Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 441 postova

Poštovani Zool,

U principu su obe V(isk.) G(rad.) dobre. Ipak, mala prednost za 15W-50.

(nisam shvatio šta je "zimskih" "do 15" ... (ne vozi se ispod +15 ili -15, ili je to max. zimi ...) ali ne menja odgovor, do -15 je 15W-50 u prednosti, ako se koristi na nižim temperaturama, onda je kao celugodišnje bolje 10W-40 ili ih kombinovati 15W-50 (leto) - 10W-40 (zima; hladnijih 7 meseci u god.)).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Kad smo već kod toga, da li u Srbiji postoji laboratorija koja analizira uzorke ulja koje donesu fizička lica

 

Mrka kapa ... mogu se kontaktirati Jugoinspekt, Mašinac (Bg. i Krg.) ... ali ostaju pre svega proizvođači maziva. Možda da se kontaktira i neki od njih (RNB je svojevremeno radio veliki broj analiza (doduše za pravna lica, koliko mi je poznato) a sad, pojma nemam). NIS kontaktirati je kao tražiti pravdu u Strazburu, ostali ... ne bih znao.

Problem je u tome da se za analize koriste isti uređaji (najbolje ICP-OES) kao za vodene rastvore je sistem koji injektira tečnost (rastvor) ili jedno ili drugo, onda treba imati uređaj specijalizovan za ulja što je redak slučaj (a još ređi da se ima dodatni sistem da bi se radila oba, što je dodatno skupo i komplikovano, jer ulja idu raređena organskim rastvaračima (kerozin, najčeće) a i svojom prirodom (viskoznost, nečistoće) traže drugačiji sistem za uzorke). MOžda se drugim metodama mogu dobiti rezultati (manje precizni doduše) ali u svim slučajevima se dolazi do CENE analize (kompletne) koja je sigurno viša nego bilo gde u (razvijenom) svetu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Verovatno je (na prethodnih 60-tak strana) već rečeno, ali nije loše ponoviti (ideja je pitanje na CBC forumu).

 

P: 

Postovanje,

u pitanju je honda pcx 125, skuter iz 2013. godine, sa 3850km. Koje ulje preporucujete? Po specifikaciji proizvodjaca potrebno je ulje koje ispunjava MB standard.

Srdacan pozdrav

 

O:

Nemate mnogo izbora, dva idealna su:

Honda Genuine 4T 10W-30 (API SJ i JASO MB) i Motul Power 4T 10W-30 (API SN/SM/SL/SJ i JASO MB).
Alternativno Motul Scooter Expert 10W-40, Castrol Power 1 Scooter 10W-40 ... i slična.
Uopšte, insistirajte na JASO MB pošto na tome insistira i Honda.
Kod motocikala je JASO MA2 uvek najbolje pa MA, pa MB (ako je dozvoljeno) ali kod skutera je u principu MB najbolje a posebno ako se naglašava!!
(MB je principijelno pre svega za skutere sa automatskim transmisijom (neke Quad-ove), tako da je to idealan izbor)

 

**************

 

Da li bi 10W-40 JASO MA bilo loš izbor? 

Ne tako loš, ali svakako ne optimalan.

JASO MA (MA2) standard se uzima kao univerzalan i u principu se može koristiti i kod (svih) skutera.

Ipak, MB i to naročito uz 10W-30 može da obezbedi (ako ništa drugo) i par % nižu potrošnju goriva (uz jednaku zaštitu).

Nije ništa epohalno, ali MB dozvoljava umerenu upotrebu modifikatora trenja (nije uvek to u pitanju pa treba biti oprezan).

Kod "mokrog kvačila" izbegavati MB (osim ako je dozvoljeno od strane proizvođača) ali kod automatske transmisije (ako je zajedno sa motorom) pažljivo pročitati uputstvo skutera. Ako je MB naglašeno (makar i kao MB/MA) i ako je skuter nov(iji), nije loše potražiti MB.

E sad, nekad se ne može uštedeti ni razlika u ceni ulja, pa nije baš da se po svaku cenu juri (super moderna "skuter" ulja, MB uz 10W-30 i nisu baš jeftina i ne nalaze se lako) naročito ako je (u većini slučajeva jeste) 10W-40 default. 

Ovo je više finesa, ali jeste da se uzme u obzir (Honda baš insistira na tome, kao i na 0W-16/20/30 kod automobila; zašto im kvariti ogroman trud (a na svoju štetu) da naprave konstrukcije koje će "profitirati" od lakotečljivih (sintetičkih) ulja?).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kymco VisaR 110

To prvo pitanje sam vam ja postavio, samo ovaj nastavak nije moj (drugo pitanje).

 

Evo da postavim dve slike pa da nadjemo najbolje resenje

 

20160729146980744344031.jpg

20160729146980769133565.jpg

 

 

Po ovoj drugoj slici za nase klimatsko podrucje mozda je pogodnija 10w-40 gradacija.

 

Sta vi mislite?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ja ga kupih pre nepuna 2 meseca u Delti. Stiglo bas tada sa kamiona ja video licno. 

Baci sliku il neki detalj...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

To prvo pitanje sam vam ja postavio, samo ovaj nastavak nije moj (drugo pitanje).

 

Evo da postavim dve slike pa da nadjemo najbolje resenje

 

20160729146980744344031.jpg

20160729146980769133565.jpg

 

 

Po ovoj drugoj slici za nase klimatsko podrucje mozda je pogodnija 10w-40 gradacija.

 

Sta vi mislite?

 

Ja ostajem pri onome što sam rekao ... 10W30 prvo, 10W40 (MB) alternativno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

Колега expendable, занима ме ваша препорука које уље у ТДМ-а из 1994?

Кад сам га купио сипах 20-50, Comp4. Ближи се следећа замена а ово писање и године, километри, температуре ме доста збунише. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Evo ga

 Pa nije mineral nego polusint, Shell ga puni, u Srbiji ga nema van Delte, nema ester za razliku od drugih proizvođača koji i u polusintetska ulja ga mešaju,...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 855 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Pravo da ti kazem meni u servisu rekose da su sipali mineralno ja se u te gradacije ne razumem pa nisam ni gledao,a prokomentarisali su da je I prethodno bilo polusintetika(to mu je iz nemacke) po cemu si video da je polusintetika?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 855 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Astral pojma nemam za cenu,zaboravio sam. idem u poned da kupim da dolijem. potrosio mi je na ove 2000km sigurno 0,5l pa cu ti reci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pravo da ti kazem meni u servisu rekose da su sipali mineralno ja se u te gradacije ne razumem pa nisam ni gledao,a prokomentarisali su da je I prethodno bilo polusintetika(to mu je iz nemacke) po cemu si video da je polusintetika?

http://www.sierrabmwonline.com/product_info.php/bmw-15w50-advantec-pro-semi-synthetic-engine-oil-bmw-r1150gs-15w50-83212365963-p-231

 

Astral pojma nemam za cenu,zaboravio sam. idem u poned da kupim da dolijem. potrosio mi je na ove 2000km sigurno 0,5l pa cu ti reci.

 

To je prevelika potrošnja, znači da bi na punom intervalu zamene od 10K potrošio 5 x po toliko, znači 2,5 litara ulja, nešto tu ne štima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

Pravo da ti kazem meni u servisu rekose da su sipali mineralno ja se u te gradacije ne razumem pa nisam ni gledao,a prokomentarisali su da je I prethodno bilo polusintetika(to mu je iz nemacke) po cemu si video da je polusintetika?

http://www.sierrabmwonline.com/product_info.php/bmw-15w50-advantec-pro-semi-synthetic-engine-oil-bmw-r1150gs-15w50-83212365963-p-231

 

Astral pojma nemam za cenu,zaboravio sam. idem u poned da kupim da dolijem. potrosio mi je na ove 2000km sigurno 0,5l pa cu ti reci.

 

To je prevelika potrošnja, znači da bi na punom intervalu zamene od 10K potrošio 5 x po toliko, znači 2,5 litara ulja, nešto tu ne štima.

 

nije 2000 nego 3200km evo sad sam pogledao. mislis li da je I dalje velika potrosnja?

 

Tih 3200km je prva trećina intervala, u drugoj trećini bi bilo uvećano možda na 0,6l a u trećoj 0,7l, zbog degradacije se specifična potrošnja uvećava kako se kilometri nižu, praktično bi bilo možda ukupno i 2 litre. Mislim da je mnogo, sa  dobrim uljem i relativno normalnim režimom voženja, potrošnja na bokseru je prilično ujednačena, 0,6-0,8 litara na 10k. Jedna od svežih povratnih informacija, na 5.200km većinom na auto putu, 140-180kmh, oko 0,2-0,25l, a Žikina "minimalna potrošnja" je mislim 0,6l po intervalu.

 

Post ispod koga je tvoj:

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/9392-koje-ulje-sipate-u-vas-motor/page-59#entry1855098

 

Dok sam vozi Transalp koristio sa Bardahl i nisam imao neke primedbe.

Zadnje tri izmene u BMW koristim Silkolene (polusintetiku 15-50), menjam na 8-10.000km. i zaista sam prezadovoljan. Trenutno postigne pritisak nakon startovanja, miran rad, lako se startuje motor i pri nižim temperaturama, minimalna potrošnja, ulje u odličnom stanju i nakon istakanja (posle 10.000km) i povoljna cena (kod Đunte).

Što se mene tiče marku ulja neću da menjam dokle god budem mogao da ga dobavim.

Dakle sve preporuke za Silkolene (a ti odaberi tip i gradaciju koje odgovara za tvoju mašinu).

 

p.s.

A skoro sam na nekom stranom forumu pročitao da je Silkolene među uljima ono što je Rols Rojs među automobilima!

 

 

Nego, da li pravilno meriš nivo, uz držanje na ćopavaoj to može biti razlog uvećanoj potrošnji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 855 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Merim ulje kada je zagrejan (npr vratim se od negde) ostavim ga 15-20min,stavim na centralni I pogledam. inace ga uglavnom drzim na copavoj,ako to ima neke veze. takodje primetio sam da mi na poklopcu koji odsrafljujem da bi sipao ulje konstantno vlazi od ulja (al valjda to nije znacajno toliko)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Merim ulje kada je zagrejan (npr vratim se od negde) ostavim ga 15-20min,stavim na centralni I pogledam. inace ga uglavnom drzim na copavoj,ako to ima neke veze. takodje primetio sam da mi na poklopcu koji odsrafljujem da bi sipao ulje konstantno vlazi od ulja (al valjda to nije znacajno toliko)

 

Tih 15-20 minuta na ćopavoj pa tek onda na centralni bar 5 minuta, da bi se istočilo ulje iz hladnjaka i svo sleglo. I nivo ti je malo iznad polovine prozora, višak motor ubrzano troši ili izbaci na semering, to je prvi razlog potrošnji, veoma čest, drugi je boravak na ćopavoj, naročito kad  ona dobije malo lufta i motor se lepo naginje, tad ulje prođe u cilindar i pri paljenju izgori, karakterističan dim neposredno pri startanju, posle ga nema. Vlaženje na čepu za sipanje je simbolično, probaj O-ring da preokreneš, nekad pomogne, al valja da se zameni, imaš u Višnjičkoj radnju koja drži viton.Upravo se javio sabrat vrativši se iz Grčke, 2.000 km, njih dvoje, krcat teretom, GS1100, baš me pitao za potrošnju, pao nivo na gornju ivicu crvene tačke, to je otprilike potrošeno 100-150ml.Eliminiši navedeno i premeri nakon hiljadarke ima li razlike.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

Колега expendable, занима ме ваша препорука које уље у ТДМ-а из 1994?

Кад сам га купио сипах 20-50, Comp4. Ближи се следећа замена а ово писање и године, километри, температуре ме доста збунише. :)

???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Izvinjence. Stvarno mi je (samo) promaklo.

Lično bih nastavio sa Comp 4 20W-50 (može i V-Twin, ali sam više za prvu varijantu). 

Naravno, može i bilo koje ulje renomiranog proizvođača u toj Visk. Grad.

(doduše većina ima samo mineralna, što je o.k., a Comp 4 je visoko-kvalitetna PS ("trofrtaljka")).

I naravno, podrazumeva se da se ne vozi (pali) po mrazu (ili bar ne ispod -5°C).

Za takve namene isto ulje samo 15W-50 je bolji izbor ... i 10W-40 za "eskime" (planinske oblasti).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

Хвала на одговору, и никакав проблем за пропуст.

Што се тиче вожње зими, истерам га сигурно једном уочи нове године и мото деда мраз акције. Сад, која температура се задеси, немам појма.

 

Ово сам и ја приметио што Боцца каже, додуше не толико на 4000 колико на 5000.

На 4000 га углавном држим, брзина 115-120 како ми највише одговара на магистралним путевима. Преко тешко.

На 5 га држим на аутопуту, и ту сам приметио да ми највише попије. Сад дал је до уља или тако треба, нисам знао.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja