Jump to content

Moto Zajednica

Kvacilo (zamena lamela)

Recommended Posts

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Kvacilo na vasem motoru nije samo rucica i sajla, kvacilo sacinjava jos mnogo delova! Postoje tu i korpa kvacila, potisna, ploca, lamele, druk lezaj ...

 

Cemu sluzi kvacilo?

amele prenose potisak sa radilice na menjac, tj. da uprostim,  njeno okretanje a to sve se prenosi na zadnji tocak. Ceo sklop (kvacila) lamele i korpa sjedinjene u jedno sluze da odvoje okretanje radilice od menjaca i samim tim omoguci kretanje iz mesta i lakse saltanje brzina.

 

Postoje suva i “mokra” kvacila!

Suva kvacila se ne kupaju u ulju i nose ih tek pojedini motorcikli (Moto Guzzi, Ducati,  harley, stariji BMW, NSU...).

Mokra kvacila su rasprostranjenija u upotrebi kupaju se u ulju,i pouzdanija su od suvih.

 

Postoje takodje jednoslojne i viseslojne lamele, tj kvacila sa vise i manje lamela. U danasnje vreme obicno su u upotrebi viseslojne mokre lamele koje se nalaze u masini, naravno u korpi kvacila. Lamela ima, u zavisnosti  od modela motorcikla, od 4 do 10 komada i redjaju se tako sto ide lamela, potisna ploca, lamela,opet potsna ploca...

 

Lamele su obicno izradjene od sintera ili od ferodo materijala (kod starih jawa se cak lamela pravila od plute - pa je bilo jako lako zameniti je). Nikada se ne stavlja lamela na lamelu vec lamela na potisnu plocu koja je obicno od celika, koja moze biti i nazubljena, tj radlovana radi boljeg prijanjanja - hvatanja lamele na plocu. Lamele se kupaju u ulju i kada je ulje losije dolazi do proklizavanja. Takodje treba znati da za mokre lamele u motorciklima ide posebno ulje sa aditivom za kvacilo. Kada su lamele lose i pocnu da proklizavaju, desava da sprze ulje jer se usled proklizavanja javlja itrenje a samim tim i velika temperatura. Naravno da kad sipate obicno ulje u motor sa mokrim lamelama jako brzo dolazi do proklizavanja i ostecenja lamela.

Ne treba zaboraviti ni potisnu plocu na koju idu opruge koje su jako vazan deo kvacila. Kada opruge oslabe potisna ploca nema dovoljan pritisak na lamele i medju potisne ploce pa samim tim kvacilo proklizava, tako da se i one menjaju u paru sa lamelama i potisnim plocama. Kako zivimo u zemlji Srbiji cesto majstori pod opruge ubacuju i po neku tanju sajbnu da bi se povecao

pritisak. Od “jacine” opruga zavisi i koliko ce biti “tvrda” rucica za kvacilo. Ona obicno povlaci sajlu ili potiskuje cilindar kvacila i samim tim vrsi odvajanje kvacila. Naravno sve to ide preko druk lagera na potisnu plocu, koji odvaja lamele od potisnih ploca.

U samoj korpi kvacila se nalaze i opruge koje sluze da ublaze trzaj pri kretanju i svakom dodavanju ili oduzimanju gasa.

Korpa kvacila je obicno vezana zupcanikom ili lancem za radilicu a postoje i modeli gde je korpa direktno preko zamajca vezana za radilicu.

Primetili ste svi da se suva lamela cuje i zvecka, dok kod mokre lamele to nije slucaj, naravno izuzetak je ako dobije “luft” u lezaju korpe.

Ponekad kada se upali lamela ako nije mnogo ostecena mogu se ismirglati i lamele i potisne ploce, ali sve je to kratkog dahai vezano za pomenutu pricu o zemlji Srbiji...

Naravno da ce kvacilo trajati onoliko koliko ga kvalitetno upotrbljavate, ko ima tesku ruku na kvacilu to jest stalno drzi ruku na kvacilu njemu ce i manje trajati lamele. Naravno idu nove tehologije pa danas postoje i proklizavajuca kvacila koja sluze da kad se presalta u nizu ne dodje do proklizavanja zadnjeg tocka ali o tome neki drugi put.

 

Evo i jednog video primera kako se menjaju lamele.

 

 

Preporuka je, da se stavi nov dihtung. Ako vec to niste u mogucnosti pazite  da se ne pocepa dihtung na poklopcu lamela. Korpu treba stezati u nakrst, to jest prvo je privuci unakrst pa tek onda i stegnuti unakrst, naravno sve to stegnuti na propisanu kilazu jer su obicno korpe od aluminijuma pa moze da vam se desi da pocupate navoj na korpi. Takodje treba paziti gde ste sta skinuli i kojim redosledom, pa isto tako i vratite. Treba obratiti paznju i na stelovanje kvacila, nesme se pretegnuti jer ce proklizavati a nesme se ni labavo ostaviti vec treba naci neku zlatnu sredinu. Takodje ako se nestavljaju nove ploce izmedju lamela stare ploce treba ismirglati finom smirglom, proveriti da li nisu krive, eventualno ako su radlovane izradlovati ponovo radi boljeg hvatanja,  za to vec treba malo iskustva. Obavezno treba proveriti lezaj na korpi kvacila jer ako ima lufta korpa ce se kriviti u radu pa ce samim tim i nepravilno odvajati praviti buku pa ga obavezno zamenite.

 

post-2236-12878992621991_thumb.jpg

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Odlican tekst, sa razumevanjem sam ga procitao. Mogao bi ako znas da napises prednosti i mane suvog i mokrog kvacila, to bi bas voleo da procitam? I da li se kod nekih modela Dukca suva lamela ugradjuje radi ekskluzive ili je to neki drugi razlog?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

evo i dukatijevog kvacila,suvog,,u sustini izgleda isto kao i mokro,samo se nekupa u ulju,,po meni je bolje mokro kvacilo,lakse se hladi duze traju ferode,tise je,ali kazu da suvo bolje hvata,ne prlja ulje kolko mokro,,ali ja vise volim mokro kvacilo ;D ;D ;D

 

post-2236-12878992626659_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1110 postova
  • Lokacija: Tvrdos
  • Motocikl: ZUNDAPP KS 750

koliko sam cuo bolje je cuvo kvacilo zato sto je lekse za prebacivanje brzina menjac lakse radi cak i XT660X,R IMAJU SUVO KVACILO I JOS MNOGI MODELI SA TOM MASINOM , aprilija,derbi svi uzimaju masinu istog proizvodjaca a ona ima suvo kvacilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

koliko sam cuo bolje je cuvo kvacilo zato sto je lekse za prebacivanje brzina menjac lakse radi cak i XT660X,R IMAJU SUVO KVACILO I JOS MNOGI MODELI SA TOM MASINOM , aprilija,derbi svi uzimaju masinu istog proizvodjaca a ona ima suvo kvacilo.

pa svako ima svoje misljinje,ako krenemo sa tom temom mislim da ce biti milion odgovora sta je bolje,a mislim da svako kvacilo bilo suvo ili mokro ima svoje prednosti i mane ;D,ja vise volim mokro a sta je bolje je pitanje kao i sta je starije kokoska ili jaje :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

ODLICAN tekst bokilic!

 

Bas me zanimalo na kom principu funkcionise proklizavajuce kvacilo, posto sam se naslusao kojekakvih prica, a ovde na slici se sve lepo vidi. Jednostavno, a genijalno resenje!

 

BPLJ5_90956514kg1.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Vancouver
  • Motocikl: CB125 K3

Super tekst, dodao bih da je vise neo pozeljno da pre pakovanja mokrog kvachila, bilo da stavljate nove lamele ili vracate stare, premazete uljem ili josh bolje potopite u ulje svaku lamelu i svaku plocicu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 23 postova
  • Lokacija: Veliko Gradiste--Srebrno jezero
  • Motocikl: Gsx-R 600

Svaka cast majstore kako si ovo lepo objasnio nemam reci !  Znas lepo da objasnis do detalja samo jednom procitam i sve mi je jasno !  Samo tako nastavi uz tebe smo svi !  8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1836 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

da pitam iskusnije,kako resiti lupkanje korpe na leru?ne cuje se mnogo ali me bas iritira,pogotovo dog radi na leru pa kada naglo dodam gas,kada stisnem kvacilo ne cuje se

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

da pitam iskusnije,kako resiti lupkanje korpe na leru?ne cuje se mnogo ali me bas iritira,pogotovo dog radi na leru pa kada naglo dodam gas,kada stisnem kvacilo ne cuje se

nikako....  :( :( :(

eventualno da se korpa servisira,,ali ali....... :-[ :-[ :-[

neki put je problem i lager u korpi,,,kod mene na hondi je iglicasti,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

pa klati se recimo u tom lezaju,ili se ublazivaci udara u korpi cuju,u sustini nije opasno,mada hoce i zupcanik koji je na korpi takodje od tog lufta da se cuje,to jest posto je on uparen sa radilicom,hoce i tu da se cuje,,,ma opusteno,vozi i nemisli  :) :) :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 547 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: BMW F650 GS

Meni je bilo pocelo nesto da se cuje iz masine i otiso sam kod majstora da pogleda,ispalo je da je otisla biksna nakojoj stoji lamela.Ne vozim motor od tad a moram i naci nekog strugara da mi napravi drugu.Ako budem vozio jel to moze da se pogorsa nesto?

post-2352-12879028853237_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja