Jump to content

Moto Zajednica

Povratak pionira (Hyosung GT650R)

Recommended Posts

Guest babyboy

Ni na nebu a ni na zemlji

 

Pozdrav za sve bajkere!

Bio sam clan ovog foruma ali ga davno nisam posetio. Jos tada sam vozio "neslavnog" Hjosunga (Hyosung) GT650R i bio sam "isprozivan" da sam mogao da uzmem bolju masinu za te pare itd. Najvise mi se svideo komentar jednog clana foruma kome sam na zalost zaboravio nick, ali se dobro secam njegovog posta: "Te masine su ne proverene, nezna se sta se dobija, ali uvek se pojavljuju pioniri koji ce to da isprobaju pa da nam posle prenesu svoje iskustvo." Pa eto ja sam ispao taj "pionir" koji je imao i jos uvek ima priliku da vozi ovu stvarcicu. Posle citanja ovog posta, jos tada, palo mi je na pamet da stvarno "isprobam" ovu masinu do kraja i da Vama bajkerima prenesem svoje utiske.

 

Napominjem da nisam diler ove marke, da ne nameravam da prodam motor pa sad hocu da ga bacim na dobar glas itd. vec hocu sebi a i vama da priredim zadovoljstvo da Vam predstavim ovaj motor u njegovom sjaju bez pristrasnosti i uvelicavanja da se i ova masina "cuje" medju vec dobro poznatim Japancima i Italijanima. Ovo nije test vec opis iz licnog iskustva.

 

Motor: Hyosung GT650R, 2006 god., 10000km

 

bikepics-987946-800.jpg

 

Sto bas Hjosung, pa zbog finansija. Imao sam priliku da ga dobijem po nizoj ceni jer sam ga uzeo u martu 2007 a god. proizvodje je 2006. Tako, novo motorce od 650 kubika sa 0 km na satu me je kostalo 4500 EUR. Znam da sam mogao da imam golog Kavasakija ER6 za "samo" 1000 EUR vise, ali i ovo mi je vec previse a i hteo sam nesto atraktivnije sa oklopom. V masina mi se odmah dopala jer ima neki svoj smek a 80 konja mi se ucinilo dovoljno za svakodnevnu voznju i poneko jurcanje.

Na moje iznenadjenje se motor u prvim voznjama pokazao kao zivahna masina ali sam tek kasnije shvatio koji je stvaran potencijal ove sprave. Uprkos svojoj tezini od preko 208 kg masina se pokazala u startu kao jako upravljiva zahvaljujuci obrnutoj prednjoj viljusci sa podesivim amortizerima. Zadnji i nije nesto posebno ali ne dozvoljava poskakivanje u krivinama i osecaj stapanja sa motorom je odmah prisutan, moze se reci da mi je posle nekoliko dana "dozvolio" da legnem u krivinu u motoGP stilu. Felne su u startu obuvene u Bridzstoun (Bridgestone Battalax 53) gume. Ram je napravljen od neke vrste celika i preliven je slojem protiv rdje kao i felne. Za sada nije primetiva nikakva rdja bilo gde na motociklu. Moze se reci da je sve osim plastike vrlo dobrog kvaliteta, nista se nije polomilo ili ispalo tokom predjenih 10000km. Plastika je zadovoljavajuceg kvaliteta, ne landara i ne krci dok motor radi, ali je ipak primetno da je nizeg kvaliteta od npr. skupih Japanaca. Ja bih je uporedio sa plastikom na poznatom Kavasakiju EX 500. Dizajn je lep (sto je doduse subjektivno), praktican i cvrst, nema pomeranja ili savijanja plastike pri normalnoj upotrebi.

  Agregat do dan danas radi kao sat, izduv je dosta tih (sto meni odgovara) ali lako zarezi na visokim obrtajima, crvena linija pocinje na 10500 Obr/min a zavrsava se na 13000 O/min. Zamerka je sto kazaljka na obrtometru nije nocu osvetljena vec samo brojke, ali uz krace privikavanje se covek navikne i prestane da smeta. Brzinometar je digitalni sa velikim brojkama koje pokazuju brzinu kretanja, tu su i digi merac temperature i goriva u rezervoaru. Takodje pokazuje da li su i koji je migavac ukljucen, duga svetla, ler i manjak ulja. Opet zamerka sto nisu odvojeni pokazivaci pravca kao lampice sa strane vec su integrisane u displej pa covek zaboravi da iskljuci migavac, ali i to navika ispravlja. Agregat dobija gorivo iz Mikuni (made in Japan) karburatora i zahvaljujuci njima vozac ima osecaj sirove snage jer brutalno odgovaraju na korekcije rucicom gasa, ali jos uvek ima "samo" 80 konja mada se ponekad cini ko da ima vise (isto subjektivno). Ima stabilnu krivu distribucije snage i nije eksplozivan vec vuce dobro i na nizim i na visokim obrtajima pa ne iziskuje puno menjanje brzina.

  Menjac je po meni najgora stvar na motoru, u prvu i iz prve u drugu je "tezak" i glasan (cuje se ne tako tiho TIK) dok ostali stepeni prenosa idu glatko i tiho. Ima 6 brzina i jako je precizan, nikad nisam promasio brzinu niti sam imao problema da nadjem ler. Uglavnom sto se vise razradi i vise zagreje menjac postaje meksi i glatkiji. Masina voli da se zagreje oko minut i po, hladan se gasi ako se ne odrzava gas a imenjac je tvrd.

  Kvacilo je dobro, dozvoljava start iz visih obrtaja i dobro odvaja, jedina zamerka je sto se na leru ispod 2000 0/min cuje zveckanje kvacila, povuceno kvacilo eliminise te zvuke, inace kvacilo je potopljeno u ulje zajedno sa motorom. Ler podesen tacno na 2000 O/min resava ove nezeljene zvuke.

  Potrosnja je "mala", pri normalnoj, bilo gradskoj ili kruz voznji oko 120kmh trosi 5+ l/100 km, dok izivljavanje i brzine od preko 200 kmh znaju da progutaju (po mojoj proceni) 8 - 9l. Rezervoar je 17l sa rezervom ( rezerva 3+ l), trosi bezolovni, ali samo zbog katalizatora u izduvu. Inace '06 godiste je EURO 2 standard, ima i posebnu AIS (Air Intake System) pumpu koja bi trebalo da eliminise stetne izduvne gasove zajedno sa katalizatorom. Zbog ovoga se javlja "prasak" pri startovanju masine, nesto poput slabije petarde, I to se eliminise iskljucivanjem AIS pumpe.

  Ubrzanje je otprilike (subjektivno ali mereno) oko 3,5 sec do 100 kmh, ali to zavisi i od umeca sa menjacem, u prvoj dobaci 84kmh. Max brzina je deklarisana na 235kmh, ali ja nisam po njegovom satu isao brze od 231kmh (mada je ortak na cbr 900 izmerio 240kmh - znaci pod rezervu, ide preko 220). Pri velikim brzinama vozac je dobro zasticen od vetra a klipon (clip-on) rucke omogucavaju potpuno ususkanje da se vetar oseti samo na laktovima. Polozaj na motoru je agresivan - sportski sto vuce vozaca da tako i vozi. Retrovizori su takodje slaba tacka, tanki su i krhki mada meni licno (subjektivno) pruzaju dobru preglednost sta se desava iza mene. Zbog tankih drzaca pri vecim brzinama (preko 150 - 160) mogu da se pognu pod pritiskom vetra, ja sam to resio pomeranjem skroz napred i zatezanjem pa nemam vise taj problem, jedino se ne mogu eliminisati vibracije zbog kojih je "slika" na njima malo mutna (vibracije su prisutne inace zbog V agregata). Vibracije osecam samo kad stojim na semaforu inace u pokretu ih nema.

  Kocnice su diskutabilne ali po meni odlicne (postoji dosta opisa gde se kocnice blate kao lose). Napred su 2 diska i kljesta sa dva klipa a nazad jedan disk i ista kljesta markirana kao TCTC (nikad cuo). S vremena na vreme dobro dodje ocistiti kljesta jer im dizajn dozvoljava prskanje vode unutra na plutaljke - inace kljesta su plutajuca. Nisam imao problema sa kocnicama, jedina zameka je sto sam morao da menjam plocice na zadnjem disku posle 4000km. Zaustavna moc je dobra u odnosu na starije modele motocikala (japanci 98 - 2004) a sa novim brembo klestima ih ipak ne bih uporedjivao.

    Problemi i kvarovi:

Verovali ili ne, nije ih bilo mnogo. Promenu plocica sam vec pomenuo, znaci puno trosi zadnje plocice dok prednje - iste trosi 2-3 puta manje (?).

Akumulator - dobio sam neki kineski (a motor je inace iz Koreje) za 125 icu - za Hjosung Aquilu 125 i to me je jako iznerviralo. Na putu za skup u Smederevsku Palanku ispraznio se skroz i ostala mi je samo gurka (na novom motoru(!)), a da bi stvari bile jos gore prijatelju je otisla pumpa za gorivo na R6ici pa smo morali da stajemo svakih 10km i eto, pali gasi i ode kineski akumulator a da se stvar pogorsa, vrucina a meni ventilator na hladnjaku neradi zbog praznog akumulatora i prokuvase. Sipali smo posle dest vodu, nismo ni vazduh ispustili i bez problema stigose kuci (doduse palio je samo na gurku). Kad sam otiso kod dilera u Pancevu on mi lepo slozi pricu - to ti je original od njega akumulator. Jos poceo lik da tvrdi da ce mi ukinuti garanciju jer nesavesno eksploatisem motocikl - mrs! Uzeo sam novi Vartin akumulator i od tada masina pali gasi i opet pali, radi bez problema, normalno zamenio sam rashladnu tecnost.

 

bikepics-1055391-800.jpg

 

Zakljucak (moj) bi bio: Ni na nebu a ni na zemlji, motor nije japanac ali je definitivno 3 puta bolji od najboljeg kineskog koji je u ponudi trenutno kod nas. Sustize R6 i cbr900 i moze da se vozi sa njima zajedno a ne iza njih a dere GPZ 500 i Kavu ER6 bez problema, za svakodnevnu voznju, odlazak na posao u susedni grad i povremeno jurcanje preko 200 ovo je naj motor koji sam probao, snaga na niskim obrtajima ga provlaci kroz gradske guzve a isto tako dobra snaga ga vozi i po otvorenom putu. Diler u pancevu je los i njegov servis je jednostano nedovoljan i ovo bi mogla da bude njegova najveca mana, nije motor kriv sto je diler muc'ak ali video sam da se otvorio salon u Beogradu koji distribuira ove motore pa se nadam da ce oni bolje raditi svoj posao. Kao i na mapi Koreja je izmedju Kine i Japana, tako i u ovom slucaju, mada mislim da je blizi Japancima nego kinezima. Na kraju - Da li bih kupio ponovo ovaj isti motor? Da, ali necu zato sto ga vec imam a kad budem kupovao sledeci verovatno ce izaci nesto novije i povoljnije.

 

To je sve za sada, ako imate pitanje - postujte ga...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest babyboy

Pa, ja znam da je masina made in J.Korea pravljena po nacrtima masine koju nosi poznati Suzi SV650 a takodje i V Strom 650. Znam da mnogo likova misli da je masina direktno skinuta sa Suzukija ali to nije tacno, Suzi ima 645cc i 74Ks a Hyo ima 647cc i 79Ks, priznajem da su to male razlike ali masina nije Suzukijeva. Jeste da Hyosung - danas S&T Motors inc. pravi delove i za K7 i K8 modele Japanskog giganta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ali je verna kopija sv a samo su joj sredjeni neki nedostatci,,a inace oni prave delove za suzukija ,mada Hjosung ima lose kocnice,,lanac mi nekako tanak za tu masinu, auspluh mu ocajan,,jios to treba usavrsiti ali generalno nije los motorcic,zavrsna obrada im malo losija kao da su malo stedeli na izradi

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest babyboy

ali je verna kopija sv a samo su joj sredjeni neki nedostatci,,a inace oni prave delove za suzukija ,mada Hjosung ima lose kocnice,,lanac mi nekako tanak za tu masinu, auspluh mu ocajan,,jios to treba usavrsiti ali generalno nije los motorcic,zavrsna obrada im malo losija kao da su malo stedeli na izradi

 

...sve tamo gore pise, jedino lanac nisam pomenuo i dobar je, nema problema sa njim (naravno podmazivan je i vise nego sto je trebalo) i isto tako i sa lancanicima, ni prednji ni zadnji nisu pokazali znakove habanja do sada.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 74 postova
  • Lokacija: vrsac

odlican post ja vec duze vreme planiram da uzmem aquilu 650 ali mi finansije to ne dozvoljavaju.A sad posto znam da motor generalno nije los ko sto se pricalo imam jos vecu zelju da ga imam pa makar i za koju godinu

 

post-1901-12878992619044_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

e, uhvatio sam i ja malo vremena da odgovorim na temu...

znam po neshto o ispitivanju i konstruisanju mashinskih konstrukcija ili elemenata pa mogu da kazhem par stvari koje si napisao nikako ne stoje...

nemoj da mislish da ja pljujem hyosung, daleko od toga, chak mi se svidja i uzhivao sam dok sam chitao text...

generalno tih 10000km koje si preshao je sasvim dovoljno da ukazhesh na neke vidne nedostatke (kvalitet plastika, retrovizora itd.) ali nikako nije dovoljno da se dobije 'ocena valjanosti' u eksploatacionim uslovima (u toku rada, korishcenja), radni vek motora npr. itd...

hocu da kazhem da si ga npr. drzhao u bunaru tih godinu (nepunu) koju ga imash opet ne bi bilo dovoljno da dodje do korozije ako je iole zashticen, a jeste...  ;)

da bi mogao da kazhesh neshto o kvalitetu potroshnih delova agregata tj. delova koji vremenom propadaju, potrebne su i godine starosti i doosta kilometara... moje mishljenje bar 5 godina korishcenja i bar 30-40000km da mozhesh da kazhesh koliko je mashina 'kvalitetna' tj. koliko ima otkaza i gde se oni najcheshce pojavljuju... (npr. prebrzo troshenje diskova, otegnutost lanca bregaste, propadanje semeringa, dihtunga itd. itd...)

ovo pricham zbog mladjih, da ne bi ovaj text uzeli 'zdravo za gotovo' jer bi ipak za neku kompletniju ocenu trebalo malo vishe kilometara i vishe vremena  ;)

 

nadam se da me nisi pogreshno shvatio  ;)

 

pozdrav :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1372 postova
  • Lokacija: Mladenovac

odlican post ja vec duze vreme planiram da uzmem aquilu 650 ali mi finansije to ne dozvoljavaju.A sad posto znam da motor generalno nije los ko sto se pricalo imam jos vecu zelju da ga imam pa makar i za koju godinu

Uhhh, ta aquila je bila u palanci na skupu, ali je nisu vozili vec koliko se secam bila je na prikolici prodavala se bila je nova. Znaci motor prelepo izgleda, nisam mogo da se odvojim od njega iako nisam neki ljubitelj chopera ali taj savremeniji dizajn je prelep. Ne znam kakav je motor i to ali dizajn...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest babyboy

Boki, razumem sta hoces da kazes i slazem se sa tobom po tom pitanju.

Jedino da ja ne budem pogresno shvacen da mislim da je motor neunistiv ako uspe da predje 10000km. (edit - ali ipak ima skoro 2 godine, vise stajanja doduse) Cisto opis s moje strane posto sam citao komentare tipa: to se raspada posle 1000km, drug je imao i bacio ga zbog toga sto je crko, ko kupi Hyosung taj nema de da baca pare...Pa cisto da podelim LICNO iskustvo.

 

Bokilic, 250 je dobar motor, ali nista nema slicno sa 650R. Ako si mislio da 650 ima isti lanac kao 250 onda si pogresio.

 

strom, GV650 je jako slicna sto se tice agregata sa ovim, samo sto ima 5 brzina i kaisani prenos, ali i taj coper izvuce 180-190 (!)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Bokilic, 250 je dobar motor, ali nista nema slicno sa 650R. Ako si mislio da 650 ima isti lanac kao 250 onda si pogresio

 

 

ma gledao i jedan i drugi ima kod nas u svilajncu a bas sam i mislio na lanac od650

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest babyboy

 

 

ma gledao i jedan i drugi ima kod nas u svilajncu a bas sam i mislio na lanac od650

 

...aha, onda nista, ja nisam do sada ni primetio neku vecu razliku izmedju npr R6 i GT650 - jeste malo tanji tu imas pravo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 438 postova
  • Lokacija: Vojvodina-Novi Becej-Germany svuda po malo.
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 1050xt 2022

Ja sam ga zagledao na sajmu i deluje mi ok za te pare ako pogledamo da za 4500 E se dobije nov motor ,dugo da ga vozis jos, nadam se da cemo se videti na putevima pa da popijemo nesto pa da mi malo prikazes tvoj motor bas me interesuje ovako da ga vidim kako se vozi.Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

Boki, razumem sta hoces da kazes i slazem se sa tobom po tom pitanju.

Jedino da ja ne budem pogresno shvacen da mislim da je motor neunistiv ako uspe da predje 10000km. (edit - ali ipak ima skoro 2 godine, vise stajanja doduse) Cisto opis s moje strane posto sam citao komentare tipa: to se raspada posle 1000km, drug je imao i bacio ga zbog toga sto je crko, ko kupi Hyosung taj nema de da baca pare...Pa cisto da podelim LICNO iskustvo.

 

Bokilic, 250 je dobar motor, ali nista nema slicno sa 650R. Ako si mislio da 650 ima isti lanac kao 250 onda si pogresio.

 

strom, GV650 je jako slicna sto se tice agregata sa ovim, samo sto ima 5 brzina i kaisani prenos, ali i taj coper izvuce 180-190 (!)

na generalizovanje stvari padam u nesvest, sve shto nije japanac ne valja i ostale gluposti... i priznajem samo lichna iskustva...

kinezi su druga stvar i njih iskljuchujem iz moto proizvodnje (bar za sad) , mada ce i oni skorije napraviti dobar motocikl koji ce parirati japancima hteli mi to ili ne... kao u auto industriji... no, to nije tema  ;)

razumem ja poentu tvoje teme i nadam se da ce neko doci ko je sa tim motorom preshao 50000km i reci isto shto i ti, ali opet ce neki reci 'chista sreca' od moje drugarice pa njenog brata drugar, e on radio generalnu na 10000km...

 

bash mi je drago da te je tako sluzhio i nadam se da cete nastaviti lepo da se druzhite :)

 

pozdrav :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest babyboy

Cuo sam i ja neke price da su neki ljudi sa Hyosungom imali probleme, no te price su samo "price" jer nikad nisu bile proverene. I postoji jos jedna cinjenica a to je da su GT650 prizvedene '04 i '05 imali neke dokumentovane probleme sa ventilima no takodje je cinjenica da '06 i '07 nisu imali bilo kakvih problema (dokumentovanih) sa agregatima sto je posledica ojacanja svih materijala u agregatu. I jos jednu stvar treba imati na umu a to je da GV125/250 i GT125/250 nisu konstrukcijski isti agregati i ne prave se na istoj pogonskoj traci kao GT/GV 650, tako da problemi nisu direktno povezani izmedju 125/250 i 650, 650 je ipak radjen po SV650 suzukijevim planovima a ovi drugi nisu. I ja sam licno video 125 kako joj curi ulje iz predjeg amortizera ali to nisu iste viljuske kao na GT ili GV 650. Ne genaralizujem ni po koju cenu, ovaj opis vazi samo usko za GT650R (i to bas ovaj).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1186 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FAZER 8 - Race Blue 2014

Osecam da cete i vi sada dobiti svoj kutak kao i oni sa MZ-ovima.  ;D ;D A nas sto imamo ozbiljnije makine ko sisa  :'(  Sala, nemo sad neko da se ljuti. Dobro motorce za malo para. U zdravlju da ga vozis.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest babyboy

  :) Hvala! Nisam ovo napisao da dobijem bilo kakav kutak, ali cinjenica je da malo bajkera ovde moze da izdvoji neku sumu za jake masine, mislis da ja ne bih kubio R1 da mogu?  ;) Ali ipak mislim da je i ovo dovoljno ozbiljna masina...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

pa tek treba da se probiju kinezi na nasem trzistu,mi smo ovde navikli na japance i neznamo za bolje,a keewey recimo je medju cenjenijima u australiji i prave mnogo dobre kamione izmedju ostalog,aprilija kao moja je medju boljim motorima u klasi jednoklipaca 650 ali nije u jugi na ceni,jbg polako trebace im vremena da se probiju ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja