Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 441 postova

Što se tiče Bel-Ray ulja: "Mozda je to ulje bilo i fals" (verovatno, mada opisano u kratkom periodu ni "traktorsko" SAE 30 API CD ne bi proizvelo)

Što se tiče Silkolene-a (XP) ... očekivano.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Vancouver
  • Motocikl: CB125 K3

Može li savet - koje ulje u Honda CB125 K3 (vazduhom hlađeni paralelni twin) iz 1970.?

Na čepu kartera stoji 10W-40.

Skoro sam uradio specijalu, stavio nove klipove, karike, lanac bregaste... (sve original Honda) i prvih 300km izvozao na ELF mineralnom ulju i kako stoji u user manualu to ulje ispustio da bih nastavio sa normalnom eksploatacijom i zamenama ulja (na svakih 1000 km "po knjizi").

Sada bih želeo da nastavim sa najkvalitetnijim i najpogodnijim uljem. Koje bi to bilo?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Verovatno Silkolene V-Twin 10W-40.

Ipak, to je HC ulje ... nije neophodno.

Za zamenu na 1000km može i (originalno) bilo koje API SF/CC (10W-40 ili 15W-40).

Možda je to i najbolje (ali ... imena proizvođača nisu "zvučna").

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Braćala..., 2179 postova
  • Lokacija: Beograd, Lion
  • Motocikl: Honda CB750F 1981

Može li savet - koje ulje u Honda CB125 K3 (vazduhom hlađeni paralelni twin) iz 1970.?

Na čepu kartera stoji 10W-40.

Skoro sam uradio specijalu, stavio nove klipove, karike, lanac bregaste... (sve original Honda) i prvih 300km izvozao na ELF mineralnom ulju i kako stoji u user manualu to ulje ispustio da bih nastavio sa normalnom eksploatacijom i zamenama ulja (na svakih 1000 km "po knjizi").

Sada bih želeo da nastavim sa najkvalitetnijim i najpogodnijim uljem. Koje bi to bilo?

 

Prosto ne mogu da verujem da piše da moraš da menjaš ulje na svakih 1000 km  :stabre:

 

Ja sam 2011 radio generalnu na hondi i od tada sipam elf 10W-40 i nemam nikakvih nuspojava

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

A kažite mi da li je štetno sipati automobilsko ulje u skuter(konkretno Pijađo 125cm3) pošto je to urađeno kao privremeno.

Ulje je Motul 8100 X-cess 5W40 koje je iste gradacije kao što preporučuje Pijađo

 

Pitanje je sad da li uopšte treba ulje koje je specifično za skutere ili je dobro i ovo pošto to nije motocikl da je specifično ulje neophodno(ulje mu služi samo za motor a ne i za menjač)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Kada ulje služi samo za motor, mogu se koristiti i motorna ulja za automobile (naravno). Treba se (samo) držati nivoa kvaliteta (API) koji propisuje proizvođač (skutera) i viskoznosti. Razlike između "skuter" specijalizovanih ulja i motornih ulja za automobile nije (posebno) velika.

Ipak, ona postoji (drugačiji balans aditiva kao i sastava baznih ulja) pa bi (samo) "automobilska" ulja trebalo menjati nešto ranije (3/4 servisnog intervala ... ne manje od toga, može i 80% a može i 100% ali ne svaki put).

Malo uproščćeno ali (nadam se) jasno.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

"Prosto ne mogu da verujem da piše da moraš da menjaš ulje na svakih 1000 km   :stabre:"

Moram priznati i meni to čudno zvuči ... možda je to za prvo sipanje ("razradu" motora) ili tako nešto ... ili je (pra)stara preporuka (kad su ulja bila lošija nego sad ... početkom sedamdesetih se tek API SD pojavio a SC još bio najzastupljeniji standard).

Iskreno mislim da bi to moglo da bude (bar) duplo više (uz min. API SF ili SG).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Malo da se nadovežem na Gosn Stevu. Agregati kod skutera zbog variomatskog prenosa stalno rade na visokim obrtajima oko, 7.000, dok kod automobilskih ih je u proseku upola manje a čak i kod dosta motorcikala je taj prosek niži nego kod skutera. Intervali zamene kod skutera su 2,5-3K i čak isto ulje po preporuci Silkolena se kod skutera menja na duplo manjoj kilometraži nego kod motora.

 

Sedemdesetih su bila prisutna monogradna ulja koja su se na automobilima menjala na po 3K a maksimalan broj obrtaja retko je bio tek nešto iznad 5.000 pa shodno tome je i preporuka za motorcikle iz tog doba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

Pa i ja sam  mislio da će ovo Motul biti sasvim dovoljno, jer za taj motor je preporuka Selenia Hi Scooter 4 tech koje je  API SL, ACEA A3 PIAGGIO 2966 a konkretno Motul 8100 je  API SN/CF, ACEA A3/B4, i gomila drugih(OPEL GM LL-B-025 ; MB-Approval 229.5 ; BMW LL-01 ; PORSCHE A40 ; VW 502 00 / 505 00 ; Renault RN 0710 / 0700 ; GM-Opel LL B-025 (Diesel) ; FIAT 9.55535-H2 ; FIAT 9.55535-M2 ; FIAT 9.55535-N2 ; PSA B71 2296) i 100% je sintetičko, bar tako piše

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Malo da se nadovežem na Gosn Stevu. Agregati kod skutera zbog variomatskog prenosa stalno rade na visokim obrtajima oko, 7.000, dok kod automobilskih ih je u proseku upola manje a čak i kod dosta motorcikala je taj prosek niži nego kod skutera. Intervali zamene kod skutera su 2,5-3K i čak isto ulje po preporuci Silkolena se kod skutera menja na duplo manjoj kilometraži nego kod motora.

 

Sedemdesetih su bila prisutna monogradna ulja koja su se na automobilima menjala na po 3K a maksimalan broj obrtaja retko je bio tek nešto iznad 5.000 pa shodno tome je i preporuka za motorcikle iz tog doba.

 

Hvala na dopuni (onoga što sam rekao). Lepo rečeno.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8241 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Da se nadovezem a propo pitanja o ulju u masini skutera...

Scarabeo 150, rotax sa 4 ventila, izuzetno zivahna i po pitanju ulja osetljiva masina. Elem, automobilsko ulje mobil x1 3000 koristim duzi period, menjam na 1000-1500km, malo ga staje a cenom prihvatljivo za ceste zamene. Po sezoni istim predjem u proseku 6000km, prilikom stelovanja ventila obratim paznju na klackalice i bregastu, uvek lepo i sjajno, bez riseva i znakova trosenja, zvuk masine ugladjen i prijatan...

Ovo je iz ugla korisnika, tehnicke karakteristike  i sastav ulja ostavljam upucenijima, moja ocekivanja i zahteve ovo je ulje u potpunosti ispunilo.

 

Pozdrav Nenad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

Malo da se nadovežem na Gosn Stevu. Agregati kod skutera zbog variomatskog prenosa stalno rade na visokim obrtajima oko, 7.000, dok kod automobilskih ih je u proseku upola manje a čak i kod dosta motorcikala je taj prosek niži nego kod skutera. Intervali zamene kod skutera su 2,5-3K i čak isto ulje po preporuci Silkolena se kod skutera menja na duplo manjoj kilometraži nego kod motora.

 

Sedemdesetih su bila prisutna monogradna ulja koja su se na automobilima menjala na po 3K a maksimalan broj obrtaja retko je bio tek nešto iznad 5.000 pa shodno tome je i preporuka za motorcikle iz tog doba.

 

Hvala na dopuni (onoga što sam rekao). Lepo rečeno.

 

 Hvala Gosn Expendable, još malo, postojala su uslovno letnja i zimska po gradaciji i praktično su vršene po dve zamene ulja godišnje sa malom kilometražom a filteri se nisu menjali svaki put, otuda arhaik navika što je danas nezamislivo i pogrešno. Kao momak sam vozio prvog "malog" dizela, Golf I, i nijedno tad dostupno, već multigradno ulje, nije moglo da izdrži više od oko 3,5K, drastično je počinjalo da se troši, tako da kratki intervali nisu ništa neobično, danas ih srećemo obavezno kroz ono, xxkm/godišnje il već koliko vremenski proizvođač preporučuje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Zamena motornog ulja na 1000 km i meni je u pocetku bio neobican zahtev, ali to uredno primenjujem vec punih 5 godina. Na skuteru kojim prelazim 5000-9000 km godisnje, fabrika preporucuje zamenu na 1500 km, a uvoznik na 1000 km, verovatno zbog losih mornih benzina koji su do skora bili kod nas u opticaju i brzo prljali ulja. Sipam oko 0,70 - 0,75 lit. po zameni. Filter ulja nema, odnosno postoji mrezica u obliku sesira koja moze da zadrzi krupnije crkotine i klade (?!). Hladjenje je vazdusno. Fabrika preporucuje 10 W 40 sto i koristim Silkolene Scoot 4, 10 W 40 ester base.Postovani expendable, jeli to u redu na duze staze?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Za skuter je manji problem (nepun litar po zameni, eventualni ostatak se može iskoristiti). Ipak, goriva su sada bar kao što su na Zapadu bila pre 5-6 god. pa je (onih) 1000km pomalo preterano. Mislim da je sasvim o.k. držati se fabričke preporuke (1500km). Zaista nisam znao da (još uvek) postoje ovako kratki servisni intervali (mislio sam da je 3000km minimum, ali čovek uči dok je živ, očigledno). 

Silkolene Scoot 4, 10W-40 je veoma kvalitetno PS ulje ("3/4" kako to kažem u šali) i pogodno je za (skoro) bilo koji skuter (ako se traži 10W-40 u 99% slučajeva). Samo nastavite, nema nikakvih problema. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Mislim da se kvalitet benzina iz domace proizvodnje drasticno popravio pre oko dve ipo godine, ako se dobro secam. Imam negde evidenciju ali mi nije pri ruci. Time se i manje prlja ulje, pa se osobine mot. ulja duze zadrzavaju. Imao sam nameru da i dalje zadrzim Silkolene Scoot 4 za svog brundavca, a posle misljenja uvazenog strucnjaka, jos sam sigurniji. Zahvaljujem!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

Nema razlike auto i moto. Ima razlike DOT 3, DOT 4, DOT 5, ... 5.1 Nesmeju se mesati jer mesavina kocionih tecnosti naduva gumice pa blokira ceo sistem, ili napravi neku drugu stetu sistemu. Ali ako neki motor ili neki auto trazi za sistem DOT 4, u radnji se kupi ista tecnost.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Nema (nikakve) razlike, DOT 4 (ISO 4925 class 4) je DOT 4 (i za motocikle i automobile i druga vozila). 

Inače DOT 3, 4 i 5.1 se MOGU mešati! (jedino što to nije posebno korisno, tj. bolje je držati se iste kategorije ... DOT 3 i DOT 4 još i ima nekog smisla inače trojka i 5.1 je baš "trula" kombinacija (veoma se razlikuju po osobinama, kvalitetu).

Ne smeju se mešati navedeni fluidi sa DOT 5 (koristi se kod nekih motocikala) jer ovi imaju potpuno drugačiji hemijski sastav (silikonska ulja).

Postoji još i "francuski" standard koji se ne meša ni sa čim drugim ali to je poseban slučaj (za starija PSA vozila).

...

I da ne dužim, više o tome na:

http://motornaulja.blogspot.rs/2011/01/kocione-tecnosti-brake-fluids.html

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 330 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Suzuki GSXR 1000 K3

Nikakva staza,obicna ulicna voznja do 7000-8000 obrtaja,ponekad do 10000,nikad u crveno.

Kakvo mi ulje preporucujete i ako moze naziv prodavnice odakle da narucim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja