Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Prosle sezone Motul 5100, ove cu da probam Ipon, mnogi ga hvale, a KDM mi je u komsiluku. E sad imam i jednu nedoumicu. Ostalo mi je pola litra motula, da li ce da steti kasnije ako budem dolivao motul u masinu gde je sipan ipon ? Naravno oba su polusinteticka i iste gradacije.

 

Drugar sa Afrikom je koristio Motul,  a onda presao na Ipon RS4000 10W40. Od tada je kvacilo pocelo da proklizava. Mozda slucajnost.

RS4000 je puna sintetika, sipati takvo ulje u africu ili uopste u masine tog tipa je bacanje para. U user manual-u pise mineralno 10w40. Ja sam kupio danas Ipon 10w40, videcemo kako ce se pokazati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

RS4000 je puna sintetika, sipati takvo ulje u africu ili uopste u masine tog tipa je bacanje para. U user manual-u pise mineralno 10w40. Ja sam kupio danas Ipon 10w40, videcemo kako ce se pokazati.

 

Kosta isto koliko i Motul 5100 10W40. Nisam gledao na kutiji, ali u KDM rekose da je RS4000 ipak polusintetika. Cak i da nisu u pravu, moze li cista sintetika da steti motoru starije konstrukcije?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 44 postova
  • Lokacija: Svilajnac

Evo da otvorim i ja dusu pa mozda nekom i pomognem. OVAJ SAVET VAZI SAMO ZA MOTORE SA VAZDUSNIM HLADJENJEM da ne bude zabune. Naime  odavno vec tragam za dobrim uljem za svog vazdusnjaka, poucen prethodim iskustvom sa svojim BMW-om R45s dobro sam otvorio oci pri kupovini ulja za svog novog mezimca koji je jos zahtevniji od prethodnog (YAMAHA Virago XV1100). Posto kao sto znate da vazducnjaci imaju vecu radnu temperaturu motora tu dolazi do problema sa nekvalitetnim uljima tokom lenjih vrelih dana. Shodno tome sipao sam CASTROL TWIN 20W-50 polusinteticko ulje sa aditivima za visoke temperature, namenjen twin odnosno boxer i V2 motorima. Nisam se pokajao, vozio cele prosle godine i po najvecoj zegi i uje nije menjalo viskozitet proverio pri kraju sezone isto. To je to nadam se da sam nekom pomogao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

RS4000 je puna sintetika, sipati takvo ulje u africu ili uopste u masine tog tipa je bacanje para. U user manual-u pise mineralno 10w40. Ja sam kupio danas Ipon 10w40, videcemo kako ce se pokazati.

 

Kosta isto koliko i Motul 5100 10W40. Nisam gledao na kutiji, ali u KDM rekose da je RS4000 ipak polusintetika. Cak i da nisu u pravu, moze li cista sintetika da steti motoru starije konstrukcije?

 

 

Naravno da je bolje da sipas sintetiku. Ja sipam Silkolen Pro 4 plus, a pre sam sipao Repsol full sintetiku. Uostalom idi na www.silkolene.com pa vidi sta ti preporucuju, pa ces videti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Pa naravno da proizvodjac ulja preporucuje najbolje i najskuplje ulje, ja ne kazem da ce takvo ulje da mu steti, nego da nema potrebe sipati tako skupo  ulje u masinu takve konstrukcije. Honda kaze 20w50 ili 10w40 mineralno, zamena na 12000 km. Ako sipamo polusintetiku i menjamo ga na 6000 svakako mu dajemo bolji tretman od onog koji je preporucila Honda, a nesto ne verujem da Honda ne zna sta je dobro za njihov proizvod :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 216 postova
  • Lokacija: Vrbas
  • Motocikl: Yamaha XV535 Virago

Boxer,znaci sve da ulje i zadrzi viskozitet,treba postaviti pitanje da li ono dobro obavlja funkciju za koju je namenjeno?

znaci,da li ono u dovoljnoj meri podmazuje delove kojima je podmazivanje potrebno?

kanali kojima prolazi ulje prema gornjim delovima motora znaju da budu tako malog precnika,kao neka igla recimo.

zamisli da uspes gusce ulje od onoga koje fabrika propisuje,sta se desava?

ulje teze prolazi kroz te kanale,kasnije dolazi do gornjih delova motora-sta se desava?

zamisli malo hladnije vreme,ulje jos gusce,upalis motor,kako ce ono da prodje kroz taj mali kanal,i kada,da bi doslo do bregaste?

ulje ako je vece gradacije,kao sto je kod tebe slucaj,znaci kroz 50,ono ce da bude gusce i pri radnoj temperaturi.

a,to znaci da i tada motor nece imati podmazivanje kakvo mu je potrebno.

ukoliko nemas nekih cudnih zvukova od pravca bregaste,to je zato verovatno sto su jos uvek dobre mere bregaste i lezista bregaste.hocu da kazem da je fabrika za tvoj model namenila ulje 20w40,znaci da nisi dao viragu ono sto mu je potrebno.slazem se s tobom sto se tice aditiva,ali ti je moj savet da mu sipas ulje koje mu je potrebno,da bi svi delovi imali podmazivanje kakvo treba da bude.  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Pa naravno da proizvodjac ulja preporucuje najbolje i najskuplje ulje, ja ne kazem da ce takvo ulje da mu steti, nego da nema potrebe sipati tako skupo  ulje u masinu takve konstrukcije. Honda kaze 20w50 ili 10w40 mineralno, zamena na 12000 km. Ako sipamo polusintetiku i menjamo ga na 6000 svakako mu dajemo bolji tretman od onog koji je preporucila Honda, a nesto ne verujem da Honda ne zna sta je dobro za njihov proizvod :)

 

Kvalitetno se nasrah zasto treba sinteticko ulje sipati i zasto je suluda Hondina preporuka, pa onda reko da ne sirim diskusiju po zna koji put, a i nije tema o tome, obrisem lepo sve sto napisah. Ako te interesuje pretrazi forum o temi ulja, bilo je par rasprava i moze puno toga da se procita. Tamo ces videti da sam preporucio jedan link, koji kada procitas vise neces imati nedoumica o ulju... http://motorcycleinfo.calsci.com/Oils1.html

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1320 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Boxer,znaci sve da ulje i zadrzi viskozitet,treba postaviti pitanje da li ono dobro obavlja funkciju za koju je namenjeno?

znaci,da li ono u dovoljnoj meri podmazuje delove kojima je podmazivanje potrebno?

kanali kojima prolazi ulje prema gornjim delovima motora znaju da budu tako malog precnika,kao neka igla recimo.

zamisli da uspes gusce ulje od onoga koje fabrika propisuje,sta se desava?

ulje teze prolazi kroz te kanale,kasnije dolazi do gornjih delova motora-sta se desava?

zamisli malo hladnije vreme,ulje jos gusce,upalis motor,kako ce ono da prodje kroz taj mali kanal,i kada,da bi doslo do bregaste?

ulje ako je vece gradacije,kao sto je kod tebe slucaj,znaci kroz 50,ono ce da bude gusce i pri radnoj temperaturi.

a,to znaci da i tada motor nece imati podmazivanje kakvo mu je potrebno.

ukoliko nemas nekih cudnih zvukova od pravca bregaste,to je zato verovatno sto su jos uvek dobre mere bregaste i lezista bregaste.hocu da kazem da je fabrika za tvoj model namenila ulje 20w40,znaci da nisi dao viragu ono sto mu je potrebno.slazem se s tobom sto se tice aditiva,ali ti je moj savet da mu sipas ulje koje mu je potrebno,da bi svi delovi imali podmazivanje kakvo treba da bude.  

 

Nisi ni svjestan kakve si sve netočne stvari napisao .... Sorry  ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 216 postova
  • Lokacija: Vrbas
  • Motocikl: Yamaha XV535 Virago

AnteK ;) bilo bi jako lepo da malo obrazlozis,zasto tako mislis?

uvek volim da naucim nesto novo,a pretpostavljam i neki od clanova.

izvinjavam se za off,ako neko smatra da ovo treba na drugo mesto-prebacujte.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1414 postova
  • Lokacija: Beograd (zvezdara)

ulje ako je vece gradacije,kao sto je kod tebe slucaj,znaci kroz 50,ono ce da bude gusce i pri radnoj temperaturi.

a,to znaci da i tada motor nece imati podmazivanje kakvo mu je potrebno.

Ulje 20/50 nikako ne moze da skodi motoru zbog gustine pri vecim temperaturama, jer se ono prilagodjava upravo temperaturi, tj. ulje 20/ 50 ce mnogo bolje podneti visoku temperaturu bez "razbijanja", nego 20/40 ,sto znaci da ce efikasnije podmazivati masinu, dok ce se ulje 20/40 brze razrediti na visokoj temperaturi, sto moze uzrokovati povecanu potrosnju istog i sto je najgore, nedovoljno podmazivanje masine :).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1320 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

AnteK ;) bilo bi jako lepo da malo obrazlozis,zasto tako mislis?

 

Ne mislim, znam! Proguglaj malo sajt, već sam o tome napisao prije puno toga.

Nema potrebe ponavljati već rečeno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1320 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

pa,zasto onda fabrika nije predvidela za taj model viraga 20w50 ulje,nego 20w40?

 

Opet pogrešno - nigdje ne piše da mora biti 20W-40 i ništa drugo. U papirima piše uvijek

minimum zahtijeva, što uopće ne znači da ne može biti bolje ili drugačije. A od 20W-40

ne može biti gore.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 216 postova
  • Lokacija: Vrbas
  • Motocikl: Yamaha XV535 Virago

sto se tice moga pisanja u vezi viraga 1100,namera mi je bila da se skrene paznja na to da ulje koje je vece gradacije-znaci gusce,

nece raditi funkciju kao ono koje je fabrika predvidela,u ovom slucaju 20w40.

nije me mrzelo procitati sve tvoje tekstove vezano za ulja.

svaka ti cast sto se tice ulja.

ali,koliko sam shvatio iz citanja svih tvojih tekstova,da si i ti misljenja kao i ja sto se tice gustine ulja,a to je poenta moga pisanja.

tvoja poruka  u temi zagrijavanje motora:

I ovo što je M900 rekao je apsolutno točno - što je "gušće" ulje

( 20W-x ili 15W-x ) to se motor teže zagrije jer je pumpabilnost takvog ulja lošija od

"rijeđih" gradacija, a najteže se zgrije čista minerala, koja ujedno i najlošije podmazuje.

znaci ako po tebi ovo pumpabilnost ulja znaci da ce gusce ulje sporije dolaziti do nekih delova motora-ja dolazm do zakljucka da smo ja i ti istoga misljenja.

neka ostali clanovi procene,da li treba sipati gusce ulje od onoga koje je fabrika propisala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1414 postova
  • Lokacija: Beograd (zvezdara)

Ja cu sipati u yamahu gusce ulje 20/50 od predvidjenog 20/40. Zasto? Pa, zato sto na vrucini 20/40 ne moze da obavi visoke zahteve koji se pred njega postavljaju ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

mozda sam lud ali ovako pise SAE 10w 50 znaci nista sto ima veze sa sintetikom

 

???  ???  ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 767 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: Yamaha R1 2006, Yamaha R1 2008, Honda 600RR 2006, Kawasaki ZZR 600 1995

mozda sam lud ali ovako pise SAE 10w 50 znaci nista sto ima veze sa sintetikom

 

Ni meni nije jasno.

Viskoznost-viskoza-gradacija ili kako vec hocete posto svi pricaju drugacije nema veze sa tim da li je uje mineralno, polu ili cista sintetika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1110 postova
  • Lokacija: Tvrdos
  • Motocikl: ZUNDAPP KS 750

STA MISLITE O OVOME ULJU

MOTOTAKTOL RACING HCX-4

 

MOTOTAKTOL RACING HCX-4 je visokokvalitetno polusintetičko motorno ulje namijenjeno za podmazivanje modernih četvorotaktnih motora motocikala. Razvijeno je zajedno sa profesionalnim trkaćim timom. Primjenjuje se za motore kod kojih se koristi isto ulje za motor i mjenjač. Pogodno je za sve uslove eksploatacije od gradske vožnje, do svih vrsta brzinskih takmičenja na pistama i otvorenim putevima.

 

MOTOTAKTOL RACING HCX-4 obezbjeđuje:

 

    *

      maksimalnu zaštitu motora od habanja u svim uslovima rada,

    *

      maksimalnu izlaznu snagu i nizak koeficijent trenja,

    *

      stabilan mazivi film u svim uslovima eksploatacije.

 

Specifikacije:

 

    *

      API SL

    *

      ACEA A3-02

 

Karakteristike:

Viskoznost na 100 °C, mm²/s

17,5-18,5

Indeks viskoznosti

min. 150

Tačka paljenja, °C

min. 220

Tačka tečenja, °C

max. - 25

 

Pakovanje (kom x lit.): 12 x 1

 

2zdotok.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 76 postova
  • Motocikl: Honda CM125, Honda CBR 900 (919) RR

Izvin'te sto dizem temu iz naftalina..

Koje ulje da sipam u Hondu CM125..dakle 4-taktni motor, vazdusno hladjenje,2 redna cilindra,presla oko 50 000..Dosta je mator..iz 1983 god..Mislim neko mineralno ali koji viskozitet..sad ce leto...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja