Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 441 postova

 

Po toj ceni (mislim da je ranije bila oko 450 din. tj. 4,5€) je više nego isplativo ulje.

Za motor je odgovarajuće (inače 10/15/20W-50 i API SG ili više; prvenstveno PS a i mineralna dolaze u obzir, na "full" sintetiku ne bih (posebno) dodatno trošio, slabo se isplati ... ).

 

P.S.

Naravno i 10W-40 dolazi u obzir, naročito ako motor ne troškari ulje. HC ulja ili PS su sasvim o.k.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

 

Ja sam skoro sipao Modričin mototakt 15w-50 i mogu reći da je bolje od motula.

Gde u Srb kupiti ovo?

 

 

Kontaktirati Moričino predstvništvo u Bgd. (na žalost "kuća ulja" više ne radi ako se dobro sećam).

"Bolje od Motul-a" je subjektivni utisak. Isplatljivije je svakako, a da li je bolje, teško je reći (zavisi i sa čim se poredi, ovde je 5100 15W-50 za poređenje).

U svakom slučaju, nije (mnogo) lošije, to je sasvim izvesno. U principu bi Motul trebao da je nešto bolji, jer ispunjava novije (i strožije) standarde (SM u odnosu na SL, ali je to zaista mala razlika; ovde je značajnije MA2). 

Naravno, za motore koji ne traže te više standarde NE mora biti presudno, naročito ako se zahteva niži (SF ili SG), kada gubi (potpuno) na značaju.

 

Za Er5 je zahtev, minimum (verovatno) API SG ili SH uz preporuku da bude SJ (ne može ni biti veći zahtev kada se pojavio prvi put).

Dakle SJ je više nego dobro (verovatno i optimalno), SL je već dovoljno više da bi SM bilo posebno značajno.

 

P.S.

Od skoro je i Motul imao "samo" SL pa ako je to slučaj, onda su i ista klasa, pa razlike ne bi ni trebalo da budu velike.

 

U svakom slučaju, hvala na komentaru (čak i subjektivan utisak može da znači, naročito jer se mnogi boje da sipaju Modriču a bez posebnog razloga (da bi se baš bojali ... čega? babaroge?!).

Obratiti (samo) pažnju na datum proizvodnje (niska cena upućuje na malo veću starost ulja). Doduše 3 god. na ambalaži nije konačan rok upotrebe on je (recimo) 5 god. (može i malo više, naravno bolje da ne bude više od 2-3 god.).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Postovani Expendable!

Imam Hondu Pacific Coast 800 ccm, godiste 1989. V twin motor sa dva cilindra pod uglom od 45 stepeni, precnik cilindra oko 80 mm (79,5).

Koje bi mi ulje preporucili da sipam u njega? Obzirom da se radi o putnickom motociklu koji radi na dosta niskom broju obrtaja, ali zato ga vozim po velikim vrucinama i nekad predjem i po 1000 km za dan...

Unapred hvala na odgovoru!

 

Poštovani (vama najveće izvinjenje za (ovo) kašnjenje),

Na papiru bi 10W-50 sintetička ulja trebala da budu idealna ali ne mogu da se složim sa kolegama (hemičarima) iz laboratorije.

Eventualno bi Silkolene V-Twin 10W-50 moglo da bude idealno ulje, ali ako do sada niste koristili sintetička ulja, onda i nemojte sada).

Po meni bi "teška" mineralna 20W-50 ulja bila idealna (API SG ili više).

V-Twin 20W-50 na primer. Ili Comp 4 20W-50 (PS). Da ne bude "čista" reklama za Đuntu, Motul 3000 20W-50 je takođe dobro rešenje. Elf Moto 4 PRO 20W-50 (novija verzija, API SG/JASO MA) bi bilo neko dobro "ekonomično" rešenje. Naravno i druga 20W-50 ulja poznatijih proizvođača.

20W-50 je dovoljno dobro za temp. iznad -5 (u principu, oštrije gledano do prvih mrazeva ali mali minus neće smetati), pa je 10/15W-50 (Sint./PS) verovatno bolje za niske temp. (koliko sam shvatio ovde to nije slučaj).

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6481 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

 

Postovani Expendable!

Imam Hondu Pacific Coast 800 ccm, godiste 1989. V twin motor sa dva cilindra pod uglom od 45 stepeni, precnik cilindra oko 80 mm (79,5).

Koje bi mi ulje preporucili da sipam u njega? Obzirom da se radi o putnickom motociklu koji radi na dosta niskom broju obrtaja, ali zato ga vozim po velikim vrucinama i nekad predjem i po 1000 km za dan...

Unapred hvala na odgovoru!

 

Poštovani (vama najveće izvinjenje za (ovo) kašnjenje),

Na papiru bi 10W-50 sintetička ulja trebala da budu idealna ali ne mogu da se složim sa kolegama (hemičarima) iz laboratorije.

Eventualno bi Silkolene V-Twin 10W-50 moglo da bude idealno ulje, ali ako do sada niste koristili sintetička ulja, onda i nemojte sada).

Po meni bi "teška" mineralna 20W-50 ulja bila idealna (API SG ili više).

V-Twin 20W-50 na primer. Ili Comp 4 20W-50 (PS). Da ne bude "čista" reklama za Đuntu, Motul 3000 20W-50 je takođe dobro rešenje. Elf Moto 4 PRO 20W-50 (novija verzija, API SG/JASO MA) bi bilo neko dobro "ekonomično" rešenje. Naravno i druga 20W-50 ulja poznatijih proizvođača.

20W-50 je dovoljno dobro za temp. iznad -5 (u principu, oštrije gledano do prvih mrazeva ali mali minus neće smetati), pa je 10/15W-50 (Sint./PS) verovatno bolje za niske temp. (koliko sam shvatio ovde to nije slučaj).

Pozdrav!

 

 

Džaba reklama ako roba ne valja, iako lično zaintersovan objektivno se rukovodim, nemam dirktno lično iskustvo, jedno pa drugo ulje, ali sam probao tuđ BMW-a sa Motulom 20-50 i lepo radi, već sam to izneo u nekim od predhodnih postova.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 86 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: Yamaha Beluga 125

 

 

Ja sam skoro sipao Modričin mototakt 15w-50 i mogu reći da je bolje od motula.

Gde u Srb kupiti ovo?

 

 

Kontaktirati Moričino predstvništvo u Bgd. (na žalost "kuća ulja" više ne radi ako se dobro sećam).

"Bolje od Motul-a" je subjektivni utisak. Isplatljivije je svakako, a da li je bolje, teško je reći (zavisi i sa čim se poredi, ovde je 5100 15W-50 za poređenje).

U svakom slučaju, nije (mnogo) lošije, to je sasvim izvesno. U principu bi Motul trebao da je nešto bolji, jer ispunjava novije (i strožije) standarde (SM u odnosu na SL, ali je to zaista mala razlika; ovde je značajnije MA2). 

Naravno, za motore koji ne traže te više standarde NE mora biti presudno, naročito ako se zahteva niži (SF ili SG), kada gubi (potpuno) na značaju.

 

Za Er5 je zahtev, minimum (verovatno) API SG ili SH uz preporuku da bude SJ (ne može ni biti veći zahtev kada se pojavio prvi put).

Dakle SJ je više nego dobro (verovatno i optimalno), SL je već dovoljno više da bi SM bilo posebno značajno.

 

P.S.

Od skoro je i Motul imao "samo" SL pa ako je to slučaj, onda su i ista klasa, pa razlike ne bi ni trebalo da budu velike.

 

U svakom slučaju, hvala na komentaru (čak i subjektivan utisak može da znači, naročito jer se mnogi boje da sipaju Modriču a bez posebnog razloga (da bi se baš bojali ... čega? babaroge?!).

Obratiti (samo) pažnju na datum proizvodnje (niska cena upućuje na malo veću starost ulja). Doduše 3 god. na ambalaži nije konačan rok upotrebe on je (recimo) 5 god. (može i malo više, naravno bolje da ne bude više od 2-3 god.).

 

 

 

Naravno, to je moj subjektivni osjećaj i zaboravio sam da kažem da obavezno obratite pažnju na datum proizvodnje jer kada sam otišao da kupim ulje na rafi su bilia izložena samo pakovanja koja su proizvedena 2012 ili 2013 pa sam otišao na drugu pumpu i kupio ulje koje je proizvedeno 2015.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2819 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

 

Moram da se ne složim sa ovim ja mislim da treba porediti sa Motul 5000

http://e-mass.rs/proizvod.php?idA=12854&LID=h5nsk8ti3yc2ujs 

koje je starije generacije i cenovno daleko približnije optimi.

Koristio sam sva tri na mojim motorima zadnjih godina i nisam osetio neku razliku na 5000-6000 km koliki je servisni interval.Jedino što se oseti je da gradacija -40 hoće da se troši na temperaturama preko 35 na auto putu.Al to je subjektivno i zavisi od motora do motora.Ja preferiram uljem hlađene motore pa dosta pratim kakvo mi je ulje i kolko ga ima

Tako da ako je optima 4,5 eura u odnosu na 5,5 motul ne bi je koristio.Za 3,5 je već prihvatljiva razlika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

U principu se slažem. (samo verovatno niste čitali ranije postove, pa je malo istrgnuto iz konteksta (sa čime se ne slažete)).

Isto sam rekao što i Vi ali na drugi način (ne mogu uvek sve "od Kulina Bana", naročito ne ono što sam već više puta ponovio u temi).

Uslovno sam uporedio 5100 sa Optimom pre svega jer su iste viskoznosti. Već sam 100x (ako ne i više) NAGLASIO da je Motul 5100 (kao i Bell RAy PS i Silkolene Comp) "natprosečna" PS ("tročetvrtinka") u osnovi (sadrži deo estrastih sintetičkih baznih ulja).

Dakle, zbog toga (a i aditiva) sam rekao da je 5100 nešto bolje ALI da se u konkretnom motoru to možda i neće primetiti.

Inače, potpuno se slažem da su Mototaktol i Motul 5000 ista klasa ulja i veoma slična (da su tu razlike još manje, i da se mogu uzeti kao ekvivalenti, jedino što nisu iste VG). Motul 5000 je čisto (100%) HC osnove BAŠ kao i Modričino ulje.

Dakle ako nekome treba "Motul 5000" u 15W-50 (ili obratno) Modriča je dobra zamena.

U principu Motul (opet, ali manje, čak i ovaj) ima malu prednost (novija verzija) zbog MA2 što Modriča (zvanično) ne ispunjava.

Moj stav je poznat: da zbog male razlike u ceni (recimo navedeno) ne treba škrtariti ALI da postoji i razumna razlika u ceni koja više nije pokrivena kvalitetom (baš u slučaju mototaktol / Motul 5100, naravno ne u svim slučajevima, nego u konkretnom). U slučaju Mototaktol:5000 nije za direktno poređenje jer su različite VG (ako se po tome prvo opredelite, nemate više tu dilemu).

Dakle, sve je o.k. ali morao sam da pojasnim (jer ste uopšteno govoreći slažemo).

Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 751 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: yamaha fz 750 genesis

Za moj motor je predvidjeno ulje 20W-40,po uputstvu.U pitanju je yamaha FZ 750 genesis,1992 godiste i malo je presla.Jel moze ukratko sta dobijam ili gubim ako sipam u motor konkretno ovo ulje :

MOBIL 1 RACING 4T 15W-50 ?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

20W-40 nije "božija zapovest" pa da se ne sme prekršiti.

Uostalom ako se insistira na "default"-u onda bi bajk više proveo u garaži nego na putu (ima 20W-40 ulja, npr. Putoline V-twin 20W-40 ali gde to kupiti u zemlji Srbiji?).

Slobodno možete koristiti 10W-40, 15W-50 ili 20W-50 ulja. (obrnuto od redosleda navođenja, dakle prvi izbor bi možda trebala da budu kvalitetna PS ulja u 20W-50, kao što je npr. Silkolene Comp 4).

Mobil 1? Pa, da ... što da ne.

Šta dobijate (u odnosu na 20W-40 mineralku ili PS)? Čistiji motor, mogućnost izmene na više km (ali ne više od preporučenih 6000km, što sa mineralnim 20W-40 ne bih baš pokušavao, nego skratio na pola), eventualno i bolju zaštitu motora, a sigurno bolju na ekstremnim spoljnim temp. (preko +35 i ispod -5).

Šta gubite? Ništa posebno ... nešto para ... postoji i mala (ali realana) mogućnost da bi zaptivke mogle malo da curkaju (ako je godinama korišćeno PS a naročito mineralno ulje). M1 je API SH i osim zbog ZDDP (nakrkano je) prevazilazi čak i SM. Dakle, nema nikakvih problema (a i visk. na 40 je veoma slična 20W-40 mineralkama, skoro je identična ...).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 751 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: yamaha fz 750 genesis

Znaci da sa MOBIL 1 RACING 4T 15W-50,ako  ne trosi ulje ,mogu da vozim bez problema 6000 izmedju zamene?Ovo mi je ulje najjeftinije,tako da ga ne bih menjao za sada...Zato pitam. :jee: 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 62 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Sprint Challenger

Drugari sipao sam u Sprint Challengera neko molovo ulje 10-40 polusintetiku. Prvih 1000km je bilo ok, a sad imam utisak da kad se zagreje, slabije vuce tj.vec na 80km/h pocinje da trese. Sto nije bio slucaj. Mislim da je do ulja. Sta predlazete da radim i koje da mu sipam?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 793 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha R6

Razna ulja sam sipao u motor,a Elf koje je jedno od jeftinijih se pokazalo kao sasvim ok,menjac je jako fino radio,opet zavisi od motora do motora,sad sam sipao Motul 300v 10w40 pa cemo da vidimo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zlo i naopako, 545 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Kao da nema

Vec imam neke odgovore ali bih da potvrdim...

 

sta sipati u hondu nt650v ... 2000god.. presla 50k

motor se koristi za putovanja.....ne vozi se kada je desatinacija ispod 50km

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Motocikl: KTM 990 Adventure, KTM Lc4 Adventure-R 640

Vec imam neke odgovore ali bih da potvrdim...

 

sta sipati u hondu nt650v ... 2000god.. presla 50k

motor se koristi za putovanja.....ne vozi se kada je desatinacija ispod 50km

 

Po preporuci proizvođača vrhunskih ulja za motocikle Bel-Ray za Hondu NT 650 V :

 

- EXS Full Synthetic Ester 4T Engine Oil 10W-50 – potpuno sintetičko ulje na bazi sintetičkog estera
- EXP Synthetic Ester Blend 4T Engine Oil 10W - 40 – polu-sintetičko ulje na bazi sintetičkog estera

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

moje iskustvo sa belrey uljem: sipao u transalpa koji je tada imao 17000 predjenih... upalio motor i pomislio da je je se nesto otkacilo ili je prolupao... menjac uzas ! Momentalno ispustio to ulje i sipao drugo. Daleko mu lepa kuca. Mozda je to ulje bilo i fals, pitanje je, ali uglavnom vise nikad 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Motocikl: KTM 990 Adventure, KTM Lc4 Adventure-R 640

moje iskustvo sa belrey uljem: sipao u transalpa koji je tada imao 17000 predjenih... upalio motor i pomislio da je je se nesto otkacilo ili je prolupao... menjac uzas ! Momentalno ispustio to ulje i sipao drugo. Daleko mu lepa kuca. Mozda je to ulje bilo i fals, pitanje je, ali uglavnom vise nikad 

 

Interesantno iskustvo, u koje ja ne verujem, jer da si sipao zejtin ne bi se tako manifestovalo. Da je Bel-Ray tog kvaliteta ne bi bilo ulje koje Husquarna sipa u fabrici u nove motore. Ulja koja sadrže ester utišaju agregat.

 

Pet godina sipam isključivo Bel-Ray u isti motor koji je kod mene prešao skoro 50k kilometara, a nisam ga kupio novog, i još uvek je u top stanju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 47 postova
  • Lokacija: Đerdap Kladovo - Bratunac BIH
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec ABS (2002.)

Zna li neko koje je ulje da sipam u Suzuki intruder 800 M50,2006. god?Juče kupljen...

Hvala unapred

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 704 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW R1200GS LC ADV

verovao ti prijatelju ili ne to je tako. BelRey kod mene u agregat vise nikad. 100 ljudi sto cudi misljenja i razmisljanja. Neka sipa ko sta hoce ;-) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
moje iskustvo sa belrey uljem: sipao u transalpa koji je tada imao 17000 predjenih... upalio motor i pomislio da je je se nesto otkacilo ili je prolupao... menjac uzas ! Momentalno ispustio to ulje i sipao drugo. Daleko mu lepa kuca. Mozda je to ulje bilo i fals, pitanje je, ali uglavnom vise nikad

[/quote

Koristio sam u mom Transalpu polusintetiku BelRay (dve zamene) i pokazalo se kao izvanredno ulje! Ne znam koji bi uzrok mogao da bude da se desi slučaj koji opisuješ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2819 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Pa forumi i služe za to da se korisnici izjasne kakvi su im utisci o proizvodima,a prodavci su tu da forsiraju svoju robu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Došlo vreme za prvu zamenu ulja u BMW i odlučio sam se za Fuchs/Silkolene 15W-50 XP. Uočio sam odmah nakon zamene da mi se "ćukanje" (koje se čuje iz leve cilindarske glave nakon startovanja motora), bitno smanjilo (kako po intenzitetu, tako i potrajanju). Motor radi tiho i ujednačeno bez bilo kakvog zveckanja. Utisci nakon prvh stotinak kilometara izuzetno pozitivni.

Normalno, ulje i filter dobavljeno kod Đunte i zahvaljujem se na brzoj i kvalitetnoj usluzi.

Takođe sam nedavno zamenio i ulje u menjaču i u finalnom prenosu i odlučio se za veoma hvaljeno (i skupo) Castrol MTX 75W-140 (plus LM aditiv za menjače). Dešavalo mi se i ranije da mi povremeno (veoma retko) menjač ostane između dve brzine ili da zakrči prilikom promena brzina (uglavnom naniže), pa sam očekivao da sa ovim uljem taj problem rešim ili umanjim. Međutim desilo se upravo suprotno!? Menjač neprecizniji, glasniji i tvrđi u svim režimima. Veliko razočaranje u ovo preskupo ulje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja