Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Nesvrstan, 756 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R21A

U dilemi sam sta sipati u Fazera 1000 iz 2007 sa predjenih 30k km Motul 300v 10w40 factory line ili 15w50 factory line? Ili neko trece,primam sugestije...

 

Ni jedno ni drugo. Osim ako hoćeš na trke sa njom. Baš sam danas bio u yamaha servisu da zamjenim prednju gumu i dok sam čekao baš u fazer 1000 sipa serviser polusintetiku (yamalube), koje je sasvim OK za bilokakvu drumsku vožnju.

 

Ili "i jedno i drugo pa koje god".

Naravno, nije neophodno. Motul 5100 15W-50 ili Silkolene Comp 4 15W-50 je više nego dovoljno.

 

Predpostavio sam da je sve jedno ali sam ipak sipao 300v 10w40...Hvala...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Cube 1998

'bro veče svima!

 

Toliko je ovde pitanja i odgovora, pokušao sam dosta toga da pročitam, i jesam, a dosta toga mi je sada i jasnije u vezi ulja.

 

Ali jedno nije :zvizduk:

 

Koje ulje mi preporučujete za Aprila Pagaso Cube 1997? Originalno kataloško je SAE 5W-40 A.P.I. SG.

Ja sam do sada jedanput sipano novo, i to Agip 5W-40, ali najo ga više u nabavci, možda uspem sledećih dana.

A još je i skupo, oko 1200 din/l...

 

Da li da vijam 5w ili je OK neko 10W-40, neki Motul 15W50 ili sl.? Ne vozim motor po hladnom vremenu, samo iznad... 10C npr.

 

H.E.L.P!

 

:Mina:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 31 postova
  • Lokacija: Mostar
  • Motocikl: Honda TA i VF 750 sabre

valvoline durablend 4T 10w-40 ili shell 4T 10w-40 kako kada,nemam nikakvih zamjerkih,a pristupačna su cijenom,pogotovo valvoline. :moto3:

 

Prilično se slažem. Ova dva ulja su sasvim solidnog kvaliteta. Za većinu prosečnih vozača (koji voze umereno) ovo su ulja koja se jako isplate.

Ja sipar u skuter 2t valvoline ali ne znam da li bih bas u motor. Moguce da nije mnogo losije od nekih poznatijih proizvodjaca al ko ce ga znati. Ja se nekako vodim cenom :/

 

Ja sam ga licno sipao u par motora i nemam zamjerkih,znaci sipao sam i shell koji je malo skuplji od valvoline-a,sipao sam i motul koji je jos skuplji i kao kvalitetniji od njega i nisam osjetio nikakve posebne razlike ni jednog ulja mi nije trosilo,a rad motora je bio isti bar koliko se moze cuti na uho, a u starije motore sipam 20w-50 mineralno ulje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Za moj gpz u fabrickoj specifikaciji pise 10w-40 a sipao sam 15w-50 jer su mi mnogi rekli da je to bolja solucija (zbog temperaturnog podrucja bla bla) tako da sam sipao to. Inace ne verujem da ima neke osetne razlike na nekim prosecnim masinama koje nisu R i ne teraju se do ekstrema. Tako da ne verujem da je neka razlika izmedju 5w-40 i 10w-40. I mene zanima neko strucnije misljenje.

 

Izvinjavam se zbog odsutnosti ali zaista nisam mogao ranije.

Kako god, za pomenuti slučaj a i uopšte, ako se radi o istom tipu ulja (sintetičko, PS) a naročito ukoliko se ispunjavaju isti zahtevi (standardi) mogu se koristiti 10W-40 ulja umesto 5W-40 (može i obratno kod manje korišćenih, novijih, motora).

'M900' je već ovo koncizno i rekao (pre nekoliko stranica) sa napomenom da 10W-40 i 15W-50 pokriva veći deo potreba (izuzetni su slučajevi gde je 20W-50, kao Harley Davidson, i većina V-Twin motora, bolje, ili lakotečljiva ulja 0W ili 5W).

 

15W-50 se može koristiti kod većine motora kod kojih je 10W-40 default. Naročito ako su stariji od par godina. Čak se kod starijih (više voženih) i preporučuje, a i klimatska zona je takva da ako se ne vozi često na mrazu (a i zašto bi, osim ako ste fanatik) 15W-50 bude i bolje rešenje.

 

Konkretno za Aprilia Pegaso, bilo koje API SG (JASO SG) ili SJ (ili SM/SL/SJ/SG), 10W-40, će biti dovoljno dobro.

 

Što se GPZ (Kawasaki) tiče, u njega je čak i bolje sipati 15W-50 nego 10W-40. Čak iako nema mnogo pređenih km.

Inače ide sve od 5W-50, preko: 10W-40, 10W-50, 15W-50 pa do 20W-40/50.

Najjednostavnije, najisplatljivije (itd.) je koristiti 15W-50, API SG ili neki od viših standarda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Cube 1998

Pratim temu, drugari, hvala puno na sugestijama,

btw. kupio sam famozno MOTUL 5100 10W-40 za Pegaso, za koji dan ću ga menjati, pa ću videti da li ću osetiti neku razliku između prethodnog AGIP 5W-40 i novog MOTUL-a...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Famozno ... Famozno bi bilo 300V Factory Line (5W40 naročito ali i 10W-40).

Ako se radi o Agip Racing 4T (API SJ) ono je više u klasi Motul 7100 ili bar između 5100 i 7100.

Ipak ... ne bi trebala da se primeti (bitna) razlika. Oba su O.K. za vaš motocikl (sva četiri zapravo).

Eni navodi da je Racing 4T baziran na sintetičkim uljima i to delom na estarskim sintetikama (20W-50 potpuno pa je pandan 7100 20W-50, manje-više).

Kako je 5100 (kao i Silkolene Comp 4) skoro sintetičko ulje, vrede kao većina fully (što ne znači 100%) sintetička ulja.

Agip je jako dobro ulje - to je sasvim sigurno.

Nije baš Silkolene Pro 4, 5W40 ali je odlično ulje.

 

Drugog Agip-a u 5W40 ne mogu da se setim ... osim "skuteraškog" - Agip City Hi Tec 4T. Takođe solidno ulje. Naravno za klasu ispod Racing 4T (ipak PS ulje) ali sa API SL i ACEA A3 te kod mnogih motocikala i pri normalnom režimu tek u nijsansama ispod "velikog brata".

 

Ajd' pa javi utiske!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 213 postova
  • Lokacija: Beograd - Vladimirci
  • Motocikl: Harley Davidson FXD

Za moj gpz u fabrickoj specifikaciji pise 10w-40 a sipao sam 15w-50 jer su mi mnogi rekli da je to bolja solucija (zbog temperaturnog podrucja bla bla) tako da sam sipao to. Inace ne verujem da ima neke osetne razlike na nekim prosecnim masinama koje nisu R i ne teraju se do ekstrema. Tako da ne verujem da je neka razlika izmedju 5w-40 i 10w-40. I mene zanima neko strucnije misljenje.

 

Izvinjavam se zbog odsutnosti ali zaista nisam mogao ranije.

Kako god, za pomenuti slučaj a i uopšte, ako se radi o istom tipu ulja (sintetičko, PS) a naročito ukoliko se ispunjavaju isti zahtevi (standardi) mogu se koristiti 10W-40 ulja umesto 5W-40 (može i obratno kod manje korišćenih, novijih, motora).

'M900' je već ovo koncizno i rekao (pre nekoliko stranica) sa napomenom da 10W-40 i 15W-50 pokriva veći deo potreba (izuzetni su slučajevi gde je 20W-50, kao Harley Davidson, i većina V-Twin motora, bolje, ili lakotečljiva ulja 0W ili 5W).

 

15W-50 se može koristiti kod većine motora kod kojih je 10W-40 default. Naročito ako su stariji od par godina. Čak se kod starijih (više voženih) i preporučuje, a i klimatska zona je takva da ako se ne vozi često na mrazu (a i zašto bi, osim ako ste fanatik) 15W-50 bude i bolje rešenje.

 

Konkretno za Aprilia Pegaso, bilo koje API SG (JASO SG) ili SJ (ili SM/SL/SJ/SG), 10W-40, će biti dovoljno dobro.

 

Što se GPZ (Kawasaki) tiče, u njega je čak i bolje sipati 15W-50 nego 10W-40. Čak iako nema mnogo pređenih km.

Inače ide sve od 5W-50, preko: 10W-40, 10W-50, 15W-50 pa do 20W-40/50.

Najjednostavnije, najisplatljivije (itd.) je koristiti 15W-50, API SG ili neki od viših standarda.

 

Koje ulje da sipam u harley dina super glade ?

Po standardu je 20w50 ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Motocikl: KTM 990 Adventure, KTM Lc4 Adventure-R 640

Koje ulje da sipam u harley dina super glade ?

Po standardu je 20w50 ?

 

Bel-Ray V-Twin Semi-Synthetic Motor Oil 20W-50.

 

Američko ulje za američki motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 90 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Cube 1998

Famozno ... Famozno bi bilo 300V Factory Line (5W40 naročito ali i 10W-40).

Ako se radi o Agip Racing 4T (API SJ) ono je više u klasi Motul 7100 ili bar između 5100 i 7100.

Ipak ... ne bi trebala da se primeti (bitna) razlika. Oba su O.K. za vaš motocikl (sva četiri zapravo).

Eni navodi da je Racing 4T baziran na sintetičkim uljima i to delom na estarskim sintetikama (20W-50 potpuno pa je pandan 7100 20W-50, manje-više).

Kako je 5100 (kao i Silkolene Comp 4) skoro sintetičko ulje, vrede kao većina fully (što ne znači 100%) sintetička ulja.

Agip je jako dobro ulje - to je sasvim sigurno.

Nije baš Silkolene Pro 4, 5W40 ali je odlično ulje.

 

Drugog Agip-a u 5W40 ne mogu da se setim ... osim "skuteraškog" - Agip City Hi Tec 4T. Takođe solidno ulje. Naravno za klasu ispod Racing 4T (ipak PS ulje) ali sa API SL i ACEA A3 te kod mnogih motocikala i pri normalnom režimu tek u nijsansama ispod "velikog brata".

 

Ajd' pa javi utiske!

 

Prijatelju, hvala na odgovoru.

 

Agip koji pominješ... mislim da je bio baš taj, znam da je bilo "racing" u imenu ulja.

Razumem da je to AGIP ulje bolje od Motul-a 5100, jedino sam ga mogao uzeti u Ninex-u, ali imaju samo litru, i neće ga više nabavljati (!?!?),

pa sam natočio Motul.

 

E sad, pošto je moj Pegaso kod majstora Bokilića na generalnom pregledu, prešao sam samo 50km do njega sa novim uljem pa još nisam mogao sa skontam kako ide, valda će na povratku od Bokilića i kasnije skontati i osetiti razlike...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Agip je samo viša klasa (u rangu 7100) i ne mora da znači da je za vaš motocikl posebno bolje.

Slično i Motul 300V prevazilazi mnoga ulja (pa i Agip Racing) ali u realnim uslovima ne mora da se iskaže kao za klasu bolje ulje (mada i može).

Čisto da se pojasni. Mada je već (ranije) rečeno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Za moj gpz u fabrickoj specifikaciji pise 10w-40 a sipao sam 15w-50 jer su mi mnogi rekli da je to bolja solucija (zbog temperaturnog podrucja bla bla) tako da sam sipao to. Inace ne verujem da ima neke osetne razlike na nekim prosecnim masinama koje nisu R i ne teraju se do ekstrema. Tako da ne verujem da je neka razlika izmedju 5w-40 i 10w-40. I mene zanima neko strucnije misljenje.

 

Izvinjavam se zbog odsutnosti ali zaista nisam mogao ranije.

Kako god, za pomenuti slučaj a i uopšte, ako se radi o istom tipu ulja (sintetičko, PS) a naročito ukoliko se ispunjavaju isti zahtevi (standardi) mogu se koristiti 10W-40 ulja umesto 5W-40 (može i obratno kod manje korišćenih, novijih, motora).

'M900' je već ovo koncizno i rekao (pre nekoliko stranica) sa napomenom da 10W-40 i 15W-50 pokriva veći deo potreba (izuzetni su slučajevi gde je 20W-50, kao Harley Davidson, i većina V-Twin motora, bolje, ili lakotečljiva ulja 0W ili 5W).

 

15W-50 se može koristiti kod većine motora kod kojih je 10W-40 default. Naročito ako su stariji od par godina. Čak se kod starijih (više voženih) i preporučuje, a i klimatska zona je takva da ako se ne vozi često na mrazu (a i zašto bi, osim ako ste fanatik) 15W-50 bude i bolje rešenje.

 

Konkretno za Aprilia Pegaso, bilo koje API SG (JASO SG) ili SJ (ili SM/SL/SJ/SG), 10W-40, će biti dovoljno dobro.

 

Što se GPZ (Kawasaki) tiče, u njega je čak i bolje sipati 15W-50 nego 10W-40. Čak iako nema mnogo pređenih km.

Inače ide sve od 5W-50, preko: 10W-40, 10W-50, 15W-50 pa do 20W-40/50.

Najjednostavnije, najisplatljivije (itd.) je koristiti 15W-50, API SG ili neki od viših standarda.

 

Koje ulje da sipam u harley dina super glade ?

Po standardu je 20w50 ?

 

Izvinjavam se, ovo mi je (zaista) promaklo.

A već sam se pitao da li će neko da pita za HD.

Za Harley sipajte samo 20W-50!

Šta više proizvođač (kako za koji model) preporučuje čak i SAE 50 monogradna ulja ili SAE 60 za temperature preko 30°C.

Iako bi mogli da se pitamo do 101 i nazad i dokazujemo da bi i 20W-40 te (naročito) 15W-50 odradilo posao, najbolje je ostati pri 20W-50. Ispod 10F (cca. 4°C) preporučuju se 10W-40 ulja.

Harley se tvrdoglavo drži mineralki, što nije obaveza ali jeste nešto od čega treba početi. Primena sintetičkih ulja može doneti benefite kod novijih modela ali je kod (iole) starijih potpuno nepotrebno (a možda čak i kontraproduktivno).

Za konkretan model (Super Glade):

Stariji modeli:

H-D 360 (originalna fabrička preporuka, ali je treba naći. Ipak ne mora nužno biti najbolje moguće ulje za ovaj motocikl) - Proizvodi Sunoco (za Harley Davidson).

Ako insistirate na ovom ulju ili što bližem, kontaktirajte MilMil, da li imaju 20W-50 ulje za motocikle, jer bi to trebalo da je najbliže H-D 360 (ako nije već i isto).

Naravno možete koristiti i druga kvalitetna ulja: Silkolene V-Twin 20W-50, Bel-Ray EXL 20W-50 (od mineralnih).

Takođe i PS ulja kao što su: Bell Ray V-twin 20W-50, Silkolene Comp 4 20W-50 ili neki PS Bardahl 20W-50.

 

Ako se radi o novom modelu (ne starijem od 5-6god.) Super Glide, HD dopušta (preporučuje) upotrebu sintetičkih (ili PS) ulja.

Osim njihovog Eagle SYN 3 20W-50 full sintetičkog:

Motul 7100 20W-50 ili Mobil 1 V-Twin 20W-50.

Dolaze u obzir i 15W-50 sintetička ulja:

Motul 300V Factory Line ili Putoline Nano Tech 4+ ili Silkolene Pro 4.

Ovo je dakle MOGUĆNOST a ne OBAVEZA.

 

Za veliku većinu Harley Davidsona:

Koristite 20W-50 mineralna ulja.

API Cx ulja (CD a naročito CE ili CF) su veoma poželjna. Čak bi 20W-50 za teretni program bila O.K. naročito u starijim mašinama. Ovo je tek za posebnu diskusiju a više od API CG-4 nema potrebe da se ide.

Ipak, motociklistička ili automobilska (API SL/SJ uz CF) ulja su najbolje gađanje za HD.

HD (koliko se sećam) nema API ili JASO oznake (ne znači da ih ne ispunjava). Ovo je više da se spreči korišćenje drugih ulja.

 

Pozdrav!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Da li je neko probao Procycle ulje iz Louis-a (npr. ovo)?

 

Čovek naravno pita za iskustva.

Inače, ovo sigurno nije vrhunsko ali je sasvim solidno PS ulje za normalne uslove vožnje.

Naravno, veće preporuke za "veće" proizvođače ali svako će naći ono što mu se najviše isplati.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 180 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Z-750

Da li je neko probao Procycle ulje iz Louis-a (npr. ovo)?

 

Čovek naravno pita za iskustva.

Inače, ovo sigurno nije vrhunsko ali je sasvim solidno PS ulje za normalne uslove vožnje.

Naravno, veće preporuke za "veće" proizvođače ali svako će naći ono što mu se najviše isplati.

 

Hvala, na odgovoru. Neka iskustva kolega sa foruma sa Procycle sprejom za lanac su odlicna pa sam pomislio da je i ulje vredno paznje...

 

Prelazim malo km i nema smisla da zalim na ulju. Ne vozim trke, ne forsiram agregat, ne treba mi neko vrhunsko trkacko ulje, ali ipak hocu da sipam kvalitet. Iz tekstova na forumu vidim da neka ulja imaju antikorozivne efekte, da ciste mehanicke delove od garezi, sve u svemu da imaju karakteristike koje produzavaju vek trajanja agregata. Takodje, postoje tvrdnje da nije ulje svakog proizvodjaca jednako dobro za svaki agregat. Uz to sve, postoji gomila oznaka koje dodatno odredjuju nivo kvaliteta ulja. Sto vise citam, sve mi je manje jasno sta treba da sipam u svoj motor. Zato bih bio stvarno zahvalan za savet oko toga koje ulje da sipam u Kawasaki ER6 koji je presao 14H km? Prema knjizici, preporuceno ulje je SAE 10W-40, tip API SE, SF ili SG i tip API SH, SJ ili SL sa JASO MA 0stabre.gif. Pomagajte 1care.gif!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Never drive faster than your angel can fly, 108 postova
  • Lokacija: Louisville KENTUCKY; EU
  • Motocikl: Harley Davidson, cbr 1000 rr

Vala se ovde previše filozofira o uljima kao da se piše doktorat. A sve skupa može da stane u nekoliko riječenica. Kao prvo, problem u Srbiji su falš ulja. Znači treba biti siguran da kupuješ original. Ako je agregat dobar, svako od renomiranih ulja (motul, ipone, silkolene, shell, yamalube, motorex, bardhal i još koje) biće dobro. Ja nikada nisam primjetio nikakvu razliku koje god sipao. Ove oznake API, JASO, SE, SF, SG...ima svako od njih. Što se tiče gradacije 10w-40 za ovu klimu odgovara, u ostalom kako proizvođač kaže. Najbitnija stvar je mineralno, polusintetika ili full-sintetika. Mineralno u starije motore i čopere (tu ne znam da li za svakog odgovara), full-sintetika za one koji voze po pistama (vrlo često najviši obrtaji), a u sve ostalo polusintetika. To je sve.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 957 postova
  • Lokacija: Kopaonik-Raska
  • Motocikl: Varadero PGM-Fi

Ja sipam samo motul 10w 40,iskreno ne razumem se mnogo u ulja ali to sipaju svi drugari koji voze slicne motore i to je to 1neznam.gif1oda.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 88 postova
  • Lokacija: jug
  • Motocikl: TA 94

Za Hondu TA 94. godište u manualu stoji da koristi 20w-50 i ja sam to nabavio. E sad na pakovanju stoji da je proizvedeno 2009. godine, da li ti nešto utiče na kvalitet ulja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Za Hondu TA 94. godište u manualu stoji da koristi 20w-50 i ja sam to nabavio. E sad na pakovanju stoji da je proizvedeno 2009. godine, da li ti nešto utiče na kvalitet ulja?

 

Donekle da, ali nije strašno. U dobrim uslovima skladištenja ulja su upotrebljiva 5 godina (pa i više ali ovo je standard).

Svojih 95-100% kvaliteta doduše drže tek 2-3 godine ali u 5 moraju da odgovaraju onome što piše na etiketi (po pitanju standarda).

Sipaj i ne brini.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Vala se ovde previše filozofira o uljima kao da se piše doktorat. A sve skupa može da stane u nekoliko riječenica. Kao prvo, problem u Srbiji su falš ulja. Znači treba biti siguran da kupuješ original. Ako je agregat dobar, svako od renomiranih ulja (motul, ipone, silkolene, shell, yamalube, motorex, bardhal i još koje) biće dobro. Ja nikada nisam primjetio nikakvu razliku koje god sipao. Ove oznake API, JASO, SE, SF, SG...ima svako od njih. Što se tiče gradacije 10w-40 za ovu klimu odgovara, u ostalom kako proizvođač kaže. Najbitnija stvar je mineralno, polusintetika ili full-sintetika. Mineralno u starije motore i čopere (tu ne znam da li za svakog odgovara), full-sintetika za one koji voze po pistama (vrlo često najviši obrtaji), a u sve ostalo polusintetika. To je sve.

 

Hvala na konciznosti.

Ne morate da čitate sve ako vas ne zanima.

Pre vas je M900 imao jako dobar post (jedva malo duži) koji je još bolje i preciznije objasnio sve o uljima za motocikl.

Pošto je u modi da se kritikuje mnogo pisanja o uljima na CBC sam (za automobile) sve sažeo u jednu rečenicu:

Sipajte ulje po koje ispunjava standarde (odobrenja) koja su navedena u uputstvu automobila (vozila) i viskoznost po klimatskoj zoni umerene kontinentalne klime. Bilo koje, renomiranog proizvođača.

 

Jedino što primena ove rečenice dovodi do 10x veće pisanije, a distinktivne razlike do velike diskusije. Naravno većini ljudi ne treba toliko znanja o uljima, ali koga zanima tema ... ima šta da čita. Može da si skrati i robiju 1moto3.gif

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Ja sipam samo motul 10w 40,iskreno ne razumem se mnogo u ulja ali to sipaju svi drugari koji voze slicne motore i to je to 1neznam.gif1oda.gif

 

To je to.

10W40 PS ulje i ne brigaj. Motul 5100 je prava mera. Može i 7100 ali više košta bez veće koristi.

Mogu se koristiti i 5W50 (malobrojna) ili još bolje 10W50 ulja, naročito za visoke temperature i za starije motore.

Ipak, sve dok motor ne troši ulje i ponaša se normalno 10W-40 je više nego dobro za sve uslove vožnje.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Never drive faster than your angel can fly, 108 postova
  • Lokacija: Louisville KENTUCKY; EU
  • Motocikl: Harley Davidson, cbr 1000 rr

Vala se ovde previše filozofira o uljima kao da se piše doktorat. A sve skupa može da stane u nekoliko riječenica. Kao prvo, problem u Srbiji su falš ulja. Znači treba biti siguran da kupuješ original. Ako je agregat dobar, svako od renomiranih ulja (motul, ipone, silkolene, shell, yamalube, motorex, bardhal i još koje) biće dobro. Ja nikada nisam primjetio nikakvu razliku koje god sipao. Ove oznake API, JASO, SE, SF, SG...ima svako od njih. Što se tiče gradacije 10w-40 za ovu klimu odgovara, u ostalom kako proizvođač kaže. Najbitnija stvar je mineralno, polusintetika ili full-sintetika. Mineralno u starije motore i čopere (tu ne znam da li za svakog odgovara), full-sintetika za one koji voze po pistama (vrlo često najviši obrtaji), a u sve ostalo polusintetika. To je sve.

 

Hvala na konciznosti.

Ne morate da čitate sve ako vas ne zanima.

Pre vas je M900 imao jako dobar post (jedva malo duži) koji je još bolje i preciznije objasnio sve o uljima za motocikl.

Pošto je u modi da se kritikuje mnogo pisanja o uljima na CBC sam (za automobile) sve sažeo u jednu rečenicu:

Sipajte ulje po koje ispunjava standarde (odobrenja) koja su navedena u uputstvu automobila (vozila) i viskoznost po klimatskoj zoni umerene kontinentalne klime. Bilo koje, renomiranog proizvođača.

 

Jedino što primena ove rečenice dovodi do 10x veće pisanije, a distinktivne razlike do velike diskusije. Naravno većini ljudi ne treba toliko znanja o uljima, ali koga zanima tema ... ima šta da čita. Može da si skrati i robiju 1moto3.gif

 

Druže, nisam ja uputio ništa tebi lično, vidim ja da se ti razumiješ u ulja, nego ono 26 stranica o motornim uljima bezveze.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 957 postova
  • Lokacija: Kopaonik-Raska
  • Motocikl: Varadero PGM-Fi

Ja sipam samo motul 10w 40,iskreno ne razumem se mnogo u ulja ali to sipaju svi drugari koji voze slicne motore i to je to 1neznam.gif1oda.gif

 

To je to.

10W40 PS ulje i ne brigaj. Motul 5100 je prava mera. Može i 7100 ali više košta bez veće koristi.

Mogu se koristiti i 5W50 (malobrojna) ili još bolje 10W50 ulja, naročito za visoke temperature i za starije motore.

Ipak, sve dok motor ne troši ulje i ponaša se normalno 10W-40 je više nego dobro za sve uslove vožnje.

 

 

 

 

 

Meni zasad ne trosi mada i ne prelazim neku veliku kilometrazu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Da li je neko probao Procycle ulje iz Louis-a (npr. ovo)?

 

Čovek naravno pita za iskustva.

Inače, ovo sigurno nije vrhunsko ali je sasvim solidno PS ulje za normalne uslove vožnje.

Naravno, veće preporuke za "veće" proizvođače ali svako će naći ono što mu se najviše isplati.

 

Hvala, na odgovoru. Neka iskustva kolega sa foruma sa Procycle sprejom za lanac su odlicna pa sam pomislio da je i ulje vredno paznje...

 

Prelazim malo km i nema smisla da zalim na ulju. Ne vozim trke, ne forsiram agregat, ne treba mi neko vrhunsko trkacko ulje, ali ipak hocu da sipam kvalitet. Iz tekstova na forumu vidim da neka ulja imaju antikorozivne efekte, da ciste mehanicke delove od garezi, sve u svemu da imaju karakteristike koje produzavaju vek trajanja agregata. Takodje, postoje tvrdnje da nije ulje svakog proizvodjaca jednako dobro za svaki agregat. Uz to sve, postoji gomila oznaka koje dodatno odredjuju nivo kvaliteta ulja. Sto vise citam, sve mi je manje jasno sta treba da sipam u svoj motor. Zato bih bio stvarno zahvalan za savet oko toga koje ulje da sipam u Kawasaki ER6 koji je presao 14H km? Prema knjizici, preporuceno ulje je SAE 10W-40, tip API SE, SF ili SG i tip API SH, SJ ili SL sa JASO MA 0stabre.gif. Pomagajte 1care.gif!

 

Da ne zbunjujem mogućnošću korišćenja 10/15W-50.

UZMITE LEPO BILO KOJE PS 10w-40 JASO MA ULJE.

Kako ste lepo naveli i iz uputstva. Neka bude API SJ ili SL (koja su unazad kompatibilna sve do SG, pa teorijski i više).

Znači zagledajte etiketu i to je to.

Možete i sintetička ulja ali ništa bitno time ne bi ste dobili.

Koje ulje konkretno?

Motul 5100, Silkolene Comp 4, pa redom ... bel ray, bardahl, castrol, ipone, motorex, shell, agip, elf, repsol, valvoline, mobil ... ima ih još (dobrih) te je prosto nemoguće da pogrešite!

Malo bolje ili lošije ... obično bude malo skuplje ili jeftinije (iako nije baš pravilo i svakako nije linearno, mislim na odnos kvalitet/cenam jer što je ulje malo bolje to je dosta skuplje pa tako redom).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Vala se ovde previše filozofira o uljima kao da se piše doktorat. A sve skupa može da stane u nekoliko riječenica. Kao prvo, problem u Srbiji su falš ulja. Znači treba biti siguran da kupuješ original. Ako je agregat dobar, svako od renomiranih ulja (motul, ipone, silkolene, shell, yamalube, motorex, bardhal i još koje) biće dobro. Ja nikada nisam primjetio nikakvu razliku koje god sipao. Ove oznake API, JASO, SE, SF, SG...ima svako od njih. Što se tiče gradacije 10w-40 za ovu klimu odgovara, u ostalom kako proizvođač kaže. Najbitnija stvar je mineralno, polusintetika ili full-sintetika. Mineralno u starije motore i čopere (tu ne znam da li za svakog odgovara), full-sintetika za one koji voze po pistama (vrlo često najviši obrtaji), a u sve ostalo polusintetika. To je sve.

 

Hvala na konciznosti.

Ne morate da čitate sve ako vas ne zanima.

Pre vas je M900 imao jako dobar post (jedva malo duži) koji je još bolje i preciznije objasnio sve o uljima za motocikl.

Pošto je u modi da se kritikuje mnogo pisanja o uljima na CBC sam (za automobile) sve sažeo u jednu rečenicu:

Sipajte ulje po koje ispunjava standarde (odobrenja) koja su navedena u uputstvu automobila (vozila) i viskoznost po klimatskoj zoni umerene kontinentalne klime. Bilo koje, renomiranog proizvođača.

 

Jedino što primena ove rečenice dovodi do 10x veće pisanije, a distinktivne razlike do velike diskusije. Naravno većini ljudi ne treba toliko znanja o uljima, ali koga zanima tema ... ima šta da čita. Može da si skrati i robiju 1moto3.gif

 

Druže, nisam ja uputio ništa tebi lično, vidim ja da se ti razumiješ u ulja, nego ono 26 stranica o motornim uljima bezveze.

 

Sve je O.K.

Hvala!

Zaista ste rekli ono što je suština. Naravno pišem (mada sve manje vremena imam) za one koji vole da diskutuju o temi.

Inače kome nije dosta ima i oko 1000 stranica teksta (A4) na blogu (www.motornaulja.blogspot.com).

Sa komentarima verovatno i više hiljada strana (neverovatno, zar ne?).

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 180 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Z-750

Da ne zbunjujem mogućnošću korišćenja 10/15W-50.

UZMITE LEPO BILO KOJE PS 10w-40 JASO MA ULJE.

Kako ste lepo naveli i iz uputstva. Neka bude API SJ ili SL (koja su unazad kompatibilna sve do SG, pa teorijski i više).

Znači zagledajte etiketu i to je to.

Možete i sintetička ulja ali ništa bitno time ne bi ste dobili.

Koje ulje konkretno?

Motul 5100, Silkolene Comp 4, pa redom ... bel ray, bardahl, castrol, ipone, motorex, shell, agip, elf, repsol, valvoline, mobil ... ima ih još (dobrih) te je prosto nemoguće da pogrešite!

Malo bolje ili lošije ... obično bude malo skuplje ili jeftinije (iako nije baš pravilo i svakako nije linearno, mislim na odnos kvalitet/cenam jer što je ulje malo bolje to je dosta skuplje pa tako redom).

 

Puno hvala na direktnom i preciznom odgovoru!

 

Sa vise strana sam dobio pohvale za Silkolen. Razlika izmedju Polusintetike Comp 4 10W-40 i sintetike Pro 4 10W-40 je oko 600 RSD po sipanju. Totalno mi je to nebitno. Konkretno pitanje je da li bi iz nekog razloga moglo smetati agregatu ako bih sipao Pro 4?

 

Sto se tice 15W-50 opcije, to bi trebalo da je redje ulje od 10W-40. Prema onome sto sam cuo, sa redjim uljem ubacivanje u prvu je jos neugodnije, a ne svidja mi se ni sad kad je u njemu 10W-40. Je l' ovo tacno?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja