Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

Sad vidim da je rasprava živnula, nisam duže pratio forum pa se ispričavam što nisam ništa odgovorio, ali vidim i drago mi je da kolega Expendable vrhunski radi posao :takoje: slušajte(čitajte) čovjekove savjete, u pravu je puno više od drugih.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 901 postova
  • Lokacija: Backa Palanka
  • Motocikl: Suzuki VStrom 650XT M0

@grnca i baneBP,

 

probajte u vašim motorima ulje namenjeno jednocilindrašima.

 

Uglavnom u starije jednocilindrase ljudi sipaju mineralna ulja pa sam ih sipao i ja. Polu i sintetika su mi suvise skupi da bi ih menjao na svakih 2.000 km.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

@grnca i baneBP,

 

probajte u vašim motorima ulje namenjeno jednocilindrašima.

 

Uglavnom u starije jednocilindrase ljudi sipaju mineralna ulja pa sam ih sipao i ja. Polu i sintetika su mi suvise skupi da bi ih menjao na svakih 2.000 km.

 

Baš tako! (mada može i na više da se menja ulje, čak i mineralno, recimo 3000km pa i više ako se malo koristi u gradu; u svakom slučaju bolje je zameniti ulje ranije ili što kažu bolje ulje ranije nego motor).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

I ja bih zamolio strucnjake M900 i Expendable da mi pomognu u izboru ulja.

U pitanju je Honda Cbr 1000 2008.

Vozim uglavnom van grada pun gas 80%..

Fabrika kaze 10W-30, trkaci i majstori kazu zbog klime 10W-40 ili 50, e sad koji viskozitet odgovara meni obzirom da vozim i na 50C ali nikad ispod 10c osim kada ga palim ponekad u garazi ako je mnogo stajao a hladno je..

Hvala unapred Goran

 

Default jeste 10W-30 ali bi 10W-40 zapravo bilo idealno. Može od -10 do +50°C spoljne temperature.

I naravno, mogu i PS ulja a mogu i full sintetička (ali nije obavezno).

Čak i za šibanje PS zadovoljava (5100, Comp 4 i slična), naravno full sintetička ulja su još bolja te za vaše ambicije treba težiti njima u 10W-40 viskozitetu.

Tako sam i mislio, hvala.

Mislio sam da sipam full sinteticko pa me zanima tvoja preporuka, koje konkretno?

I na koliko km se menja full sintetika?

Ja menjam na 6000km..

 

6000km je sasvim O.K. Može i do 10 hiljada km ali ako se ne vozi puno po gradu.

Još jednom podsećam da sintetika nije obavezna i da bi Silkolene Comp 4 10W-40 (npr.) ili Motul 5100, ili neko slično (pa i nema ih baš mnogo) kvalitetno PS ulje odradilo dobar posao uz uštedu.

 

Silkolene Pro 4 10W-40, Motul 7100 10W-40 (ali MA2 verzija), Motul 300V Factory line, Putoline Ester Tech Syntec 4+ (sva navedena dolaze u obzir i kao 10W-30 verzijama ali definitivno nisu toliko ubedljiva na preko +35cel.). Može naravno i Kroon Expulsa RR (slično Putolinu), Bel Ray EXS Synthetic Ester 4T, Castrol Power 1 Racing 4T 10W-40 i druga već prema afinitetu.

Najvažnije od svega je da svako od ovih ulja nađeš u originalu.

Već je o tome bilo (ko je zvanični zastupnik ovih brendova) pa da ne pravim sad konkretnu reklamu (njima).

Sve su to dobra (estarska, ili bar delom estarska) ulja i izdržaće i 90% gasa, vaših 5-6k km.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • hoochie coochie man, 1239 postova
  • Lokacija: BG/ZG
  • Motocikl: Harley Davidson Road King Classic '07 & Honda CB750K '81

Ja sam u moju babadevojku staru 31 godinu (vazdusno hladjenje) sipao Castrol GTX 15-40 mineralno, pa sam onda hteo da predjem na malo gusce i sipao sam Elf 20-40, ali ne 'radi' bas kako bi trebalo.... jeste da se motor mozda malko utisao, ali mi je menjac definitivno bolje radio sa Castrol GTX :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drrmrr, 751 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: projekat rinfuz ;)

@expendable

pitanje, sipao sam dosad u vishe navrata castrol grand prix 10w- 40. Motor je ZZR1100 i ima predjenih 70.000. Da li je uputno preci mozda na Repsol 10 40 ili 10 50 punu sintetiku? Ili koje bi ulje bilo najbolje u ovom slucaju. Masina je u dobrom stanju i ne trosi ulje. Hvala unapred.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Ako je nešto dobro, onda ne diraj!

Definitivno bih vam savetovao 10W-50 ili 15W-50 VG za vaš motor (motocikl).

Castrol koji ste do sada koristili je ionako više 10W-50 nego 10W40, Ima radnu viskoznost od 16mm2/s što je tek pa % ispod granice za SAE 50 od 16,3. Naravno da Castrol Power 1 Racing 4T 10W-40 i dalje dolazi u obzir ali to je već malo tanje 10W-40 ulje te na drugom kraju istih specifikacija "SAE 10W-35".

Repsol (ako uopšte) bi najbolje bilo da koristite u 10W-50 viskzonoj gradaciji i to:Repsol Motor Racing 4T 10W-50.

Ovo je i prva preporuka jer je ovo ulje koncipirano po istim kriterijumima i veoma je slično sa GRAND PRIX 4-Stroke 10W-40. Za nijansu je viskoznije ali to čak može biti i malo bolje (naročito uzevši u obzir pređenih više od 50k km).

Izbor br. 2 (a zapravo objektivno no. 1) je Silkolene PRO 4 PLUS 10W-50. Izuzetno ulje. Naravno neće baš "baciti u prašinu" prethodna dva (tri) jer su i ona vrhunskog kvaliteta. Ali neka nijansica je na strani Silkolene-a.

Slična priča i za Motul 300V Factory Line 15W-50. (sa tačkom stinjavanja od -45°C, što ga zimi čini upotrebljivim i do -20°C).

15W-50 je jedna od prvih (realnih) alternativa za 10W-40/50, iako se mogu koristiti i 20W-40/50 (mineralna naravno) ali na temperaturama preko nula celzijusa i sa kraćim intervalima zamene.

Uštedu možete postići na nekoliko načina: iPone Katana uljem ili čak korišćenjem PS ulja 10W-40/50, itd.

Ipak za velike napore motora birajte pre svega full (još bolje 100%) sintetička ulja i to 10/15W-50.

Imate BAR 4 dobra rešenja (da nastavite sa Castrolom, da pređete na Repsol, kao što ste sami naumili, ili da idete na Silkolene ili Motul).

Moglo bi se tu dodati i poneko Bardahl ili Bel-Ray ulje ali ionako imate "kvadralemu" pa je sasvim dovoljno za razmišljanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Sinoc sipao Motorex Top Speed 10-40

 

Motorex je svakako brend koji zaslužuje poverenje. Praktično ceo proizvodni program im je JASO licenciran (nisu naravno jedini, o tome sam već pisao na blogu).

Ovo je sasvim solidno ulje ali nije potpuno sintetičko. Radi se o "sintetskom" ulju od HC (hidrokrekovanih) baznih ulja, koje je blizu (ili kako proizvođač afirmativno tvrdi na) nivou potpuno sintetičkih ulja.

Poseduje

JASO MA T903:2006; API SL, SJ, SH, SG.

"Kritika" (kao i svaka dobra) ovog ulja ima i pozitivnu stranu. Vrhunske performanse potpuno sintetičkih motornih ulja nisu neophodne za normalne uslove vožnje (većini korisnika, iako su poželjne) tako da su (vrlo) dobra HC (MC) ulja, kao što je ovo, zapravo najisplatljivija. Veoma često, da budem precizniji. Dakle, imaju najbolji odnos kvalitet/cena za većinu korisnika i tipova motocikala.

Čak ni povremeni izleti u visoke obrtaje nisu razlog za odbacivanje ovih (dobro balansiranih) ulja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 31 postova
  • Lokacija: Mostar
  • Motocikl: Honda TA i VF 750 sabre

valvoline durablend 4T 10w-40 ili shell 4T 10w-40 kako kada,nemam nikakvih zamjerkih,a pristupačna su cijenom,pogotovo valvoline. :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 392 postova
  • Lokacija: Milwaukee, WI
  • Motocikl: Prodat, do daljeg cetiri tocka :(

Zanima me je li neko imao iskustva sa ELF MOTO 4XT TECH 10W/50 uljem. JASO: MA, API: SG Tvrde da je ulje 100% sinteticko, a cena mu je niza nego bilo kom polusintetickom ulju. 0zbunjen.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Motocikl: KTM 990 Adventure, KTM Lc4 Adventure-R 640

Ove zime zamenjeno:

 

- ulje u motoru - Bel-Ray Thumper Racing Syn Ester Blend 4T Engine Oil 10W-40

- ulje u amortizerima - Bel-Ray High Performance Fork Oil 5W

- tečnost za kočnice - Bel-Ray Super DOT 4 Brake Fluid

- ulje za filter vazduha - Bel-Ray Foam Filter Oil

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

valvoline durablend 4T 10w-40 ili shell 4T 10w-40 kako kada,nemam nikakvih zamjerkih,a pristupačna su cijenom,pogotovo valvoline. :moto3:

 

Prilično se slažem. Ova dva ulja su sasvim solidnog kvaliteta. Za većinu prosečnih vozača (koji voze umereno) ovo su ulja koja se jako isplate.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Ove zime zamenjeno:

 

- ulje u motoru - Bel-Ray Thumper Racing Syn Ester Blend 4T Engine Oil 10W-40

- ulje u amortizerima - Bel-Ray High Performance Fork Oil 5W

- tečnost za kočnice - Bel-Ray Super DOT 4 Brake Fluid

- ulje za filter vazduha - Bel-Ray Foam Filter Oil

 

Vrlo dobro.

I vrlo dosledno (sve od Reja).

 

Bel-Ray su jako kvalitetna ulja.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Zanima me je li neko imao iskustva sa ELF MOTO 4XT TECH 10W/50 uljem. JASO: MA, API: SG Tvrde da je ulje 100% sinteticko, a cena mu je niza nego bilo kom polusintetickom ulju. 0zbunjen.gif

 

I ... "radi a ne čuje se!".

 

Šalu na stranu. 'Cika Kure' ovo bi trebalo da je sintetičko ulje. Čak 100%. Pa nek' je i delom (ili potpuno) od III bazne grupe baznih ulja i dalje je jako dobro i jako povoljno.

 

Naravno, i ja bih voleo da čujem iskustva.

 

Odakle ovako povoljna cena? Iskreno, pojma nemam!

Iako je Elf jeftiniji i u inostranstvu od drugih renomiranih (i velikih) proizvođača ... cene kod nas su čak "iritirajuće" niske.

No to ne mora da je loše osim što budi malo zebnju.

 

Inače, ponavljam, ulje je zaista jako kvalitetno jedino što nije za modernije motocikle koji treže API SJ, SL ili SM kao minimalnu specifikaciju.

Možda je delom i u tome vic, ali ipak nedovoljno za "potpuno objašnjenje".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nesvrstan, 756 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R21A

U dilemi sam sta sipati u Fazera 1000 iz 2007 sa predjenih 30k km Motul 300v 10w40 factory line ili 15w50 factory line? Ili neko trece,primam sugestije...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 340 postova
  • Lokacija: NoviBeograd
  • Motocikl: BMW R45 Yamaha FZS 1000

Ja sam sipao 10w40 i opet cu :zdravo: .

Mislim da sasvim zadovoljava temperaturni opseg naseg podneblja.

Ja ga vozim i po hladnijem vremenu, a ti ako teras samo leti, mozes 15w50 slobodno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Never drive faster than your angel can fly, 108 postova
  • Lokacija: Louisville KENTUCKY; EU
  • Motocikl: Harley Davidson, cbr 1000 rr

U dilemi sam sta sipati u Fazera 1000 iz 2007 sa predjenih 30k km Motul 300v 10w40 factory line ili 15w50 factory line? Ili neko trece,primam sugestije...

 

Ni jedno ni drugo. Osim ako hoćeš na trke sa njom. Baš sam danas bio u yamaha servisu da zamjenim prednju gumu i dok sam čekao baš u fazer 1000 sipa serviser polusintetiku (yamalube), koje je sasvim OK za bilokakvu drumsku vožnju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 273 postova
  • Lokacija: Sarajevo,BiH
  • Motocikl: VFR 750 RC36

Ima li neko sta za reci kad su u pitanju Q8 ulja? Imam ga priliku nabaviti po meni prihvatljivoj cijeni ali ne znam nista o njemu osim da je iz Kuvajta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

Ima li neko sta za reci kad su u pitanju Q8 ulja? Imam ga priliku nabaviti po meni prihvatljivoj cijeni ali ne znam nista o njemu osim da je iz Kuvajta

 

E o Q8 nisam stigao da pišem (čak ni na) blogu. Ima malo na CBC-u ali mora da se lista (i lista ... veliki broj ekrana ili vešto koristi "search").

Centrala jeste u Kuvajtu ali su ulja verovatno iz UK gde im je Evropska Centrala.

Kako god ako su originalna ova ulja su solidno kvalitetna.

Slobodno ih možete koristiti (u skladu sa preporukama proizvođača, odobrenja i standardi kao i viskoznost).

Jedino me uvek od jače preporuke odvrati ono "jeftino". Dobro i jeftino na žalost ne idu zajedno. Ne morate kupiti (baš) najskuplje ali uz ove (novonastale) cene goriva, maziva su praktično - ЏАБЕ (jeste ova ćirilica je stilska figura, koja naglašava napisanu reč, umesto "super").

Svako škrarenje na njima je UZALUDNO i beskorisno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 441 postova

U dilemi sam sta sipati u Fazera 1000 iz 2007 sa predjenih 30k km Motul 300v 10w40 factory line ili 15w50 factory line? Ili neko trece,primam sugestije...

 

Ni jedno ni drugo. Osim ako hoćeš na trke sa njom. Baš sam danas bio u yamaha servisu da zamjenim prednju gumu i dok sam čekao baš u fazer 1000 sipa serviser polusintetiku (yamalube), koje je sasvim OK za bilokakvu drumsku vožnju.

 

Ili "i jedno i drugo pa koje god".

Naravno, nije neophodno. Motul 5100 15W-50 ili Silkolene Comp 4 15W-50 je više nego dovoljno.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 273 postova
  • Lokacija: Sarajevo,BiH
  • Motocikl: VFR 750 RC36

Ima li neko sta za reci kad su u pitanju Q8 ulja? Imam ga priliku nabaviti po meni prihvatljivoj cijeni ali ne znam nista o njemu osim da je iz Kuvajta

 

E o Q8 nisam stigao da pišem (čak ni na) blogu. Ima malo na CBC-u ali mora da se lista (i lista ... veliki broj ekrana ili vešto koristi "search").

Centrala jeste u Kuvajtu ali su ulja verovatno iz UK gde im je Evropska Centrala.

Kako god ako su originalna ova ulja su solidno kvalitetna.

Slobodno ih možete koristiti (u skladu sa preporukama proizvođača, odobrenja i standardi kao i viskoznost).

Jedino me uvek od jače preporuke odvrati ono "jeftino". Dobro i jeftino na žalost ne idu zajedno. Ne morate kupiti (baš) najskuplje ali uz ove (novonastale) cene goriva, maziva su praktično - ЏАБЕ (jeste ova ćirilica je stilska figura, koja naglašava napisanu reč, umesto "super").

Svako škrarenje na njima je UZALUDNO i beskorisno.

 

Thanks :takoje:.

Cijena je 7,5e za 1l polusintetike. Vjerovatno cu dobiti 4l dzabe za probu pa se javim nakon 5-6 hiljada sa svojim utiscima. A cini mi se da rece da je centrala u Begiji ali me nemoj drzati za rijec.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja