Jump to content

Moto Zajednica

JawaMania

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 271 postova
  • Lokacija: Brace Jerkovic - Vrcin
  • Motocikl: Yamaha Diversion 600

Prekjuce mi crko motor. Krenuo ja na posao za Novi Sad i posle nekih 5 kilometara se jednostavno ugasio, kao da je nestalo benzina ili struje. Uspeo  sam  da ga upalim, ali posle nekih 500 metara je ponovo stao. Nisam ga uspeo ponovo upaliti. Srecom Davor je bio samnom, motor sam ostavio u mlinu u Backom Jarku, i krenuli za Novi Sad na njegovom motoru.  Vracajuci se sa posla po podne stali smo kod mlina. Motor je upalio, ali je radio samo jedan cilindar i nije hteo da prima gas. Tako sam ga lepo dogurao kuci (nekih 6 kilometara)  :(. A sada razmisljam sta da mu radim. Najverovatnije ga moram rastaviti. Simptomi mi ukazuju na to da je rec o srednjim lezajevima na radilici. Moracu da ga rasturim sto pre, 1. maj se priblizava!  :D

 

Slozio bih se sa Vujom. I ja sam imao slican problem. Kada krenem motorom on se sam od sebe u toku voznje ugasi dok nisam provalio sta je. Problem je bio u sijalicama koje pokazuju bateriju i neutral. Malo su se rasklimale i gubile kontakt. Cak i kada su sijale nisam uspeo da ga upalim vec sam jednom rukom porao da trazim polozaj sijalica kako ne bi gubile kontakt. Ja bih krenuo od struje od pocetka do kraja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Imao sam problem koji sam uspesno resio. Posto jedino u repu moze stati ulje, razni kljucevi i ostale stvari ja sam redovno gubio kljuceve jer me nerviralo da ih stavljam u kese pa sam se dosetio sjajnog resenja a to je klirit. Potrebno je ko ima laser za secenje i parce klirita i samo da to lepo isece. Evo slika pa procenite sami.

 

Zvece li ovi kljucevi u voznji? Ili umotavas u neke krpe?

 

Sta ti je pedanterija: za stelovanje platina zilet na kome pise PLATINIUM! :)

 

Srecno!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

2 Darko81

 

 

Ovo je korisno pa ako imaš šablon po kome bi taj laser sekao mogao bi da ga staviš ovde, trebaće to...

Da, i oko guma. BJB ima neku saradnju sa Tigrom pa ako imaš kontakt u Trayal-u pusti mi na PP, zašto da ne, proslediću ga nadležnima pa neka vide...

 

2 Peter Pan

 

Ako si ga ''razbucao'' onda je to druga priča, nema nazad...

Mogao bi da počneš da praviš spisak delova prvo od sporednih koje treba zameniti, oni se najlakše zaborave jer uvek ima nešto krupnije, skuplje, važnije...

 

To na primer može da bude:

 

1. Sajla gasa

2. Sajla kvačila

3. Paknovi prednji

4. Paknovi zadnji

5. Svećice

6. Menjačko ulje

7. Kvalitetan dvotaktol za period razrade

8. Provera stanja akumulatora (pazi da se sada ne isprazni)

 

To je onako, kao početak, setićeš se ti još nečeg ''sporednog''...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 271 postova
  • Lokacija: Brace Jerkovic - Vrcin
  • Motocikl: Yamaha Diversion 600

Nabavicu sablon samo je jos prototip mora jos malo da se poradi na tome. Sto se tice guma bolje su tigrove nego trajalove jer koliko para toliko i muzike. Nemam nikakav kontakt vec me put za Krusevac nista nekosta a mislim da mogu da ih uzimam po veleprodajnoj ceni koja je jos jeftinija od ovih u Beogradu. Naveo sam primer da sam bio u Varvarinu i u privatnoj prodavnici je guma 800 dinara a kod nas sam nasao najjeftiniju 1200 dinara sto znaci da je u fabrici jos jeftinija. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ,, 1032 postova

Postavicu samo dve slike, ali ce van sve biti jasno.  ;D

Na prvoj su lezajevi koji su pukli, ali bukvalno, a na drugom potroseni (jako potroseni) klipovi. Sta da  kazem, a da ne zaplacem... :-[

I da, na radilici su mi izlizani i oni delovi gde idu lezajevi. Majstor mi kaze da se ne sekiram i da cemo napraviti jednu citavu od  dve radilice. Zna li neko da li je moguce uzeti polovinu jedne i polovinu druge radilice i napraviti jednu. Mogu li kasnije imati probleme zbog takve radilice?  ???

 

post-2306-12878994330017_thumb.jpg

post-2306-12878994330157_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

2 Vuja

Koji je to kvalitetni dvotaktol?

 

Stihl je dobar, eto Wice ima dobro iskustvo a i Svakak, on ga koristi redovno već duže vreme. Međutim Stihl kod nas i u HR ne prodaje punu sintetiku jer je neko tamo ''jako pametan'' procenio da je to skupo.

 

Opet, neznam baš za pakovanja ali je Svakak svojevremeno stavljao fotografiju na kojoj je uprtio neku kantu od čini mi se 10 litara, košta odjednom dosta ali je cena po litri daleko niža a i imaš ga pa si miran.

 

Sintetika je rešenje za ovaj period a posle, ako je baš frka sa parama, može i dobra polusintetika da prođe, Jawa je to, naučila na najgore krševe od ulja pa je ovo za nju poslastica.  :)

 

Mi smo od ulja i ušli u temu o MZ-u pa od toga porasli u podforum a o uljima se baš dosta raspravljalo. Moram da priznam da smo dosta ulja i probali, da vidimo kakva su. Meni je lično svaki detalj te diskusije kristalno jasan sem dela u kome se pominju nekakvi mirisi koji se dodaju u mešavinu pa onda iza ostaje šmek nekog voća valjda. To neznam šta je i stamota me da pitam kada smo nabili više od 8 strana samo o 2T uljima.

 

Van toga, sva su 2T ulja za motorne testere dobra a naravno najbolja su sintetička. Ove testere su planirane da se vrte do 14.000 obrtaja što je dosta preko obrtaja naših i to je super. Stihl ovde prodaje mineralno i polusintetiku, Husquarna takođe, nije mi poznato da kod nas može da se nađe baš puna sintetika za testere mada je polusintetika navedenih sasvim zadovoljavajuća.

 

Ja sam u periodu razrade stavljao Castrol TTS, to je puna sintetika sa cenom od 1.200 din/lit. Idealno ulje, stvara foliju između zida cilindra i karika, smanjuje tako otpor, pospešuje hlađenje i otežava habanje. No, i ovde problem, teško ga je naći original, ima falša koliko hoćeš. zato sam ja zvao uvoznika koji nema maloprodaju da bih došao do informacije gde mogu da kupim PRAVO njihovo ulje.

Sem ovog modela postoji Castrol TT koji je oko 750 i retko ko obraća pažnju na sićušna slova na deklaraciji ali to je mineralno ulje.  :P

 

Lično sam jako zadovoljan Motul uljima, imaju jako dobru sintetiku ali mi cena nije poznata jer ga nisam kupovao odavno. Sada sam na Optima Modriča ulju, zove se Dvotaktol Racing, puna je sintetika i planiran je za dvotaktne trkačke motote. Opet, tog ulja nema nigde, donose mi ga iz Republike Srpske a i tamo ga nema gde hoćeš.

 

Sva ulja imaju logiku koja nije komplikovana. Ulje se sastoji od baze koja je kod svih jednakog kvaliteta i aditiva koji se u bazu ubacuju pa je razlika u uljima ustvari razlika u aditivima. ja sam u ovoj analizi preterao pa sam tek na kraju zaključio da postoji jednostavniji način da se vidi kvalitet: SPECIFIKACIJE.

 

Na svakoj flaši stoje institucije koje su tom ulju izdale sertifikate. To znači da su te institucije odobrile proizvodnju tog ulja i da ga preporučuju za korišćenje.

 

Internacionalnih organizacija ima mnogo ali su za naše tržište najvažnije:

 

API - Američki institut za naftu

ISO - Internacionalna organizacija za standardizaciju

JASO - Japanska organizacija za standarde u automobilskoj industriji

SAE - Udruženje automobilskih inženjera SAD

JUS- svi znamo šta je mada se i do njega došlo prepisivanjem DIN-a, nekada nemačkog standarda.

 

I sad, na primer, ovo ulje koje kupujem raspolaže sledećim standardima: API TC+, JASO FC+, ISO-L-EGD, STIHL, HUSQVARNA, YAMAHA, PIAGGIO, HONDA, TOMOS.

 

Sumnjam ja da bi baš Honda ili Yamaha nekome dala sertifikat a da nevalja. Samo džabe, nema ga u prodaji skoro nigde...

 

Razdužio sam ali prilikom izbora treba najviše gledati na standarde a ne na propagandni tekst sa flaše.

 

Poređenja radi, domaći dvotaktol ima samo JUS standard što znači da nikome u svetu nije dobar a po njima za nas valja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

nemoj da se brines za radilicu...nije prva koja se sastavlja od dve...ako se dobro uradi i ako se tegovi nisu prosirili tamo gde ide bolcna ne brini i vozi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 335 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Yamaha XTZ 660 Tenere

Ljudi Dragan je kralj JAWA :> 064/220-50-45

Ima delova, zna gde se mogu pronaci i sve zna da namesti. Moto svet ga zna kao TEDI.

Kada su se Jawe prvi put pojavile u Srbiji tj. u SFRJ on je radio u Balkaniji i bio jedan od prvih skolovanih majstora.

Samo da kazem onima koji ne znaju za njega, a iz okoline Beograda su.

Covek zivi u bloku 70.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 271 postova
  • Lokacija: Brace Jerkovic - Vrcin
  • Motocikl: Yamaha Diversion 600

Iskopao sam u komsiluku javu cz staru preko 30 godina ali sigurno 11 godina je niko nije upalio. Postavi cu slike ovih dana. Da li vredi to kupiti?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

pa sto se ne isplati ako je ostavljena u dobrom stanju i ako je bila na suvom,nebi trebalo ni da je posle 11 god mnogo losija :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ,, 1032 postova

Proveri da motor slucajno nije bio otvoren duze vreme. Vlaga se moze uvuci u masinu u slucaju da je izvadjena svecica ili skinut karburator odnosno auspuh. A u slucaju da ti se svidja motor i zelis da ga sredis, uzmi ga za neke sitne novce pa navali. Tako sam ja uzeo moj prvi motor, sredio i ponosno se vozikao. ;D Bila je to Jawa 175, 1960 godiste.  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Iskopao sam u komsiluku javu cz staru preko 30 godina ali sigurno 11 godina je niko nije upalio. Postavi cu slike ovih dana. Da li vredi to kupiti?

 

Sta bi sa ovim? Voleo bih da vidim te slike!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 271 postova
  • Lokacija: Brace Jerkovic - Vrcin
  • Motocikl: Yamaha Diversion 600

Nemogu da postavim slike jave. Neznam sta se desava. A takodje i sliku moje lepotice napokon sam je sklopio

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Da li imamo neke informacije za dimenzije Trayalovih guma, planiram velika putovanja za ovu sezonu a prednja mi ništa nevalja, ima velike krampone, nije za asflalt i plaši se brzine.  ::)

 

No, ako ima dobar izbor uzeo bih i zadnju iako je nova.

 

Trenuitno imam napred 3.0x18 a nazad 3.50x18 ali bih išao na najširu varijantu, stavio bih napred 3.0 a nazad 4.0 ili čak 4.20 ako postoji...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ,, 1032 postova

2 Darko81

 

Ne znam hocu li ici u Smederovo. Ali imam jednu ideju! Jawarosi moji! Sta mislite da se i mi dogovorimo pa da se nadjemo u Beogradu 1. maja u okviru BJB okupljanja? Verujem da ce biti dosta nas sa ceskim BMW-om . ;D Bilo bi lepo da se okupimo zajedno sa drugim dvotaktasima i da se potrudimo da se Beograd ne vidi od dima!  :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja