bajkera koji su mnogo eksperimentisali da je ovo izbor broj 1.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 1/7/2018 at 19:43, vortex4borg je napisao:

strucan ko djunta i expendable

Hvala, al nisam ni "e", ja gledam na ulje krajnje uprošćeno, da pruži istovremeno punu zaštitu motora i dobru performansu, odnosno neki obrtaj više, a da ne bude izrazito trkaće, ne zanimaju me raznorazna ulja nižeg cenovnog ranga koja niču ko pečerke posle kiše, za neka ne želim ni da znam čak i ako su masovna, ne lepim se na marketinške trikove ala nalepnica na trkaćoj napravi. Tuđe komentare i iskustva, tek informativno, "što je babi milo, to joj se snilo", uvek ima načina da se dođe do kvalitetnije verodostojnosti. Jesam tvrdoglav ali ne i isključiv, uvek su mi smešni oni koji imaju stereotipni izbor i preporuku, "samo to i ništa više". Gosn Expandable je izuzetan, ni ja ne bi znao za Fuchs Silkolene da nije bilo njegove preporuke svojevremeno, tako da je moja stručnost zaista minorna iako mislim da umem da "čujem"  ulje u sklopu. Zato su njegove preporuke prevashodne i bez omaške, uz ogradu da ni on ne može znati da li je neki proizvod originalan ili kakvog sastava dolazi za divlja tržišta. Ako neko doživi negativno po njegovoj preporuci, zasigurno je podvaljen proizvod.

 

Ima godina, jurcajući po makadamu popreko Tare razbio sam karter, prva radnja i žvakanje žvaka da se zalepi rupa, prva pumpa i dolivaj neko poslično ulje, dolih 2 litre dok sam se dovukao do kuće, nekih 300km. Naravno, nakon zamene korita ulja ispiranje agregata i novo punjenje.  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8403 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Licna iskustva su po meni verodostojnija (ukoliko se iskreno i verno prenesu) od laboratorijskih analiza... Stilovi voznje drugaciji, tipovi motora drugaciji, nekome je sustanje menjaca "strasno" dok drugi vozi motor koji je prolupao i bude zadovoljan.

Nije ni taj Fuchs sve i svja, (veliki izbor u tom cenovnom rangu) svojom 1000f okrenuh 120000km uljima nizeg cenovnog ranga kako ih Djunta nazva, mahom auto ulja, mobil super 2ooo x1 i slicna cenovno (oko 500din/L).

Masina i dalje zdrava i jaka bez cudnih zvukova, menjac mek i precizan... Stil voznje mi nije siladzijski, prilicno sam blag prema motoru, vece brzine ne postizem naglo...

Naravno da svako hvali ono sto prodaje, i sam verujem da su skupa ulja bolja, nije potreban elaborat na dve strane da me ubedi u isto ali ima i ono o cemu vec pisah, treba imati kompromis i znati sta je svrsishodno, ja kao korisnik ne trebam znati sastav na molekularnom nivou, to je posao prodavca koji ce prema godistu, tipu i upotrebi znati da preporuci adekvatno ulje, i cenovno i prema potrebi.

P.S. Moram ponoviti, pisem o tipu motora iz proslog veka gde nova ulja verovatno i "ne leze" bas naj bolje...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1584 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Negde sam procitao da auto ulja nisu dobra za motocikle koji imaju mokro kvacilo, fali im neki aditiv koji je dobar za lamele. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 40 minuta, N.F.S. je napisao:

uljima nizeg cenovnog ranga kako ih Djunta nazva

Pod ovim podrazumevam ona za 300-400 Dinara uopšteno i za motore i za autombile, u svakoj prodavnici može da se nađe bar po jedno takvo no name, sad svaki iole trgovači lanac nastoji da ima neko "svoje i posebno" a radi se zapravo o naj nižim kvaliteitima bez obzira što na pojedinm može biti naglašeno da ga je proizveo neki od zvučnih brendova, ono by Castrol recimo.

 

Bilo je priča o auto uljima u motorima, bez obzira na izdvojena dobra iskustva, treba ih shvatiti kao izuzetak a ne kao pravilo, sem toga, dobro ulje košta pa košta svejedno od namene pa nema razloga da se koristi mimo predviđene namene. Auto ulja se mogu naći u mnogo većem izboru u skroz donjoj cenovnoj klasi nego za motore i to je mamipara kojoj se teško odupreti. 

 

@Milomir22-obrnuto, moto ulja imaju umanjene anti wear aditive jer se oni lepe na lamele i posledica je proklizavanje kvačila, to što se to uvek ne dešava je zbog kakvoće frikcionih materijala, ali može biti i zbog previše osiromašenog ulja jer svi ti aditivi koštaju, otuda i razlika u ceni između ulja koja su nazivno u istoj API grupi, jedno ima donju granicu količinski, a drugo preko nekog okvira predviđenog standarda, a etiketa ista.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8403 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Zamenih pred zimski san ulje, castrol power 1, i predhodni vlasnik je njega koristio pa rekoh da nastavim ali!

Naletim danas na repsol, nisam ga koristio nikada, zelja je bila jaca!

Istacem novo ulje :D

P.S. Cena je 790din po litru a pakovanje sa slike od 4l 2930 din.

P.P.S. Necu naravno castrol istakati, vozicu ga bar3000km, tako da utiske ne mogu bas odmah preneti.

 

IMG_20180117_134325.jpg

IMG_20180117_134336.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2822 postova

U Novom Sadu je bio jedan bajker koji se kleo  samo u polusintetiku repsolovu,posle raznih probanih ulja.Onda se posle par godina desio neki kvrc.

Nešto se razočaro pa se prebacio na motul .Ovaj repsol je verovatno od 2 bazne grupe,a motul estarski od pete.Više nego velika razlika,što neznači da repsol neradi posao..Nemogu svi da budu Monika Seleš

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Ja sam ove godine sipao IPONE. Hteo sam Silkolene posto mi se do sada pokazao naj ali idem redom pa cu da vidim. Volim testirati :)

Pre ovoga sam imao Bardahl XTC 15-50. U mojoj masini, sto je neko vec pisao na forumu sa KLE koji ima istu masinu, onako. U pocetku je dobar , posle kad se zagreje zna biti malo teze saltanje. Nije ga nesto trosio, tu je ok. Takodje , ne znam jel do ulja ili do novih cizama sto sam kupio znalo mi se nekad desiti da spusti u brzinu nize, kao da ispadne, ali mislim da je to do mog lenjog saltanja a ne do ulja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8403 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

I ja citam oprecna misljenja sto se repsola tice, nisam ga trazio, bio u parku sa detetom i vidim repsol zastava pred radnjom, tako kupih :D

Brend me je zaintrigirao, kazem prodavcu "Daj koje vozi Markez" a on ce meni Evo ti Pedrosino 15w15 on je ko ti blag i u kontroli :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2822 postova
Pre 14 sati, N.F.S. je napisao:

I ja citam oprecna misljenja sto se repsola tice, nisam ga trazio, bio u parku sa detetom i vidim repsol zastava pred radnjom, tako kupih :D

Brend me je zaintrigirao, kazem prodavcu "Daj koje vozi Markez" a on ce meni Evo ti Pedrosino 15w15 on je ko ti blag i u kontroli :D

lepa sportska kantica ,markez,novo meso,dobar proizvodjač,sasvim dovoljno za kupovinu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8403 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Sipao Repsol Moto 4t Rider 15w50, ovaj sa slike koju postavih iznad, prilicno je gusce u odnosu na 10w40, jeste hladnije bilo napolju, oko 8c ali sipanje je trajalo 10minuta, levak "prst" debljine...

Elem, je li koristio neko ovo ulje, kako se pokazalo, na koliko ga menjati? Bio sam ubedjen da je PS ali evo citam da je mineralno u pitanju... Da li sam gresku zbog ove gustine napravio ili je bolje PS 10w40 za zdrav agregat cbr600f4, ne trosi ulje, ne puskara...

@expendableG.Expendable, Vase misljenje?

Hvala Nenad.

P.S. Drugi proizvodjac, tip i viskoznost te zamenih i filter.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36
pre 31 minuta, N.F.S. je napisao:

Sipao Repsol Moto 4t Rider 15w50, ovaj sa slike koju postavih iznad, prilicno je gusce u odnosu na 10w40, jeste hladnije bilo napolju, oko 8c ali sipanje je trajalo 10minuta, levak "prst" debljine...

Elem, je li koristio neko ovo ulje, kako se pokazalo, na koliko ga menjati? Bio sam ubedjen da je PS ali evo citam da je mineralno u pitanju... Da li sam gresku zbog ove gustine napravio ili je bolje PS 10w40 za zdrav agregat cbr600f4, ne trosi ulje, ne puskara...

@expendableG.Expendable, Vase misljenje?

Hvala Nenad.

P.S. Drugi proizvodjac, tip i viskoznost te zamenih i filter.

Mislim da ne treba biti ekspert za ulja (kao gosn Expedable) pa da znaš da si obmanut i da si postao rob marke... Prosuo si sasvim dobro ulje, preporučene gradacije za svoj motocikl (pogotovo u ove hladne dane, agregatu više prija 10w40 nego 15w50), i još je bila polusintetika, a usuo si sasvim ˝obično˝ mineralno ulje, poprilično velike gradacije za tvoj motocikl (i to usput totalno nepotrebne gradacije jer tvoj motor nije pohaban pa da mu treba gusto ulje), i to samo zato što na kantici piše Repsol moto gp bla bla, vozi ga Kurta - Murta...

Ono što će ti gosn Expendable reći (kao i svima koji postanu robovi izvikanih ˝ovlaštenih˝ marki) je to da sada ne pališ motor ako je temp ispod -5 stepeni i da ga posle par hiljada km (ne više od 3000 km) prospeš i uspeš ˝krštenu˝ PS ili Estar sintetiku i to u preporučenoj gradaciji za tvoj motor, jer tvoj motocikl to i zaslužuje...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8403 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Sabracu utiske vremenom, svestan sam cinjenice i verujem da si u pravu @ThePainkiller, zelja je bila jaca! Nisam mogao da odolim... Ulje koje sam ispustio uzeo je komsija a ja cu evo posluziti drugima za primer ako se repsol pokaze kao los, bar sto se tice viskoznosti koju uzeh... Jbg, pisem u napred ali znam da bi me kopkalo da nisam probao, nisam uspeo da se uzdrzim ni od zamene a rekoh sebi da necu ispustiti novo ulje:D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2822 postova

gustina ulja zavisi od uslova voznje.Ja vozim od kad je  bio nov versis 15-50 doduse do 5 stepeni i nsta mu ne fali.Posto vec vise od 10 godi na nabavljam dugarima ai onima koji to nisu motul 98% sipaju 15-50 u sve vrste masina,stare,nove,...jedino ne u harleje i buele.

Nevidim da je neko imao problem sa gustinom.Bitno je ii kako ide ta kriva vikoziteta ,znaci nemora da bude da je ulje koje si ti sipao na 12 stepeni recimo isto gusto kao i neko drugo 15-50, pa cak i na radnoj temp od 100 stepeni kako se  deklarise jer gustine idu od do.Recimo ja imam jedno ulje 40 sa 14,9..necega a standardno kod svih je 14.Ovo je kad bi postojalo takva gradacija bilo 45.

Mene vise brine sto je mineral,a taj castrol je vrhunska polusintetika i sigurno duplo bolje od ovog repsol minerala,ako je mineral .Proveri.Moguce je da ce motor radti malo tise,ali ni to nije nesto bitno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Za moj u fabrickom uputstvu i nema 15-50w, samo 10-40 i 20-50, ali od prvog dana sipam 15-50 zato sto jako retko vozim kada je hladno. Znaci u 99% to je bar 10 stepeni i vise.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36
pre 26 minuta, hard_rock je napisao:

Za moj u fabrickom uputstvu i nema 15-50w, samo 10-40 i 20-50, ali od prvog dana sipam 15-50 zato sto jako retko vozim kada je hladno. Znaci u 99% to je bar 10 stepeni i vise.

A sad u subotu bilo 4 stepena... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3494 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 1 sat, sasamajstor je napisao:

Ja sam ovaj put sipao Modričino ulje PS 15w50,pa videćemo drugari se kunu u njega sipaju ga godinama.

Modričina ulja su (nekada davno) bila razvijena i namenjena za mašine hlađene vazduhom i uljem (NSU "Princ", 1000, 1200, TT, WV "Buba") i iz tog razloga su morala da budu prilično kvalitetna i izdržljiva.

Ukoliko su i sada zadržali takav kvalitet verujem da je to dobar izbor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1699 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
On 17.1.2018. at 22:21, hard_rock je napisao:

Ja sam ove godine sipao IPONE. Hteo sam Silkolene posto mi se do sada pokazao naj ali idem redom pa cu da vidim. Volim testirati :)

Pre ovoga sam imao Bardahl XTC 15-50. U mojoj masini, sto je neko vec pisao na forumu sa KLE koji ima istu masinu, onako. U pocetku je dobar , posle kad se zagreje zna biti malo teze saltanje. Nije ga nesto trosio, tu je ok. Takodje , ne znam jel do ulja ili do novih cizama sto sam kupio znalo mi se nekad desiti da spusti u brzinu nize, kao da ispadne, ali mislim da je to do mog lenjog saltanja a ne do ulja.

A kod mene obrnuta situacija,kad se zagreje menjac ide kao u sir,sa istim uljem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 11 sati, ivica744 je napisao:
On 1/17/2018 at 22:21, hard_rock je napisao:

Ja sam ove godine sipao IPONE. Hteo sam Silkolene posto mi se do sada pokazao naj ali idem redom pa cu da vidim. Volim testirati :)

Pre ovoga sam imao Bardahl XTC 15-50. U mojoj masini, sto je neko vec pisao na forumu sa KLE koji ima istu masinu, onako. U pocetku je dobar , posle kad se zagreje zna biti malo teze saltanje. Nije ga nesto trosio, tu je ok. Takodje , ne znam jel do ulja ili do novih cizama sto sam kupio znalo mi se nekad desiti da spusti u brzinu nize, kao da ispadne, ali mislim da je to do mog lenjog saltanja a ne do ulja.

A kod mene obrnuta situacija,kad se zagreje menjac ide kao u sir,sa istim uljem

Tako treba da bude, sklop ima radnu temperaturu i tada radi kako je projektovan, sasvim logički je da na hladno bude krut. Problem ulju je temperatura usled koje se proređuje i penuša i "beži" sa kontaktnih površina koje onda rade uslovno na suvo, znači tvrdo. Kvalitet ulja se gleda i kroz vremensku trajnost, kilometražu ili sate,  da što duže zadrži početni kvalitet podmazivanja. Gušćem ulju treba više vremena da se otanji pod dejstvom temperature nego ređem, a radni viskozitet načelno zavisi od deklaerisane gradacije. Nema normalnog ulja koje može da zadovolji preširok temperaturni opseg, recimo, -10 do +69°C koliko je sada podloga na kojoj Novak igra u Australiji, toliko bude na beogradskom asfaltu leti. Preporučeni fabrički podaci mahom sadrže dve opcije ala retku,10-40 i gustu, 20-50, prva je za Alpe, druga za grčki Peloponez, naravno da za među klimu može i treba da se upotrebljava srednji viskozitet, 15-50 i 10-50. Nazivni viskoziteti se razlikuju između proizvođača, naročito kod gušćih gradacija jer su one uvek zahtevnije za proizvodnju, razlike u praksi ne moraju da budu znak nedostatka kvaliteta već se javljaju zbog pomenutog projektovanog temperaturnog opsega. Pričali smo po odavno o Optimi, nema više potrebe za NSU i VW Bubinim visoko temperaturnim agregatima, nije ekonomski opravdano modifikovati bilo koje ulje za zahtev na tržištu koji praktično ne postoji. "Majke mi" kao argument, odavno to nije na našim prostorima, il je prikrivanje obmane il je kao sklonost da se nepotrebno tvrdoglavo brani neki svoj izbor ili odluka, retko ko je spreman da prizna pogrešnost iako nema ni malo krivice ili udela u tome, čast izuzecima. Da bi nešto bilo osvedočeno dobro, mora mnogo, ne samo nekih šatro testova, već obimna potvrda u praksi, više desteina hiljada pređenih kilometara kroz čak i deceniju vremena pojedinačno, ne znače gotovo ništa, jednako malte ne ko što neko napiše, sipo sam juče i nisam imao problema. Ima tip u Americi koji je prešao 800.000km na BMW-u sa jednim uljem koga nema u Evropi, zna mu se tehnički saastav. Da vidim ko može da se upusti u samostalno eksperimentisanje i dostigne takav argument da bi došao do zaključka šta je naj bolje za njegov motor ili auto, a često se  sreće, "oću JA da..." a već poznato. Ja se ne bi usudio olako da upotrebim bilo šta zarad eksperimenta i divim se ljudima koji se upuštaju iz znatiželje.       

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8403 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ameri koriste sa puno lepih iskustava shell rotella ulja u svojim motociklima, t6 naj cesce... U evropi ga nema, jeftino je a prema iskustvima drugih pouzdano...

Jedan period zamene, oko 3/4000km sam u prosloj 1000f vozio shell rimula 10w40, namenjeno za teretni program sto cbr krmaca i jeste :D 

Elem, kakav je repsol koji usuh u svoj motor, je li koristio neko? Da ponovim pitanje posto ode strana :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

U USA su standardi ne obavezujući u smislu šta može i ne može da se proizvede, mora samo jasna naznaka da stoji o kakvoći. Istog imena proizvod nije isti tamo i ovde, zato i te teretne dizel Rotele ni nema vamo. Bez obzira na izneta dobra iskustva, preporuka Shell-a ne sadrži predviđenu mogućnost uoptrebe na motorciklima i ja bih se time rukovodio. Postoji i prepiska sa ADV-a u kome je zvaničan stav fabrike da se to čini isključivo na svoju odgovornost uprkos saznanju da su ljudi zadovoljni koristeći je van opsega namene. Ako to kaže proizvođač koji je to i napravio, sva druga mišljenja su diskutabilna. Pre dvadesetak godina se provalilo da je neka medicinska krema odlična za obuću i masovno su je ljudi tražili doktorima na recept dok neko nije ukapirao šta se radi. Mi smo skloni tome da koristimo ono što je ne namensko, imalin konkretno koji je sigurno bolji nego ta krema, al mora neka kintica da se plati. To što si koristio bez problema ulje za suvo kvačilo bez anomalija je izuzetak koji potvrđuje pravilo, čak i da si izvozao pun neki predviđen radni vek tog motorcikla bi bilo isto. Ako nemaš primetnih pojava u odnosu na ranije sipano ulje u istim radnim uslovima, teraj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja