Jump to content

Moto Zajednica

BMW R1100r

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 468 postova
  • Lokacija: Selo Vrbovno
  • Motocikl: BMW R 1150 GS (2003)

Danas sam imao prilike da probam BMW R1100r (2000 god.) i moram da priznam da me je motor odusevio. :moto3:

 

Motor fantasticno izgleda, odlicno se ponasa na putu i prava je stvar za putovanja.

 

Mnogo je mirniji od moje suze (ne vuce na brzu voznju), a snage do mile volje i udoban do Bola.

 

Ima liniju koja nece ostariti narednih 50 godina.

 

 

 

Posto se prvi put srecem sa takvim motorom zanima me Vase misljenje.

 

Koje mane, decije bolesti itd.... ima (ako ih ima).

 

Na sta treba gledati pri kupovini, kakav je za odrzavanje itd.....

 

Kolika je Carina (nemacke table), potrosnja i registracija ???????

 

Motor koji sam probao je presao pravih 40.000 km sto mislim da je smesno za takvu masinu (ako gresim vi me ispravite)

 

Ozbljno se razmisljam da prodam suzu koja je 9 god. mladja i predjem na BMW-a

 

 

Sta vi mislite o tome ???????

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 262 postova
  • Lokacija: NS

sve najbolje..! a posto imam nekih godina (kao i ti 0namigivanje.gif) - mislim da znam o cemu pricam .p.s. puno je o toj masini vec receno ovde na forumu , pregledaj malo i sve ce ti se kasti...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ja sam u svom kratkom moto stažu nastojao da nađem sebi izbor, kad god sam mogao grebo sam se za krug. Kad sam prvi put potero GS 850, sve je rešeno, a bežo sam od Boksera. Sad, ne znam dal bi me iko natero na nešto drugo, krajnje subjektivno al je tako.

 

Motor jeste miran jer ima popriličan moment i može da ide i na 1500 obrtaja, uredno se šalta na 2200, iznad tri je osetno brzo a oko 5500 menja čud drastično.Praktično ispunjava i zadovoljava svaki način vožnje. Bg-Bar i nazad u dvoje sa teretom, ispod 5, visioka putna brzina kroz Germaniju 6-6,5, grad neće ispod 6. Loše gorivo ide preko 7.

 

Mehanika na Bokseru je specifična i ume da bude zapušten pre nego što postane loš. ABS hoće da zeza zbog kontakta u instalaciji i lošeg akumulatora, traži Oisey bateriju ili prevezivanje. Ne znam koku su na tom modelu rešeni prednji plivajući diskovi, na GS seriji do 1200 postoji problem al prosto rešiv i ne utiče na kočenje. Sam kardanski sklop traži servisni interval, redak ali obavezan i tu se mogu javiti nedostaci ako se ne podmaže kako treba i ne podese zazori. Ako je petobrzinski menjač, dešava se banalan kvar ali ume da košta ozbiljno ako se na vreme ne otkloni, plus po mom saznanju teško da ko može da ga popravi BMW menjač inače. Ako je sa VI brzina, kod svih šestostepenih bilo da je R ili K serija, loše je postavljena lamela i ume da napravi problem. Isto je rešivo relativno jednostavno i jeftino.

 

Glavni nedostatak je ne imanje majstora i ne pridržavanje striktno fabričkim uputstvima jer mi sve volimo na kontra način plus imamo katostrofalan odnos, ne diraj dok rasi, ne priznajući redovan intervalni servis. BMW može jako mnogo da ide i bez održavanja, ne nagoveštava kvar i on nastaje vrlo polako, ali ipak nije ne poderiv. I ulje za agregat a i sam menjač mora da bude pažljivo izabrano.

 

Da, obično se čuje desni leptir usisa, pretegnuta desna, kraća sajla i poliže biksnu. (Sinhronizacija se radi putem šrafa i putem sajli što većina ni ne zna nit ume praviolno da podesi iako piše sve sa slikom).

 

Hoće da se čuju hidro španeri pri paljenju, ne smeta a zamena modufikovanih i jeftinh traje po sata.

 

To je od mene otprilike sve. Agregati prelaze i preko 700K tako da ako je stvarna kilometraža, mora da bude besprekoran.

 

I još nešto, zbog specifičnog vešanja, motor ne tone i zato se malo drugojačije tera na šta se navikne i odpuštanje kuplunga čini da motor polazi ko da neko gura od pozadi.

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 468 postova
  • Lokacija: Selo Vrbovno
  • Motocikl: BMW R 1150 GS (2003)

Svaka cast "djunta" :takoje:

 

Bojim se da je i mene uhvatila ta BMW-groznica, jednom probao i vise mi ne izlazi iz glave. :)

 

 

Jedino sto sam primetio jeste taj osecaj kao da ga neko gura kad krece.

 

Cudne su mi lampice (crvene 2 kom) za ABS, koje goru (ili zmigaju, zaboravio sam ) sve dok se ne krene i menjac malo krci pri saltanju na gore (sto je mozda i stvar navike).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Jeste specifičan motor po mnogo čemu, obavezno kad se po prvi put sedne ali kasnije su svi ostali čudni što je naravno lični osećaj, zaludno je da hvalim.

 

Menjači kod boksera su specifični, rade se na isti kalup od pitaj Boga kad. Novom edicijom su prešli na mokro kvačilo, videćemo u praksi kako će da se pokaže. I šaltanje je isto na svoj način, uvek odlučno i odsečno i sa malo predpritiska na obe strane i onda ide perfektno, brzo, nečujno i meko pod stopalom, no to traži malo rutine i osećaja koja postane sasvim normalna. Menjači su proizišli iz trkaće postavke i to je jednostavno tako. Osim prve, sve ostale brzine ne navikunutima se malko opiru, zvone, krljaju...Menjač ipak ume da pravi probleme zato vrlo pažljivo premeri pre kupovine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1208 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Svaka cast "djunta" :takoje:

 

Bojim se da je i mene uhvatila ta BMW-groznica, jednom probao i vise mi ne izlazi iz glave. :)

 

 

Jedino sto sam primetio jeste taj osecaj kao da ga neko gura kad krece.

 

Cudne su mi lampice (crvene 2 kom) za ABS, koje goru (ili zmigaju, zaboravio sam ) sve dok se ne krene i menjac malo krci pri saltanju na gore (sto je mozda i stvar navike).

 

Nema sanse da menjac krci ( nastelujes kvacilo, pa polugu menjaca spram tvoje cipele) i samo picis.:zdravo:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650

Dr@g@ne, imao sam slicnu dilemu, skoro istu, da zamenim moj sv 2002 za bmw r1100r, cak sam i nasao perfektan motor. Od mojih drugara Djunta vozi BMW GS i komsija ispod mene ima 1100 rt i obojica se kunu u taj motor.

Ali posle duzeg razmisljanja definitivno sam odustao od BMW-a, evo mijih razloga:

1. Akumulator za taj motor kosta 150 eur, uzasno su skupi za odrzavanje, i jako se puno kvare . Kaze Djunta ne odrzavaju se kod nas kako treba. Pa za odrzavanje kako treba mogu da kupim 3. nova SV-a i opet nema servis, mora da se ide u Sloveniju. I cak i kada odrzavas sve kako treba rikne ti menjac, vidim da je u engleskoj popravka 1200 gbp, na oko 70.000 milja uglavnom svima su poriknjavali, motor odrzavan u BMW servisu sa svim pecatima u knjizici, pratio sam malo engleske BMW forume.

2. Napisah u prethodnom postu, nema dobar majstor za BMW-a

3. Tezak je, ima perfektno vesanje i ta tezina se ne oseti u voznji, ali i dalje je tezak, ne daj boze da ti padne.

4. Ima puno lepih motora koji mogu da se voze mirno, kao BMW, a mogu i da polude kada ti zatreba, SV je jedan od njih.

5. Za cenu 15 godina starog BMW-a moze da se uzme perfektan moderniji japanac, recimo Bandit 1000, a istu klasu imaju i ostali japanci..., naprimer fazer koji je prodavao cafe racer ovde na forumu je po meni izmislio motor za bilo kog BMW boxera, evo link pa proceni sta bi radije vozio.

 

Jedino sto priznajem boxeru je da mu karike, klip i cilindar nece stradati 1.000.000 kilometara, ali za sve drugo platices 5 novih japanskih touring motora.

Meni su gornji razlozi presudili da vozim SV-a jos 1-2 sezone, a posle ide sv 1000 ili aprilia tuono ;)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svaki Totalitarizam Ubija U Ime Optimizma!, 316 postova
  • Lokacija: Neoplanta
  • Motocikl: BMW R 1150 GS ADV Los

Druze, ovo sto si naveo je ono... sta bi bilo kad bi bilo.Koliko akumulator traje?Godinu dana?Taj akumulator ima 20 Ah i duplo je jaci od japanskih a ima ih i za manje od 150 eura.Menjac riknjava svake sezone?Ili sta?I sta znaci kvalitetno odrzavanje?Na BMW-u je sve toliko jednostavno da vecinu stvari mozes sam da uradis.Kod rezervnih delova takodje nisi u pravu jer kostaju kao i za japance,cak su neke stvari i jevtinije.Postoji i Radulovic u kojem mozes sve da porucis sto ti treba.Potrosnja boksera je izuzetno niska,a motor je lagan i vozi se kao bicikl.Uvek postoji ono...sta ako ti rikne ovo ili ono i kod Japanaca i kod BMW-a.O komforu izmedju Bmw i bandita,fazera,tuona i sv-a ne bih se raspravljao...BMW2.gif

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650

I automobil je komforan, mada nisam siguran da je bmw komforniji od putnog fazera (koga isto ne bi kupio). Sto s tice tih kvarova, posto je ovde prica o jeftinom motoru starom min. 13 godina, sumnjam da bi mogao da iskesiram samo jedan veci kvar na njemu. I dosta od mene, dalje prelazi u nepotrebne rasprave, rekao sam svoje razloge i ne zelim da hejtujem, uostalom i sam sam razmisljao o tom motoru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Uvek može da se nađe izgovor i opravdanje za bilo šta i u svakom predznaku sa neizostavnim preterivanjima.

 

BMW prima bilo koji akumulator al većeg kapaciteta, moj 18 ah. Tačno je da zbog ABS modula traži skuplji ali i bolji. Ja imam čuveni Odisey (http://forum.bjbiker...-za-punjenje-i/) koji se može naći za 100-110€ što i nije toliko skupo srazmerno trajnosti koja ide 3-5 duže od običnijeg pa samim tim je i vrlo jeftin. Specifičnost te baterije je što mu ne pada napon ispod 12,6v, može da se prazni nebrojeno puta do kraja bez oštećenja za razliku od jeftinih koji ne mogu ni celu godinu da sastave. Problem aktivacije ABS-a usled pada napona je beznačajan, ili se preveže instalacija da pobuda dolazi drugojačije ili se jednostavno motor upali, provoza par stotina metara, napon se podigne, ugasi i upali motor i sve radi.

 

BMW se ne kvari više od drugih već naprotiv, jako puno može da se tera čak i zapušten i oštećen...Svi ozbiljni putopisi na ADV-u su uglavnom na Bokserima što govori o izdržljivosti, pouzdanosti, ne kvarljivosti i lakom otklanjanju kvarova koji mogu da zadese u bespuću. Jeste problem sama popravka i to ne svega već nekih specifičnih sklopva usled neznanja, nedostatka majstora, neimanja namenskih alata i uvek potrebnih delova, isporuka trenutno stiže jednom nedeljno, preko Delte. Delovi, šta znam, nisam imao neke naročito troškove da bi definiso. Žbica recimo košta menje nego za Afriku recimo iko je kudikamo kvalitetnija. Naveo sam već neke tipične kvarove, ostalo se ne kvari. Jeste menjač i kardanski sklop specifičan, traži intervalno podmazivanje i malo podešavanja i traje neograničeno a iko rikne popravka manje košta nego N X garnitura lanca i lančanika, da ne računam trošak sprej klinera i podmazivača, a o stalnom zezanju i prljavim rukama da ne govorim. Ja trenutno imam problem sa getribom, upravo je "majstorisanje" napravilo peh. Naime, zujao je jedan ležaj kad sam ga kupio. Ko zna koliko je pre toga vožen tako, kod mene je prešao 11.000, od toga jedno 4-5K po evropskim autoputevima, pun tereta sa suprugom, temperature oko 40°c i skoro uvek na vrhu cajgera. Pitam samo, koji bi motorcikl izdržo toliko sa takvim lagerom. Druga strana medalje je da sad sam popravljam iza "majstora", pogrešno podešeni zazori na sklopovima a i usput ispravljam fabrički propust serije menjača koja je bila ugrađivana nekih 15 meseci, svi zamenjeni al eto meni zapo problematični, mada je to inače karkterističan kvar za moto menjače i sve firme ga imaju, kako na kom modelu.

 

Motor jeste teži u poređenju sa AT, doduše 1200 je ispod 200 kg, ali je taj teret jako nisko, ne oseća se čak štaviše, doprinosi boljoj stabilnosti bukvalno u svakom trenutku. U gradskoj vožnji, gde mi prolazi korman, prođem jednako ko na bilo kom enduro motoru., a na poligonskoj vožnji spretnosti najbolje se okreće. Može da se tera ko skuterić, pod malim obrtajima i bez šaltanja a sa druge strane trpi putnu brzinu do kraja skale što ga čini vrlo univerzalnim. Na putu ne postoji zamor u smislu bolova u leđima, rukama, stražnjici, iako sam kabast, Đuntinica tako tako, ne osećam je na motoru nit se dodirujemo uopše. ne bi verovali šta sve na taj motorcikl može da se ponese. Inače se podiže kao i bilo koji motor, tehnikom ne snagom.

 

Vešanje jeste iznimno, kad vidim ležećeg ili rupu, samo po gasu veselo jer jednostavno ne zarezuje neravnine a i ja više ne obraćam tolko pažnju na kvalitet podloge. Ima perfektne kočnice koje se ni ne troše, zbog odlične izbalansiranosti put kočenja je kratak.

 

Subjektivni osećaj na motoru je posebna priča i zadovoljstvo ali ono što je najbitnije, osećaj sigurnosti. Na njemu sam siguran, relativno naravno, da će u svakom trenutku da uradi šta ja hoću od njega i da neće da me iznenadi ili "proda" kako mi to u žargonu razvrstavamo prevoze objašnjavajući ćud. Imao sam tu i tamo "varijante" u krivinama, motor me jednostavno izveze, smiri, ne znam ni ja da objasnim, kao da ništa nije bilo. Desilo mi se panično kočenje pri 180 na auto putu i nužno blago pomeranje ka središnoj bankini, zagrcnuo se nije iako je Bogami polego što se retko dešava.

 

Uglavnom negativno o BMW-u govore ljudi koji su imali vrlo malo saznanja o njemu ili samo virtuelna, rekla kazala. Mnogi ga se plaše, što i treba, al je kudikamo pitomiji nego što se misli ili izgleda. Izgled je nesvakidašnji, karakterističan i to je sad stvar ličnog ukusa, plavuša, crnka...

 

Samo da se nadovežem na Šaftov osvrt, zaista, mnogo toga može da se uradi krajnje jedostavno, tekuće svo održavanje i sa bez malo svega par ključeva. Zato je i uostalom omiljen kod mnogih koji imaju tehničku kulturu i afiniteta da sami čeprkaju. Ja preterujem možda, al ipak star motor traži da se pretrese preventivno i moj primerak bez malo izgleda ko nov. Ja sporo radim jer pored picanjenja detaljno učim i to mnogi tumače pogrešno. Pre prošle godine mi je vulkanizer zeznuo točak i mic po mic, motor je ceo razbucan, završen, upaljen u sumrak, probna vožnja oko Straževice šezdesetak km i sutra sa Đuntinicom pravac Jevropa. Svi kako kako, pa tek si ga sklopio, pa nije provereno sve, možda nešto ne valja...Verovatno sa drugim motorom ne bi bilo tako.

 

DSC00937_zpsd99fce9a.jpg

 

Ovo mi je posebno draga uspomena, Gosn Woody, (http://www.woodyswhe...s.com/home.htm9) Minhen 2012, koji ima spostvenu kolekciju preko dvadeset motorcikala, 8 BMW-a, isključivo Boksera.

 

IMG_1423_zps822c4bde.jpg

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

@đunta

 

Право је задовољство читати твоје постове! :takoje:

Само, колико ти је времена требало за овај, мајке ти?

 

Што се ове бицикле тиче, имам за њега Repair Manual као и Maintenance Guide, ако затреба...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

@đunta

 

Право је задовољство читати твоје постове! :takoje:

Само, колико ти је времена требало за овај, мајке ти?

 

Што се ове бицикле тиче, имам за њега Repair Manual као и Maintenance Guide, ако затреба...

 

16 dugih junskih dana i u tom intervalu je i prefarban kod Saleta, odrađeni točkovi, namontirane i izbalanasirane gume, mislim da je i ceo servis kočionih klešta odrađen, kardanski sklop, zamenjeno gro šrafofa prohromskim, alarm, predrađeno sedište... Od onakvog do ovakvog pred put u Minhen, iz garaže preko policije po novu sabraćajnu i džada.

 

(Nego, jel imaš Claymer manual za bilo koji 1100?)

 

I moja napomena na kritike ne simpatizerima BMW Boksera. Ja sam bio i gori dok me 2 točka uopšte nisu zanimala, čak i za vreme voženja TA. Potpuno razumem takav stav al sam ga totalno oprvgo, što inače izuzetno retko i teško činim.

 

 

 

DSC05561_zps3d5f3fa4.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Djunta, Srecko je duplo gori detaljista od tebe, a i voli suzukija :)

 

Молим колеге да се у моју болес' не дира!!! :gaa::lol::P Иначе има да падне једно лепо тепање :tras1: а бога ми и обрачун:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Nekako neprihvatljivo ili loše je generalizovati ili birati-voleti isključivo jednu marku jer kod svih ima i dobrih i loših za izbor, javljaju se i kiksevi itd. Ja volim Bokser, serija K me ne oduševljava, seriju 600 recimo ne bi tero ali isto tako smatram krajnje neopravdano da se podcenjuje Aprilijin Pegazo.

 

Bokser je sinonim za BMW, kao kardan i zaseban menjač. Kardan omogućava direktanu projekciju snage bez kašnjenja, suvo kvačilo na neki način nemilosrdno udara što se lično meni jako sviđa ali mi je bilo potrebno vreme da se naviknem. Menjač po mom iskustvu jeste svojeglav ali sve u sklopu daje jedan poseban doživljaj, nešto najbliže rasnom sportskom automobilu gde se sve odvija jako brzo, možda i grubo a opet prefinjeno. Specifičnost bokser rasporeda je u drugojačijoj krivoj izbacivanja snage pored visokog obrtnog momenta koji u stavri i tera, odnosno gura. Iako nominalno ima relativno malo konja u praksi izgleda ko da je daleko snažniji jer je izbacuje malo eksplozivno. U svakom trenutku u bilo kom prenosu, čak i na interturi, Bokser povlači. Ja se često isčudim sa nevericom jer mi se nameće da je motor budžen i da ima više konja. Porše ima isti koncept, malu konjažu i nizak broj obrtaja a nosi se sa alama. Uostalom Bokser GS 1200 već niz godina ne silazi sa pobedničkog prodajnog trona ma šta ja ili neko drugi mislio o njemu. Serija 1100 je postavila repere i sad se to samo održava i nadograđuje ali komplikuje. Većina sam svoj majstora beži od tehnološkog razvoja ali to je neminovnost. Lično, ako bi ponovo mogao da biram, opet bi išao na seriju 1100.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Srećko, Bokser može da se podigne sa 80 na 132 konja, mereno na kočnici. Tjunovanje kanala je posebna majstorija i zadovoljstvo, a rezultat evidentan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 764 postova
  • Lokacija: BEG
  • Motocikl: ER6n

Ozbljno se razmisljam da prodam motor koji je 9 god. mladji i predjem na motor koji je 9 god. stariji (bmw)

Sta vi mislite o tome ???????

 

Ja ovo NIKAD ne bih uradio. Bio to BMW ili sta god.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Srećko, Bokser može da se podigne sa 80 na 132 konja, mereno na kočnici. Tjunovanje kanala je posebna majstorija i zadovoljstvo, a rezultat evidentan.

 

Знам друже, ја сам велики поштовалац BMW-а али немам пара за њих... :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ozbljno se razmisljam da prodam motor koji je 9 god. mladji i predjem na motor koji je 9 god. stariji (bmw)

Sta vi mislite o tome ???????

 

Ja ovo NIKAD ne bih uradio. Bio to BMW ili sta god.

 

Kod BMW-a se ne uzimaju godine kao obračunska mera već kilometraža. Preračunaj merne jedinice sa sata.

 

BMW_zps809d1c66.jpg

 

 

Srećko, Bokser može da se podigne sa 80 na 132 konja, mereno na kočnici. Tjunovanje kanala je posebna majstorija i zadovoljstvo, a rezultat evidentan.

 

Знам друже, ја сам велики поштовалац BMW-а али немам пара за њих... :neznam:

 

Pa nije to toliko skupo ili bar poredivši za nešto slično. Naravno, nema za 500€ , a o novim ni ne pričamo jer to inače je većini nas nedostupno osim novog Kineza.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja